What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Είδε κανείς το νέο Mortal Kombat; Είναι τουλάχιστον υποφερτό;

Το είδα. Χαζούτσικο μεν, αλλά είναι Mortal Kombat, δεν κολλήσαν απλά το όνομα πάνω σε μια τζενερικίλα. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι από το τεράστιο roster του MK lore, για πρωταγωνιστή βάλανε έναν ανύπαρκτο και τελικά αδιάφορο τύπο, που έπαιρνε γελοιωδώς level up την ώρα της μάχης. σαν να μοίραζε τα xp σε skills on the fly. Το casting για Jax, Sonya, και Kano είναι για σεμινάριο, δυστυχώς οι υπόλοιποι είναι αναμενόμενα meh. Ο Lambert ήταν κλάσεις ανώτερος ως Raiden, χωρίς να είναι καν καλός.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Υποφερτό είναι η κατάλληλη λέξη. Σκαλιά κάτω από το original, το οποίο για μένα είναι το μόνο που έπιασε τον τόνο και το χρώμα του ΜΚ και συνολικά μια καλή/τίμια ταινία.

Πραγματικά δεν ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να γυριστεί κάτι καλό πάνω σε τόσο lore, ούτε τι έχουμε κάνει και αξίζουμε τέτοιο πετσόκομα προσδοκιών κάθε φορά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ποιο lore? Το ότι περιμένει κάθε τόσο ο Outworld να πλακωθεί στα μπουνίδια με τους γήινους αντί να κάνει επίθεση απευθείας;
Το lore του ΜΚ είναι ένα μάτσο ιδέες δεμένες με ζηλοτέιπ για να δικαιολογήσουν το τσο και λο στα παιχνίδια :p

Δηλαδή ξέρω εγώ από ότι διαβάζω κάπου το 2011 άλλαξε και ο κανόνας για μη επίθεση αν δεν έχεις 10 νίκες σερί σε άλλο realm, οπότε ναι οκ παπάγια lore :p
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ποιο lore? Το ότι περιμένει κάθε τόσο ο Outworld να πλακωθεί στα μπουνίδια με τους γήινους αντί να κάνει επίθεση απευθείας;

Σεξπηρικό δράμα δεν το λες, αλλά μέχρι και η αρχική σου "απορία" εξηγείται από το lore. Για την ακρίβεια, είναι η βάση του.

Γενικά, προφανώς το lore χτίστηκε στην πορεία, καθώς το αρχικό arcade παιχνίδι ήταν απλά μάπες και μακελίδι. Αλλά σταδιακά δημιουργήθηκε ολόκληρο σύμπαν, χαρακτήρες, γενεαλογίες κλπ. Σήμερα υπάρχει πολύ υλικό για να στηρίξει νουβέλες, ταινίες κλπ.

Ωραίο αρθράκι:
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Νομίζω ο Nitro αναδεικνύει την ανάγκη για "ok, boomer" emoticon, μερικές φορές το x δεν εκφράζει τις απαιτούμενες λεπτές εννοιολογικές διαφορές.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μέσα στο ΣΚ είδα δύο ταινίες παρόμοιας "συνομοταξίας" αν και αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους: το Love & Monsters του Netflix και το Raya and the Last Dragon της Disney.

Ενώνω τη φωνή μου με όσους έδωσαν (y) στο Love & Monsters. Είναι ένα τιμιότατο action fantasy φιλμάκι με συμπαθέστατους χαρακτήρες κι ερμηνείες, απλές αλλά έξυπνα εκτελεσμένες ιδέες και μπόλικο sequel potential. Περάσαμε υπέροχα και ευχαρίστως θα έβλεπα μια παρόμοιου στυλ ταινία από το Νέτφλιξ κάθε 4-5 μήνες, αντί για τα απογοητευτικά Bright, Old Guard κτλ. που γυρίζει κάθε τόσο.
7.5/10

