What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck: To handheld της Valve

Status
Not open for further replies.

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Κάπου 30 ώρες ενασχόλησης αργότερα, μπορώ να πω πως κουμπιά και d-pad δε με συγκλόνισαν, είναι ένα κλικ κάτω από ό,τι έχω συνηθίσει. Τα bumpers είναι 2-3 κλικ κάτω δυστυχώς, απλά ανεκτά. Οι αναλογικοί μοχλοί είναι καλοί ωστόσο. Καλή αίσθηση αφήνουν και τα haptics των touchpads, αλλά δεν έχω εντρυφήσει αρκετά. Θερμοκρασία και θόρυβος είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

Να πω ωστόσο πως δύσκολα το αφήνω από τα χέρια μου όταν βρίσκω ευκαιρία να παίξω κανένα παιχνιδάκι πλέον!
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Δεν είδα το παραπάνω βίντεο και δεν ξέρω αν το αναφέρει, αλλά αν τυχών όχι:
Valve plans to optimise SteamOS for non-Deck systems too, according to GPD (via VideoCardz), a company that makes its own portable gaming device – the GPD Win Max 2. Currently, Valve is optimising SteamOS for the Ryzen 7 6800U processor, which is used in a number of portable devices.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Win-win situation και για τους δύο νομίζω. Η Valve βάζει το SteamOS και σε άλλες συσκευές άρα θα αυξηθούν οι πωλήσεις Steam games και η GPD θα έχει διαφήμιση μέσω Steam και εξειδικευμένο OS για handhelds γλιτώνοντας την πληρωμή στην Microsoft για τα Windows.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Win-win situation και για τους δύο νομίζω. Η Valve βάζει το SteamOS και σε άλλες συσκευές άρα θα αυξηθούν οι πωλήσεις Steam games και η GPD θα έχει διαφήμιση μέσω Steam και εξειδικευμένο OS για handhelds γλιτώνοντας την πληρωμή στην Microsoft για τα Windows.

Και δεν είναι καν ανταγωνιστικά προϊόντα, στην ουσία!! Αν βέβαια το Win Max 2 κόστιζε γύρω στο 500άρικο, τότε ίσως τα πράγματα ήταν διαφορετικά!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261


Πολύ ενδιαφέρον hardware και software! Μόλις ανανεώσουν τα μοντέλα με τα καινούρια chips της AMD θα είναι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εναλλακτική του Steam Deck. Είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον υπάρχει ξεκάθαρο μομέντουμ για την απεμπλοκή του PC gaming από τα Windows.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον υπάρχει ξεκάθαρο μομέντουμ για την απεμπλοκή του PC gaming από τα Windows.
Το εξαιρετικό για μένα είναι ότι κάνουν το «σωστό». Δεν αρκούνται να θέλουν απλά να βάλουν SteamOS αλλά θέλουν να μπουν κανονικά στο οικοσύστημα και να επενδύσουν σε αυτό. Για μένα έχουμε ήδη μπει στην επόμενη φάση και το σημαντικό πια είναι το μομέντουμ για αλλαγή νοοτροπίας.

H Valve σήκωσε μεγάλο βάρος όλα αυτά τα χρόνια είναι καιρός σιγά-σιγά αρχικά όσο πατάει η γάτα να αρχίζουν να μπαίνουν και άλλοι.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
γλιτώνοντας την πληρωμή στην Microsoft για τα Windows.

Ήθελα να γράψω πως κατά βάση γλιτώνουν οι devs το ξύλο με τα APIs τους και οι χρήστες την τραυματική εμπειρία χρήσης, αλλά το βίντεο του lucinos με κάλυψε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ήθελα να γράψω πως κατά βάση γλιτώνουν οι devs το ξύλο με τα APIs τους και οι χρήστες την τραυματική εμπειρία χρήσης, αλλά το βίντεο του lucinos με κάλυψε.

Σαφώς, εγώ αναφέρθηκα στο τι γλιτώνει ο κατασκευαστής.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Σαφώς, εγώ αναφέρθηκα στο τι γλιτώνει ο κατασκευαστής.
Βάζω στοίχημα ότι το σχέδιό τους είναι να βγάλουν το Ayaneo έτοιμο με dual boot με windows...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Βάζω στοίχημα ότι το σχέδιό τους είναι να βγάλουν το Ayaneo έτοιμο με dual boot με windows...

Λες; Κρίμα θα είναι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ειδα για πρωτη φορα steam deck πριν 1 βδομαδα την προηγουμενη Κυριακη σοτ καραβι. οταν γυριζα απο τις διακοπες. Ηταν μια οικογενεια με δυο παιδια που πρεπει να ηταν πρωτη δημοτικου η νηπιαγωγειο και ο ενας φορουσε μπλουζα Σονικ και επαιζε Sonic origins στο steam deck.
Ειναι οπως τα ελεγα δηλαδη οτι μονο για μικρα παιδια ειναι το steam deck. Του ειπα τοτε οτι και εγω οταν ημουν στην ηλικια του το 1994 ειχα game gear και ξεκινησα με το sonic 1 το οποιο ειναι το παιχνιδι που επαιζε στο steam deck .
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Και τι σου είπε?
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom