What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck thread: News και reviews για το handheld της Valve

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Νέο video από Digital Foundry σχετικά με τις βελτιώσεις στο input lag:



Το Steam Deck OLED προσφέρει πράγματι χαμηλότερο input lag σε όλες τις περιπτώσεις. Αξίζει όμως να σημειώσουμε ότι με το τελευταίο firmware η Valve μείωσε σημαντικά το input lag και στα παλιά μοντέλα. Άψογη υποστήριξη από την εταιρία σε όλους τους κατόχους Steam Deck.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
βαράω παλαμάκια εγώ, αλλά μέχρι να μαζέψω για το deck θα έχει βγει το 2
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
βαράω παλαμάκια εγώ, αλλά μέχρι να μαζέψω για το deck θα έχει βγει το 2

Φαντάσου όμως πόσο καλό θα είναι το 2 με τόσες βελτιώσεις στο software.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Ναι οκ, αλλά για αυτά που παίζω εγώ και το απλό θα μου κάνει, ακόμα και σε 2 χρόνια :p

Πέρασε από το μυαλό μου και η πλήρη αντικατάσταση του desktop, αλλά αφού εκ των πραγμάτων η σύζυγος δουλεύει renders και μια καλή GPU χρειάζεται, δε νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο και απλά θα είναι η καβάτζα μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Ναι οκ, αλλά για αυτά που παίζω εγώ και το απλό θα μου κάνει, ακόμα και σε 2 χρόνια :p

Πέρασε από το μυαλό μου και η πλήρη αντικατάσταση του desktop, αλλά αφού εκ των πραγμάτων η σύζυγος δουλεύει renders και μια καλή GPU χρειάζεται, δε νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο και απλά θα είναι η καβάτζα μου.

Τότε βέβαια, ένα Steam Deck OLED σε 1-2 χρόνια με έκπτωση ή refurbished θα ήταν λουκούμι για σένα. Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να αφήσω πίσω το desktop gaming γι' αυτό έχω σημαδέψει το Steam Deck 2.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Λοιπόν, τεσταρα τις νέες ρυθμίσεις χρώματος στο LCD μου και ομολογώ ότι κάνουν μεγάλη διαφορά. Και είναι μάλλον καλύτερο από το Vibrant Deck mod. Το Vibrant Deck δεν κάνει τίποτα δυστυχώς μετά το SteamOS 3.5 οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω απευθείας. Μάλλον πρέπει να βγάλουν ενημέρωση.

Αυτό που με παραξένεψε, είναι ότι η Valve δε σκέφτηκε να έχει game-specific profiles για τα χρώματα, όπως έχει με το CPU TDP και το GPU clock, και όπως ήδη είχε το Vibrant Deck. Επίσης, θεωρώ πρέπει να πάνε τα χρώματα και στα Quick Access Settings στα δεξιά της οθόνης.

Που μπορούμε να αφήσουμε feedback γι'αυτό?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Λοιπόν, τεσταρα τις νέες ρυθμίσεις χρώματος στο LCD μου και ομολογώ ότι κάνουν μεγάλη διαφορά. Και είναι μάλλον καλύτερο από το Vibrant Deck mod. Το Vibrant Deck δεν κάνει τίποτα δυστυχώς μετά το SteamOS 3.5 οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω απευθείας. Μάλλον πρέπει να βγάλουν ενημέρωση.

Αυτό που με παραξένεψε, είναι ότι η Valve δε σκέφτηκε να έχει game-specific profiles για τα χρώματα, όπως έχει με το CPU TDP και το GPU clock, και όπως ήδη είχε το Vibrant Deck. Επίσης, θεωρώ πρέπει να πάνε τα χρώματα και στα Quick Access Settings στα δεξιά της οθόνης.

Που μπορούμε να αφήσουμε feedback γι'αυτό?

Ίσως εδώ:

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Ξέχασα να πω την βασική μου γνώμη μου γνώμη για το πότε πιθανότατα θα βγει το Steam Deck 2.

To Steam Deck ανήκει στην ίδια γενιά με τα PS5, xbox series S/X (όλα έχουν όμοιους επεξεργαστές με zen2/rdna2 αρχιτεκτονική) Πιστεύω ότι η Valve πιθανότατα θα επιμείνει σε αυτόν τον συγχρονισμό και δεν θα βγάλει SD2 πριν τα PS6/xbox whatever. Επίσης μετά το OLED δεν βλέπω καθόλου πιθανή μια νέα σημαντική έκδοση, θα ασχοληθεί να υποστηρίζει το software και από hardware το πιθανότερο είναι να επανέλθει στην εικονική πραγματικότητα.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Ξέχασα να πω την βασική μου γνώμη μου γνώμη για το πότε πιθανότατα θα βγει το Steam Deck 2.

