What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
Εμένα ολόιδια μου φαίνονται, ίσως βέβαια να μη βοηθάει το jpeg compression. Το βασικό είναι πως το παιχνίδι γαμοδέρνει.

EDIT: Μελέτησα καλύτερα τα screenshots με κάμποσο zoom, και η αλήθεια είναι πως η διαφορά στο antialiasing κάνει μπαμ, ειδικά εκεί με τον ξύλινο φράκτη είναι μέρα με τη νύχτα. Θα ήθελα να υτάρχει (πιο εμφανές; δεν το βλέπω καθόλου σε σημεία που θεωρώ πως θα έπρεπε να φαίνεται) και ambient occlusion, πάντως η αρχική μου διατύπωση είναι λανθασμένη, δεν είναι ολόιδια.
πατα κλικ να στις βγάλει μεγάλες στην σειρά και πάνε μπρος και πίσω. 3 φίλτρα έχω περάσει, CAS για texture sharpening, extra AA και το πιο σημαντικό που δεν ζω πλέον χωρίς, ambient occlusion. Δες στις ενώσεις του ξύλινου φράκτη πχ. Στην δεύτερη φαίνεται λιγότερο βέβαια γιατί φαίνεται έχει υπάρξει μια προσπάθεια απόδοσης με τα texture.

@Χειρομαλάχτης δεν βλέπω λόγο να αφαιρέσουν οι εταιρίες κάτι που δίνει εξτρά αξία στα παλιά παιχνίδια τους. Βέβαια έχουμε δει κάποιους πολύ μάγκες χαρτογιακάδες να εναντιώνονται σε πράγματα που είναι καλά για το προϊόν τους, αλλά ευτυχώς είναι λίγοι.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
@nitro912gr με έψησες, μετά τον Άρκωλο ίσως το πιάσω αμέσως. Το reshade έχει εύκολο install+σετάρισμα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
@nitro912gr με έψησες, μετά τον Άρκωλο ίσως το πιάσω αμέσως. Το reshade έχει εύκολο install+σετάρισμα?
σχετικά ναι, απλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι πρέπει να κλείσεις το overlay του gog γιατί κρασάρει.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
νιτρε, δεν εννοω τις εταιριες παιγνιδιών, αλλά την nvidia και την amd.
το ρησέιντ δινει πρόσθετο χρονο ζωης στις φτωχικες καρτουλες μας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
νιτρε, δεν εννοω τις εταιριες παιγνιδιών, αλλά την nvidia και την amd.
το ρησέιντ δινει πρόσθετο χρονο ζωης στις φτωχικες καρτουλες μας.
όχι ρε ούτε καν, απλά σου βάζει κάποια εξτρά όμορφα εφεδάκια σε παλιότερα παιχνίδια, και αφού επιβαρύνει το παλιό παιχνίδι θες νεότερη κάρτα για καλύτερα αποτελέσματα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
νιτρε, δεν εννοω τις εταιριες παιγνιδιών, αλλά την nvidia και την amd.
το ρησέιντ δινει πρόσθετο χρονο ζωης στις φτωχικες καρτουλες μας.

Η Nvidia έχει έτσι κι αλλιώς ενσωματώσει πολλές παρόμοιες λειτουργίες στο GeForce Experience. Δοκίμασε να πατήσεις Alt+F3 ενώ παίζεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
ναι. κι η amd ειχε βεβαια κατι παρομοιο ενσωματωμενο στο adrenaline νομιζω. να πω την αληθεια μου, δεν το ειχα δοκιμασει αρκετα, συνηθως εμενα ικανοποιημενος απ οτι εβλεπα τροποποιωντας αν χρειαζοταν τα "απλα" γκραφικ σετινγκς του παιγνιδιού..
η νβίδια ακομα κι αν ημουν μπουφος, μου πεταει με το ετσι θελω οταν μπαινω στο κεντρικο μενου του κέιμ να εκμεταλλευτω λεει το τζιφώ εξπήρια. και μολις μπω στο ζουμι, μου λεει: αααα, ολα κι ολα. το παιγνιδι που παιζεις δεν υποστηριζεται.

ενταξει, μονο τον άρκωλο εχω παιξει με τη νεα καρτουλα και λιγο το enderal fs. αν θυμαμαι καλα, ουτε εκεινο το υποστηριζε.
παντως το ρησειντ ειναι μαγεια. δεκαδες επιλογες και βλεπεις ον δε φλάι την αλλαγη. τουλαχιστον στο γκριμ ντων ετσι ηταν.

υποθετω και το gfe θα κανει δουλιτσα, προφανως σε νεοτερα παιγνιδια με καλυτερο οπτιμαιζέισο απ την ρετροπιξελουμπα μηχανη του γκόθικ...
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
H Nvidia μου ακούγεται πιο "προχώ". Με Radeon Software αυτά που κάνω είναι καλύτερο ΑΑ, force AFx16 και FPS limit αν είναι καμιά παλιατζούρα που βαράει 500 φρέμια χωρίς λόγο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έπαιξε τα Ember και Lionheart, αν έχουν enemy respawn και κανονικό save (δηλαδή να σώζει και το σημείο που είσαι και όχι να σε στέλνει στον κοντινότερο οικισμό και να πρέπει να πάς εκεί που είχες μείνει). Φυσικά θα προτιμούσα να μην έχουν enemy respawn.

Θα ήθελα να ρωτήσω και για τα Tropico, αλλά δεν βρήκα να υπάρχει topic ειδικά για παιχνίδια στρατηγικής (πώς κι έτσι;!). Επειδή θέλω να παίξω ένα Tropico (μόνο 1) θέλω να ρωτήσω ποιό θεωρείτε(-ται) ως το πιο user friendly. Δηλαδή, όχι κατεβατά μενού, εύκολη εκμάθηση, όχι πολύ micromanagement, γενικά το "καλύτερο" για έναν αρχάριο. Σκέφτομαι μήπως είναι το πρώτο, επειδή ίσως με κάθε επόμενο να προσέθεταν και νέους μηχανισμούς.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
το lionheart αν ειναι αυτο που νομιζω το ειχα βρει τοσο αδιαφορο που μετα απο τοσα χρονια δεν θυμαμαι σχεδον τπτ. νομιζω ομως οτι σε αυτα που ρωτας ειναι οχι respawn, ναι save.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έπαιξε τα Ember και Lionheart, αν έχουν enemy respawn και κανονικό save (δηλαδή να σώζει και το σημείο που είσαι και όχι να σε στέλνει στον κοντινότερο οικισμό και να πρέπει να πάς εκεί που είχες μείνει). Φυσικά θα προτιμούσα να μην έχουν enemy respawn.

Θα ήθελα να ρωτήσω και για τα Tropico, αλλά δεν βρήκα να υπάρχει topic ειδικά για παιχνίδια στρατηγικής (πώς κι έτσι;!). Επειδή θέλω να παίξω ένα Tropico (μόνο 1) θέλω να ρωτήσω ποιό θεωρείτε(-ται) ως το πιο user friendly. Δηλαδή, όχι κατεβατά μενού, εύκολη εκμάθηση, όχι πολύ micromanagement, γενικά το "καλύτερο" για έναν αρχάριο. Σκέφτομαι μήπως είναι το πρώτο, επειδή ίσως με κάθε επόμενο να προσέθεταν και νέους μηχανισμούς.
Tropico 4 θα πρότεινα, νομίζω ότι είναι αρκετά περίπλοκο για να μην σου φανεί λειψό, αλλά αρκετά απλό για να μην σε ζαλίζει με ιστορίες.
Δεν ξέρω σε τι φάση είναι τα 5-6 δεν τα έχω παίξει, αλλά το 1 είναι αρκετά παλιό και που προσπάθησα να ξαναπαίξω (είχα παίξει το demo επί PCmaster) μου φάνηκε αρκετά basic και δεν παλεύονται εύκολα τα γραφικά, το 2 δεν ασχολήθηκα και το 3 είναι πρακτικά ίδιο με το 4 με λιγότερο περιεχόμενο, βασικά όταν έπαιξα το 4 μου φάνηκε σαν το 3 που δεν είχαν λεφτά να φτιάξουν.
Το μόνο που πραγματικά με ξίνισε στο 4 ήταν ο νερόβραστος γλείφτης του presidente, Panultimo, στο 3 ο Juanito είχε περισσότερη φάση. Όλα τα άλλα όμως είναι βελτιωμένα. Αποστολές, εξτρά superpowers (αν και με λιγότερη επιρροή) και άλλα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έπαιξε τα Ember και Lionheart, αν έχουν enemy respawn και κανονικό save (δηλαδή να σώζει και το σημείο που είσαι και όχι να σε στέλνει στον κοντινότερο οικισμό και να πρέπει να πάς εκεί που είχες μείνει). Φυσικά θα προτιμούσα να μην έχουν enemy respawn.

Θα ήθελα να ρωτήσω και για τα Tropico, αλλά δεν βρήκα να υπάρχει topic ειδικά για παιχνίδια στρατηγικής (πώς κι έτσι;!). Επειδή θέλω να παίξω ένα Tropico (μόνο 1) θέλω να ρωτήσω ποιό θεωρείτε(-ται) ως το πιο user friendly. Δηλαδή, όχι κατεβατά μενού, εύκολη εκμάθηση, όχι πολύ micromanagement, γενικά το "καλύτερο" για έναν αρχάριο. Σκέφτομαι μήπως είναι το πρώτο, επειδή ίσως με κάθε επόμενο να προσέθεταν και νέους μηχανισμούς.
Το Ember σε αφήνει εκεί ακριβώς που είσαι, αλλά έχει enemy respawn όταν αλλάζεις area.
Το Lionheart επίσης σε αφήνει εκεί που είσαι, αλλά νομίζω δεν έχει καθόλου respawn, αν και δε θυμάμαι να έχει χρειαστεί να επιστρέψω σε περιοχή που καθάρισα ήδη.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Νομίζω πως, σαν τον ΑΠΤ που είχε βαλθεί να παίξει όλα τα adventures ανεξαρτήτως ποιότητας, έτσι και εγώ θέλω να ψάξω όλα τα RPGs με no enemy respawn, yes save, ανεξαρτήτως ποιότητας!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Link για κατέβασμα;
"IWD2:EE will be released as a free-to-download WeiDU mod pending a closed beta period. Anyone who is interested in becoming a beta tester may contact @semiticgoddess or another member of the team to gain access to the mod."

για WeiDU βρήκα αυτό. Γενικά δεν έχω ξαναασχοληθεί, αλλά έκανα account στο beamdog και έστειλα pm σε @semiticgoddess και περιμένω.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Top Bottom