What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Άρχισα ξανά το Dark Souls (ανοικτά spoilers)

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Θα σου πρότεινα να πάρεις και melee χαρακτήρα για να το νιώσεις καλύτερα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Κλασικά melee παίζω πάντα οπότε τουλάχιστον το πρώτο playthrough λέω να το ξεκινήσω έτσι. Ασπίδα απαραίτητη ή όχι;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ναι, για να μάθεις ένα βασικό μηχανισμό που θα σου κάνει τη ζωή κατά πολύ ευκολότερη.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Για το πρώτο Dark Souls, για 100% achs, θες 2μιση πλέιθρους αν ξέρεις τι να κάνεις. Η συμβουλή που μπορώ να σου δώσω αρχικά είναι να απέχεις από κάθε guide για το πρώτο πλέιθρου, για να ζήσεις στο μέγιστο την εμπειρία, και εστιάζεις στο 100% στα επόμενα (τα οποία θα σου φανούν τσακ μπαμ αφού θα ξέρεις τι θα κάνεις). Ό,τι απορία έχεις, εδώ είμαστε. Να προτιμάς να ρωτάς εμάς για οποιαδήποτε απορία που έχεις, παρά να ανοίγεις wiki με κίνδυνο να τρως σπόιλερς.

Και οι πρώτες συμβουλές που δίνουμε σε όλους: Το αρχικό class δεν μετράει σχεδόν καθόλου, διάλεξε ό,τι να 'ναι. Ο περισσότερος κόσμος προτιμάει pyromancer. Nα αρχίσεις με το Master Key σαν gift. Να διαβάζεις τα descriptions ΟΛΩΝ των αντικειμένων, καθώς επίσης υπάρχει help στο μενού που σου εξηγεί τι κάνει το κάθε τι. ASAP το Endurance στο 40, και σταματάς εκεί, και ΠΟΤΕ δεν βάζεις πόντο στο Resistance. ΠΟΤΕ. Ρώτα και την Κάρα.

Have fun and Praise The Sun. Ό,τι θες εδώ είμαστε.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
ΠΟΤΕ πόντο στο Resistance. ΠΟΤΕ. To Endurance είναι το καλυτερότερο stat. Θα φας καλά.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οκ το εμπέδωσα. Ποτέ πόντο στο resistance :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Όλοι το παίζουν μάστορες και καλά.... ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ RESISTANCE.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
[quote quote=507731]Ήρθε η ώρα και για μένα να χωθώ στον κόσμο του Dark Souls, ξεκινώντας εννοείται από το πρώτο. Φαντάζομαι παίρνω τη remaster έκδοση έτσι; Χρειάζεται κάποιο mod για αυτή;

Επίσης λαμβάνοντας υπόψη ότι θα το πάω κλασικά για 100% έχετε καμία συμβουλή για κάποιον εντελώς αρχάριο στα Dark Souls; Για builds και τέτοια εννοώ.

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη ή πρόταση ευπρόσδεκτη.

[/quote]

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι το Endurance είναι ένα πολύ σημαντικό stat, ειδικά αν παίξεις με χαρακτήρα Sword&Shield. Επίσης, προτείνω κάποια στιγμή να διαβάσεις τα άρθρα που έγραψα ως αρχάριος στο Dark Souls:

