What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αυτό το διάστημα είδα αρκετές ταινίες που είχα στη λίστα μου καιρό, κάποιες δε, πολλά χρόνια.

Moneyball

Έκπληξη για μένα, αναπάντεχα καλή. Καταπιάνεται με αρκετούς από τους λόγους που με έχουν εξορίσει ανεπιστρεπτί από τα γήπεδα και από οποιαδήποτε υποψία παρακολούθησης επαγγελματικού ποδοσφαίρου. Ό,τι πρέπει για meaningful αλλά χαλαρό βραδάκι.

The Irishman

Too long. Βγάζοντας αυτό από τη μέση, γιγαντιαίος τάπας Τζο Πέσι, στον πιο στωικό ρόλο που τον έχω δει να ενσαρκώνει (πιθανώς η ηλικία έπαιξε σημαντικό ρόλο εδώ). Σίγουρα όχι η καλύτερη του Σκορτσέζε, αλλά αναπόφευκτα πολύ άνω του μετρίου.

The Interpreter

Αν και προβλέψιμη σχεδόν καθ' όλη της τη διάρκεια, το δυνατό καστ, οι καλές ερμηνείες και η σκηνοθεσία κρατούν το ενδιαφέρον αμείωτο.

The Constant Gardener

Χωρίς πολλά-πολλά, συνολικά άρτια, με κορυφαία φωτογραφία.

Oh Brother, Where Art Thou?

Έπος. Και δε θα μπορούσε να οριστεί και διαφορετικά, με τόσες ομηρικές επιρροές. Σε οργανικό ρόλο, το εξαιρετικό χιλμπίλικο σάουντρακ, ποτισμένο με τον ιδρώτα και τη σκόνη του αμερικανικού νότου.

The Amazing Spider-Man

Meh. Τα comedy bits είναι το μοναδικό πράγμα που με ικανοποίησε. Είχε και μερικές διάσπαρτες στιγμές, αλλά μέχρι εκεί. Τις μεγάλες σκηνές δράσεις, κατέληξα να τις δω με δειγματοληπτικό ημίfast-forward, ώστε να μη χάσω κατά λάθος κάποιο τμήμα διαλόγων ή εξέλιξης.

Marvel's Spider-Man: Homecoming

Same, με τη διαφορά πως είχε περισσότερες σκηνές δράσης και κάποια πιο δυνατά comedy bits.

Με αφορμή και τη σχετική συζήτηση που είχαμε πρόσφατα:

Ο Spider-Man ήταν ο αγαπημένος υπερήρωας των παιδικών μου χρόνων. Με λυπεί πλέον που δίνω δύο ώρες από τη ζωή μου σε κάθε ταινία του και εν τέλει παίρνω από αυτές, όσα θα μου έδινε ένα 20' ενός καλούτσικου sitcom. Δεν αισθάνομαι πως αυτές οι ώρες έπιασαν τόπο, ούτε καν ως διασκέδαση. Με όλες τις άλλες ταινίες της λίστας, πέρασα πολύ, πολύ καλύτερα, ενώ στα ποιοτικά τους στοιχεία δεν μπορούν καν να μπουν σε σύγκριση με τα Spider-Man.

Ίσως απλά να μην ήταν καλές οι συγκεκριμένες super hero movies, μα η αλήθεια είναι πως, κάνοντας μια μικρή αναδρομή στις αναμνήσεις που έχω από το MCU, κατέληξα στο ότι έχω να ευχαριστηθώ ταινία του από το X-Men: First Class (εκκρεμεί ακόμη το Logan, για το οποίο έχω ακούσει ύμνους, ίσως το δω σήμερα). Εξαιρείται ίσως το πρώτο Deadpool, μα αυτό κατ' εμέ είναι καθαρά σουρεαλιστική μαύρη κωμωδία.

