What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564






mca.gif



ΥΓ.

alright-gentlemen-we-need-a-new-idea-1-jpg.21469
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
t.y. gends, για τις λιστες, καποια τα εχω, βεβαιως βεβαιως, θα τσεκαρω τα αποδελοιπα, να δω ποια θα τσιμπικω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Και τον "εμπνευσμένο" τίτλο του. Σοβαρά τώρα, ποιος λέει το RPG του Πεντικιούρ;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ο ίδιος ο Sawyer πάντως έχει ισχυριστεί πως έπαιξε μόνο λίγες ώρες Disco επειδή δεν του άρεσαν καθόλου τα skill checks του. Αλλά νταξ η επιρροή είναι ολοφάνερη.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Παιδιά, εσείς που είστε οι παλιοί από εποχής PCM, να ρωτήσω: έχει παίξει κανείς σας το Summoner; Είναι ένα απ' τα απωθημένα μου παιχνίδια των παλιών (παιδικών μου) καιρών που τα έχω από χρόνια σταμπάρει να παίξω όσα χρόνια μετά κι αν περάσουν (μέσα σ' αυτά ήταν και τα Two Worlds που τερμάτισα φέτος). Το θέμα είναι ότι διαβάζω ως το μοναδικό του (αλλά μεγάλο) αρνητικό το ότι δεν έχει (καθόλου) game map. Περιγράφουν ότι απλά τριγυρνάς και βρίσκεις οικισμούς, παίρνεις αποστολές και δεν ξέρεις προς τα πού πας (ή πρέπει μόνο να θυμάσαι από πού πέρασες και τί είδες). Ενώ και για τους NPCs δεν σου δίνεται καμία βοήθεια για το πού είδες τον καθένα, χρειάζεται πραγματικά να σημειώνεις το καθετί! Ένα παιχνίδι δηλαδή που θα πρέπει να έχουν στο νου τους όσοι κατακρίνουν την πρακτική της εποχής μας σχετικά με τις τεράστιες βοήθειες στα game maps.
Το έχει παίξει/θυμάται κανείς σας; Δεν θέλω να το πάρω και να ζητάω μετά επιστροφή. Αν πράγματι είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, να το ξεσταμπάρω!!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το Summoner είναι αρκετά ιδιαίτερο και cult RPG, μάλλον σκληροπυρηνικό για τα σημερινά δεδομένα. Τα δε γραφικά του είναι πλέον τόσο outdated που δεν ξέρω αν θα επέλεγε να το παίξει κάποιος "νέοπας" παρά μόνο αν το είχε παίξει αρχικά πριν 20 χρόνια και θέλει να βιώσει τη νοσταλγία. Τσέκαρε και κανένα gameplay video στο youtube εν ανάγκη. Είχε βγει και ένα sequel κάποτε το οποίο αν θυμάμαι καλά ήταν PS exclusive.

ΥΓ. Από αύριο διαθέσιμο στο Steam ένα 4ωρο demo του Expeditions: Rome.

EXPEDITIONS: ROME - DEMO, INTERACTIVE STREAMER WEEKEND, NEW TRAILER

Vindobona, Noricum / Hafnia, Daniae, Decembris XV, MMXXI: How did famous consul Cato the elder put it once? „Ceterum censeo Expeditionem esse demonstrandum!“ (By the way, I think Expeditions needs to be shown!“). And who are we, to mess with the opinion of such a wise man? From December 17th, 2021 onwards, a playable demo for Expeditions: Rome, the upcoming CRPG, will be available on Steam. The demo will let you take command of conquering Lesbos at the start of the Greece campaign and offers about 4 hours of gameplay, to find out if you have what it takes to be a great Roman Legatus - and to find out if Expeditions: Rome has what it takes to be crowned your new favorite cRPG.

Download the demo on Steam: https://thqn.net/rome-steam

To get accustomed to Greece, before you set foot on its soil, watch the latest trailer for Expeditions: Rome, showing the impressive vista of Greece and the heart of the empire, Rome, the eternal city itself.
Streamer Weekend – The biggest and most ambitious Twitch Extension to date
If watching is more your thing – we‘ve got you covered. Starting in the early PST morning of Friday, December 17th, through Monday, December 20th, a selected group of streamers will be given special preview access to the first act of Expeditions: Rome, allowing them to play the entire Greece campaign while using the new Expeditions: Rome Twitch extension. THQ Nordic partnered up with Muxy Inc. (developing the extension and managing Twitch integration) & Leviathan Core Inc. (securing streamers and content creators for this event weekend and for activations surrounding the game’s release on January 20, 2022) to deliver the most ambitious, expansive Twitch extension to ever exist for any game. It will allow the streamer's audience to interact with the game and their favorite streamer like never before.

During Rome’s turn-based combat, audiences can direct AI targets, heal or knock-down both enemy and streamer combatants, re-name units with their TwitchID, set fire to the battlefield, and much much more. Streamers can ask for help or beg for mercy as the audience directly influences how challenging or easy each combat encounter can be at every step of the process. And even outside of combat, the audience can interact heavily with their favorite streamer: vote about choices in dialogues, check the stats of the streamers party, read the quest log to get caught up on the current goals, even send care packages – there is so much possible interactivity, Expeditions: Rome will move the border between single-player and multi-player experience. People will not only be watching and chatting with their streamers, they will play together.

Here’s the list of the participating streamers for this weekend. We hope to see a lot more for the timing around the release of the game so if you are a content creator and want to be onboard, please apply for our extension campaign. Please use this form: https://thqn.net/er-krf

https://www.twitch.tv/burkeblack
https://www.twitch.tv/classypax
https://www.twitch.tv/cletusbueford
https://www.twitch.tv/patrckstatic
https://www.twitch.tv/deejayknight
https://www.twitch.tv/cringer
https://www.twitch.tv/helpinghans

… and Twitch Drops & persistent savegames
During the event, we will be running a special Twitch Drops campaign where viewers of these channels can unlock visual customization options for the game. For the first time ever, players who unlock these special visual drops will be able to use these drops both in the Demo, as well as the Full Game at launch. Players can download the free demo, experience the early moments of our story, and play with their earned drops right away. Players will also be able to migrate their demo save files to the full game at launch, keeping their story progress and choices.

Expeditions: Rome will launch on January 20th, 2022 on PC at an SRP of $ 44.99 | € 44.99 | £ 36.99.

Expeditions: Rome on Steam: https://thqn.net/rome-steam

Expeditions: Rome Official Website
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
sorry κιόλας που θα το παίξω και large εγώ ο φραγκοφονιάς, αλλά 1,39 έχει :p
Δεν αξίζει καν τον κόπο για refund :p απλά πάρτο και αν κάτσει έκατσε :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Παιδιά, εσείς που είστε οι παλιοί από εποχής PCM, να ρωτήσω: έχει παίξει κανείς σας το Summoner; Είναι ένα απ' τα απωθημένα μου παιχνίδια των παλιών (παιδικών μου) καιρών που τα έχω από χρόνια σταμπάρει να παίξω όσα χρόνια μετά κι αν περάσουν (μέσα σ' αυτά ήταν και τα Two Worlds που τερμάτισα φέτος). Το θέμα είναι ότι διαβάζω ως το μοναδικό του (αλλά μεγάλο) αρνητικό το ότι δεν έχει (καθόλου) game map. Περιγράφουν ότι απλά τριγυρνάς και βρίσκεις οικισμούς, παίρνεις αποστολές και δεν ξέρεις προς τα πού πας (ή πρέπει μόνο να θυμάσαι από πού πέρασες και τί είδες). Ενώ και για τους NPCs δεν σου δίνεται καμία βοήθεια για το πού είδες τον καθένα, χρειάζεται πραγματικά να σημειώνεις το καθετί! Ένα παιχνίδι δηλαδή που θα πρέπει να έχουν στο νου τους όσοι κατακρίνουν την πρακτική της εποχής μας σχετικά με τις τεράστιες βοήθειες στα game maps.
Το έχει παίξει/θυμάται κανείς σας; Δεν θέλω να το πάρω και να ζητάω μετά επιστροφή. Αν πράγματι είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, να το ξεσταμπάρω!!

Με πας πάρα πολλά χρόνια πίσω και δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να βοηθήσω. Θυμάμαι πρώτον ότι μου άρεσε, και θυμάμαι πως ένα από τα χαρακτηριστηκά που το έκαναν να ξεχωρίζει (πέρα από το σύστημα των summons) ήταν πως η μάχη βασιζόταν σε combo chaining/timed attacks, περίπου όπως το Witcher 1.

Δεν θυμάμαι τίποτα σχετικό με χάρτη εντός των gameplay areas, αν και είμαι 100% σίγουρος ότι υπάρχει overland map με το οποίο μετακινήσε ανάμεσα στις τοποθεσίες, στο στυλ των Fallout 1+2.

Μπορώ πάντως να σου πω ότι είχα κάνει αρκετή χρήση του walkthrough προς το τέλος του παιχνιδίου, κάτι που γενικά αποφεύγω σε πρώτο playthrough, και αυτό για να δω τη "βέλτιστη διαδρομή" προς τον τερματισμό και να αποφύγω το άσκοπο grinding.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Σας ευχαριστώ. Είχα δει ορισμένα βίντεο, αλλά δεν είδα ποτέ τον παίχτη να ανοίγει in-game map και τρόμαξα, αναρωτιόμουν πώς ξέρει πού να πάει!! Και διάβασα και σε σχόλια στο GOG ότι δεν υπάρχει in-game map, θα πρέπει να ξέρεις πού συνάντησες το καθετί! Πάντως τα γραφικά του δεν με χάλασαν. Εμένα που τα γραφικά του Outcast 1.1 μου προκαλούν ναυτία, αληθινή. Θα πάρω το Second Contact επειδή θέλω να δω κι αυτό το παιχνίδι.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Παιδιά, εσείς που είστε οι παλιοί από εποχής PCM, να ρωτήσω: έχει παίξει κανείς σας το Summoner; Είναι ένα απ' τα απωθημένα μου παιχνίδια των παλιών (παιδικών μου) καιρών που τα έχω από χρόνια σταμπάρει να παίξω όσα χρόνια μετά κι αν περάσουν (μέσα σ' αυτά ήταν και τα Two Worlds που τερμάτισα φέτος). Το θέμα είναι ότι διαβάζω ως το μοναδικό του (αλλά μεγάλο) αρνητικό το ότι δεν έχει (καθόλου) game map. Περιγράφουν ότι απλά τριγυρνάς και βρίσκεις οικισμούς, παίρνεις αποστολές και δεν ξέρεις προς τα πού πας (ή πρέπει μόνο να θυμάσαι από πού πέρασες και τί είδες). Ενώ και για τους NPCs δεν σου δίνεται καμία βοήθεια για το πού είδες τον καθένα, χρειάζεται πραγματικά να σημειώνεις το καθετί! Ένα παιχνίδι δηλαδή που θα πρέπει να έχουν στο νου τους όσοι κατακρίνουν την πρακτική της εποχής μας σχετικά με τις τεράστιες βοήθειες στα game maps.
Το έχει παίξει/θυμάται κανείς σας; Δεν θέλω να το πάρω και να ζητάω μετά επιστροφή. Αν πράγματι είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, να το ξεσταμπάρω!!
Παιχνιδάρα το summoner, δεν το θυμάμαι ιδιαίτερα δύσκολο ούτε να χάνομαι και να μην βρίσκω τον δρόμο, δεν ήταν δα και open world και ούτε θυμάμαι να έχει και τεράστια διάρκεια (γύρω στις 20-30 ωρες)
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Summoner ε;...
Μπαίνεις και ξεχνάς να βγεις. Ένα από τα καλύτερα Rpg όλων των εποχώνε. Όχι επειδή τα έκανε όλα τέλεια, αλλά επειδή είχε την ατμόσφαιρα που πρέπει να έχει ένα παιχνίδι ρόλων που σε πετάει σε έναν κόσμο και πρέπει να βγάλεις άκρη χωρίς χαιδεματα και κατεύθυνση. Το έχω κατεβάσει εδώ και μερικούς μήνες αλλά μάλλον έτσι θα κάτσει στον σκληρό.
 
Top Bottom