What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Νομίζω ότι το DAO κρατάει ακόμα η μπογιά του, με λίγο reshade θα είναι πόπα. Χμ τώρα ψήθηκα να το βάλω πάλι με reshade, γιατί φυσικά τι νόημα έχει να καθαρίζεις το backlog αφού μπορείς να ξαναπαίξεις τα παιχνίδια που έχεις παίξει 10 φορές;
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εγω, παλι, ολα αυτα τα re- master/shape/make/ench. edition κτλ κτλ. πιστευω οτι σκοπο εχουν μονο να ξαναριξεις φραγγα για την ελλαχιστη δουλεια που κανουν οι παραγωγοι. Ελλαχιστη ειναι η βελτιωση σε σχεση με την αρχικη εκδωση, σε αυτα που δοκιμασα τουλαχιστον. Το μονο που ευχαριστηθικα ειταν το Baldur's Reloaded, και ειναι ερασιτεχνηκη δουλεια. Εχω την εντυπωση, οτι αν ξαναφτιαχναν αυτα τα ομορφα κλασσικα παιχνιδια με σημερινα γραφικα, χωρις να χρειαστει να πειραξουν κατι αλλο, θα ξανασπαγαν ταμεια.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,829
Νομίζω ότι το DAO κρατάει ακόμα η μπογιά του, με λίγο reshade θα είναι πόπα. Χμ τώρα ψήθηκα να το βάλω πάλι με reshade, γιατί φυσικά τι νόημα έχει να καθαρίζεις το backlog αφού μπορείς να ξαναπαίξεις τα παιχνίδια που έχεις παίξει 10 φορές;
Γιατί μόνο ένα reshade όταν μπορείς να βάλεις 97 mods?! Collections at Nexus Mods
Εμ τι? Μόνο εμένα θα τσιγκλάει να το ξαναβάλω? :p

Μπορεί και να κάνουν το Baldur's Gate 3 remaster ποτέ δεν ξέρεις.
Ένα remake των 2 πρώτων. ειδικα με μετάβαση σε 5e, θα το ήθελα πάντως.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
τι ν τουτο παλι?
Stray Gods. μιουζικαλ rpg λεει. μαλλον θα χει μεσα μοντερνιτέ που με ξενερωνουν, αλλά ειναι πρωτοτυπη ιδεα τουλαχιστον.
κι ωραιο τραγουδι στο τηζε τρέιλε:



ss_8e8dda08d67702a21c70782e00e00b4f11c396c2.1920x1080.jpg
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
ToEE ρετούς για σοβαρές αναλύσεις και scaling, πολύ θα έψηνα. Δεν παίχτηκε στην ώρα του και πλέον το αρχικό δεν το σηκώνει η υπομονή μου.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
τι ν τουτο παλι?
Stray Gods. μιουζικαλ rpg λεει. μαλλον θα χει μεσα μοντερνιτέ που με ξενερωνουν, αλλά ειναι πρωτοτυπη ιδεα τουλαχιστον.
κι ωραιο τραγουδι στο τηζε τρέιλε:

Έχει ανακοινωθεί καιρό, απ' το '19 και μέσω campaign του fig.
Σήμερα πέσαν ανακοινώσεις μετά από καιρό, άλλαξε όνομα, βρήκε publisher στην humble bundle το οποίο σημαίνει μεγαλύτερο content, πλέον fully voiced, νέα τραγούδια κλπ
Είχα ανοίξει και θρεντ: Chorus: An Adventure Musical
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
βγηκε το black geyser προχτες απ την ερλιαξες (καποτε λεγαμε κυκλοφορησε.... 🤔🤬. τελος παντων, σαιν οβ δε ταιμς).
εξ ορισμου εχωμε θετικη προδιαθεση, αφου ειναι πρακτικα στην εμφανιση και στον πυρηνα του μια κοπια των ινφινιτυ εντζι κέιμς, δηλ. για να το φερωμε πιο κοντα στην εποχη μας, των πιλαρςοβητέρνιτυ.