Τα Avengers ήταν ΟΚ σαν time killers, με τις στιγμές τους, δεν θα τα έβαζα στην ίδια κατηγορία με τα δύο παραπάνω Spider-Man πχ, μα δεν είμαι καν σίγουρος αν έχω δει το Endgame ή σταμάτησα στο Infinity War πλέον, κι αυτό μου λέει πολλά. Όλα πολύ γυαλιστερά και πλαστικά, από τις εκρήξεις και τα gadgets, μέχρι τις προσωπικότητες, τα ψυχικά φορτία των οποίων ελαφραίνουν θαυματουργικά περί τα 30-35 λεπτά πριν τους τίτλους τέλους. Το χιούμορ πάντα το ίδιο half-witted, φλερτάρει ή μετουσιώνεται συχνά σε smartassery, με τις ατάκες να σκάνε αλυσιδωτά, σχεδόν σαν να πρέπει να φύγουν γρήγορα από τη μέση, για να δούμε το επόμενο CGI.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως μάλλον τελικά καταλαβαίνω περισσότερο τον Σκορτσέζε απ' όσο νόμιζα. Ίσως έπρεπε να ξαναδώ μια MCU ταινία για να το συνειδητοποιήσω, ίσως απλά να μεγάλωσα ανεπανόρθωτα, μα πολύ δύσκολα θα πειστώ να ξαναδιαθέσω το χρόνο, τουλάχιστον για όσο αυτές διατηρούν το καρμπόν, σχεδόν φιγούρα Hasbro, ύφος που λανσαρίστηκε από τα Iron Man κι έπειτα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ίσως απλά να μην ήταν καλές οι συγκεκριμένες super hero movies, μα η αλήθεια είναι πως, κάνοντας μια μικρή αναδρομή στις αναμνήσεις που έχω από το MCU, κατέληξα στο ότι έχω να ευχαριστηθώ ταινία του από το X-Men: First Class (εκκρεμεί ακόμη το Logan, για το οποίο έχω ακούσει ύμνους, ίσως το δω σήμερα). Εξαιρείται ίσως το πρώτο Deadpool, μα αυτό κατ' εμέ είναι καθαρά σουρεαλιστική μαύρη κωμωδία.

Τα Avengers ήταν ΟΚ σαν time killers, με τις στιγμές τους, δεν θα τα έβαζα στην ίδια κατηγορία με τα δύο παραπάνω Spider-Man πχ, μα δεν είμαι καν σίγουρος αν έχω δει το Endgame ή σταμάτησα στο Infinity War πλέον, κι αυτό μου λέει πολλά. Όλα πολύ γυαλιστερά και πλαστικά, από τις εκρήξεις και τα gadgets, μέχρι τις προσωπικότητες, τα ψυχικά φορτία των οποίων ελαφραίνουν θαυματουργικά περί τα 30-35 λεπτά πριν τους τίτλους τέλους. Το χιούμορ πάντα το ίδιο half-witted, φλερτάρει ή μετουσιώνεται συχνά σε smartassery, με τις ατάκες να σκάνε αλυσιδωτά, σχεδόν σαν να πρέπει να φύγουν γρήγορα από τη μέση, για να δούμε το επόμενο CGI.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως μάλλον τελικά καταλαβαίνω περισσότερο τον Σκορτσέζε απ' όσο νόμιζα. Ίσως έπρεπε να ξαναδώ μια MCU ταινία για να το συνειδητοποιήσω, ίσως απλά να μεγάλωσα ανεπανόρθωτα, μα πολύ δύσκολα θα πειστώ να ξαναδιαθέσω το χρόνο, τουλάχιστον για όσο αυτές διατηρούν το καρμπόν, σχεδόν φιγούρα Hasbro, ύφος που λανσαρίστηκε από τα Iron Man κι έπειτα.

Τα εχεις λιγο μπλεξει. MCU ανηκουν οι ταινιες που προερχονται απο τα Marvel Studios, οχι ο,τι super hero ταινια με marvel κυκλοφορει, αυτες εχουν αλλους συντελεστες και δεν εχουν εχουν τη "συνεχεια" του MCU.

