What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,284
Πέρασε ευχάριστα η ώρα με το Road House του 2024. Νον μπρεην δράση και δε συμμαζεύεται.
5.5/10
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515
Επαιξε remake του road house; αδιαφορο ταινιακι με μερικες σκηνες κλωτσοπατιναδας, που ειναι και το μοναδικο πραγμα που ειχε να δειξει ως ταινια. Το μονο πραγμα που μου ειχε μεινει απο εκεινη την ταινια ειναι ο Sam Elliot, ο οποιος εκτος απο αειθαλης, παιζει παντα με το ιδιο στυλ. Αυτος ο ανθρωπος πρεπει να γεννηθηκε γκριζομαλλης με μουστακι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,284

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515

not only coming in 6th place at the box office, but also bringing in a reported $666,666 on Sunday of all days
Σε γενικες γραμμες το ταινιακι τα πηγε πολυ καλα. Δεν θυμαμαι ποιος το ειχε προτεινει αλλα η προταση δειχνει πολυ καλη και θα το τιμησω, οταν το τιμησω, δεν ξερω ποτε θα ειναι αυτο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,284
Yeap. Τα είχαμε ξαναπεί για δαύτο. Πολύ καλή ταινία και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, μια γουστόζικη ιδέα που δεν ακολουθά την πεπατημένη του χορορ ζανρ.

Προτείνω επίσης και το When Evil Lurks
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,804
Το When Evil Lurks ήταν πολύ καλό. Subtle σατανίλα, σου αφήνει την αίσθηση ό,τι έχεις να κάνεις με κάτι που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις ευθέως, σαν βρωμερή αρρώστια που εξαπλώνεται (χεχ). Για να είμαι ειλικρινής, μου θύμισε λίγο από το It follows (άλλο concept βέβαια, ίδια vibes).
Νομίζω δικαιολογεί τον σχετικό ντόρο (όσο μπορεί να μαθευτεί μια αργεντίνικη ταινία ένιγουει) που έγινε γύρω από το όνομα της.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,284
Tο Late Night With the Devil βγήκε σήμερα και στις ψηφιακές πλατφόρμες (ΑΡΓΚ)
Αξίζει να της ρίξετε μια θέαση.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Για παραφυσικό, possession ταινία πήγα είδα το στενές επαφές με τον διάβολο. Πάρα πολύ καλό. Δεν είναι τρόμου αλλά είναι αυθεντική ταινια δαιμονισμού :D

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,515
Ειδα το pocker face με τον Russel Crowe


Οταν τελειωσε η ταινια, το δεφακ ειδα τωρα; ηταν αναποφευκτο. Δεν μπορω να καταλαβω εαν η ταινια ηταν απλα καλη ή εντελως σκτ. Θαρρω οτι η ταινια ειναι καταπληκτικα γυρισμενη αλλα το σεναριο ηταν πολυ λιγο.
Νομιζω οτι ο Crowe δεν ηθελε να φτιαξει μια ταινια που θα παει καλα αλλα μια ταινια που θα την σκηνοθετησει με τα γουστα του και φακ-ολ τα υπολοιπα.

Επειδη κανω αφιερωμα στον Crowe. Ειδα και το Land of Bad. Ειναι σαν 3-4 ταινιες που εχω ξαναδει και τις κολλησαν σε μια. Εχει λιγο pew pew πολυ MURICA YEAH.

καλη, μεχρι να τελειωσουν τα ποπ κορν.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,284
Ξανάδα κάμποσες ταινίες, μετά από κάμποσα χρόνια...

Cure (Δεν λέω τη μπάντα CURE με τη Σπεράντζα Βρανά στα φωνητικά)
Το λες ένα τσαπανέζικο Seven with a "twist".
8/10

Fallen Angels
Η άτυπη συνέχεια του Chungking Express.
Ένα Νουαρ ρομάντζο, περιπλανώμενο στα βρώμικα σοκάκια του Χονγκ-Κονγκ.
Κάπνα και αλκόολ κατακλύζουν τα σωθικά εν ώρα θέασης.
8.5/10
 

castorsia

Umber Hulk
Approval of the Admiral
Joined
Dec 9, 2012
Messages
812
Ταινιάρα το Cure και γενικά πολύ ενδιαφέρων σκηνοθέτης ο Kurosawa (όχι ο γνωστός, ΑΛΛΟΣ).
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,284
Μην ανοίγεις την πόρτα.

Αφού δεν κράτησα τη περιέργεια μου και άνοιξα την πόρτα, βρέθηκα μπροστά σε μια σκηνή που δεν είχα ξαναδεί, με πολλά πιτσιρίκια (εκτός από κοράκια), σε μια ταινία τρόμου που διέθετε τίμια φωτογραφία και ηχητική επένδυση.
Όμως, η υπερβολική προσπάθεια για να εντυπωσιάσει με νοήματα που έχουν ξαναδεί οι περισσότεροι (ή λιγότεροι, για το κοινό τους), με κούρασε.
Ανιαρό σενάριο, μέτρια ηθοποιία (ειδικά η πρωταγωνίστρια).
Η όλη εμπειρία ήταν σαν να τσιμπάς ένα χορορ κεημ του σωρού από το steam, να σε εντυπωσιάζει κάπως με τα γραφικά του και μετά από 15 λεπτά χαμένου χρόνου, να προβείς στο refund και να τσεκάρεις τον χ-ψ πιουντιπαη να κάνει το καθιερωμένο reaction-play.

Η ταινία είναι ήδη επιτυχημένη, με κάμποσα χιλιάδες εισιτήρια.
Προσωπικά, αυτό το "cry for attention" με λέξεις κλειδιά όπως "πρώτη ελληνική χορορ ταινία", "για τους φανς", "μόνο 6+ άτομα", "χαμηλό budget", δε με βρίσκει σύμφωνο, αλλά λειτούργησε θετικά στη πσυχη των unbohools και στη προώθηση της ταινίας.
Μιας ταινίας με μηδενικό ρίσκο (3 χρόνια στην ανάπτυξη, με δικό τους "συνεργείο", δικούς τους συντελεστές/σπόνσορες και ένα στάνταρ κοινό που θα έριχνε τον όβολο του).

Ps. Τίμιο το άσμα της Kid Moxie στο τέλος.

4/10
 
Last edited:

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,548
4 ταινίες σε 4 ημέρες

Ξεκινησα με το Monolith (2022) ⭐ 5.9 | Drama, Mystery, Sci-Fi, υποβλητικό ταινιάκι με μια δημοσιογράφο που ξεκινάει ένα Podcast για τα ανεξήγητα και μπλέκει σε μια υπόθεση πολύ μεγαλύτερη απ'ότι μπορούσε να φανταστεί. Με κράτησε ως το τέλος, νομίζω η βαθμολογία του imdb την αδικεί, θα μπορούσε πάντως να είναι καλύτερο. Φανταστική η Lily Sullivan, Μου ειχε τραβήξει την προσοχή από το Evil Dead Rise. 7/10

Vermines (2023) ⭐ 6.6 | Horror, Γαλλικό με κάτι αράχνες να! που κυνηγούν τους ενοίκους μιας πολυκατοικίας σε ένα Παρισινό γκέτο. Μου θύμισε το βρετανικό Attack on the block (αυτο ειχε εξωγήινους). Καλά εφέ, είχε αρχή, μέση και τέλος, ήταν τιμιο. 6,5/10.

Triangle - Die Angst kommt in Wellen (2009) ⭐ 6.9 | Fantasy, Mystery, Sci-Fi, η λούπα της λούπας, μια ταινία στην οποία η Melissa George περιφέρεται για 90 λεπτά με ένα στενό τζιν σορτσάκι δεν μπορεί εξ'ορισμού να είναι κακή ταινία. 6,5/10.

Immaculate (2024) ⭐ 5.9 | Horror, μια χαζομάρα, αποφύγετε το. 2/10
 
Top Bottom