What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Θα σας πω ΑΚΡΙΒΩΣ ποιοι θα παίξουν MythForce. Βρείτε τον Ρουμπουλιά στο facebook και δείτε το friendlist του, και πιο συγκεκριμένα ποιοι του κάνουν πιο συχνά react και comment. Αυτοί θα το παίξουν.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Με τα roguelites δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα. Ούτε κρύο ούτε ζέστη από αυτό τον τομέα.

Ο εικαστικός τομέας, όσον αφορά όσους προλάβαμε He-Man, She-Ra, Silverhawks, Thundercats, εκδόσεις Στρατίκη, και άλλα, χτύπησε σε ευαίσθητη χορδή.

Αλλά οι καιροί είναι πονηροί και δύσκολοι. Ουκ ολίγοι δημιουργοί, εκμεταλλεύτηκαν τάσεις νοσταλγίας, αναπόλησης, παλιμπαιδισμού αν θέλετε. Αν όντως έχει αρχικά αποκλειστικότητα στο Epic, ε, ΟΚ, απ' όσα ξέρω, θα τους τα έσκασε, οπότε ένα μεγάλο μέρος του κόστους καλύφθηκε. Θα περιμένω ρεβιού και κυκλοφορία στο GOG.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν ξέρω ρε 'σεις, εμένα ούτε καν το εικαστικό με έπεισε. Τα χρώματα και η όλη 80s Sunday cartoon αισθητική είναι οκ, χτυπάνε στη νοσταλγία και προκαλούν χαμόγελα. Αλλά το animation φαίνεται τέρμα ξύλινο, ειδικά αν παρατηρήσετε τα ντιπ ανέκφραστα πρόσωπα και τα "ψεύτικα" χτυπήματα των melee όπλων στις μάχες. Δεν περιμένω να κοντράρει π.χ. το Overwatch, αλλά αυτό που βλέπω σχεδόν με απωθεί.

Αν δεν πέσει χοντρό Epic χρήμα για να στρώσουν έστω τα production values κατά τη διάρκεια της early access, το βλέπω DOA.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@maladroid να σου εξηγήσω προσωπικά τι εννοώ. Με το εικαστικό εννοώ το art style. Αλλά ναι από άποψη animation συμφωνώ είναι φτηνό και χτυπάει πολύ άσχημα στο ματι. Το αν βελτιωθεί μέσα από την early access μου είναι άγνωστο αλλά είναι κάτι το οποίο θα φανεί στην πορεία.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Παιδιά η Epic δεν δίνει πλέον τα τρελά λεφτά που σκορπούσε στην αρχή. Από τα έγγραφα στη δίκη με την Apple η δαπάνη τους για τέτοια καραγκιοζιλίκια έχει μειωθεί 80%.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Να τους έδωσε κάνα 5αρι;
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Παιδιά η Epic δεν δίνει πλέον τα τρελά λεφτά που σκορπούσε στην αρχή. Από τα έγγραφα στη δίκη με την Apple η δαπάνη τους για τέτοια καραγκιοζιλίκια έχει μειωθεί 80%.
Έτσι εξηγείται γιατί δεν έχουν αγοράσει ακόμα το RQ!
Δεν δίνουν πάνω από εξαψηφιο ποσό.
Καλά κάνετε και δεν κατεβαίνετε, με την φόρα που έχει πάρει η (μαμά της) gearbox, θα το κάνουν αυτοί!
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Σχετικά με το "ξύλινο" animation, ειδικά η Filmation είχε κακής ποιότητας animation. Και μπορώ να πω ότι ίσως το MythForce να έχει καλύτερο από πολλά 80s cartoons.

Ένας λόγος που το Robotech είχε προκαλέσει αίσθηση, είναι γιατί ειδικά το πρώτο μέρος του, η Macross Saga, είχε πολύ καλό animation για τα δεδομένα της εποχής.

Οπότε αν σας φαίνεται κάπως, έχει να κάνει με το ότι μάλλον ξεχάσατε τα νιάτα σας :p

@Admiral το περίμενα. Είχε λεφτά η Epic, αλλά τα ξέδευε σαν να μην υπάρχει αύριο. Και υπάρχουν και άλλοι σαν του λόγου μου που μποϊκοτάρουν τα timed 3rd party exclusives στο Epic Store, και δεν αποδέχονται ούτε να εγγραφούν στο newsletter του dev όταν τσιμπάνε τα τζάμπα παιχνίδια.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@vtheofilis ασχετη η οποια συγκριση του animation με εκεινη την εποχη. το γιατι νομιζω μπορεις να το καταλαβεις.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Έχοντας παίξει το demo που με παίδεψε κάμποσο, έχω πολλά θετικά vibes γι' αυτό. Στις 19 Απριλίου βγαίνει σε early access.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
@Mogrey665 @maladroid

Θεωρώ πως το ξύλινο για τα σημερινά δεδομένα animation του MythForce είναι ένας τρόπος να εξοικονομήσουν χρήματα και να απολογηθούν λέγοντας πως " και ο Heman GTP animation είχε ".

Είχανε δεν είχανε πάντως οι μπαγάσηδες, μας κάνανε και ασχοληθήκαμε. Ο Φρανκ Ζάπα δεν έλεγε ότι δεν υπάρχει κακή δημοσιότητα;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Extra βοήθεια για το ρημεηκ του Kotr :gap:
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Το animation του MythForce, ακόμα και αν το συγκρίνουμε με '80s cartoons, (και βάζω bold γιατί άλλο τα cartoons, άλλο τα anime, και φυσικά έχουμε το gray area cartoons που είχανε japanese animators, είναι μέτριο) δε το λες κακό με τίποτα, και το λέω με βεβαιότητα γιατί έκανα σχετικά πρόσφατα rewatch Transformers, Silverhawks και Χελωνονιτζάκια. Καμιά 4-7 αγαπημένα επεισόδια από το καθένα, έτσι, όχι ολόκληρα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Νομίζω πως 2 στις 3 που αναφέρεις είχαν outsourced animation στην Άπω Ανατολή.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Πείτε ρε μάγκες κάνα καλό RPG που να μη το ξέρει ούτε η μάνα του. Κάνα full hidden underrated gem. Όχι αυτά που θα βρεις στο google αν ψάξεις για "hidden gem rpg" ktl. θέλω τα "ένα κλικ παραπάνω πιο hidden από τα hidden".
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πείτε ρε μάγκες κάνα καλό RPG που να μη το ξέρει ούτε η μάνα του. Κάνα full hidden underrated gem. Όχι αυτά που θα βρεις στο google αν ψάξεις για "hidden gem rpg" ktl. θέλω τα "ένα κλικ παραπάνω πιο hidden από τα hidden".

Δεν έχω εντρυφήσει τόσο πολύ, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το Wildermyth αλλά δεν είναι και τόσο hidden gem. Θέλει καλό ψάξιμο στο Steam για να τα ξετρυπώσουμε.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Πείτε ρε μάγκες κάνα καλό RPG που να μη το ξέρει ούτε η μάνα του. Κάνα full hidden underrated gem. Όχι αυτά που θα βρεις στο google αν ψάξεις για "hidden gem rpg" ktl. θέλω τα "ένα κλικ παραπάνω πιο hidden από τα hidden".
Hidden δεν το λές, έχει γίνει και review εδώ στο site, αλλά ότι δεν έχει λάβει την αναγνώριση που του αξίζει είναι το Atom.
Έχω το expansion next in line to play, οπότε είναι το πρώτο που σκέφτηκα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πείτε ρε μάγκες κάνα καλό RPG που να μη το ξέρει ούτε η μάνα του. Κάνα full hidden underrated gem. Όχι αυτά που θα βρεις στο google αν ψάξεις για "hidden gem rpg" ktl. θέλω τα "ένα κλικ παραπάνω πιο hidden από τα hidden".

Δεν υπάρχει πια αυτό που θες στην Εποχή της Πληροφορίας. Αν είναι τόσο hidden, απλά δεν είναι gem.

Από εκεί και πέρα, τον άλλο μήνα βγαίνει και η Enhanced Edition του Outward, (την αναβαθμισμένη έκδοση θα τη λάβουν δωρεάν όσοι έχουν ήδη το πακετάκι που έβαλα link) που σίγουρα δεν έλαβε την προσοχή που του άξιζε.
 
Last edited:
Top Bottom