Το Amazing Spiderman ειναι απο Sony, τα X-MEN, Deadpool, Logan ειναι απο FOX καμια σχεση με το ΜCU. Oκ μπορουμε να λεμε πως το superhero genre ειναι αναλαφρο, χαλια, επαναλαμβανομενο whatever ομως δεν ειναι ολα MCU.

Εν πασει περιπτωσει, αν θες να ευχαριστηθεις ταινια Spider-man τοτε με διαφορα προτεινω Spider-Man Into the Spider-Verse (2018). Ναι ειναι μικυ μαου (το καλυτερο animation που κυκλοφορει) και ναι ειναι με τον Miles και οχι με τον Peter, αξιζει ομως παραυτα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση, δε γνώριζα καν πως το MCU είναι brand. Oh, the boomerism.

Μου αρέσουν πολύ τα animations, δεν τίθεται κανένας δισταγμός, θα το δω!
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Συμφωνω για το into spider verse. Απειρως καλυτερο απο οτιδηποτε αλλο σε spider man. Και εδω φανατικος οπαδος spiderman απο μικρο παιδακι.

Πιο πολλα thrills Μου ειχε δωσει η πρωτη ταινια σε σχεση με τις μεταγενεστερες.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το είδα το Spiderverse αλλά θεωρώ ότι δεν αγγίζει το Spider-man 2. Κατάταξη:

Spider-man 2
Spider-man
Spider-man Far From Home
Spider-man Homecoming
Into the Spider-verse
Spider-man 3
Amazing Spider-man
Amazing Spider-man 2
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Τα σαλάκια του Μοίραρχου των Μαμμάκυθων ενώ πληκτρολογούσε τα χαχά-ονόματα του Σπάιντερμαν παίζει να λέρωσαν το Μικρό Παρεκκλήσι μας εδώ στο Βατικανό. Ίου και θα σας αποστείλουμε το λογαριασμό καθαρισμού.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το είδα το Spiderverse αλλά θεωρώ ότι δεν αγγίζει το Spider-man 2. Κατάταξη:

Spider-man 2
Spider-man
Spider-man Far From Home
Spider-man Homecoming
Into the Spider-verse
Spider-man 3
Amazing Spider-man
Amazing Spider-man 2

Δόξα το Μεγάλο Gamepad στον Ουρανό, δεν έχω ιδέα τι είναι τι από αυτά που έγραψες. Το μόνο που μου έχει μείνει από όλες τις ταινίες Spiderman, είναι η Emma Stone με schoolgirl outfit.

Αυτό το Into the Spiderverse πάντως μπορεί να το δω, μπας και μάθω κι εγώ ποιος είναι αυτός ο Miles που είδα να τον αναφέρουν και στο πρόσφατο playstation game.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δόξα το Μεγάλο Gamepad στον Ουρανό, δεν έχω ιδέα τι είναι τι από αυτά που έγραψες. Το μόνο που μου έχει μείνει από όλες τις ταινίες Spiderman, είναι η Emma Stone με schoolgirl outfit.

Στην καταταξη του Admiral, οι ταινιες με την Emma ειναι αυτες στον πατο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ελπίζω να επιληφθεί η Αγία Έδρα για τον σχετικό αφορισμό, αλλιώς θα χρειαστεί να αναλάβω δράση ο ίδιος... and he won't like me when I'm angry.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
σαν την blade καμια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Τα σαλάκια του Μοίραρχου των Μαμμάκυθων ενώ πληκτρολογούσε τα χαχά-ονόματα του Σπάιντερμαν παίζει να λέρωσαν το Μικρό Παρεκκλήσι μας εδώ στο Βατικανό. Ίου και θα σας αποστείλουμε το λογαριασμό καθαρισμού.

