What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,251
Τότες δες το Martyrs Star Wars Holiday Special
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Γυρνώντας από τις διακοπές λέω να πιάσω ένα σύμπαν / universe / όπως θελετε πείτε το, και να πιάσω ταινίες και σειρές με τη σειρά να τις δω.
Οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι 3:

1) Star Wars: Έχω δει τα episodes 1 έως 7 καθώς και 5 seasons του Clone Wars.
2) Star Trek: Έχω δει original series καθώς και τις 4 πρώτες ταινίες, ενώ είχα ξεκινήσει και το TNG κάποια στιγμή αλλά το άφησα μετά από 5-6 επεισόδια.
3) MCU: Έχω δει σκορπιες ταινίες από εδώ και από εκεί (βασικά ότι πετυχαίνα στην TV).

Και τα 3 παραπάνω μου αρέσουν θεματικά (ίσως λίγο περισσότερο τα 2 πρώτα λόγω space theme).
Για πείτε καμιά γνώμη.
Τι ακριβώς ψάχνεις; Αν είναι φάση περισσότερο scifi θα σου πρότεινα να ξαναθυμηθείς(δε δέχομαι να μη το έχεις δεί) το σύμπαν του Battlestar Galactica, αν περισσότερο για χαβαλε και άξιον, μαρβελοσυμπαν ιζ δε πλεις του μπη
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,251
ή μπορείς να κάνεις την χάρη στον εαυτό σου και να δεις το Social Dilemma!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τι ακριβώς ψάχνεις; Αν είναι φάση περισσότερο scifi θα σου πρότεινα να ξαναθυμηθείς(δε δέχομαι να μη το έχεις δεί) το σύμπαν του Battlestar Galactica, αν περισσότερο για χαβαλε και άξιον, μαρβελοσυμπαν ιζ δε πλεις του μπη
Ναι για αυτό έβαλα το MCU, περισσότερο για τον χαβαλέ και το ποπ κορν, αλλά το sci-fi με τραβάει πάντα περισσότερο.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
ή μπορείς να κάνεις την χάρη στον εαυτό σου και να δεις το Social Dilemma!
Το έχω δει, αλλά γιατί να κάνω χάρη στον εαυτό μου ακριβώς;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Star Wars με την παρακατω σειρα.

4,5,6
1,2,3,
Rogue one

The Mandalorian (series)

Τελειως optional 7, 8,9 καλυτερα να δεις το animation Clone War series.

Πες μας εντυπωσεις οσο τα βλεπεις στο SW νημα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Γυρνώντας από τις διακοπές λέω να πιάσω ένα σύμπαν / universe / όπως θελετε πείτε το, και να πιάσω ταινίες και σειρές με τη σειρά να τις δω.
Οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι 3:

1) Star Wars: Έχω δει τα episodes 1 έως 7 καθώς και 5 seasons του Clone Wars.
2) Star Trek: Έχω δει original series καθώς και τις 4 πρώτες ταινίες, ενώ είχα ξεκινήσει και το TNG κάποια στιγμή αλλά το άφησα μετά από 5-6 επεισόδια.
3) MCU: Έχω δει σκορπιες ταινίες από εδώ και από εκεί (βασικά ότι πετυχαίνα στην TV).

Και τα 3 παραπάνω μου αρέσουν θεματικά (ίσως λίγο περισσότερο τα 2 πρώτα λόγω space theme).
Για πείτε καμιά γνώμη.

Ίσως είμαι λίγο προκατειλημμένος αλλά για μένα το Star Wars θα ήταν τρίτη επιλογή (βασικά τέταρτη, θα εξηγήσω παρακάτω). Το σύμπαν δεν βρίσκεται στα καλύτερά του και οι must-watch ταινίες και σειρές είναι ελάχιστες. Άρα εγώ θα έλεγα πρώτα Star Trek (ξεκινάς από την δεύτερη σεζόν του TNG και προχωράς), μετά MCU (όλη την Infinity Saga) και τρίτη επιλογή το Babylon 5 αν δεν το έχεις δει. Αν προτιμάς όπως είπες κάτι πιο popcorn ξεκινάς από MCU.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τα έχω δει τα Star Wars έως και το 7, όπως λέει και ο Admiral. Στην ουσία μένουν οι σειρές (εκτός από τις πρώτες πέντε σαιζόν του Clone Wars), και οι λίγες ακόμα ταινίες που δεν έχω δει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Όπα λάθος μου, διάβασα στα γρήγορα το αρχικό σου μήνυμα και νόμιζα ρωτούσες πιο σύμπαν να αρχίσεις.