ενταξει, τα προνταξο βαλιους δεν ειναι τοσο ψηλα, μια ιντυ εταιρια ειναι, αλλά στεκει αξιοπρεπως, οπως μας λεει ο φιλος mortismal.
ακολουθουν ρηβιου και σκρηνς που σε βαζουν ευκολα στο κλιμα του κειμ και του τι να περιμενεις απ αυτο.



ss_1085739d5008a3551e9a16295907f4ab016a57c3.1920x1080.jpg

ss_6972dd874966b158bc564017089d631a63d566c9.1920x1080.jpg

ss_8bfa42be51d37c169b3dcdb7f0d6afa91fca775f.1920x1080.jpg


ενταξει, γινόταν να λειπει η κλασικη σκρην απ την ταβερνα?? αφου ζεσταινει την καρδουλα μας εδω και 370 χρονια, αςούμε.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,829
remake ναι, 5e pls no
Και εγώ με adnd ξεκίνησα τις περιπέτειες μου στον κόσμο του φανταστικού, αλλά δυστυχώς τα χρόνια πέρασαν. Και μαζί τους η υπομονή και διάθεση για περίπλοκα συστήματα.
Πριν είκοσι χρόνια, θα γέλαγα με την 5e. Σήμερα όποτε παίζουμε το δικό μου campaign σε Pathfinder, βρίζω την ώρα και την στιγμή που πρέπει να φτιάξω εχθρικό NPC και να μελετήσω τέρατα. Καλά, οι μάχες είναι session και encounter.
Η 5e είναι τόσο slipstream που κάνω level up τον χαρακτήρα μου μισή ώρα πριν το session και το combat είσαι υπόθεση λεπτών.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θέλω να ξαναζήσω την ιστορία των baldurs gate, και γιατί όχι με σύγχρονα γραφικά, χωρίς όμως την ταλαιπωρία της δεύτερης έκδοσης.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα...
Είχα δοκιμάσει εκεί γύρω στο Σεπτέμβρη το demo που είχαν δώσει.
Γραφικά, μουσική, εφέ κλπ όμορφα. Η μουσική για κάποιο λόγο έφερνε περισσότερο σε Witcher από Pillars/BG.
Από εκεί και πέρα...

Το Greed mechanic που τόσο διαφημίζουν, δεν το είδα. Σε κάποια φάση πήρα πράγματα από το πτώμα ενός εχθρού και ανέβηκε λίγο. Does not compute, αλλά άντε ας το δεχτώ. Ίσως ήμουν και πολύ νωρίς στο παιχνίδι, αλλά δεν είδα έστω κάποιο hint το που θα μπορούσε να οδηγήσει, πέρα από μία μπάρα στα UI.

Τα μοντέλα των χαρακτήρων ζημιώνουν το immersion σε κάποιο βαθμό. Δε δίνω γενικά πολύ σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες σε αυτού του τύπου παιχνίδια, αλλά χτυπάει άσχημα στο μάτι όταν π.χ. ο dwarf έχει μοντέλο κοντού human που του πρόσθεσαν γενειάδα. Καμία αλλαγή στην ανατομία.

Συνάντησα και διάφορα bugs π.χ. πολύ μικρό επεξηγηματικό κείμενο με το tooltip, τεράστια load times κλπ. ή θέματα balance όπως τους casters να είναι ψιλοαπογοητευτικοί, αλλά αυτά πιστεύω θα είχαν χρόνο λίγο-πολύ να τα στρώσουν μέχρι τώρα.

Αυτό όμως που πιστεύω δύσκολα θα άλλαξε είναι το πόσο πεζό και βασικό ήταν το γράψιμο και η απλοϊκή δομή των quests. Πήγαινε εκεί, δείρε τον τάδε, γύρνα για την ανταμοιβή. Καμία ανατροπή, καμία έκπληξη ή διακλάδωση στη διαδρομή, Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα quest που πήγα στο λημέρι μια συμμορίας που εκβίαζε κάποιον φουκαρά για χρήματα. Πάω και τους τρίζω τα δόντια, οι μέρες σας είναι μετρημένες κλπ και ενώ κατέληξε φορτισμένη η ατμόσφαιρα, αυτοί μου έλεγαν να πάω μαζί τους. Δε δέχτηκα κι αντί να γίνει σφαγή, συνέχιζαν να μου λένε αν άλλαξα γνώμη και να μου δίνουν την εντύπωση ότι έκανε reset η διάθεση τους.. Είμαι πολύ σίγουρος ότι ήταν as intended.