To Steam Deck ανήκει στην ίδια γενιά με τα PS5, xbox series S/X (όλα έχουν όμοιους επεξεργαστές με zen2/rdna2 αρχιτεκτονική) Πιστεύω ότι η Valve πιθανότατα θα επιμείνει σε αυτόν τον συγχρονισμό και δεν θα βγάλει SD2 πριν τα PS6/xbox whatever. Επίσης μετά το OLED δεν βλέπω καθόλου πιθανή μια νέα σημαντική έκδοση, θα ασχοληθεί να υποστηρίζει το software και από hardware το πιθανότερο είναι να επανέλθει στην εικονική πραγματικότητα.
Admiral, δώσε τα φώτα σου. Προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό καθόλου. Θα τους φάνε λάχανο Asus, Lenovo και λοιποί άμα κάθονται στα αυγά τους 5-6 χρόνια ανά κάθε release. Τώρα ναι, πιστεύω όντως θα συμπέσουν - τυχαία. Το PS5 βγήκε απ'οτι διαβάζω 2020 άρα ναι πολύ πιθανόν το PS6 να βγει 2025 και τότε να έχουμε και νεο Steam Deck. Αλλά να βγει νέα έκδοση 2025-2030 μου ακούγεται απίθανο.

Προσωπικά τους κόβω από δω και πέρα να βγάζουν έκδοση κάθε 2-3 χρόνια. 3 χρονάκια ειναι αρκετά για να δεις αισθητή διαφορά σε επιδόσεις.

Όπως και να χει, μπορουμε πλέον να παίζουμε pc games στο commuting για τη δουλειά, σε ταξίδια και το βράδυ στο κρεβάτι πριν μας πάρει ο ύπνος . Οπότε όσο και αν ζηλεύω με το νέο OLED , προσκυνάώ Valve ευλαβικά 😂😂
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Θα τους φάνε λάχανο Asus, Lenovo
Έχει πιστεύω μεγάλη σημασία ποιοι πιστεύουμε ότι είναι οι πελάτες για την Valve. Για την Valve οι πελάτες δεν είναι οι χρήστες, οι πελάτες είναι οι developers. Είναι βασικός στόχος τής Valve είναι να το κάνει σημείο αναφοράς για τούς developers πράγμα που η Asus η Lenovo ο όποιος άλλος ούτε μπορεί, ούτε θέλει. Ότι κατέβασε τα nm χωρίς να αλλάξει τα χαρακτηριστικά αποδεικνύει ότι κάνει double down σε αυτό το σημείο αναφοράς. Και δεν παραγγέλνεις έναν κάστομ επεξεργαστή αν δεν σκοπεύεις να πουλήσεις ένα εκατομμύριο από αυτούς. Αν αμφέβαλε έστω και λίγο για τις επιδόσεις θα είχε κρατήσει τον Aerith.

Δες και το παράδειγμα με το HDR, για τον χρήστη αυτήν την στιγμή έχει μηδενική σημασία, για τον δημιουργό όμως έχει μεγάλη σημασία.

Προσωπικά αποκλείω να βγει ισχυρότερο Deck πριν το ps6 και ακόμα και μετά το θεωρώ πιθανό αλλά καθόλου βέβαιο. Είναι εξίσου πιθανό για μεγαλύτερες επιδόσεις να αφήσει το streaming να κάνει την δουλειά.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
αν έβαζα κάπου τα λεφτά μου θα ήταν η valve πάντως για Long term support, ειδικά με το repairability και τα ανταλλακτικά που διαθέτουν για το deck.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
ασχετό... πέτυχα αυτό:



το οποίο μού θύμισε κάτι εικόνες με x11 μέσα σε wayland μέσα σε x11 μέσα σε wayland (και δεν θυμάμαι πόσο ήταν το νεστινγκ αλλά ήταν τουλάχιστον τόσο. Επίσης μού θύμισε

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,402
Admiral, δώσε τα φώτα σου. Προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό καθόλου. Θα τους φάνε λάχανο Asus, Lenovo και λοιποί άμα κάθονται στα αυγά τους 5-6 χρόνια ανά κάθε release. Τώρα ναι, πιστεύω όντως θα συμπέσουν - τυχαία. Το PS5 βγήκε απ'οτι διαβάζω 2020 άρα ναι πολύ πιθανόν το PS6 να βγει 2025 και τότε να έχουμε και νεο Steam Deck. Αλλά να βγει νέα έκδοση 2025-2030 μου ακούγεται απίθανο.