Λοιπόν έχουμε και λέμε από τις 3 επιλογές δες Star Wars (προφανώς)

Rogue One (για καλοκαιράκι ταιριάζει πάρα πολύ), Mandalorian (2 σαιζόν, Φεβρουάριο έρχεται η επόμενη αν θες να τα δεις όλα μαζί.)

8,9 δε θα περάσεις καλά.
Solo προσωπικά τη βρήκα μέτρια, δεν ήταν κάτι αξιοσημείωτο
Boba Fett (σειρά) για μένα είναι skip εκτός από 2 επ.

Από MCU μιλάμε για πολλές ταινίες. Θα πρότεινα αν κάτσεις να τις δεις να το κάνεις με τη σειρά που βγήκαν. Κάποιες είναι πολύ καλές, κάποιες μέτριες από άτομο σε άτομο διαφέρει. Θα μπορούσα να σου δώσω πχ το δικό μου top 10, o Admiral θα έχει άλλο κοκ.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το επεξεργαστώ λίγο ακόμα μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές. Προς το παρόν τείνω περισσότερο προς το MCU, αλλά θα δούμε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το επεξεργαστώ λίγο ακόμα μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές. Προς το παρόν τείνω περισσότερο προς το MCU, αλλά θα δούμε.

Περιμένω εντυπώσεις από την κάθε ταινία! Μου αρέσει να διαβάζω απόψεις καινούριων θεατών.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το επεξεργαστώ λίγο ακόμα μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές. Προς το παρόν τείνω περισσότερο προς το MCU, αλλά θα δούμε.
Θα πρότεινα Stargate Universe, σε περιπτωση που δεν εχεις δει.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τα έχω δει αυτά!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,251
Τέρμα γουστόζικη και χαχόλικη ταινία το Bullet Train. Μου έκανε κάτι σε Seven Psychopaths meets John Wick φάση
7,5/10
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Καφριλίτσες που πάει ο Πράτ Πιτ να κάμει τον ωραίο ενώ μασουλάει ράις πάτι κέηκ και σφάζει κακούληδες, δεν είναι ποτέ μακριά από την καρδιά μας.

Είμαι περίεργος να δω το Έλβις του Λούρμαν, στο εικαστικό φαίνεται πανέμορφο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
να την δεις @Borracho γιατι εισαι μουσικανθρωπος πανω απ ολα.

ωστοσο σαν ταινια με κουρασε, ως περιεχομενο και πυκνοτητα εννοω. ετσι ειναι, οταν θες να παρουσιασεις τον Βασιλέα απ την εφηβεια του μεχρι τον θανατο, οση ωρα κι αν εχεις (2 ωρες και 40' τραβαει) δεν θα ειναι αρκετη.
οπως λες το εικαστικο και οι σκηνες ειναι τελεια στημενες. σε γεμιζουν. ο χανκς ξερουμε οτι ειναι καλος ηθοποιος, ομως το παλικαρι που παιζει τον ελβη ιμχο δεν εχει τιποτα απ την αυρα του και νομιζω δεν του μοιαζει καθολου φυσιογνωμικα. οκ, ταλεντο εχει κι εχει δουλεψει πολυ το θεμα κι αυτο φαινεται, αλλά εμενα, μου περασε οτι απλα μιμειται καλα τις κινησεις, χωρις να νιωθεις Ψυχη απο πισω. βεβαια, εχει και κοχονες γιατι τραγουδαει αυτος και μαλιστα καθολου ασχημα. και βεβαια εχουν δωσει τρομερη σημασια στη λεπτομερεια. για να καταλαβεις τι λεω θα σου βαλω σε σποιλε (αν θες το βλεπεις, αν παλι οχι, δεν θα παρεξηγηθω, να το ξες) πως στησανε στην ταινια με ανατριχιαστικη ομοιοτητα την συγκλονιστικη αποδοση του ελβη στο If I can dream απ την ύστερη και ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ, ΜΗΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΩ ΤΩΡΑ, καλυτερη περιοδο του...



και while you re at it, δέ και Άκου και το Ανατριχιαστικο ρηαλ θινγκ:

 
Top Bottom