What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck thread: News και reviews για το handheld της Valve

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
και πρέπει να έγινε προσκύνημα γιατί αυτή τη στιγμή όλα είναι out of stock.
Λογικά θα έχουν παρτίδες να περιμένουν και ανάλογα με τις παραγγελίες ξεκλειδώνουν πόσες θα χρειαστούν άμεσα, οπότε οι παραγγελίες θα παθαίνουν λόξιγκα, αν γίνει απόλυτος χαμός (δεν το πιστεύω να φτάσει εκεί) θα επαναφέρουν το μοντέλο τών κρατήσεων. Διαφορετικά απλώς εξαντλείται η κάθε παρτίδα και αν γίνεται αρκετά γρήγορα ωστε να μην προλαβαίνουν να κλείσουν την επόμενη θα φαίνεται για λίγο διάστημα σαν εξαντλημένο. Ο βαθμός εξάντλησης το μετράμε λογικά από το πόσες μέρες είναι η αναμονή, όταν άνοιξε ήταν 3-5 μέρες (που μού φαίνεται λίγο) τώρα λέει 6-10 άρα έχουν προχωρήσει αρκετά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Διαβαζω αρκετα οτι η OLED εκδοση με anti-glare etched glass ριχνει ενα μικρο ξεπλυμα στα χρωματα. Ως workaround προτεινουν το glossy OLED και να βαλεις απο πανω ενα anti-glare screen protector για να μετριασεις τον αντικτυπο. Ισχυουν αυτα?

Επισης θα ηθελα πολυ να δω συγκριση Vibrant Deck LCD vs Deck OLED. Εχω ψαξει πολυ αλλα δεν το εχω βρει πουθενα.
defacto οι matte antiglare οθόνες έχουν ένα τικ λιγότερο ζωντανά χρώματα από τις gloshy.
Προσωπικά δεν έχω δει διαφορά στο χρώμα, αλλά έχω δει διαφορά στο να βλέπω τα μούτρα μου στις gloshy οθόνες και ίσως και το μισό δωμάτιο :p
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Πριν από λίγο άνοιξαν οι παραγγελίες για τα OLED και πρέπει να έγινε προσκύνημα γιατί αυτή τη στιγμή όλα είναι out of stock.



O Youtuber Taki Udon σύγκρινε το Switch OLED (χωρίς anti-glare) με το Steam Deck 1TB (με anti-glare) και εγώ να πω την αλήθεια δεν είδα ξέπλυμα. Δες και εσύ στο παρακάτω βίντεο:


Ναύαρχε, ο Taki το ψιλοξεφτίλισε το LCD😅😅. Αχ τί μου κάνεις.... Ρε αν πάρω το OLED μόλις ένα χρόνο αφότου ήρθε το LCD στα χέρια μου, θα πέσει το ταβάνι να με πλακώσει...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Ναύαρχε, ο Taki το ψιλοξεφτίλισε το LCD😅😅. Αχ τί μου κάνεις.... Ρε αν πάρω το OLED μόλις ένα χρόνο αφότου ήρθε το LCD στα χέρια μου, θα πέσει το ταβάνι να με πλακώσει...

Κοίτα, είναι όπως φαίνεται μια πολύ καλή συσκευή αλλά όχι εντελώς απαραίτητο upgrade. Αν μπορείς να πουλήσεις το LCD ή να το αξιοποιήσεις αλλιώς (π.χ. να το δώσεις δώρο σε κάποιον) θεωρώ ότι αξίζει το upgrade γιατί όπως και να το κάνουμε η καλύτερη οθόνη και μπαταρία είναι σημαντικοί παράγοντες για φορητή συσκευή. Αν όμως δεν μπορείς να δώσεις το LCD τότε νομίζω ότι η αναμονή για το Steam Deck 2 είναι ξεκάθαρα η πιο λογική και value for money απόφαση.

Εξάλλου σήμερα μαζί με το OLED βγήκε η έκδοση 3.5 του Steam OS με πολλές βελτιώσεις για όλα τα μοντέλα και πολύ καλύτερο calibration της οθόνης των LCD μαζί με saturation και color temperature controls, οπότε και οι κάτοχοι LCD θα έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Ρε αν πάρω το OLED
Μια σημαντική παράμετρος είναι τι θα κάνεις με το προηγούμενο, πχ αν ούτως ή άλλως ήθελες δεύτερο Steam Deck για κάποιο λόγο τώρα είναι ευκαιρία, διαφορετικά είναι πιο δύσκολο να δικαιολογήσεις την αγορά.