Από το Raya περίμενα σαφώς περισσότερα. Πέρα από το άψογο εικαστικό (τόσο από τεχνικής άποψης όσο και από θεματικής) η ταινία ήταν πολύ flat. Τετριμμένο, άνευρο σενάριο με προχειρογραμμένο lore, χλιαρά αστεία, αδιάφοροι κεντρικοί χαρακτήρες. Περισσότερο αξίζει για τα visuals και κάποια οπτικά gags που χαρίζουν τα πλάσματα-sidekicks. Κρίμα, σε πιο ικανά χέρια θα μπορούσε να προκύψει κάτι πολύ πιο φρέσκο και συναρπαστικό, π.χ. σαν το υπέροχο Kubo and the Two Strings.
5.5/10
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Το είδα. Χαζούτσικο μεν, αλλά είναι Mortal Kombat, δεν κολλήσαν απλά το όνομα πάνω σε μια τζενερικίλα. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι από το τεράστιο roster του MK lore, για πρωταγωνιστή βάλανε έναν ανύπαρκτο και τελικά αδιάφορο τύπο, που έπαιρνε γελοιωδώς level up την ώρα της μάχης. σαν να μοίραζε τα xp σε skills on the fly. Το casting για Jax, Sonya, και Kano είναι για σεμινάριο, δυστυχώς οι υπόλοιποι είναι αναμενόμενα meh. Ο Lambert ήταν κλάσεις ανώτερος ως Raiden, χωρίς να είναι καν καλός.
Μολις ειδα το mortal kombat! ΦΟΒΕΡΟ!! Ειναι τοσο αγριο οσο τα παιχνιδια ενω τα 2 προηγουμενα του 1994 και 1997 δεν ειχαν τοσο βια και αιμα! Ετσι πρεπει να ειναι μια ταινια Mortal kombat! Τωρα παω να δειρω μερικους online στο 11! Απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει φετος μεχρι τωρα!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500


ΕΠΟC.
10/12. θα χει αρχισει το χειμερινο λοκνταουν? θα μας αφησει ο χαρντ να το δουμε στην σκοτεινη αιθουσα? δεν ειναι ταινια για οθονη ή για τηλεοραση.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

“I am looking forward to returning to Greece to shoot another film with Argonauts. It has been 14 years since we shot ‘Fugitive Pieces’ in Athens, Hydra and Mitilini, an experience of which I have fond and positive souvenirs. Athens is the perfect setting for ‘Crimes of the Future’ as it is bespoke tailoring for David Cronenberg’s unique vision of a future which intermingles with the past.”
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Αυτή την εβδομάδα είδα επιτέλους το The Good The Bad The Weird και ξανά μετά από 15 χρόνια τα Sympathy for Mr Vengeance και Lady Vengeance. Τι ταινιάρες βγάζεις ρε Κορέα. Επόμενος σταθμός: A Bittersweet Life.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κλασσική χαζομάρα του Will Ferrell αλλά με φοβερά τραγούδια, ειδικά το Husavik!
Έχει όμως και τις στιγμές του και νομίζω ότι αξίζει να το δείτε, ειδικά αν σας αρέσει ο διαγωνισμός. Για την ακρίβεια, τα τραγούδια που γράφτηκαν, είναι καλύτερα από πολλά τραγούδια, αν όχι τα περισσότερα, του κανονικού διαγωνισμού.


Rachel McAdams, γιατί δεν με παντρεύεσαι να γιανει η καρδιά μου;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Κλασσική χαζομάρα του Will Ferrell αλλά με φοβερά τραγούδια, ειδικά το Husavik!

Όντως δεν είναι άσχημο και μάλλον ηθελημένα χαζούλικο!!

Rachel McAdams, γιατί δεν με παντρεύεσαι να γιανει η καρδιά μου;

Μπροστά στην Μελισάνθη τι να μας πει η Βόρεια?
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Έχει και ετούτο το έπος
 
Top Bottom