What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κοινή εμπειρία είναι να πάμε παρέα βόλτα στο βουνό. Η προσωπική πρόσληψη του ίδιου έργου τέχνης δεν είναι κοινή εμπειρία.

Αυτό δεν σημαίνει η συζήτηση και η διαφωνία γύρω από τα έργα τέχνης δεν έχει νόημα, ανάμεσα σε ανθρώπους που έχουν την ικανότητα να μεταδίδουν την υποκειμενική εμπειρία τους χωρίς να της προσδίδουν αντικειμενική (και συχνά ηθική) αξία. Αυτή η ικανότητα σπανίζει, και ακόμα και όταν υπάρχει, αυτοκτονεί όταν συνδέεται στο διαδίκτυο.

Οκ, όπως αγαπάς, το σέβομαι.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
καπου εδω να πω οτι απ την τεραστια καριερα του κουνέλου στο ρεηκουί, βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να καταθεσω οτι αποψε, 4/7/21 διαβασα το πιο "κλικμπειτ" και τρολερο ποστ του εβερ. και δεν εχει γραψει και λιγα. :p🥰
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Γιατί όμως; Γιατί δεν έχει αξία να ακούσεις πώς βλέπει ένας άλλος άνθρωπος μια κοινή σας εμπειρία;
θα μιλήσω για μένα,
και η απαντησή μου είναι χέστηκα πως βλέπει ο άλλος άνθρωπος την κοινή μας εμπειρία. Πλησιάζω πλέον τα δεύτερα άντα και το χεστηκόμετρο βαράει υπερωρίες βασικά.

Καταρχάς από την μια πλευρά είναι αδύνατο να δούμε 2 άνθρωποι αληθινά την ίδια ταινία, άλλες εμπειρίες, άλλα μυαλά, άλλες γνώσεις. Είδα το Clout Atlas και το εγκέφαλός μου έπαθε κοκομπλόκο και την καταχώρησε στο πάνθεον των αριστουργημάτων του σινεμά! Άλλοι μου έλεγαν σιγά μην τρελαίνεσαι... ρε...
και εδώ φτάνουμε στο ΔΕΝ με νοιάζει ρε φιλαράκι αν δεν σου άρεσε η ταινία που εγώ βρήκα τέλεια, πολύ βαθειά και ψαγμένη ως τα μπούνια, άσε με στην κοσμάρα μου και τράβα δες μπάλα εσύ... ώχου, μας σκοτίσατε τα παπάρια με τα γούστα σας.

Και να σου πω και κάτι, δεν άλλαξα εγώ, εγώ από πάντα ήμουν ο περίεργος που έβλεπε τα περίεργα και γούσταρε, και για αυτό από πάντα χέστηκα τι λέγανε οι άλλοι για το τι μου αρέσει.

Χέστηκα αν θεωρούν αλητεία τα πατίνια, χέστηκα αν τα videogames είναι για παιδάκια, χέστηκα αν σας φαίνεται περίεργο το πορτοκαλί μου παντελόνι, χέστηκα... end of story.


Κατάλαβα το νόημα της ζωής στα 15 και άνοιξαν τα μάτια μου. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΜΑΝΙΤΣΑ ΜΟΥ! Πάνε βόσκα τα γίδια σου και άσε μένα στα δικά μου μπλιμπλίκια και τα γκουμπιούτερ.

Καταλαβαίνεις ότι δύσκολα θα κάνεις κουβέντα μαζί μου πχ. Κυρίως γιατί δεν θέλω.


Σαφώς αν βρω κάποιον να του αρέσουν τα ίδια πράγματα θα ακούσω αν του άρεσε κάτι ή όχι και ενδεχομένως να επηρεαστώ. Και αργότερα ίσως και να κουβεντιάσω μαζί του τι δεν του άρεσε σε κάτι που θα περίμενα να έχουμε κοινή εμπειρία αλλά δεν είχαμε, μόνο και μόνο για να καταλήξω ξανά ότι αφού μου άρεσε εμένα χέστηκα για το αν άρεσε σε οποιονδήποτε άλλον.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το ότι από όλους τους απροσάρμοστους σπασίκλες εδώ μέσα, μόνο ο Nitro παραδέχεται παντελονάτα ότι είναι απροσάρμοστος σπασίκλας, να το κοιτάξετε. Που μου την είδατε όλοι Πρεσβευτές Καλής Θέλησης του Guggenheim Museum ναουμ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σαφώς αν βρω κάποιον να του αρέσουν τα ίδια πράγματα θα ακούσω αν του άρεσε κάτι ή όχι και ενδεχομένως να επηρεαστώ. Και αργότερα ίσως και να κουβεντιάσω μαζί του τι δεν του άρεσε σε κάτι που θα περίμενα να έχουμε κοινή εμπειρία αλλά δεν είχαμε, μόνο και μόνο για να καταλήξω ξανά ότι αφού μου άρεσε εμένα χέστηκα για το αν άρεσε σε οποιονδήποτε άλλον.