Η πιο σημαντική διαφορά είναι η οθόνη, η δεύτερη πιο σημαντική διαφορά είναι η μπαταρία, αν νιώθεις ότι είναι τόσο σημαντικό για σένα ένα από τα δύο τότε σκέψου το αλλιώς προσπέρασέ του. Τα υπόλοιπα αθροιστικά είναι πολύ σημαντικά αλλά γενικά μού φαίνονται περισσότερο μπόνους. Η τρίτη σημαντικότερη διαφορά είναι ο θόρυβος, το οποίο επίσης ίσως να είναι πολύ σημαντικό. Οι όποιες διαφορές σε επιδόσεις δεν έρχονται καν τέταρτες, τέταρτη σημαντικότερη διαφορά είναι το Bluetooth.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Ειδικά τώρα που σε αυτή την τιμή παίρνεις πλέον το μοντέλο με 256GB SSD και όχι 64 GB MMC.
όταν πρωτοβγήκε το Steam Deck η τιμή για το 64GB φαινόταν εκπληκτική. Τα 256/512 ήταν αναλογικά πολύ ακριβότερα αλλά δεν υπήρχε ανταγωνισμός. Όταν βγήκε το ROG Ally η τιμή για το 64 εξακολουθούσε να κάνει την διαφορά αλλά για τα 256/512 ήταν πιο δύσκολο σε σχέση με το ROG Ally που με λίγο επιπλέον κόστος ανέβαζε αρκετά τις επιδόσεις, ήταν αθόρυβο και με πολύ καλύτερη οθόνη. Το πρόβλημα με το 64GB είναι ότι με τα βίας είναι λειτουργικό. Ακόμα και χωρίς εγκατεστημένα παιχνίδια έχεις θέμα με τα shaders. Πρακτικά αυτό που έβγαζε περισσότερο νόημα ήταν να πάρεις τα 64 και να το «αναβαθμίσεις» ο ίδιος. Τώρα με το OLED το Deck είναι πάλι πολύ ελκυστικό. Το καλό με τα 256 είναι ότι είναι πλήρως λειτουργικό, είναι nvme, δεν έχεις να ανησυχείς για χώρο που πιάνουν τα shaders και έχεις και λίγο χώρο για παιχνίδια ώστε να μην είναι πλήρως εξαρτημένος από την microsd.

Ειδικά σε σχέση με την μπαταρία ηδη το Steam Deck LCD υπερήχε σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά το OLED έχει ξεφύγει πολύ μακρυά. Παίζει Cyberpank άνετα πάνω από δύο ώρες και ελαφρυά παιχνίδια εύκολα ξεπερνούν τις 8 και 9 ώρες σε διάρκεια.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Ειδικά σε σχέση με την μπαταρία ηδη το Steam Deck LCD υπερήχε σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά το OLED έχει ξεφύγει πολύ μακρυά. Παίζει Cyberpank άνετα πάνω από δύο ώρες και ελαφρυά παιχνίδια εύκολα ξεπερνούν τις 8 και 9 ώρες σε διάρκεια.

Όντως είναι εντυπωσιακό στον τομέα της μπαταρίας. Ο Phawx είπε ότι στο χειρότερο δυνατό σενάριο (με το σύστημα να χρησιμοποιεί τα μέγιστα δυνατά watts) μέτρησε αυτονομία δύο ώρες και είκοσι πέντε λεπτά, ενώ στο καλύτερο (ελαφρύ indie game) μέτρησε δέκα ώρες και σαράντα πέντε λεπτά περίπου. Τρομερή βελτίωση.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Η πιο σημαντική διαφορά είναι η οθόνη, η δεύτερη πιο σημαντική διαφορά είναι η μπαταρία.
Η οθόνη η ρημαδα ειναι που με έχει τρελάνει. Η μπαταρία είναι οβτως πολύ σημαντική, αλλά για να μαι ειλικρινής, αν δεν ήταν η OLED, δε θα σκεφτόμουν καν να αγοράσω. Αν η LCD είχε τουλάχιστον 100% sRGB, πάλι νομίζω δε θα σκεφτόμουν την αγορά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
btw δεν είχα δει ότι έχει και refurbished

Ναι τα ξεκίνησαν εδώ και λίγο καιρό, είχα γράψει σχετικά. Είναι πολύ καλή ευκαιρία γιατί το μόνο ουσιαστικό ελάττωμα που μπορεί να έχουν είναι μικρές εκδορές στο πλαστικό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
@pitsinius δίνεις πολύ βάρος σε κάτι που δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Δεν ξέρω τι κάνει η οθόνη του deck, αλλά έχω περάσει εναλλάξ από κινητά με LCD/OLED και πραγματικά οκ το μαύρο της OLED δεν υπάρχει, αλλά πέρα από αυτό δεν είναι τόσο δραματική η διαφορά. Δηλαδή ξέρω εγώ δεν μιλάμε για καμιά τελειωμένη LCD 45% rgb spectrum, αλλά για καλής ποιότητας LCD IPS οθόνη.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
739
Εξάλλου σήμερα μαζί με το OLED βγήκε η έκδοση 3.5 του Steam OS με πολλές βελτιώσεις για όλα τα μοντέλα και πολύ καλύτερο calibration της οθόνης των LCD μαζί με saturation και color temperature controls, οπότε και οι κάτοχοι LCD θα έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας.
Ναι, από τα μενού ήδη παρατηρώ αισθητή διαφορά.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
@pitsinius δίνεις πολύ βάρος σε κάτι που δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Δεν ξέρω τι κάνει η οθόνη του deck, αλλά έχω περάσει εναλλάξ από κινητά με LCD/OLED και πραγματικά οκ το μαύρο της OLED δεν υπάρχει, αλλά πέρα από αυτό δεν είναι τόσο δραματική η διαφορά. Δηλαδή ξέρω εγώ δεν μιλάμε για καμιά τελειωμένη LCD 45% rgb spectrum, αλλά για καλής ποιότητας LCD IPS οθόνη.
Ξέρω γω? Είναι όντως καλής ποιότητας? Νομίζω σε μετρήσεις ο Taki Udon έβγαλε λίγο λιγότερο από 80% sRGB. Καλό το λέμε αυτό?

Δεν ξέρω, για εταιρεία με το όνομα της Valve, η οθόνη ήταν ολίγον φάουλ κατ'εμέ.

Και που λες να πάρω τώρα το OLED, και 1-2 χρόνια μετά να βγάλουν το Steam Deck 2, με καλύτερο επεξεργαστή πλέον, και οθόνη OLED 1080p. Εκεί θα το χάσω τελείως 😂😂😂

Μάλλον πρέπει να κάτσω στα αυγά μου με το γλυκό μου LCD😁
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Δεν ξέρω, για εταιρεία με το όνομα της Valve, η οθόνη ήταν ολίγον φάουλ κατ'εμέ.

Ήταν όντως ένα μέτριο πάνελ, πρέπει όμως να τους αναγνωρίσουμε ότι η εποχή που κυκλοφόρησε το πρώτο Steam Deck ήταν τραγική όσον αφορά στην διαθεσιμότητα και μεταφορά ηλεκτρονικών υποσυστημάτων λόγω της πανδημίας. Είναι πιθανό να μην βρήκαν διαθέσιμο κάτι καλύτερο με τα χαρακτηριστικά που ήθελαν και στην ποσότητα που ήθελαν.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Ήταν όντως ένα μέτριο πάνελ, πρέπει όμως να τους αναγνωρίσουμε ότι η εποχή που κυκλοφόρησε το πρώτο Steam Deck ήταν τραγική όσον αφορά στην διαθεσιμότητα και μεταφορά ηλεκτρονικών υποσυστημάτων λόγω της πανδημίας. Είναι πιθανό να μην βρήκαν διαθέσιμο κάτι καλύτερο με τα χαρακτηριστικά που ήθελαν και στην ποσότητα που ήθελαν.
Το χα σκεφτεί κι αυτό , οπότε προσπαθώ να είμαι δίκαιος:)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
άμα είναι 80% μια χαρά είναι, δεν νομίζω να δεις μεγάλη διαφορά από 80 και 99% πχ, θα δεις τεράστια διαφορά από 45 προς 99% όμως.

Δηλαδή ας πούμε το laptopάκι το ΗΡ που πήρα έχει μια αξιόλογη IPS αλλά με εύρος χρώματος 45%. Όσο το δουλεύω δεν φαίνεται φοβερή διαφορά, αλλά όταν το σύνδεσα στην Dell Ultrasharp μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω... σκέψου στο system color είχα βάλει ένα πορτοκαλί που φαίνεται κάπως ανοιχτό στο laptop (σαν του RQ βασικά) και στην οθόνη φαίνεται ότι πιο βαθύ saturated πορτοκαλί υπάρχει στον πλανήτη, με στράβωσε...

Τεσπά γνώμη μου, κράτα το μέχρι να βγει το 2.
 
Top Bottom