What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Η άβολη στιγμή που ένας, συμπαθέστατος βέβαια, τύπος που ΔΕΝ ασχολείται με pc gaming, αναγκάζεται να τα κάνει φραγκοδίφραγκα μπας και σταματήσουν να του τα κάνουν ***** διάφοροι ξερόλες που παπαγαλίζουν ό,τι ακούν από άλλους μεγαλύτερους ξερόλες που έχουν κάνα κανάλι ή site και γράφουν ό,τι τους κατέβει στη γκλάβα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Η άβολη στιγμή που ένας, συμπαθέστατος βέβαια, τύπος που ΔΕΝ ασχολείται με pc gaming, αναγκάζεται να τα κάνει φραγκοδίφραγκα μπας και σταματήσουν να του τα κάνουν ***** διάφοροι ξερόλες που παπαγαλίζουν ό,τι ακούν από άλλους μεγαλύτερους ξερόλες που έχουν κάνα κανάλι ή site και γράφουν ό,τι τους κατέβει στη γκλάβα.

Να προσθέσω και κάτι. Έστω ότι η Valve το εγκαταλείπει. Σε αντίθεση με άλλες «κονσόλες» στο steam deck μπορείς να εγκαταστήσεις άλλο λειτουργικό ή ακόμα και χωρίς καν καινούργια εγκατάσταση μπορείς θεωρητικά να βγάλεις το immutable να αλλάξεις τα αποθετήρια να δείχνουν στο Arch και βουαλά έχεις Arch και κατά συνέπεια ες αεί υποστήριξη.
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Να πω τις εντυπώσεις μια και το παρέλαβα πριν τρείς μέρες.
Καταρχήν είναι εντυπωσιακό πόσο καλά κάθεται στα χέρια δεν σε κουράζει καθόλου και είναι και αρκετά ελαφρύ. Εχουν κάνει φοβερή δουλειά στην εργονομία.
Η οθόνη που διάβαζα παράπανω είναι μια χαρά, δεν είναι oled βέβαια αλλά ακόμα και μέρα σε εσωτερικούς χώρους με φως παίζεις χωρίς προβλήματα.
Oσα game δοκίμασα τρέχουν πολύ καλά ακόμα και το cyberpunk για μεγάλη μου έκπληξη έτρεξε άψογα με πολύ λίγο shuttering.
Τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχει η κονσόλα είναι η μπαταρία που τελειώνει πολύ γρήγορα και τα μικρά font στα game που αν υπάρχει πολύ κείμενο στα game και δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για scale των font τότε δεν μπoρείς να παίξεις με τίποτα.
εχει ένα κουμπί για να κάνεις zoom αλλά αυτό βοηθάει μόνο σε game που δεν έχουν κατεβατά ολόκληρα από κείμενο.
Γενικά πολύ καλή κονσολίτσα για όσους θέλουν να παιίζουν τα steam game τους φορητά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,256
Να πω τις εντυπώσεις μια και το παρέλαβα πριν τρείς μέρες.
Καταρχήν είναι εντυπωσιακό πόσο καλά κάθεται στα χέρια δεν σε κουράζει καθόλου και είναι και αρκετά ελαφρύ. Εχουν κάνει φοβερή δουλειά στην εργονομία.
Η οθόνη που διάβαζα παράπανω είναι μια χαρά, δεν είναι oled βέβαια αλλά ακόμα και μέρα σε εσωτερικούς χώρους με φως παίζεις χωρίς προβλήματα.
Oσα game δοκίμασα τρέχουν πολύ καλά ακόμα και το cyberpunk για μεγάλη μου έκπληξη έτρεξε άψογα με πολύ λίγο shuttering.
Τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχει η κονσόλα είναι η μπαταρία που τελειώνει πολύ γρήγορα και τα μικρά font στα game που αν υπάρχει πολύ κείμενο στα game και δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για scale των font τότε δεν μπoρείς να παίξεις με τίποτα.
εχει ένα κουμπί για να κάνεις zoom αλλά αυτό βοηθάει μόνο σε game που δεν έχουν κατεβατά ολόκληρα από κείμενο.
Γενικά πολύ καλή κονσολίτσα για όσους θέλουν να παιίζουν τα steam game τους φορητά.

