What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Χθες είδα το "Light of my Life" (2019), με τον (και του) Casey Affleck. Το περίμενα να είναι σαν το post-apocalyptic "Cargo" με τον Martin Freeman, αλλά δυστυχώς καμία σχέση. Σε σχεδόν 2 ωρών έργο, πρώτη φορά που συνέβη κάτι έντονο, ήταν στα 59 λεπτά, μετά είχαμε ένα "little theft auto", και ό,τι έγινε στο τέλος. Εντάξει, είναι θεμιτό ο κάθε ηθοποιός να θέλει να σκηνοθετήσει κάτι και ο ίδιος, αλλά θα μπορούσε να αφήσει τουλάχιστον το writing σε κάποιον άλλο. Εκτός αν ήθελαν να κρατήσουν τα έξοδα χαμηλά. Ή να εστιάσουν περισσότερο στη σχέση πατέρα-κόρης και όχι στα συμβάντα του υπόλοιπου κόσμου. Αλλά και αυτή η αλληλεπίδραση πατέρα-κόρης, κάπου με κούρασε όταν σχεδόν τίποτε άλλο δεν συμβαίνει σε 2 ώρες έργου.
ΑΓΕΙΑΣΟΥ! Οι σκηνοθέτες στην σκηνοθεσία, οι γραφιάδες στα σενάρια, οι ηθοποιοί στους ρόλους τους... ασταδιαλα επιτέλους που ο καθένας νομίζει ότι μπορεί να κάνει την δουλειά που ο άλλος σπούδασε και ίδρωσε γιατί δουλεύουν στον ίδιο τομέα!
Εκτός αν έχει σπουδάσει καμιά σκηνοθεσία, έχει;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Εκτός αν έχει σπουδάσει καμιά σκηνοθεσία, έχει;
Αν έχει, ακυρώνει όλο το παραπάνω σχόλιό σου?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Αν έχει, ακυρώνει όλο το παραπάνω σχόλιό σου?
ναι, γιατί αν είσαι σκηνοθέτης "α έπαιξα σε κάτι ταινίες, ναι μωρέ είδα πως το κάνουν, εύκολο είναι μπορώ και εγώ" ε...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Διαφωνώ και ας έχω σπαταλήσει/επενδύσει/αφιερώσει τα χρόνια μου στα ακαδημαϊκά έδρανα. Η διαδικασία της εκμάθησης μέσω του trade δεν παύει να οδηγεί σε ικανότητα. Ειδάλλως, να κατακρίνουμε και τον Eastwood (και τις ταινιάρες του) που έμαθε από όλη τη διαδικασία και τι δεν ήθελε να κάνει ως σκηνοθέτης από τις δικές του εμπειρίες μόνο και μόνο γιατί δεν σπούδασε σκηνοθεσία.

Κανείς δεν λέει ότι είναι εύκολο, άλλωστε οι αποτυχημένες απόπειρες το δείχνουν κατηγορηματικά, αλλά το degree purity οδηγεί και αυτό σε slippery slope.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ναι μωρέ, γιατί κάτι τελειωμένες ταινίες όπως Braveheart, Dances with Wolves, Citizen Kane, Confessions of a Dangerous Mind, Quiz Show, A Beautiful Mind, Unforgiven, όλα σπουδαγμένοι σκηνοθέτες τα γύρισαν... oh wait.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628


Kudos @kara που το έστειλε με το release.

Φαίνεται καλή φάση, οφείλει κάποιος να πεθάνει και να κάνει reroll χαρακτήρα ενώ ο ηθοποιός είναι ο ίδιος.

inb4 owlbear memes take over the internet
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Το Old boy μου αρεσε. Το men behind the sun δεν θα το ελεγα ταινια. Ειναι μια αναπαρασταση φρικης.
Το D&D αφησε μια μυρωδια τυριλας. Θα περιμενω την προβολη για κουνελισια αποψη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267


Kudos @kara που το έστειλε με το release.