Ξέρεις όμως γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί κάποιοι συνηθίζουν να χρησιμοποιούν την άποψη ως δούρειο ίππο για να περάσουν μουλωχτά και κρίση. Δεν θέλεις να τους ακούς γιατί πολλοί λένε "α, εμένα δεν μου άρεσε και τόσο" και υπονοούν "και εσύ είσαι μεγάλος μαλάκας που σου άρεσε".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
και υπονοούν "και εσύ είσαι μεγάλος μαλάκας που σου άρεσε".

Α ΓΕΙΑ ΣΟΥ, για αυτό λοιπόν:

oialithiestiszois.gif

Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν με ένοιαξε ποτέ εμένα αν κάτι δεν άρεσε σε κάποιον άλλον, τον άλλον τι τον καίει γμτχ που μου άρεσε εμένα; Μην του χαλάσω την βιομηχανία; ΕΓΩ; Ρε μπαστοδιαολοπαραπέρα γιδοχωρικοί.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,321
@lelos kounelos είμαι πολύ κοντά στην αξιολόγησή σου σε γενικές γραμμές, με μόνη εξαίρεση το From Dusk Till Dawn που δεν εκτίμησα ιδιαίτερα και το Once Upon a Time in Hollywood που δεν έχω δει.

H ταινία που μας χάρισε την Salma Hayek με το φύδι μπαίνει κατευθείαν στο Hall of Fame. #facts
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
καπου εδω να πω οτι απ την τεραστια καριερα του κουνέλου στο ρεηκουί, βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να καταθεσω οτι αποψε, 4/7/21 διαβασα το πιο "κλικμπειτ" και τρολερο ποστ του εβερ. και δεν εχει γραψει και λιγα. :p🥰
Επιτελω πολυ σοβαρο και πολιτιστικο εργο. Να προσθεσω κατι ακομα, για την σοβαροτητα που με διακατεχει και τον πλουτο πληροφοριων που σας παρεχω, χωρις αντιτιμο, επειδη ειμαι αξιολατρευτος.


In 2013, Pulp Fiction was selected for preservation in the United States National Film Registry by the Library of Congress as "culturally, historically, or aesthetically significant"

pfg.jpg

Χωρις διαφωνια υπαρχει χαος και μηδενικη προοδος. Σιγουρα κανετε σεκς φοροντας τις καλτσες σας. Εχετε πεσει στην αγκαλια της αδρανειας και νομιζετε οτι ειστε στην φαση, δεν υπαρχει λογος να ασχοληθειτε με τα γουστα των αλλων. επειδη ειναι διαφορετικα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315


Για θεατρική σπαθασκία, καλή είναι. Σε κανονική μάχη μη το κάνει!!! (Και μη πάει ξεβράκωτος, δεν θα βγάλει πεντάλεπτο)!!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
αυτο μονο σε μενα θυμιζει witcher?
port.jpg



ελα ρε ναυαρχε, και μια φωτο για σενα. Για να μη λες οτι σε βαλαμε στο ματι.
th.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εννοουσα το ολο concept με το χιονι και το portal πανω στο μονοπατι.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
ΑΑΑ μου βάζεις δύσκολα. Θα ψάξω κάποια στιγμή dr strange- comic-snow-portal. Μου φαίνεται πολύ πιθανό να έχει.
Ελπιζω φιλατη να μην μπεις στον κοπο. Η συγκεκριμενη εικονα με το portal θα μπορουσε να ειναι οταν ο Geralt πηγαινει προς τον πυργο για να βρει την Ciri αλλα portal δεν επαιξε σε αυτη την φαση, ενα αγαθο, αοριστο και κατανοητο μονο στον κουνελο τρολαρισματακι ηταν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και που σου θυμίζει Witcher? Μην ξεχνάς πως οι ταινίες πατούν πάνω στα comics που κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες.

Να ένα τυχαίο εξώφυλλο από Dr Strange

3d00e67750786d4ed1e2af1accafc95b.jpg


Νομίζουν ότι δεν θα καταλάβουμε ότι κλέβουν το Portal, επειδή δεν βάλανε το σωστό χρώμα στο portal?
 
Top Bottom