Σίγουρα από αυτό λερωθήκατε; Ή μήπως τα γερόντια κατουρηθήκατε πάλι πάνω σας;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
To μόνο αληθινό spiderman
πρέπει να πόνεσαν τα πλευρά μου όταν το είδα πρώτη φορά

 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
Βρε Μιτσάκο δεν έχεις δει το Logan; Την ίσως καλύτερη ταινία με χαρακτήρα της Marvel; :frak:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το είδα το Spiderverse αλλά θεωρώ ότι δεν αγγίζει το Spider-man 2. Κατάταξη:

Spider-man 2
Spider-man
Spider-man Far From Home
Spider-man Homecoming
Into the Spider-verse
Spider-man 3
Amazing Spider-man
Amazing Spider-man 2

Ι see you and I raise you

Spider-Man: Into the Spider-Verse (Αν και ίσως άδικο να μπαίνει σε σύγκριση με τις Live-Action), Ό,τι πιο κοντά στα κόμιξ, εξαιρετικά στυλάτη, με υπέροχη δομημένη ιστορία, που από τη φύση της μπορούσε να προκαλέσει ασύνδετο αχταρμά. Εισάγει ένα σωρό χαρακτήρες ταυτόχρονα (ακόμα και τον ίδιο τον πρωταγωνιστή) και όλοι είναι διακριτοί και αξιομνημόνευτοι με το πέρας της ταινίας.

Spider-Μan Far From Home (εξαιρετικός Mysterio)
Spider-Μan Homecoming

Εδώ έδωσε ένα χεράκι βοηθείας τα Marvel Studios στη Sony και φαίνεται. Ο Spider-Man δεν είναι καταθλιπτικός (Garfield) ή 30άρης (Μaguire), αλλά πιο πιτσιρικάς, ετοιμόλογος και ανάλαφρος όπως μου ταιριάζει από τα κόμιξ.

Spider-man 2, σε ένα κόσμο χωρίς τις ταινίες του MCU θα την είχα ψηλότερα, ήταν πολλή καλή για τότε που βγήκε.
Spider-man
Spider-man 3, η παρουσίαση του Venom με χάλασε περισσότερο
Amazing Spider-man (Sorry Emma, έχεις παίξει σε καλύτερες ταινίες)
Amazing Spider-man 2 (Sorry Emma, έχεις παίξει σε καλύτερες ταινίες)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ι see you and I raise you

Spider-Man: Into the Spider-Verse (Αν και ίσως άδικο να μπαίνει σε σύγκριση με τις Live-Action), Ό,τι πιο κοντά στα κόμιξ, εξαιρετικά στυλάτη, με υπέροχη δομημένη ιστορία, που από τη φύση της μπορούσε να προκαλέσει ασύνδετο αχταρμά. Εισάγει ένα σωρό χαρακτήρες ταυτόχρονα (ακόμα και τον ίδιο τον πρωταγωνιστή) και όλοι είναι διακριτοί και αξιομνημόνευτοι με το πέρας της ταινίας.

Spider-Μan Far From Home (εξαιρετικός Mysterio)
Spider-Μan Homecoming

Εδώ έδωσε ένα χεράκι βοηθείας τα Marvel Studios στη Sony και φαίνεται. Ο Spider-Man δεν είναι καταθλιπτικός (Garfield) ή 30άρης (Μaguire), αλλά πιο πιτσιρικάς, ετοιμόλογος και ανάλαφρος όπως μου ταιριάζει από τα κόμιξ.

Spider-man 2, σε ένα κόσμο χωρίς τις ταινίες του MCU θα την είχα ψηλότερα, ήταν πολλή καλή για τότε που βγήκε.
Spider-man
Spider-man 3, η παρουσίαση του Venom με χάλασε περισσότερο
Amazing Spider-man (Sorry Emma, έχεις παίξει σε καλύτερες ταινίες)
Amazing Spider-man 2 (Sorry Emma, έχεις παίξει σε καλύτερες ταινίες)

Προσωπικά νομίζω ότι ο λόγος που βάζω τα Spider-man του Raimi πιο ψηλά από αυτά του MCU βασίζεται στην εποχή που απεικονίζουν. Οι ταινίες του Raimi μού φαίνονται αισθητικά και θεματικά πιο κοντά στα comics με τα οποία μεγάλωσα ενώ οι ταινίες του MCU είναι πιο κοντά στο Ultimate Spider-man, όταν είχα σταματήσει να διαβάζω.
 
Top Bottom