https://ragequit.gr/editorials/item/dark-souls-you-exhausted-me/

https://ragequit.gr/editorials/item/dark-souls-tired-part-2/

Στο πρώτο περιγράφω την πρώτη εντελώς blind (χωρίς tips, εμπειρία ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία) εμπειρία μου και στο δεύτερο την πιο "διαβασμένη" απόπειρα. Το πρώτο μπορείς να το διαβάσεις και τώρα πριν παίξεις, δεν έχει spoilers. Το δεύτερο έχει spoilers στο κείμενο και στις εικόνες οπότε άστο για όταν τελειώσεις το παιχνίδι. Μεταφέρω εδώ κάτι που είχα γράψει στο δεύτερο άρθρο για τη σημασία του Endurance:
<blockquote>Ξεκίνησα από την αρχή, επέλεξα την ίδια class (Knight, για μεγαλύτερη αντοχή) αλλά φρόντισα να διορθώσω κάποια από τα σημαντικά λάθη που είχα κάνει στο αρχικό μου character build. Συγκεκριμένα, είχα υποτιμήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη σημασία του stamina. Μπορεί να σας φαίνεται αστείο τώρα που το γράφω, όμως στο πρώτο μου playthrough είχα επενδύσει πολύ λίγες souls στο stamina βασιζόμενος στη λογική οτι θα ήταν καλύτερο να ρίξω βάρος στα επιθετικά χαρακτηριστικά για να τελειώνω πιο γρήγορα τις αναμετρήσεις. Δεν είχα υπολογίσει οτι το stamina σου δίνει την δυνατότητα α) να επιτεθείς περισσότερες φορές πριν κάνεις παύση, β) να κάνεις κωλοτούμπες για αποφυγή χτυπημάτων και να επιτεθείς αμέσως και γ) να μπλοκάρεις χωρίς να χάσεις την ευκαιρία για αντεπίθεση. Ρίχνοντας εξαρχής το βάρος στην υγεία και το stamina είδα μεγάλη βελτίωση στην ανθεκτικότητά μου κατά τη διάρκεια της μάχης.</blockquote>
Oπότε μέχρι να φτάσει το Endurance 40 καλό είναι σε κάθε level up να ρίχνεις μερικά πονταλάκια σε αυτό το stat μαζί με οτιδήποτε άλλο σε ενδιαφέρει.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
[quote quote=507779]
<blockquote class="gdbbx-bbcode-quote">
<div class="gdbbx-quote-title">https://ragequit.gr/forums/topic/%ce%ac%cf%81%cf%87%ce%b9%cf%83%ce%b1-%ce%be%ce%b1%ce%bd%ce%ac-%cf%84%ce%bf-dark-souls-%ce%b1%ce%bd%ce%bf%ce%b9%ce%ba%cf%84%ce%ac-spoilers/page/16/#post-507731">Arwindan wrote:
Ήρθε η ώρα και για μένα να χωθώ στον κόσμο του Dark Souls, ξεκινώντας εννοείται από το πρώτο. Φαντάζομαι παίρνω τη remaster έκδοση έτσι; Χρειάζεται κάποιο mod για αυτή;

Επίσης λαμβάνοντας υπόψη ότι θα το πάω κλασικά για 100% έχετε καμία συμβουλή για κάποιον εντελώς αρχάριο στα Dark Souls; Για builds και τέτοια εννοώ.

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη ή πρόταση ευπρόσδεκτη.</blockquote>
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι το Endurance είναι ένα πολύ σημαντικό stat, ειδικά αν παίξεις με χαρακτήρα Sword&amp;Shield. Επίσης, προτείνω κάποια στιγμή να διαβάσεις τα άρθρα που έγραψα ως αρχάριος στο Dark Souls:

[/quote]

Τα έχω διαβάσει όταν τα είχες γράψει αλλά θα τους ρίξω μια ματιά ξανά λίγο πριν ξεκινήσω (λογικά μέσα στο ΣΚ).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Λοιπόν έχοντας παίξει αρκετές ώρες μέσα στο ΣΚ και έχοντας προχωρήσει (νομίζω) αρκετά μπορώ να γράψω μερικά πράγματα.

Επέλεξα να ξεκινήσω με Knight. Οι μάχες είναι όντως ιδιαίτερες και χρειάζεται προσοχή σε κάθε μία. Με τον Knight νιώθεις πραγματικά ότι χειρίζεσαι έναν τύπο με βαρύ οπλισμό και πανοπλία ο οποίος είναι σχετικά δυσκίνητος. Δεν ξέρω αν και οι άλλες classes είναι το ίδιο.

Προς το παρόν πέρα από 2 συγκεκριμένους εχθρούς για τους οποίους θα γράψω σε λιγάκι δεν έχω δυσκολευτεί και πάρα πολύ. Βέβαια ίσως αυτό να οφείλεται στο ότι έχω φαρμάρει souls σε κάποια σημεία με αποτέλεσμα να έχω ανεβάσει αρκετά τα stats (π.χ. το Endurance αν θυμάμαι καλά πρέπει να το έχω πάει στο 32). Εννοείται ότι έχω πεθάνει πραγματικά πάρα πολλές φορές αλλά στους περισσότερους εχθρούς-bosses μετά από λίγες προσπάθειες τα κατάφερνα. Πρώτος θάνατος βέβαια ήρθε από πέσιμο από γκρεμό και όχι από μάχη.

Ο πρώτος που με δυσκόλεψε πραγματικά ήταν ένας ψηλέας ιππότης ο οποίος με σκότωσε γύρω στις 30 φορές μέχρι να καταφέρω να τον βγάλω. Τουλάχιστον με όλη αυτή την προσπάθεια έμαθα να χρησιμοποιώ σωστά το backstab. Βέβαια από ότι κατάλαβα μετά ο τύπος αυτός είναι απλό mob και optional στο σημείο που τον πέτυχα.

Αφού έφαγα και κάποια άλλα bosses αρκετά πιο εύκολα βρήκα τον Blacksmith από τον οποίο αγόρασα ένα seal με το οποίο άνοιξα την πόρτα που έχει σε ένα και καλά δάσος (δεν θυμάμαι πως το λένε) όπου φάρμαρα τα mobs που είχε εκεί και ήταν σαν φαντάσματα ρίχνοντάς τα από το γκρεμό :p, και έχω πλέον κολλήσει σε αυτόν τον $@!#$# λύκο (Sif νομίζω;). Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω κάπου αλλού πρώτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Θα μπορούσες να πας πρώτα στο Darkroot Garden, είναι μια περιοχή δεξιά από την πόρτα που άνοιξες με την seal και σχετικά βατή. Πήγες Lower Undead Burg και Depths;
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Α νομίζω το Darkroot Garden δεν είναι εκεί που είμαι τώρα; Αν εννοείς εκεί λίγο δεξία από την πύλη έχω πάει και βρήκα και ένα καλύτερο armor set.

Στα Depths πήγα ναι και μετά επέστρεψα για να παρω το seal και να ανοίξω την πύλη. Δεν έχω πάει καθόλου πιο κάτω από εκεί που είναι η Firekeeper.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
O Sif είναι το πιο εύκολο boss :p Αν βαρέθηκες να σε δέρνει θα πρότεινα να κάνεις λίγη εξερεύνση να αλλάξεις παραστάσεις, σίγουρα θα συναντήσεις κι άλλα bosses εκτεθημένα. Δεν υπάρχει "αυστηρή" σειρά προσέγγισης των περιοχών. Ίσως θα μπορούσες να αναβαθμίσεις το όπλο που χρησιμοποιείς. Καλά έκανες και επέμενες στον ψηλέα, ό,τι σκοτώνεις καλό είναι, αν σου έριχνε και το όπλο του θα ήταν ακόμα καλύτερα.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Χαχα, αυτό ερχόμουν να γράψω Βάσσια. Ότι ο Sif είναι από τα πιο εύκολα bosses. Οι Black Knights Κώστα έχουν ολόκληρο lore από πίσω τους, δεν είναι απλά mobs. Ούτε respawn κάνουν (σχεδόν, παραπάνω δε λέω).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Απαντώντας και στους δύο ναι το κατάλαβα ότι δεν κάνουν respawn γιατί πέρασα από εκεί ξανά και δεν τον πέτυχα. Το σπαθί τους το πήρα από κάποιον άλλο (δεν θυμάμαι που ακριβώς τον έφαγα) και ανέβασα το Strength στο 20 για να το χρησιμοποιήσω αλλά μου φαίνεται πολύ βαρύ και δυσκίνητο για τα απλά mobs. Πάντως τον Sif με αυτό προσπαθώ να τον φάω επειδή κάνει περισσότερο damage.

Όσα boss έχω φάει μέχρι τώρα μου φάνηκαν αρκετά πιο εύκολα. Βέβαια στα Gargoyles και στο ας το πούμε δράκο που είναι στα Depths τα έφαγα με βοήθεια από Summon για να κόψω και την ουρά τους (το κόψιμο της ουράς είναι το μοναδικό πράγραμα που μου έχει μείνει από όσα είχα διαβάσει ανά τα χρόνια για τα Dark Souls). Τα υπόλοιπα bosses όπως αυτό πάνω στη γέφυρα και τον δαίμονα με τα 2 σκυλιά τα έφαγα αρκετά εύκολα.

Αυτό που με δυσκολεύει στον Sif είναι μία συγκεκριμένη κίνηση που κάνει με το σπαθί, η περιστροφή. Στην ουσία αν με πετύχει όταν ξεκινά η περιστροφή με κάνει stagger αν το λέω καλά και με πετυχαίνει και η δεύτερη οπότε ψοφάω. Προσπαθώ να μένω όσο μπορώ κάτω από τα πόδια του αλλά κάποια στιγμή θα με πετύχει οπότε και πάλι από την αρχή. Το καλύτερο που έχω καταφέρει είναι να τον ρίξω στο 1/4. Έχω πεισμώσει όμως δεν φεύγω αν δεν τον φάω.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τα κατάφερα τελικά με την 5η προσπάθεια για σήμερα. Απλά παρατήρησα λίγο καλύτερα το pattern των επιθέσεών του και είδα ότι σε μία από αυτές όταν έχει λίγο απόσταση και ορμάει μπροστά αν την αποφύγεις μετά πάει να σηκωθεί λίγο στα πίσω πόδια και εκεί σου δίνει χρόνο για να του ρίξει 2-3. Οπότε roll συνέχεια μέχρι να κάνει αυτό.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πες μας τώρα πως αισθάνθηκες λίγο πριν το τέλος της μάχης.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν είμαι σίγουρος για το τι εννοείς, αλλά όχι δεν τον λυπήθηκα με τόσο ξύλο που είχα φάει :p. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αυτό εννοούσα. Χαχα, δικαιολογημένος τότε, αλλά απλά προστάτευε τον τάφο τού Artorias. Εσύ ήσουν ένας trespasser.
 
Top Bottom