Προσωπικά τους κόβω από δω και πέρα να βγάζουν έκδοση κάθε 2-3 χρόνια. 3 χρονάκια ειναι αρκετά για να δεις αισθητή διαφορά σε επιδόσεις.

Όπως και να χει, μπορουμε πλέον να παίζουμε pc games στο commuting για τη δουλειά, σε ταξίδια και το βράδυ στο κρεβάτι πριν μας πάρει ο ύπνος . Οπότε όσο και αν ζηλεύω με το νέο OLED , προσκυνάώ Valve ευλαβικά 😂😂

Η επόμενη γενιά των consoles υπολογίζεται για το 2028 σύμφωνα με τα πρόσφατα leaks από την Microsoft. Κάπου τόσο θα κρατούν πλέον οι γενιές γιατί η εξέλιξη του hardware έχει επιβραδυνθεί και ο χρόνος του games development έχει αυξηθεί κατακόρυφα.

Η άποψη μου είναι ότι ο χρονικός ορίζοντας των 2-3 ετών που αναφέρει η Valve δεν είναι τυχαίος. Λογικά πρέπει να έχει πλήρη εικόνα των εξελίξεων στο hardware απευθείας από την AMD οπότε μάλλον κάπου εκεί προβλέπει το roadmap ένα νέο τσιπ με τα χαρακτηριστικά που θέλει η Valve.

Όσο για το πρόγραμμα κυκλοφορίας στο μέλλον, επειδή γνωρίζουμε ότι οι απαιτήσεις στα games ανεβαίνουν απότομα 2-3 χρόνια μετά την έναρξη μιας νέας κονσολογενιάς, για μένα το ιδανικό χρονικό διάστημα για κυκλοφορία ενός κανονικού sequel του Steam Deck είναι εκεί που περιμένουμε το Steam Deck 2, πέντε χρόνια μετά την έναρξη της γενιάς. Άρα συμφωνώ ότι τα έξι χρόνια για την κυκλοφορία νέου Steam Deck με κάποιο refresh ενδιάμεσα είναι πολύ καλά.

Θα πρέπει να πω πάντως ότι έχω εκπλαγεί ευχάριστα με το πόσο καλά στέκεται ακόμη το Steam Deck σε θέμα επιδόσεων. Όταν ένα απαιτητικό Unreal Engine 5 game σαν το Lords of the Fallen μπορεί και τρέχει ικανοποιητικά, αυτό δείχνει ότι αφενός το hardware αντέχει ακόμη, αφετέρου οι developers λαμβάνουν πλέον υπόψη το Steam Deck κατά το development.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
και αφενός δείχνει ότι οι devs στα μπομπόλια τους να τρέχει και σε μικρότερα συστήματα το νέο παιχνίδι τους και απλά βαριούνται ή δεν τους αφήνουν οι μανατζερέοι.

Άμα τρέχει στο deck θα έπρεπε να τρέχει και στην 5500ΧΤ...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Δεν τρέχει το Lords of the Fallen στην 5500ΧΤ? Σε deck-like settings? Ειλικρινής απορία, δεν το έχω ψάξει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Δεν τρέχει το Lords of the Fallen στην 5500ΧΤ? Σε deck-like settings? Ειλικρινής απορία, δεν το έχω ψάξει.
α δε ξέρω, λέω για όσα δεν έχουν deck mode και τέτοια που ζητάνε minimum 4090, γενικό σχόλιο ήταν.
 

pitsinius

Umber Hulk
Joined
Dec 12, 2012
Messages
792
Admiral, είπες κάπου πριν ότι σκέφτεσαι να αφήσεις το desktop gaming. Πώς θα το κάνεις δηλαδή ? Το PC σου θα είναι Steam Deck σε docking station, συνδεόμενο με οθόνη? Οκ, αυτό ίσως να φτάνει για μέσο productivity και ταινίες, αλλά για gaming σε υψηλές αναλύσεις/γραφικά και πολύπλοκες εργασίες, εκεί τί θα κάνεις?
 
Top Bottom