What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Stuff that is Interesting

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267

Δίνουν 2 δις για το Ελληνικό και τσιγκουνεύονται να μεταφέρουν και να αξιοποιήσουν τα αεροπλάνα ρε φίλε.
Με ΠΑΣΟΚ θα τα είχαμε κάνει theme club/bar με ποτάρες και γυναικάρες. ή θα τα είχαμε πουλήσει υποσαχάρια Αφρική για καινούργια.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Εχεις τον θαυμασμο μου και το αναλογο respect που αρμοζει στην προσωπικοτητα σου.
Για τους σταυροφορους. Ακομα και ενα κουταλακι να ειχαν επανω τους, θα ηταν αρκετα αφορητο για να παθουν νευρικο κλονισμο.

Νιώθω βαθύτατα συγκινιμένος Κούνελε!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια αμφιβολια οτι η κυβερνηση εχει ριξει ολο το βαρος της "επιτυχιας" της στην επενδυση στο Ελληνικο και οτι χρειαζεται αμεσα ρευστο. Το διδυμο κτιριο του παρθενωνα να ηταν στο Ελληνικο, θα το εριχναν για να περνανε τα ηλεκτρικα αμαξακια.
Αν υπαρχει λογος για μια κυβερνηση να στηριξει ολη της την επιτυχια σε μια επενδυση, αφηνοντας κατω απο το χαλι της συνεχομενες αποτυχιες, τοτε δεν υπαρχει μελλον. οχι οτι υπηρχε αλλα καλο ειναι να μιλαμε με λογικα επιχειρηματα και οχι με συναισθηματισμους.
Ολα αυτα τα γκρεμιστε γρηγορα, χωρις συζητησεις, μυριζουν σκανδαλο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μάχιμη δημοσιογραφία
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μάχιμη δημοσιογραφία
Όταν κυνηγάς το Πούλιτζερ αλλά χάνεις το τζερ

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Laser εξωγήινων είναι μας κάνουν επίθεση ξυπνάτε πρόβατα!
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
179
Αυτές τις ημέρες (19-21 Ιουνίου 1913) πριν 108 χρόνια, λάμβανε μέρος η διπλή μάχη του Κιλκίς-Λαχανά. Πρόκειται όχι μόνο για τη φονικότερη μάχη στη σύγχρονη ιστορία του Ελληνικού στρατού, αλλά και για τη μάχη που ουσιαστικά επισφράγισε τον διπλασιασμό της Ελλάδας, τόσο εδαφικά όσο και πληθυσμιακά, με τα απελευθερωμένα εδάφη που της κατακυρώθηκαν μετά με τη Συνθήκη του Βουκουρεστίου.

Οι απώλειες του Ελληνικού στρατού ήταν τόσες πολλές, απόρροια και της λανθασμένης, αλλά αποτελεσματικής, όπως αποδείχθηκε τακτικής της κατα μέτωπο εφ οπλου λόγχης επίθεσης, που μετά απο διαταγή του επιτελείου αφαιρέθηκαν τα γαλόνια και τα κουμπιά απο τις στολες των αξιωματικών γιατί γυάλιζαν στον ήλιο και τους καθιστούσαν εύκολο στόχο των Βούλγαρων σκοπευτών.

Κάθε χρόνο στην επέτειο της μάχη ανάβω ένα κερί στη μνήμη του προπάππου μου που πήρε στη μάχη αυτή, στον τομέα του Κιλκίς, ως αξιωματικός του υγειονομικού . Στο αρχείο του πατέρα μου υπάρχει το μπαούλο εκστρατείας του προππάπου μου, όπου στο εσωτερικό μέρος είχε γράψει όλο το tour που είχε κάνει εκείνα τα χρόνια. Ξεκινάει από το Σαραντάπορο, συνεχίζει στα Γιαννιτσά, μετά Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, μετά Σκρα, και τελειώνει με Εσκί Σεχίρ όπου έχασε το χέρι του κι επέστρεψε στην Ελλάδα και στο φαρμακείο του στα Τρίκαλα. 9 χρόνια σχεδόν αδιάκοπων πολέμων.

Μία αρκετά αναλυτική κι εκτεταμένη περιγραφή της μάχης: Η επική μάχη Κιλκίς-Λαχανά (19-21 Ιουνίου 1913) και η οριστική εκδίωξη των Βουλγάρων από τα χώματα της Μακεδονίας

Το εξαιρετικά δυσεύρερο βιβλίο, Ο ελιγμός του Κιλκίς, τού μετέπειτα αρχηγού του Γενικού Επιτελείου, Αλεξανδρου Μαζαράκη- Αινειάν όπου κρίνει (κι επικρίνει) τον σχεδιασμό της μάχης: Ο ελιγμός του Κιλκίς - Αριστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης - Ψηφιοθηκη

Ένα αξιόλογο αφιέρωμα της Στρατιωτικής Επιθεώρησης για τους Βαλκανικούς Πολέμους: http://army.gr/sites/default/files/mag_20130101.pdf

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
wait... what? Γιατί youtube? Τι ξέρεις που δε ξέρω; incognito δεν ήμουν;


mouzakaboukake.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
a
Τσεκαρεις την αρχικη του YT? γιατι;
Εχεις αυταπατες για το incognito? γιατι?
όχι ρε καλά δουλεύει, το έχω εκπαιδεύσει, με τρομάζει που εκπαιδεύεται και μόνο του όμως 😅

YouTube Algorithm: "τι κάνει αυτός; τρώει και τον παίζει, hold my beer"
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Προσπαθώ να καταλάβω με ποιο από τα 12 προτεινόμενο βίντεο θα τον έπαιζες. Παίζει και με όλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Προσπαθώ να καταλάβω με ποιο από τα 12 προτεινόμενο βίντεο θα τον έπαιζες. Παίζει και με όλα.
με το Bass Synth, δεν είναι τυχαίες οι τρύπες στα subs.
 
Top Bottom