What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Real-time With Pause VS Turn-based

Ποιο σύστημα μάχης προτιμάτε στα RPGs;

  • Real-Time Action

    Votes: 2 8.7%
  • Real-Time With Pause

    Votes: 11 47.8%
  • Turn-Based

    Votes: 10 43.5%

  • Total voters
    23

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
μα ποιος ειναι πια αυτος ο τοσο απολυτος ελεγχος που χανεται με το rtwp?
τις ιδιες δουλειες δεν κανεις? πετας 2-3 σπελς, πινεις κανα ποσιον, ριχνεις κανενα βελος....
δεν τα γραφω ειρωνικα. αληθεια δεν μπορω να καταλαβω την ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορα στον ελεγχο και στην τακτικάλιτυ....

Σωστό ερώτημα, θα απαντήσω με τον αστερίσκο ότι αναφέρω την προσωπική μου άποψη. Η ταυτόχρονη εκτέλεση επιθέσεων και κινήσεων από τις μονάδες του παίκτη και του εχθρού δεν επιτρέπει την παρακολούθηση της κάθε ενέργειας ξεχωριστά. Ένα πρόχειρο παράδειγμα, αν δύο μονάδες σου βρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη της μίας οθόνης δεν μπορείς να παρακολουθήσεις ολόκληρη την turn και των δύο, ενώ σε turn-based μπορείς.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
εεε, οκ.
το σεβομαι, δεν κρινω.
νομιζω ωστοσο οτι αυτο το επιχειρημα δεν γερνει την πλαστιγγα στο tb, να το πω κι αυτο...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Ένα έχω να πω, ξεκάθαρη υπεροπλία και άνετη επικράτηση της σωστής επιλογής, σε υπερτεράστιο στατιστικό δείγμα. ΣΑΣ ΣΚΙΣΑΜΕ111!!1!.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Εάν εκείνη είναι από πάνω, τότε rtwp.

Εννοουσα την κάμερα.

Η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν μόνο μεταξύ rtwp kai turn based. Στα τρίτου προσώπου όπως έκαναν τα mass effect, θα ταίριαζε μόνον αν κατά το παουζ είχα την δυνατότητα για αλλαγή της κάμερας με πλάνο από ψηλά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
εεε, οκ.
το σεβομαι, δεν κρινω.
νομιζω ωστοσο οτι αυτο το επιχειρημα δεν γερνει την πλαστιγγα στο tb, να το πω κι αυτο...

Πιστεύω ότι η πλάστιγγα γέρνει προς τη μία ή την άλλη πλευρά ανάλογα με τις προτεραιότητες και τα θέλω του κάθε παίκτη. Π.χ. δέχομαι το επιχείρημα ότι η μάχη RTwP είναι κατά κανόνα πιο γρήγορη από την turn-based οπότε κάποιος που θέλει ταχύτητα είναι λογικό να την προτιμά. Για μένα η ταχύτητα σε πραγματικό χρόνο δεν έχει καμία απολύτως σημασία, ενδιαφέρομαι μόνο για την ταχύτητα στο χρόνο του παιχνιδιού. Αν τελειώσω τη μάχη σε δύο turns είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακόμα και αν χρειάστηκε να σκέπτομαι δέκα λεπτά για να βρω την ιδανική αλληλουχία κινήσεων. Αυτή είναι για μένα η ουσία της tactical combat.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Καλά ακόμα με αυτό το θέμα ασχολούμαστε; Και ανοίξαμε και νέο θέμα; Τόσα έχουμε που το συζητάμε, Wrath of the Righteous, Solasta, Baldur's Gate 3, μόνο στο τηλεοπτικές σειρές της προκοπής δεν το έχουμε συζητήσει.

Νταξ, λίγο πιο σοβαρά τώρα, προσωπικά προτιμώ Turn-Based γιατί βαρέθηκα να μου χαλάει το space bar σε κάθε πληκτρολόγιο μου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Πάρε μηχανικό με εγγυηση για actuations.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Μόνο για το Black Geyser; Δεν έχει απομείνει και κανά άλλο που να χρειάζεται να σπαμάρω space bar.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ανεξαρτήτως παιχνιδιού του μηχανικό πληκτρολόγιο είναι τεράστια βελτίωση QoL.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Άρα η αγορά πληκτρολογίου, όπως και η αγορά οθόνης ή και καρέκλας, θεωρείται αναβάθμιση?