Μεγειά! Με ποια εταιρία κούριερ παραδόθηκε;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μεγειά! Με ποια εταιρία κούριερ παραδόθηκε;
με acs έρχεται. Σου δίνουν tracking κανονικά, κάνει βέβαια το γύρο της Ευρώπης αλλά τελικά έρχεται.
Eγώ πήρα την μεσαία έκδοση με τα 500+ αλλά τελικά νομίζω ότι δεν αξίζει να πάρει κάποιος πιο ακριβό από την μικρότερη κατηγορία την ώρα που μπορείς να βάλεις επέκταση με καρτούλες της χωριτηκότητας
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Παίζω στο steam deck το edge of eternity. Πέρα ότι είναι φοβερό jrpg είναι ότι πρέπει για την κονσολίτσα καθώς έχει ρυθμίσεις όχι μόνο για scale στα font αλλά και στο ui.
Σε γενικές γραμμές το game τρέχει άψογα εκτός όταν μπεις σε κάποια πόλη μέσα που εκεί έχει ένα frame drop. Νομίζω αυτό το ρυθμίζεις αν βάλεις τα graphic στο low αλλά δεν με ενοχλεί και το έχω αφήσει στο high όπου είναι default
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Η αλήθεια είναι ότι παίζω αποκλειστικά χαμηλών/μέτριων απαιτήσεων games ως τώρα στο Deck αλλά δοκίμασα σε κάποια φάση και το God of War, έτσι για το ροκ. Αν εξαιρέσουμε το ακαριαίο ξεζούμισμα της μπαταρίας (ζήτημα να αντέχει 1.5-2 ώρες GoW), η απόδοση ήταν τρομερή σε ρυθμίσεις πάνω από του PS4 (που στο παιχνίδι αναγράφονται ως Original). Εντάξει, το δέος που νιώθεις για τις περιοχές του παιχνιδιού χάνεται λίγο στη μικρή οθόνη αλλά έχεις πάντα τη δυνατότητα να το "πετάξεις" στην τηλεόραση, σαν κανονικό PS4 :p

Μια και μιλάμε για streaming, δοκίμασα δύο παιχνίδια μέσω Steam Link και έτρεξαν άψογα. Μάλιστα, στο ένα συνέδεσα και το Xbox Controller μου μέσω bluetooth. Βέβαια, κόντεψα να καταστρέψω το Deck γιατί την ώρα του streaming το είχα ξεχάσει μέσα στη θήκη του και άναψε σαν κινητό παρατημένο σε ξαπλώστρα 😣

Ευτυχώς το κατάλαβα όταν το παιχνίδι άρχισε να ζορίζεται και νομίζω το σώσαμε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,256
Παίζω στο steam deck το edge of eternity. Πέρα ότι είναι φοβερό jrpg είναι ότι πρέπει για την κονσολίτσα καθώς έχει ρυθμίσεις όχι μόνο για scale στα font αλλά και στο ui.
Σε γενικές γραμμές το game τρέχει άψογα εκτός όταν μπεις σε κάποια πόλη μέσα που εκεί έχει ένα frame drop. Νομίζω αυτό το ρυθμίζεις αν βάλεις τα graphic στο low αλλά δεν με ενοχλεί και το έχω αφήσει στο high όπου είναι default

Αυτό το Edge of Eternity για κάποιο λόγο το έχω στην library, πιθανώς από κάποιο bundle. Είναι τόσο καλό;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
το ps4 βγηκε το 2013 και ακομα και ενα καλο pc τοτε ηταν πολυ πιο δυνατο απο αυτο. Αρα το οτι παιζεις τωρα παιχνιδια με γραφικα ps4 σε φορητο pc που κανει 500 ευρω δεν σημαινει τιποτα. Εγω που το επαιξα με ultra 1440p 60 fps και εχει 10 φορες καλυτερα γραφικα απο ps4.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ενταξει τωρα Σρεντερ, εσυ εχεις την τρελα με τα πισια, καρτες γραφικων, αναλυσεις ,fps (και καλα κανεις γουστο σου και μαγκια σου). Οι περισσοτεροι που εχουμε πισι δεν το εχουμε μονο επιδει μπορει να δωσει καλυτερη ποιοτητα εικονας, αλλα γιατι κανει κι αλλες δουλειες. Οσοι βεβαια μπορουμε το εκμελευομαστε. Εγω πιστευω οτι ενα 80% του κοσμου ειναι ικανοποιημενο με την ποιοτητα εικονας που δινει μια κονσολα με μια συνγχρονη οθονη τηλεορασης. Παιζω παιχνιδια σε πισι του χιλιαρικου, σε χρεπι με gt630, psx , sega drive και κανα μπλιμπλικι στο 2600. Σηγουρα δεν συγκρινεται η εικονα του πρωτου με τα υπολοιπα αλλα δεν εχω νιωσει και την αναγκη να βαλω καποιο εμουλειτορ η να ξαναγορασω καποιο παιχνιδι για το πι σι μου. Η διασκεδαση και η ικανοποιηση που περνω βαζουν την ποιοτητα εικονας σε δευτερη μοιρα, Συν την χαρα να βλεπω οτι αρχαια μηχανακια δουλευουν ακομα. Οταν πιασεις τα 50ηντα 60ηντα (να τα χιλιασεις ευχομαι) και θασε με AMD 150 πυρινων 25,3 Ghz και gtx 14090 ti turbo και ψυξη κατευθειαν απο το aircondition που και που θα θες να παιζεις κανα χελωνονιτζακι στην 3060 σου, αν δεν την εχεις καψει κι αυτη βεβαια. Δεν θα σε ενοχλει η ποιοτητα εικονας των 36 σου ΧΡΟΝΩΝ στα 56 σου. Καρατσεκαρισμενο! Φιλουθκια απο μπαρμπαναυτη
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Αυτό το Edge of Eternity για κάποιο λόγο το έχω στην library, πιθανώς από κάποιο bundle. Είναι τόσο καλό;
από τα πολύ καλά jrpg είναι και turn based
 

skoros

Gelatinous Cube
Joined
Jun 24, 2013
Messages
83
Εγώ αποφάσισα να πουλήσω το δικό μου έπειτα από μια βδομάδα χρήσης, διότι δε με βόλεψε καθόλου στο κράτημα.
Κρίμα, γιατί το περίμενα πώς και πώς. Αν ενδιαφέρεται κανείς, ας κάνει κλικ εδώ:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,256
Εγώ αποφάσισα να πουλήσω το δικό μου έπειτα από μια βδομάδα χρήσης, διότι δε με βόλεψε καθόλου στο κράτημα.