Lore και κόσμος, όχι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα. Το Pillars σε άρπαζε από τις πρώτες 2-3 περιοχές. Μπορούσες να μπεις σε αρκετά σπίτια, αλλά ξανά, στην πλειοψηφία τους δεν υπήρχε κάτι ενδιαφέρον να ανακαλύψεις, κάποια μάλιστα δεν είχαν npcs.
Έπαιξα γύρω στις 5 ώρες (και το demo είχε κι άλλο) αλλά κάπου έχασα το ενδιαφέρον (και έπαιζα άλλα games ταυτόχρονα) για να κάτσω να το τελειώσω. Είπαμε, indie ομάδα, ανοχή, αλλά σε κάποια πράγματα είτε το έχεις ή όχι.
Παραμένει wishlist μήπως και... αλλά από ό,τι διαβάζω το παιχνίδι από άποψη περιεχομένου και bugs, δεν έχει βγει από EA ακόμα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ξαφνικα, μουρθε να ξαναξαναπαιξω τα Drakensang dvd αγορασμενο απο Red Line Musical EΠΕ, στις 21/8/2013 και ωρα 14:07 . Εκκιναω το μοντερνο μου πισι i5/1660/32 ραμια,win10 πεταω το δισκακι στο Asus και πα να κανω εγκατασταση. Αμ δε. Βρε αμαν βρε ζαμαν τιποτα σου λεω. Ουτε καν διαβαζε το ντιβιντακι. Αρχισα να βριζω Asus και ολα της τα προιοντα. Τσαντιζομαι και για να του τη σπασω του πισιου μου πεταω μεσα το πρωτο Fallout (παλαιολιθικης εποχης) και περνω το μυνημα "αυτη η απλικασιον δεν ειναι συμβατη" μαληστα!. Μουρχεται ιδεα, πεταω το Drakensang στο χρεπακι, c2d/630/4 ραμια μνημη win7 και με κανα εναμιση λεπτο τζζζζ, φσσσ,γηρρρ ανοιγει το παραθυρο εγκαταστασης. Προχωραω για τσεκαρισμα ολα ΟΚ. Ειθελα ομως να δω το παιχνιδι στο νεο πισι στο χρεπι τοχω παιξει 2-3 φορες.
Ερχεται τωρα η νεα ταξης πραγματων και ο Βασηλακης ο Γκειτζοπουλος και με ωθουν να χρεωθω, να δανειστω, να ψωνιστω στην Συγγρου (δεν περναει πλεον και η μπογια μου) για να παρω 3090 για να μπορω να παιξω 1 απο τα 100 μοντερνα παιχνιδακια που μαρεσει κι αυτο σε ψηφιακη μορφη και ας εχει γραφικα επιπεδου Σρεντερ. Η να κατεβασω τα 11 να τα δουλεψω να τους πληροφορισω για τυχον στραβα που θα δω και το 25 να μου πουλησουν τον μπακαλιαρο τους σε τιμη συναγριδας. Ρε σαλτα και πηδηχτειτε (απο το παραθυρο) Intel, AMD m/s και Βασηλακη μαζυ με το xbox σου, που θα σου παρω εγω μερσεντε χρωματος φουξια να κυκλοφορεις στην αγια βαρβαρα.
Βελτιωση στο χρεπι, οση μνημη μπορει να συκωσει καμια καλλυτερη καρτουλα εαν κι οταν μπορεσω μεγαλο σκληρο να χωρα πολλα ισως καμια μεγαλυτερη οθονη για ταινιες. Ναι θα αγορασω αν μαρεσει καποο ψηφιακο παιχνιδι τιμης 5-τζαμπα Ε κι αν βρισκω κανα παλαιο καλο κουτατο. Εκλεισα σαν γκειμερ!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Ξαφνικα, μουρθε να ξαναξαναπαιξω τα Drakensang dvd αγορασμενο απο Red Line Musical EΠΕ, στις 21/8/2013 και ωρα 14:07 . Εκκιναω το μοντερνο μου πισι i5/1660/32 ραμια,win10 πεταω το δισκακι στο Asus και πα να κανω εγκατασταση. Αμ δε. Βρε αμαν βρε ζαμαν τιποτα σου λεω. Ουτε καν διαβαζε το ντιβιντακι. Αρχισα να βριζω Asus και ολα της τα προιοντα. Τσαντιζομαι και για να του τη σπασω του πισιου μου πεταω μεσα το πρωτο Fallout (παλαιολιθικης εποχης) και περνω το μυνημα "αυτη η απλικασιον δεν ειναι συμβατη" μαληστα!. Μουρχεται ιδεα, πεταω το Drakensang στο χρεπακι, c2d/630/4 ραμια μνημη win7 και με κανα εναμιση λεπτο τζζζζ, φσσσ,γηρρρ ανοιγει το παραθυρο εγκαταστασης. Προχωραω για τσεκαρισμα ολα ΟΚ. Ειθελα ομως να δω το παιχνιδι στο νεο πισι στο χρεπι τοχω παιξει 2-3 φορες.
Ερχεται τωρα η νεα ταξης πραγματων και ο Βασηλακης ο Γκειτζοπουλος και με ωθουν να χρεωθω, να δανειστω, να ψωνιστω στην Συγγρου (δεν περναει πλεον και η μπογια μου) για να παρω 3090 για να μπορω να παιξω 1 απο τα 100 μοντερνα παιχνιδακια που μαρεσει κι αυτο σε ψηφιακη μορφη και ας εχει γραφικα επιπεδου Σρεντερ. Η να κατεβασω τα 11 να τα δουλεψω να τους πληροφορισω για τυχον στραβα που θα δω και το 25 να μου πουλησουν τον μπακαλιαρο τους σε τιμη συναγριδας. Ρε σαλτα και πηδηχτειτε (απο το παραθυρο) Intel, AMD m/s και Βασηλακη μαζυ με το xbox σου, που θα σου παρω εγω μερσεντε χρωματος φουξια να κυκλοφορεις στην αγια βαρβαρα.
Βελτιωση στο χρεπι, οση μνημη μπορει να συκωσει καμια καλλυτερη καρτουλα εαν κι οταν μπορεσω μεγαλο σκληρο να χωρα πολλα ισως καμια μεγαλυτερη οθονη για ταινιες. Ναι θα αγορασω αν μαρεσει καποο ψηφιακο παιχνιδι τιμης 5-τζαμπα Ε κι αν βρισκω κανα παλαιο καλο κουτατο. Εκλεισα σαν γκειμερ!

Αφού το διαβάζει το χρέπι, αντέγραψε τα αρχεία σε ένα usb και κάνε εγκατάσταση στο καινούργιο από το usb!!

Μάλλον θα χρειαστεί κάποιο gamefix, λόγω του ηλίθιου drm που χρησιμοποιεί, αλλά γι' αυτό υπάρχει το gamecopyworld!!

Αν έχει θέμα με γραφικά και D3D, βάλε και το digiVoodoo2!!
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Αφού το διαβάζει το χρέπι, αντέγραψε τα αρχεία σε ένα usb και κάνε εγκατάσταση στο καινούργιο από το usb!!
Το εκανα απο χτες, αλλα το παιχνιδι εχει ασυμβατοτητες με τα win10 (Νebula 3). Θα κοιταξω για σολουσιονς. To παιχνιδι ανοιγει μεχρι Κυριο Μενου, μετα κρασαρει. Το οτι δεν διαβαζει, ωφειλεται στο πλειερ Asus 24D5MT, ταπαιξε δεν διαβαζει κανενα dvd. Διαβαζω σε κρητικες χρηστων οτι, εκει γυρω στον εναμιση χρονο κραταει, παραδιδει πνευμα μετα. Α ρε Plextor! πηγες και ψωφισες μονη σου.
Στο χρεπι παντως με τα 7ρια το παιχνιδι παιζει μια χαρα
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Και εγώ με adnd ξεκίνησα τις περιπέτειες μου στον κόσμο του φανταστικού, αλλά δυστυχώς τα χρόνια πέρασαν. Και μαζί τους η υπομονή και διάθεση για περίπλοκα συστήματα.
Πριν είκοσι χρόνια, θα γέλαγα με την 5e. Σήμερα όποτε παίζουμε το δικό μου campaign σε Pathfinder, βρίζω την ώρα και την στιγμή που πρέπει να φτιάξω εχθρικό NPC και να μελετήσω τέρατα. Καλά, οι μάχες είναι session και encounter.
Η 5e είναι τόσο slipstream που κάνω level up τον χαρακτήρα μου μισή ώρα πριν το session και το combat είσαι υπόθεση λεπτών.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θέλω να ξαναζήσω την ιστορία των baldurs gate, και γιατί όχι με σύγχρονα γραφικά, χωρίς όμως την ταλαιπωρία της δεύτερης έκδοσης.
Διαφωνώ ρε bro, διότι (όσο αφορά το videogame κομμάτι) σιγά τη ταλαιπωρία. Ούτε DM κάνεις, ούτε χρειάζεται να υπολογίζεις συνεχώς AC, thAC0, ζαριές και αριθμούς, τα κάνει η CPU όλα. Απεναντίας έχεις το ελεύθερο να δοκιμάσεις ότι build θέλεις. Στη 5e η παραμετροποίηση σταματάει στην επιλογή της κλάσης και στο εκάστοτε παρακλάδι. Από εκεί και πέρα είναι copy-paste.
Δε θέλω βέβαια να αρχίσω edition wars εδώ, αλλά δε κρατιέμαι να πω ότι η 5e έχει σοβαρές ελλείψεις ελαίω streamlining.
 
Top Bottom