What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ROGUE LEGACY 2

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Περίμενα πως με την υπόθεση Rogue Legacy 2 θα ξεμπλέξω γρήγορα. Σε 30 ωρίτσες στο πρώτο είχα δει σχεδόν ό,τι άξιζε να δω, σε 2 playthroughs μάλιστα και προχώρησα. Μικρή διάρκεια θα έλεγε κανείς για roguelite. Που να ήξερα όμως ότι οι άνθρωποι της Cellar Door Games είχαν άλλη άποψη. Γεμίζοντας τη συνέχεια με περισσότερες περιοχές, αντικείμενα, και γενικά περιεχόμενο και δίνοντας λίγο μεγαλύτερη έμφαση στην πρόκληση του plaforming αυτή τη φορά, μας έδωσαν ένα μεγαλύτερο από κάθε άποψη παιχνίδι, που θέτει άνετα υποψηφιότητα για ένα από τους καλύτερους τίτλους της χρονιάς.



Το Rogue Legacy 2 είναι χτισμένο, ξανά, πάνω στην λογική της αποτυχίας και της επανάληψης (ή trial and error, όπως λένε στο χωριό μου). Έχουμε στη διάθεση μας 3 ήρωες, διαφορετικών κλάσεων και σκοπός μας είναι να διεισδύσουμε στο κάστρο, και από εκεί ακόμα πιο πέρα, σε περιοχές ξεχασμένες από το χρόνο, και να νικήσουμε τους Estuaries που είναι οι...

Continue reading...
 
Last edited:

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Παιχνιδάρα το πρώτο, και όπως σωστά αναφέρεις και στο review από τα παιχνίδια που είχαν μεγάλη επίδραση στην indie gaming "σκηνή", περίμενα πως και πως το δεύτερο μέρος ολοκληρωμένο (μακριά από early access!) Θένξ για την παρουσίαση, ύστερα και από αυτά που διάβασα είναι ζήτημα (λίγου) χρόνου να το λιώσω!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αδάνιε, για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με το 1ο, τι θα του έλεγες (εκτός από ΝΤΡΟΠΗΚΙΑΙΣΧΟΣ);

Θαμαρέσει το 2ο;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Εξαρτάται, ασχολείσαι γενικά με roguelite/roguelike και ειδικά με αυτά που είναι action;
Αν ναι, τότε θα σου αρέσει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Εξαρτάται, ασχολείσαι γενικά με roguelite/roguelike και ειδικά με αυτά που είναι action;
Αν ναι, τότε θα σου αρέσει.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυασχολούμαι με το συγκεκριμένο είδος, αλλά για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. Ποιο θα μου πρότεινες από τη λίστα του βίντεο για να με "μπάσει" καλύτερα στο είδος; Μόνος περιορισμός να μην είναι πιξελούμπα (νομίζω αρκεί όση έφαγα στα νιάτα μου :Ρ).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Binding of Isaac θα έλεγα, με επιφύλαξη ίσως και το Dead Cells (πιξελούμπα αλλά HD, και το animation σπέρνει). Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά θα έβαζα και το Hades, καθώς έχω δει (και όχι μόνο στο δικό μας φόρουμ) πως τράβηξε και κόσμο εκτός της κατηγορίας. ;)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Binding of Isaac θα έλεγα, με επιφύλαξη ίσως και το Dead Cells (πιξελούμπα αλλά HD, και το animation σπέρνει). Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά θα έβαζα και το Hades, καθώς έχω δει (και όχι μόνο στο δικό μας φόρουμ) πως τράβηξε και κόσμο εκτός της κατηγορίας. ;)

Το Binding of Isaac με τίποτα όμως... :Ρ
Το Dead Cells με ιντριγκάρει άσχημα και, όντως, το animation είναι καταπληκτικό. Μάλλον με αυτό θα ξεκινήσω όταν έρθει η ώρα. Θενκς μαν!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
@Dim Gian Bot δεν έχω παίξει ακόμα Dead Cells και η αλήθεια είναι ότι ακούω/διαβάζω κι εγώ ωραία πράγματα για πάρτη του.
Ωστόσο, το παιχνίδι που για μένα γύρισε τον διακόπτη στο θέμα roguelike/lite ήταν το Hades. Αριστούργημα σε κάθε τομέα και οργασμικό οπτικοακουστικά.

Αν τελικά αποφασίσεις να παραβείς τον "κανόνα" σου για τις ρετροπιξελούμπες, προσωπικά αγάπησα πολύ και το Children of Morta που στα μάτια μου έχει και πιο ελκυστικό pixel art από το Dead Cells.
 
Top Bottom