Κρίμα! Αν παρά ταύτα σε ενδιαφέρει ακόμα το handheld PC gaming έχε τον νου σου για τα επερχόμενα μοντέλα των ΑΥΝ και ΑΥΑ, είναι γενικά σε πολύ λογικές τιμές:


 

skoros

Gelatinous Cube
Joined
Jun 24, 2013
Messages
83
Κρίμα! Αν παρά ταύτα σε ενδιαφέρει ακόμα το handheld PC gaming έχε τον νου σου για τα επερχόμενα μοντέλα των ΑΥΝ και ΑΥΑ, είναι γενικά σε πολύ λογικές τιμές:


Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Το θέμα είναι ότι με είχε ψήσει η Valve με τη φιλοσοφία της: Linux, ευκολη επισκευή, καλης ποιοτητας μοχλοί και touchpad.
Εχω gaming PC και έχω και Switch οπότε η αγορά του Deck ήταν μόνο και μόνο γιατί πίστευα στο project.
Το μόνο που θα με έψηνε τώρα θα ήταν ένα Deck lite, αλλά κάτι τέτοιο δεν προκειται να γίνει, ειδικά αφού οι περισσότεροι λένε τα καλύτερα για το θέμα της άνεσης.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Το steamOS έκανε την εμφάνισή του στα στατιστικά

Και για την ιστορία το Arch (το κανονικό, το γνήσιο δεν μετράει καν endeavourOS μαζί) έχει την μια στιγμή δόξας που επιτέλους είναι στην πρώτη θέση μπροστά από το ubuntu). Πιθανότατα τον άλλο μήνα το steamOS θα ανέβει στην πρώτη θέση οπότε η ευκαιρία ήταν μοναδική.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Καμία ανάγκη για αυτό έτσι κι αλλιώς, οποιοδήποτε type c docking station με pass-through για φόρτιση κάνει τη δουλειά. Μου ήρθε το mail σήμερα εν τω μεταξύ, ενώ ήμουν στα πρόθυρα ακύρωσης. 11 μήνες αναμονή είναι τραγικά πολύ, ειδικά θεωρώντας την πενταετία το lifespan κατά το οποίο μπορεί να θεωρηθεί τεχνολογικά relevant. Θα το σκεφτώ εντός του ΣΚ και θα αποφασίσω.

Edit: δεν άντεξα, το τσίμπησα κι αναμένω.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667


Δεν έχω καταλάβει αυτήν την τρέλλα με το Vampire Survivors (δεν το έχω παίξει αλλά και πάλι πώς γίνεται να έχει τόσο ρεύμα). Επίσης έκπληξη είναι το witcher και το isaac με δεδομένο ότι μιλάμε για παιχνίδια τού 2015 και 2014.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,256
Δεν έχω καταλάβει αυτήν την τρέλλα με το Vampire Survivors (δεν το έχω παίξει αλλά και πάλι πώς γίνεται να έχει τόσο ρεύμα). Επίσης έκπληξη είναι το witcher και το isaac με δεδομένο ότι μιλάμε για παιχνίδια τού 2015 και 2014.

Έχει γενικά μεγάλο ενδιαφέρον η λίστα για να μαντέψεις μέσω αυτής πώς χρησιμοποιούν οι ιδιοκτήτες του Steam Deck την συσκευή. Μια που στη λίστα κυριαρχούν RPGs και roguelites πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν δύο κύριες μερίδες χρηστών: Μία που το χρησιμοποιεί συνδεδεμένο συνήθως με το ρεύμα για εκτενές χρονικά gaming στον καναπέ ή στο κρεβάτι κλπ και μία που το έχει συνήθως στη μπαταρία και ξεκλέβει μισάωρα για γρήγορα gaming sessions.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Μία που το χρησιμοποιεί συνδεδεμένο συνήθως με το ρεύμα για εκτενές χρονικά gaming
Πιστεύω ότι, για μένα με απόλυτη βεβεώτητα για το witcher και εξαιρετικά πιθανό και για το elden ring ότι η πλειοψηφία που τα παίζει στο ντεκ είναι για μικρά διαστήματα και συνεχίζει. Νομίζω είναι πολύς κόσμος που αναφέρει ότι επιτέλους έχουν τον χρόνο να παίξουν το witcher ακριβώς λόγω τής άνεσης να ξεκινάνε και να διακόπτουν το παιχνίδι με τόση ευκολία.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom