What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,573
Μολις μιλησα για βαζακια με γυναικεια αερια επαιξε εκτροχιασμος. Υποσυνειδητο; να το κοιταξουμε λιγο;

Πρόσφατα πήγα σε εναν γιατρό π.χ. και ενώ δεν είχε ασχοληθεί, αλλά κάναμε μια κουβέντα και ψήθηκε να πάρει τα πρώτα του πιτκόηνς από μένα ως αμοιβή για την εξέταση του.
Μαρτυρες του Ιεχωβα, πωλητες κινητης, τυποι με κρυπτο. Αν ειχα 1€ για καθε κρυπτοχρηματιστη που με πλησιασε, τωρα θα ειχα 0 κρυπτο γιατι θα τα ειχα χασει.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει poratso είναι ότι και εσύ τζογράρεις(έτσι όπως το εννόεις), χωρίς να το θέλεις. Απλά το κάνουν άλλοι για σένα, χωρίς εσένα
Θα μιλησω ως απλος ανθρωπος που ξερει σκτ δεν ξερει πολλα απο κρυπτο αλλα ξερει πολλα απο τζογο. Οταν ρισκαρεις φραγκα για αβγατισμα, χωρις να εχεις σκοπο να τα εκμεταλλευτεις, ειναι τζογος. Οταν χωνεις λεφτα στον τραπεζικο σου λογαριασμο, με φυσιολογικο ρισκο, ειναι αποταμιευση.


Ξυπνάτε γαμότο. Οι κεντρικές τράπεζες κρατάνε cοmmodities, μετοχές και ομόλογα που κοστολογούνται σε ευρώ που αυτοί εκδίδουν
Ποσα € εχωσες την πρωτη φορα που μπηκες σε αυτο το λουκι; υποθετω οτι γινεται καποια ανταλλαγη και δεν σου δινουν μερικα δωρεαν για να ξεκινησεις την καριερα σου. ποσες φορες φορες το εχεις κανει αυτο;

Εγω θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τα κρυπτο των πεθαμενων.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,573
Πάνε μαζί τους στην οικογενειακή... κρύπτη.
Αυτη ειναι η καταληξη αλλα υπαρχουν. Πρεπει να ξεκινησω να διαβαζω online obituaries. Μοναχικος αλλα παθιασμενος με το κρυπτο....
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,573
Βασικα, μολις ξυπνησα απο powenap που ηρθε μετα απο 24ωρη+ αυπνια. Δεν ξερω πως το ειχα πριν στο μυαλο μου για τα λεφτα του μακαριτη. Αν φαινονται στο γενικο συνολο-κατι-καπως; γμτ γιαυτο δεν θελω να κανω σκεψεις οταν ξυπναω.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,983
Βασικα, μολις ξυπνησα απο powenap που ηρθε μετα απο 24ωρη+ αυπνια. Δεν ξερω πως το ειχα πριν στο μυαλο μου για τα λεφτα του μακαριτη. Αν φαινονται στο γενικο συνολο-κατι-καπως; γμτ γιαυτο δεν θελω να κανω σκεψεις οταν ξυπναω.
Για τετοιες αποριες αρμοδιος ειναι ο σισης
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Μολις μιλησα για βαζακια με γυναικεια αερια επαιξε εκτροχιασμος. Υποσυνειδητο; να το κοιταξουμε λιγο;

Δεν πρότεινα και δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει τίποτα. Ήμουν είμαι και θα είμαι πολύ ξεκάθαρος σε αυτό.

In fact, έχω πει σε όποιον το χει μελετήσει και δεν του ταιριάζει-αρέσει καλύτερα να μην ασχοληθεί. Γιατί ακόμα και σήμερα που όλα πάνε πάνω πιστεύω ότι μπαίνει μόνο για το κέρδος, -καλή ώρα και ο παλιός τίτλος του θρεντ, περί επενδύσεων- πιστεύω ότι θα πάθει ζημιά. (οικονομικά). Όπως είχα πει με αγάπη και το 2022. Stay tha fuck away.

Κανείς δεν γίνεται trader και επενδυταράς σε ένα βράδυ, ένα μήνα ή ένα χρόνο. Αυτά ακριβώς είναι μερικά απο τα σκαμς που παίζουν με διάφορους "ειδικούς" που διδάσκουν τρέιντινγκ-επ[ενδύσεις (ή κάνουν signal position groups) σε αφελής. Αυτοί οι νέοι φιλόδοξοι, μετά τα χάνουν όλα στις αγορές και στον επόμενο κύκλο διδάσκουν τρέιντινγκ και επενδύσεις στους μελλοντικούς φιλόδοξους αφελείς.

Αυτό που προτείνω είναι κάποιος να καταλάβει το τεκ, να καταλάβει αν εξυπηρετεί κάποια ανάγκη, και αν του αρέσει να βρει τρόπους να εμπλακεί στον χώρο.

Ο γιατρός με ρώτησε με τι ασχολούμαι, του είπα και πάνω στην κουβέντα an;efera ότι με βολεύει να πληρώνω σε κρύπτο και προτιμώ όποιον τα δέχεται και δέχτηκε να ανταλλάξει την υπηρεσία του για crypto(USDT). Δεν ήταν επενδυτική πρόταση... Με απόδειξη...

Θα μιλησω ως απλος ανθρωπος που ξερει σκτ δεν ξερει πολλα απο κρυπτο αλλα ξερει πολλα απο τζογο. Οταν ρισκαρεις φραγκα για αβγατισμα, χωρις να εχεις σκοπο να τα εκμεταλλευτεις, ειναι τζογος. Οταν χωνεις λεφτα στον τραπεζικο σου λογαριασμο, με φυσιολογικο ρισκο, ειναι αποταμιευση.

Όχι δεν είναι αποταμίευση. Κάποτε ίσως να ήταν όταν τα λεφτά άξιζαν κάτι. Πλέων όταν κρατάς κάποιο συνάλλαγμα εκτίθεσαι στην μεταβλητότητα του. Οι τράπεζες δεν δίνουν επιτόκια στις καταθέσεις για αντιστάθμιση γιατί πολύ απλά δεν έχουν λόγο να δώσουν. Μπορούν να παράξουν λεφτά από το τίποτα, με υποχρέωση το μέγεθος των καταθέσεων να φτάνει μέχρι στο 1% των λεφτών που παρέχουν ως δάνεια. (ανάλογα το προφίλ ρίσκου της τράπεζας). Αυτό (και όχι μόνο) έχει ως αποτέλεσμα τα λεφτά σου μήνα με τον μήνα να αξίζουν όλο και λιγότερο. Αγοράζουν λιγότερα πράγματα και νομοτελειακά θα αγοράζουν όλο και λιγότερα.

Αυτή η μεταβλητότητα του συναλλάγματος σου είναι άμεσα συνδεδεμένη με τον τρόπο που εκτίθεται η κεντρική τράπεζα στις αγορές και κατά πόσο επιτρέπει την διάθεση ρευστότητας μέσω των συστημικών τραπεζών.

Με λίγα λόγια αν τα χρηματιστήρια είναι τζόγος, κάποιοι άλλοι τζογάρουν τα λεφτά για σένα. Και αυτοί δεν τα τζογάρουν για να κρατάνε ευρώ στην τράπεζα. Αν συσσώρευαν τα σκατά που παρείχαν, τουλάχιστον θα είχαν κίνητρο να κρατάνε την αξία του. Συσσωρεύουν άλλα πράγματα χρησιμοποιώντας συνάλλαγμα σου εις βάρος της αξίας του.

Δεν μιλάει ποτέ κανείς για αρνητικό πληθωρισμό. όλοι ακολουθούν το δόγμα του 2% CPI. Σας το λένε δηλαδή... οι τιμές δεν θα πέσουν ποτέ, απλά θα ανεβαίνουν πιο αργά, στο demand side (το 2% που λένε το χρόνο είναι αστεία λάθος)

Ποσα € εχωσες την πρωτη φορα που μπηκες σε αυτο το λουκι; υποθετω οτι γινεται καποια ανταλλαγη και δεν σου δινουν μερικα δωρεαν για να ξεκινησεις την καριερα σου. ποσες φορες φορες το εχεις κανει αυτο;

Αυτό που έκανα, όταν έχασα τα λογικά μου και άλλαξα καριέρα :p. Είναι να στήσω ένα μεγάλο miner με 5 κάρτες γραφικών και σιγά σιγά το έκτισα στις 11, το οποίο μετά το πούλησα κτλ

In fact παλιότερα υπήρχαν faucets που δίναν δωρεάν pitcoins. Και σήμερα υπάρχουν airdrops se shitcions. Δηλαδή ακριβώς αυτό που λες, σου δίνουν μερικά δωρεάν για να παίξεις. Σαν τα καζίνο sto LA. (μεταξύ σοβαρού και αστείου).

Εγω θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τα κρυπτο των πεθαμενων.

Αν έχει προνοήσει μπορεί να έχει δώσει κλειστό φάκελο σε κάποιο συμβολαιογραφείο/δικηγόρο. Legacy λύση.

Υπάρχει μέθοδος με multi-sig wallet όπως για να γίνει χωρίς μεσάζοντες.

ωραίο άρθρο σχετικό:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,573
Πλέων όταν κρατάς κάποιο συνάλλαγμα εκτίθεσαι στην μεταβλητότητα του. Οι τράπεζες δεν δίνουν επιτόκια στις καταθέσεις για αντιστάθμιση γιατί πολύ απλά δεν έχουν λόγο να δώσουν
Το συναλλαγμα ειναι αλλη συζητηση και συζητηση για καρκινο δεν στησαμε. Εγω λεω οτι οταν ζεις σε μια φυσιολογικη χωρα και εχεις σε λογαριασμο τραπεζης 150€, θα εχεις 150€. Εαν τα πονταρεις στο χρηματιστηριο, μπορει να εχεις διπλασια ή δυο @@ 150€ δεν θα εχεις.

Είναι να στήσω ένα μεγάλο miner με 5 κάρτες γραφικών
Που αγορασες με € ενω την ιδια ωρα, καποιοι αλλοι που τους ξερω εγω, μου ελεγαν να χωσουμε €. Δηλαδη καποιοι λενε αυτα που λες εσυ αλλα πληρωνονται με €/$. Την ιδια ωρα, τα ατομα που γνωριζω, υπολογιζουν το κερδος σε € και κανουν cash out € για να εξοφλησουν τα αφεντικα του Κυργιακου.
Δηλαδη γινεται μια μετατροπη απο € που την παρκαρουν για καποιο διαστημα ωστε την καταλληλη στιγμη, οπως την νοιωθουν αυτοι, να βαλουν € στην τσεπη. Δεν ξερω εαν με καταλαβαινεις και εαν διακρινεις την ειρωνια στο θεμα.


Δεν πρότεινα και δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράσει τίποτα.
Εαν ενοιωσες οτι σου φορτωσα αδικηματα γραψε λαθος. Σε προσθετω αντι να επικαλεστω καποιο αοριστο προσωπο.
Το θεμα ειναι οτι γνωριζω ατομα που εβγαλαν λεφτα αλλα ειναι σε εναν αεναο κυκλο επανατοποθετησης.
Για την νοοτροπια μου, που ξερει οτι μπορει να πεσεις για υπνο και να μην ξυπνησεις ποτε, αυτα τα πραγματα ειναι υπερβολικα. Δεν λεω να μην κραταει καποιος μια πισινη αλλα ολη αυτη η αναμονη ενω εκει εξω υπαρχουν λεωφορεια που σε περιμενουν, μου ειναι λιγο περιεργη.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
-Το θέμα είναι ότι αν αγόραζες 2 καρπούζια με τα 150 και μετά από λίγο καιρό αγοράζεις 1, έχεις 75 και δεν το ξέρεις, απλά επειδή πειράζουν(μασουλάνε) την μονάδα μέτρησης.

- Δεν μπορώ να σου απαντήσω εκ μέρος άλλων και τι κάνουν. πολλά έχουν δει τα ματιά μου γενικά. ΑΝ κάποιος μπορεί να παίξει το buy low sell high παιχνίδι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μαγκιά του. Δεν παίζει κανα ιδεολογικό μένος με κανέναν hell δεν πολυπαίζουν ιδεολογίες πρακτικό είναι το πρόβλημα.

-Με προσθέτεις στους Ιεχωβάδες; oh well.
Εδώ και πολλά χρόνια προσωπικά νιώθω πιο άνετα εκτός του τραπεζικού συστήματος παρά εντός... Έχει τίμημα αυτό.. Όπως και να μην το κανς 👀

ΤΟ φετιχ μου να μιλάω από δω και από κει για το θέμα, έρχεται από το γεγονός ότι και μένα ένας τέτοιος τρελός με έβαλε και μου άλλαξε την καριέρα. Giving forward.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,573
Εδώ και πολλά χρόνια προσωπικά νιώθω πιο άνετα εκτός του τραπεζικού συστήματος παρά εντός... Έχει τίμημα αυτό.. Όπως και να μην το κανς
παρακαμπτω το ναι μεν αλλα και μενω σε αυτο. Συμφωνω.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,101
Γίνεται πάντως καλή συζήτηση για το θέμα, εγώ αισθάνομαι ότι μαθαίνω πράγματα από όλες τις πλευρές.
Κι εγω, και χωρις να εχω διαβασει ουτε γραμμη στο θρεντ!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,560
Για τη φορολογικη δηλωση, ξερουμε κατι επι του πρακτικου;

Χαριζε κατι whatever coins (dot, rose, rlc) η Revolut και βρεθηκα με κατι Ευρω απο το πουθενα. Φανταζομαι οτι οσο τα κοιταω και με κοιτανε, δεν χρειαζεται να τικαρω τιποτα κουτακια στη δηλωση.

Αν ομως πεσω στην αμαρτια και τα εξαργυρωσω και παρω δυο σουβλακια, θα πρεπει θεωρητικα να τα δηλωσω ως "κερδη";
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Δεν θεωρείται δώρο? Καλά δεν παίζεις και με τα 40€ που κάνουν τα δύο σουβλάκια, η αλήθεια είναι.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,560
Δεν θεωρείται δώρο?
Δωρο το αρχικο, ναι. Αυριο μπορει να εχουν x100 και να τα πουλησω και να εμφανισω αμετρητα Ευρω στη Revolut.

Φανταζομαι οσο δωρο ειναι να σου δωρισει καποιος 100.000 Ευρω σε χρημα, μετοχες κλπ. Καπου, καπως πρεπει να τα δηλωσεις.

Δεν εχω διαβασει κατι ξεκαθαρο για τα coin.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Αυτά μπαίνουν λογικά κάτω από τα investment assets κτλ αλλά φορολογικη δήλωση και Ελλάδα είναι αστείο πράγμα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,915
Ο γιατρός με ρώτησε με τι ασχολούμαι, του είπα και πάνω στην κουβέντα an;efera ότι με βολεύει να πληρώνω σε κρύπτο και προτιμώ όποιον τα δέχεται και δέχτηκε να ανταλλάξει την υπηρεσία του για crypto(USDT). Δεν ήταν επενδυτική πρόταση... Με απόδειξη...

Ενδιαφέρον. Πώς κοστολόγησε την υπηρεσία του σε bitcoin? Οση αξία είχε την δεδομένη στιγμή σε €/$ ? Στην απόδειξη που έκοψε, τί νόμισμα πληρωμής αναφέρει/εμφανίζει?

Δωρο το αρχικο, ναι. Αυριο μπορει να εχουν x100 και να τα πουλησω και να εμφανισω αμετρητα Ευρω στη Revolut.

Φανταζομαι οσο δωρο ειναι να σου δωρισει καποιος 100.000 Ευρω σε χρημα, μετοχες κλπ. Καπου, καπως πρεπει να τα δηλωσεις.

Δεν εχω διαβασει κατι ξεκαθαρο για τα coin.
Για μικροποσά δεν πιστεύω πως θα ασχοληθεί κάποιος. Αυτοί κοιτάζουν να υπάρχουν τουλάχιστον 4 μηδενικά από πίσω. Οταν με το καλό σου κάτσει, ψάξου. Α! Κ που σαι. Κάνε κ κάνα giveaway...

H Revolut δουλεύει κ ως broker τώρα?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,727
Στην απόδειξη που έκοψε, τί νόμισμα πληρωμής αναφέρει/εμφανίζει?
προφανώς λειτουργεί σαν να πληρώνεις σε μετρητά.
Αυτοί κοιτάζουν να υπάρχουν τουλάχιστον 4 μηδενικά από πίσω.
γενικά κοιτάνε από 500 ευρώ και πάνω. (ποσό που ήταν πολύ μεγαλύτερο και συνεχώς το κατεβάζουν)
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,353
Δωρο το αρχικο, ναι. Αυριο μπορει να εχουν x100 και να τα πουλησω και να εμφανισω αμετρητα Ευρω στη Revolut.

Φανταζομαι οσο δωρο ειναι να σου δωρισει καποιος 100.000 Ευρω σε χρημα, μετοχες κλπ. Καπου, καπως πρεπει να τα δηλωσεις.

Δεν εχω διαβασει κατι ξεκαθαρο για τα coin.

Δεν έχεις διαβάσει κάτι επειδή δεν υπάρχει ακόμα. Αυτό που κάνουμε αυθαίρετα με τους λογιστές είναι τα δηλώνουμε σαν μετοχές και στην ρευστοποίηση πληρώνουμε κεφαλαιακό φόρο 15%. Με τα airdrops, mined coins κτλ υπάρχει πρόβλημα. Καλό είναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό αν γίνουν πάνω απο 10κ . Γιατί δεν έχει γεγονός όπου έδωσες ευρώ για να δηλώσεις αγορά μετοχής.

Αν δεν γίνουν πάνω απο 10κ θα μπορούσες και να μην ασχοληθείς, αλλά όπως λέμε πάντα καλύτερα να μιλήσεις με ειδικό.

Ενδιαφέρον. Πώς κοστολόγησε την υπηρεσία του σε bitcoin? Οση αξία είχε την δεδομένη στιγμή σε €/$ ? Στην απόδειξη που έκοψε, τί νόμισμα πληρωμής αναφέρει/εμφανίζει?

Ναι όπως σωστά λέει ο lucinos. Υπολογίζεις την τιμή που θα του έδινες σε ευρώ και του τα δίνεις σε ₿. Εγώ όπως είπα του τα έδωσα σε USDT. Αυτό είναι ένα collateralized stabble crypto asset.

Δηλαδή η teather η εταιρία από πίσω, το εκδίδει και για κάθε ένα που αφήνει στην αγορά, βάζει υποτίθεται, ένα πραγματικό δολάριο σε κάποιο θησαυροφυλάκιο. Έτσι ώστε να κρατάει σταθερή αξία με το δολάριο 1USDT = 1 USD. Έτσι μπορείς να στέλνεις εικονικά δολάρια onchain. Οπότε ο γιατρός πληρώθηκε με fiat ουσιαστικά, απλά onchain.

H revo πλέον κάνει τον broker ναι. Αλλά είναι υψηλά τα fees σε σχέση με άλλα CEXs.


Βonus:


"Unfortunately it's a defect of our system that public officials are almost driven, to put it lightly to equivocate. We all know that inflation does not come from trade profits or consumers. Simply because they don't have the Printing press... Paraphrased, Milton Friedman"


@lucinos

Για τα 500€ που λες, έχουν βάλει τώρα τελευταία στο παιχνίδι τον όρο gray market, σε πολλές χώρες αυτό είναι 1000€, αλλού 500€ και σου λενε ότι τα λεφτά σου, θα περνάνε μόνο από το ιδιωτικό καρτέλ που χρησιμοποιούν το κρατικό (όχι καρτελ) για να υποχρεώνουν την αποκλειστική χρήση του. Έχεις εταιρία, παίρνεις μισθό; κλάνεις;; πρέπει να έχεις τραπεζικό λογαριασμό.

Και είναι extra καταπληκτικό που στο ελλαδηστοτατσικισταν έχουν εξαφανίσει και την επιτροπή ανταγωνισμού, γιατί όχι, και οι τράπεζες εντελώς απροκάλυπτα δηλώνουν π.χ. μαζικά τα ίδια fees στους λογαριασμούς, όλες μαζί. Αν δεν είναι αυτό καρτέλ τι είναι;;;; Τραπεζικό απόρρητο; lel

Το θράσος τους έχει ξεπεράσει τα βουνά και τα λαγκάδια.
Τι κάνει η ευρωπαϊκή τράπεζα ή οι άλλοι "ρυθμιστές" μπροστά σε τερατώδεις ολιγοπωλιακές τακτικές και όχι μόνο;;

that's why we Bitcoin
 
Last edited:
Top Bottom