Φαίνεται καλή φάση, οφείλει κάποιος να πεθάνει και να κάνει reroll χαρακτήρα ενώ ο ηθοποιός είναι ο ίδιος.

inb4 owlbear memes take over the internet

Μου τράβηξε την προσοχή μέχρι να αρχίσει να παίζει Led Zeppelin και να το παίζει κιούλ... χμ δε ξέρω, μπορεί να είναι καλή τελικά, αλλά το φανταζί μου το θέλω έπικ με ορχήστρα και βαρύ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Όσο η ταινία έχει αυτογνωσία και δεν θέλει να το παίξει σοβαρό φαντασί με ορχήστρα κτλ θα περάσουμε καλά. Δεν περιμένουμε να δούμε κινηματογραφική καινοτομία σε ταινία D&D άλλωστε. Αρκει να έχει cameo Jeremy Irons.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μου τράβηξε την προσοχή μέχρι να αρχίσει να παίζει Led Zeppelin και να το παίζει κιούλ... χμ δε ξέρω, μπορεί να είναι καλή τελικά, αλλά το φανταζί μου το θέλω έπικ με ορχήστρα και βαρύ.

Δεν είναι epic οι Led Zeppelin??

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Δεν είναι epic οι Led Zeppelin??


ποιος είπε ότι μου άρεσε το Ράγκναροκ; δεν με βρίζουν στο μαρβελοthread που λέω τι πήγε και έκανε ο ταχίτης πως τον λεν;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Εμένα το trailer του D&D μου έβγαλε έντονα vibes από live-action μεταφορά του Vox Machina. Μια δόση καφροχιούμορ, μια δόση ροκ μοντερνιάς, μια δόση αλαλούμ τύπου δεν-έχω-ιδέα-τι-κάνουμε-αλλά-περιέργως-δουλεύει στις μάχες.
Έναν τέτοιο χαβαλετζίδικο αχταρμά περιμένω να δω, κρίνοντας από το trailer, κι όχι μια επική περιπέτεια φαντασίας. Τώρα το αν θα περάσουμε καλά ή όχι θα εξαρτηθεί κυρίως από την εκτέλεση.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326

Ίσα που κόβω πλήρως το νέξφλιρξ αν το καταστρέψουν αυτό το έπος.

1. ΔΕΝ υπαρχει κανενας λογος να κανουν κατι τετοιο.
2. ΔΕΝ υπαρχει κανενας λογος να κανουν κατι τετοιο.
Μπορει το αποτελεσμα να ειναι καλο αλλα και παλι, ποιος ο λογος να το κανουν; θα εχει καλυτερα και ωραια εφε;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,705
Εμένα το trailer του D&D μου έβγαλε
μια genericίλα και μυρωδιά κονσέρβας, από τη μεγάλη blockbuster κονσερβοποιία της Disney-ναι ξέρω ότι δεν βρίσκεται από πίσω-αλλά οι επιρροές είναι εμφανείς.
Δε χρειάζεται καν να ανάψω τον διακόπτη για τη "λειτουργία-Κουνέλι", αυτή η λίστα που τικάρει τα ίδια και τα ίδια κουτάκια στην κατσαρόλα της ομογενοποίησης του Hollywood, αφήνει μια meh επίγευση στον ουρανίσκο. Ούτε καν vibes γλυκιάς αφέλειας/ρομαντισμού τύπου Legend/Willow/Krull κλπ. έστω.
Δεν αμφιβάλλω ότι πχιοιοτικά θα είναι ανώτερο πιθανώς από τις προηγούμενες απόπειρες, ειδικά την οικτρή δεύτερη ταινία...Αυτά.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
ποιος είπε ότι μου άρεσε το Ράγκναροκ; δεν με βρίζουν στο μαρβελοthread που λέω τι πήγε και έκανε ο ταχίτης πως τον λεν;

pandasproblems-dr.gif
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Οι μασωνοι σαυρανθρωποι θελουν να χλευασουν και να διαστρεψουν την δυναμη του αρχαιοελληνικου δωδεκαθεου;
 
Top Bottom