What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Rome 2 Total War official thread

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Μα που μπορεί να επικεντρωθεί;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ίσως στην "Κρίση του 3ου αιώνα" και την περίοδο του Μέγα Κωνσταντίνου για να γεφυρώσει το χάσμα ανάμεσα στο κυρίως campaign και στο Attila.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Κάτσε ρε συ, θα ρίξει Rome III? Δεν την έχει εξαντλήσει αυτήν την περίοδο? Θα ρίξει Αδδόν? Θα πάει για Ατίλλα 2?<br><br>ΜΙΛΗΣΤΕ!<br><br>Εδιτ: ΟΚ, μίλησε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
http://www.pcgamer.com/total-war-rome-2empire-divided-dlc-announced-release-date-set/<br><br><br><blockquote><br><b>Total War: Rome 2—Empire Divided DLC announced, release date set</b><br><br>Last week, Creative Assembly discussed the direction of its historical Total War series. This week, the developer teased something new for Total War: Rome 2. And today, the turn-based strategy expert has unveiled Empire Divided as the new DLC heading to its 2013 stalwart. <br><br>Set in 270 AD, Empire Divided visits the Roman Empire as it faces economic collapse and its "gravest crisis yet". With that, it&#039;s on you to restore the capital to its former glory (or, you know, run it into the ground) as you assume control of ten different playable factions across five cultures (each with its own cultural and faction-driven traits), negotiate new victory conditions, and handle new campaign features—not least plagues, bandits and cults. <br><br>That last part sounds particularly interesting. Here&#039;s publisher Sega with the skinny: <br><br>A cult building may be built for no cost, as its construction represents your empire permitting disciples to settle within your territory. This makes cult bonuses relatively easy to obtain, though cults spread foreign culture, bringing disorder into your provinces. In order to remove a cult building, a significant expenditure is required and a public order penalty is incurred required as this is considered persecution. Careful consideration of a cult’s benefits and disadvantages is required but, if used correctly, they can become a powerful tool.<br><br>Alongside Total War: 2&#039;s Empire Divided campaign pack, Creative Assembly will launch &#039;Power & Politics&#039;—a complimentary update that overhauls Rome 2&#039;s existing politics system. Here, influence and political support can be gained from winning battles and completing missions. Sega notes that the Politics & Power update applies to Total War: Rome 2&#039;s base game and all of its DLC, bar Caesar and Gaul as it operates its own political system. <br><br>More information on both the Empire Divided DLC and the Power & Politics update is provided via this Q&A. Both are due on November 30, 2017, and here&#039;s the expansion&#039;s Steam page.  </blockquote><br><br>http://store.steampowered.com/app/694880/Total_War_ROME_II__Empire_Divided/<br><br>Called it, Κρίση 3ου αιώνα  :pope:<br><br>Επιφέρει επίσης εκτενείς αλλαγές στο σύστημα πολιτικής. Μπράβο τους, έστω και αργά.<br><br>Ημερομηνία κυκλοφορίας 30 Νοεμβρίου. Ξεθάψτε τους χιτώνες σας και ακονίστε το Gladius.
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Το Power and Politics μπορείτε να το κατεβάσετε από τις beta versions στο Steam. Λίγο που το δοκίμασα φαίνεται να είναι πολύ ευχάριστη προσθήκη.  Πολύ χαίρομαι που τέλος του μήνα θα έχω κι άλλο Total War να περιμένω μετά το λιώσιμο στο WH2.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
<blockquote>Five of the ten playable factions in Empire Divided are classed as Heroic factions. These are Rome, Gallic Rome, Palmyra, the Sassanids and the Gothi. Heroic factions have grander and more elaborate victory conditions, and unique named faction leaders who cannot die in battle.</blockquote><br><br>Ωχ, άρχισαν οι βλακείες στα historical.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Μπαίνετε εδώ --> http://bit.ly/TotalWarAccess Αν δεν έχετε λογ/μο φτιάχνετε.<br><br>Μπορείτε να πάρετε δωρεάν <u>ένα</u> από τα παρακάτω DLC<br><br>-Total War: ROME II - Wrath of Sparta Campaign Pack<br>-Total War: ROME II - Black Sea Colonies Culture Pack<br>-Total War: ROME II - Nomadic Tribes Culture Pack<br><br>ή αν δεν έχετε το παιχνίδι έκπτωση -66% για την Emperor Edition<br><br>μέχρι 26/12 ισχύουν οι προσφορές
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Άψογο. Πάνω που σκεφτόμουν να πάρω το Warth of Sparta από κάνα Instant. Cheers  :salute: :drinks:
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κάτι παίζει με τις νεκραναστάσεις των thread τον τελευταίο καιρό. Πάμε άλλη μία (η δεύτερη στο παρόν νήμα).

Και που λέτε κάποτε μου είχαν πάρει δώρο για τα γενέθλιά μου την κουτάτη Spartan Edition (έχει και manual μέσα, πόσοι από δω μέσα δεν έχουν δει ποτέ τους manual? ).
Λόγω των προβλημάτων που είχε, καθυστέρησα πολύ να βάλω να το παίξω και όταν τελικά το έβαλα, είχα ξεκινήσει ήδη να παίζω το Warhammer. Κι έτσι παρέμεινε στα αζήτητα.

Μέχρι που το έβαλα χθες για να δω πόσο έχει αλλάξει από τότε που το είχα πρωτοπαίξει. Και όντως είναι τρομακτικά βελτιωμένο. Αλλά έβλεπα παντού όλοι να πίνουν νερό σε ένα mod (που είναι και ο λόγος αυτής της νεκρανάστασης). το Divide et Impera κυρίες και κύριοι. Η αντίδραση μου μετά από μερικές ώρες μαζί του


Όλοι προτείνουν να παίξεις πρώτα ένα vanilla campaign, για να δεις τους μηχανισμούς τού παιχνιδιού, επειδή το mod δεν είναι καθόλου noob friendly. Αλλά έλα τώρα, 20 χρόνια εμπειρίας είναι αυτά. Και βούτηξα κατευθείαν.
Απίστευτοι μηχανισμοί. Το population να χωρίζεται ανάλογα τις τάξεις και από εκεί να κάνεις recruit, τα food supplies να έχουν υποστεί ολική αναμόρφωση και να παίζουν σημαντικότατο ρόλο (αν βρίσκεσαι βαθιά στην αντίπαλή περιοχή χωρίς κάποιο food station εκεί κοντά, καλή τύχη), πολλά περισσότερα units ανά faction και να υπάρχει η δυνατότητα να έχεις και units μοναδικά, αναλόγως την περιοχή που βρίσκεσαι. Προ mod, αν είσαι Ρωμαίος ας πούμε και κατακτήσεις τους Μακεδόνες, δεν γίνεται να έχεις τα units τους. Πλέον αυτό διορθώνεται λόγω των τοπικών μονάδων που μπορείς να εκπαιδεύσεις.Οι φάλλαγες να έχουν "ειδική" κίνηση αν κάνεις 2πλό κλικ και βρίσκονται σε σχηματισμό Αυτά και πολλά άλλα που δεν γίνεται να τα αριθμήσω. Το παρακάτω βιντεάκι αν και παλιότερο με την έννοια ότι από τότε έχουν βγει updates, δίνει μια πάρα πολύ καλή ιδέα για το τι ακριβώς είναι το
Divide et Impera, ένα από τα καλύτερα mods συνολικά για τα Total War.


Και λίγα λόγια για τη δυσκολία. Δεν ξέρω τι έχει αλλαχθεί από τους modders στην ΑΙ, αλλά πλέον είναι πολύ πιο επιθετική και "σκέφτεται" πιο λογικά. Να μου στέλνει στρατό μόνο αν έχει και back up άλλο στρατό εκεί κοντά? Τι καινοτομίες είναι αυτές? Ήδη έχω δώσει αρκετές μάχες και όχι επειδή ξεκίνησα εγώ να στέλνω στρατεύματα πάνω,κάτω, αριστερά και δεξιά. Και όλες πλην μίας ήταν αμυντικές.
Και αυτές κρατάνε αρκετά περισσότερο (χωρίς να υπολογίζω το deployment). Δεν θυμάμαι να χρειάστηκα ποτέ ολόκληρο 20λεπτο για να τελειώσω μιά μάχη από τους πρώτους γύρους. Στο 5λεπτο είχαν φύγει όλες.
Άνετο 9,9/10. Και το 0,1 το χάνει όχι επειδή κάνει κάτι λάθος, αλλά επειδή η ΑΙ όπως είναι προφανές δεν είναι δουλεμένη για να εκμεταλλεύεται όλα τα features τού mod. Δεν γίνεται άλλωστε να τα περιμένουμε και όλα από τους modders, σωστά?
Με λίγα λόγια, όποιος κάποτε ξαναπιάσει το Rome 2, μη διανοηθεί να το ξεκινήσει χωρίς το
Divide et Impera. Ή μάλλον ξαναπιάστε το και κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και βάλτε και αυτό το GOTYmod.
Εγώ τώρα κανονικά έπρεπε να παίζω Pathfinder: Kingmaker. Αντιθέτως είμαι εδώ για να κάνω praise ένα mod. Και για να πάω να ρίξω και κανένα γύρο ακόμα.

edit: και μερικά ψιλά που μου ήρθαν τώρα. Starting year πλέον είναι το 278 BC και όχι το 272 BC. Και πλέον κάθε έτος έχει 4 γύρους, ανάλογα την εποχή δηλαδή. Και όχι αυτό το ακατανόητο, εποχή και έτος.

Και η webpage τού
Divide et Impera
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Βάζεις φωτιές και δεν είμαστε για τέτοια! Δείξε και το κουτάκι μιας και το ανέφερες.

Κοίταζα για συλλεκτικούς λόγους την έκδοση Enemy at the Gates edition, αλλά τελικά βλέπω ότι είναι και αυτή λειψή. Δεν υπάρχει ένα κουτί που να συγκεντρώνει τα πάντα τελικά...
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Θα το δείξω μόλις αποκτήσω ξανά κινητό, μιας και τα έπαιξε το δικό μου.

Ξέχασα να αναφέρω για τη δυσκολία, πως ξεκίνησα με ρωμαίους για πιο "άνετο" run (μέχρι να συνηθίσω τους μηχανισμούς και να πάω στους Μακεδόνες), στο normal επίπεδο. Το οποίο είναι και αυτό που προτείνεται από τους modders. Στον τρίτο γύρο κιόλας οι Συρακούσιοι έστειλαν διπλωμάτη να μου κηρύξει τον πόλεμο. Με λίγα λόγια είχα 3 μέτωπα ανοιχτά με το καλημέρα (βόρεια, νότια, ανατολικά). Πλέον έχω δύο, αλλά το άνετο run το ξεχνάω προφανώς. Τουλάχιστον έχουν op μονάδες (θα βάλω custom battle, για να "κλέψω" και να δω τι μονάδες έχουν τα υπόλοιπα factions).

Επίσης, υπάρχει και official ιστοσελίδα για το mod. Θα την βάλω στο από πάνω σχόλιό μου, να υπάρχει για reference.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Όχι ρε, ούτε καν. Το Shogun 2 (το οποίο έχω επίσης κουτάτο :solaire:) αν και είχε φοβερό gameplay, και πάλι είναι πολύ κατώτερο από το DEI. Είδες το βιντεάκι? Βάλτο και δεν θα χάσεις. Είναι σχεδόν τέλειο απ' όλες τις απόψεις (εκτός και αν είσαι φαν των πολύ γρήγορων μαχών).

edit: και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. οι modders και ειδικά αυτός που φαίνεται προς τα έξω -ο Dresden- είναι απίστευτα βοηθητικοί και ενεργότατοι στα fora. Τόσο που απορώ, που σκατά βρίσκουν τόσο χρόνο να δουλεύουν στο mod, να απαντάνε σχεδόν σε όλα τα ερωτήματα και να έχουν (?) και rl.
 
Last edited:

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Αχ.. Το Rome 2 το έχω κουτάτο collector's edition! Το μόνο που άξιζε σε αυτό το πράγμα ήταν ο καταπέλτης.
Αν και μετά από 5-τόσα χρόνια το σουλούπωσαν το παιχνίδι..
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αχ.. Το Rome 2 το έχω κουτάτο collector's edition! Το μόνο που άξιζε σε αυτό το πράγμα ήταν ο καταπέλτης.
Αν και μετά από 5-τόσα χρόνια το σουλούπωσαν το παιχνίδι..

Και ο χάρτης ήταν ωραίος. Είχε πολύ καλή ποιότητα.
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Και ο χάρτης ήταν ωραίος. Είχε πολύ καλή ποιότητα.
Ναι σωστά! Το είχα ξεχάσει! Βέβαια ήθελα να πω πως το ίδιο το παιχνίδι δεν άξιζε τα λεφτά του τόσο.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πλέον με το DEI τα αξίζει. Βάλτο και θα με θυμηθείς. Είναι και πανεύκολη η εγκατάσταση μέσω του workshop.
Δεν το έχω παίξει πολύ ακόμα, αλλά είμαι πεπεισμένος πως όσο το προχωράω τόσο περισσότερο θα μου αρέσει.
 
Top Bottom