What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Real-time With Pause VS Turn-based

Ποιο σύστημα μάχης προτιμάτε στα RPGs;

  • Real-Time Action

    Votes: 2 8.7%
  • Real-Time With Pause

    Votes: 11 47.8%
  • Turn-Based

    Votes: 10 43.5%

  • Total voters
    23

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Έπειτα από τρία διαφορετικά θέματα στα οποία έχει εξαπλωθεί αυτή η συζήτηση σαν παράνοια κωρονοϊού, ενστάσεις από μέλη, και ένα πολλ μόνο και μόνο για να πούμε "αυτό που έμαθα είναι το σωστό, οι υπόλοιποι τραβάτε" ομολογώ ότι τα αποθέματά μου επιχειρηματολογίας και χιούμορ είναι εξαντλημένα. Όπως και το ίδιο το θέμα. Είδες τι έκανα εκεί?

Βεβαίως. Δέχομαι τη συγγνώμη σου και την παραδοχή σου περί της ανωτερότητας του turn-based, συγχωρεμένος αλλά παρακαλώ να μην ξανασυμβεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,795
Πάντως πέρα από τα χαριτωμένα πειράγματα του Admiral (μπα σε καλό του), για μένα είναι όντως προσόν να ολοκληρώνονται οι μάχες σχετικά γρήγορα, ειδικά σε story-driven RPGs όπως τα Baldur's Gate. Μένει περισσότερος χρόνος και διάθεση για εξερεύνηση, μπλα-μπλα και διάβασμα lore. Αν είναι να τρώω μισή ώρα σε κάθε μάχη με τυχαίους bandits και να φοβάμαι να κάνω βήμα μην τυχόν γίνει triggered το επόμενο μαραθώνιο encounter, δεν κάνουμε δουλειά.
Αδερφέ Μαλαντρούα, έλα στην αγκαλιά μου, που έλεγε και μια ψυχή.
Ακριβώς όπως το έθεσες, σε story driven παιχνίδια θέλω να αφιερώνω το χρόνο μου σε αυτά που ανέφερες και τα οποία θεωρώ σημαντικά. Αν μιλάγαμε για κάνα strategy-rpg τύπου Blackguards ή Banner Saga που είναι σχετικά γραμμικά και η εξερεύνηση είναι ουσιαστικά "πεδίο μάχης -> hub για αγοραπωλησίες ->πεδίο μάχης" και το story ξεδιπλώνεται με μερικούς διαλόγους/cutscenes ενδιάμεσα, δεν έχω θέμα να είναι TB οι μάχες. Τα δυο μου gp.

edit - Σας διαλύσαμε πάλι ρε σαλιγκάρια του TB, 11-8 (Μπάθορυ δε σε χάλασε), σε αυτό το τεράστιο δείγμα των,,, των 21 ψήφων!
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,545
13 - 8, για την ακριβεια.

ω, ναι, θα προσθεσω αυθαιρετα, αλλά καθολου παραλογα, τους 2 rt action συναγωνιστες και συναμα θα τους καλωσορισω στην τεραστια, φιλοξενη αγκαλια του rt.
αφου ειναι ακομα πιο μακρια απ το τιμπί, ακομα κι απο μας τους ρουτουγουπάδες.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Ψήφισα Turn-Based αλλά αυτό που πραγματικά ήθελα θα ήταν να βάλω -1 στην παύση που καταστρέφει την ροή ενός παιχνιδιού και είναι καθαρά αρνητικό στοιχείο, (όχι ότι δεν μπορεί να είναι ένα παιχνίδι καλό και να παίζεται έτσι αλλά τότε αυτό είναι ένα σημείο που δεν τα κατάφερε καλά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
μια ήταν η ανατροπή. man united-bayern munich :p
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Βρε είστε τυχεροί που ο ναύαρχος είναι καλός και δεν κάνει μια κοινοποίηση το poll προς codex μερια!
Να σας δω που θα τρέχετε να κρυφτειτε μετά!!!!
:p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αυτή η συζήτηση σηκώνει πολύ ψυχοφαρμακο. Ματραξ κτλ. Να κάνουμε κανένα , psycho party.
Δεν ψηφίζω επειδη αναρχία και φοβάμαι μη πέσω θύμα τρολαρισματος. Για την ειλικρίνεια του θέματος, δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η αντιπαράθεση, αφού είναι θεμα τίτλου και προσωπικού γούστου. Η συζήτηση μου θυμίζει τυπακια που σχολιάζουν αρνητικά, πράγματα που ενοχλούν την αισθητική τους αλλά που βολεύουν αυτόν που κρίνουν πχ τα τσαρούχια της προεδρικής φρουράς.

Για να δώσω ένα δείγμα για το τι πιστεύω. Είναι μερικοί που δεν σηκώνουν πολύ άγχος και επιθυμούν την συντομία.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Βρε είστε τυχεροί που ο ναύαρχος είναι καλός και δεν κάνει μια κοινοποίηση το poll προς codex μερια!
Να σας δω που θα τρέχετε να κρυφτειτε μετά!!!!
:p

Δεν πειράζει, άσε τα παιδιά να χαρούν και λιγο :D
 
Top Bottom