Θα τα λύσουμε σε αυτό το θρεντ όλα τα φλέγοντα ζητήματα που έχουν συσσωρευτεί ανά τα χρόνια.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Εξαρτάται. Άμα από πλαστικό βιετναμέζικο πας σε κινέζικο από μπαμπού, η έννοια της αναβάθμισης είναι υπό αμφισβήτηση. Αλλά ναι, mechanical keyboard ftw, και είναι έγκλημα που όσα physical stores έχουν απομείνει δεν έχουν μερικά διαθέσιμα για δοκιμή.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,307
Θα ήθελα πολύ να βρω το χρόνο (και όρεξη) που αρμόζει του θέματος να γράψω και εγώ την γνώμη μου. Ελπίζω σύντομα πριν αναπαυθεί εν ειρήνη το thread.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Θα ήθελα πολύ να βρω το χρόνο (και όρεξη) που αρμόζει του θέματος να γράψω και εγώ την γνώμη μου. Ελπίζω σύντομα πριν αναπαυθεί εν ειρήνη το thread.

Μην ανησυχείς, το θέμα παραμένει δυστυχώς επίκαιρο γιατί δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να ξεριζώσουμε όλα τα ζιζάνια 😁
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Για μένα ξεκάθαρα όταν πρόκειται για RPG ενός χαρακτήρα, πρέπει να είναι μόνο real time action (όπως στα Gothic, Witcher, Amalur, Elder Scrolls, κλπ) και ψήφισα αυτό διότι είναι το αγαπημένο μου είδος RPG, και ίσως πλέον και το αγαπημένο μου είδος παιχνιδιών, καθώς πλέον, όσο μεγαλώνω και το έχουν διαπιστώσει και τα αδέρφια μου, τα FPS (που παλιότερα αυτό ήταν το αγαπημένο μου είδος) δεν τα προτιμώ τόσο πια.
Όταν πρόκειται για RPG ομάδας, διαπίστωσα, παίζοντας το μοναδικό Divinity: Original Sin 1 και προσπαθώντας μετά να παίξω το Dragon Age: Origins, ότι με βολεύει περισσότερο σε turn-based μάχες ώστε να ελέγχω πλήρως το τί κάνει ο καθένας. Γι' αυτό και, παρά την εκλπληκτική αρχή του DAO με μάγο, δεν μπόρεσα με τίποτα να το συνηθίσω και το άφησα. Το ίδιο δοκίμασα και άφησα και το Dragon Age 2, ενώ το 3 δεν ξέρω πώς είναι!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Όταν πρόκειται για RPG ομάδας, διαπίστωσα, παίζοντας το μοναδικό Divinity: Original Sin 1 και προσπαθώντας μετά να παίξω το Dragon Age: Origins, ότι με βολεύει περισσότερο σε turn-based μάχες ώστε να ελέγχω πλήρως το τί κάνει ο καθένας.

Έτσι ακριβώς.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
cumx45to8dk41.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Καλά ακόμα με αυτό το θέμα ασχολούμαστε; Και ανοίξαμε και νέο θέμα; Τόσα έχουμε που το συζητάμε, Wrath of the Righteous, Solasta, Baldur's Gate 3, μόνο στο τηλεοπτικές σειρές της προκοπής δεν το έχουμε συζητήσει.

Νταξ, λίγο πιο σοβαρά τώρα, προσωπικά προτιμώ Turn-Based γιατί βαρέθηκα να μου χαλάει το space bar σε κάθε πληκτρολόγιο μου.
Νομίζω το αντίστοιχο για της τηλεοπτικές σειρές θα ήταν αν προτιμάτε το one story/episode του Startrek TNG, ή το one story/season των discovery & picard :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Νομίζω το αντίστοιχο για της τηλεοπτικές σειρές θα ήταν αν προτιμάτε το one story/episode του Startrek TNG, ή το one story/season των discovery & picard :p

DS9! The best of both worlds.
 
Top Bottom