What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Summer Game Fest +friends: Return of the Living Nerds

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,933
Sekiro at home


Atomic Heart at home


Λίγα λόγια για τη χθεσινή παρουσίαση...

Από τις καλύτερες που έχω δει τα τελευταία χρόνια, πολλά γαμάτα-ενδιαφέροντα games μαζεμένα.
Δε θα κάτσω να απαριθμήσω ποια ξεχώρισα, απλά μερικές στιγμές που θέλω να σταθώ

  • το trailer για το Fable ήταν σαφώς καλύτερο από το πρώτο (βέβαια το gameplay ήταν ξανά ελάχιστα δευτερόλεπτα, τουλάχιστον εδώ ήταν σαφές ότι ήταν gameplay) αν και η μουτσούνα της πορταγωνίστριας συνεχίζει να πλήττει την καλαισθησία μου, έστω κι αν δεν είναι τόσο herp derp όσο πριν
  • χάρηκα που το South of Midnight δεν είναι άλλο ένα walking sim ή άλλο ένα souls-like, όμορφη αυτή η τάχα stop motion τεχνική σε όλους του χαρακτήρες
  • εξεπλάγην με το Gears - να διευκρινίσω ότι δεν είχα ακούσει ττπ γι αυτό - ακόμα περισσότερο όταν έμαθα ότι είναι prequel
  • η χρυσή πατάτα πηγαίνει στο Veilnite, αυτό το συνοθύλευμα Fortnite και Μαρβελιάδας, με επικάλυψη παγωτό rpg
  • Λαστ μπατ νοτ ληστ, πόσο ΓΑΜΑΤΟ δείχνει ρε το Perfect Dark. Btw @bald_killer είναι παλιό ip (θα μπορούσες να πεις ότι είναι η εξέλιξη του Goldeneye 007), σε μια εποχή που κάποια Rare "κουβαλούσε" σχεδόν μόνη της το Nintendo 64...



3.21 guest από Dorito Pope cannot unsee
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,977
  • Λαστ μπατ νοτ ληστ, πόσο ΓΑΜΑΤΟ δείχνει ρε το Perfect Dark. Btw @bald_killer είναι παλιό ip (θα μπορούσες να πεις ότι είναι η εξέλιξη του Goldeneye 007), σε μια εποχή που κάποια Rare "κουβαλούσε" σχεδόν μόνη της το Nintendo 64...
Το μόνο Perfect Dark που έχω παίξει είναι στο Game Boy Colour. Ηταν κυρίως top down με κάποια side 2d sequences, κυρίως boss fights από τα λίγα που θυμάμαι (πάνε 20 χρόνια...). Ηταν του αδερφού μου η κασέτα αλλά το είχε παρατήσει λόγω οτι στην αρχή υπάρχει ενα κομμάτι που πρέπει να το περάσεις με stealth, και ο μηχανισμός του δεν μας ήταν τότε αρκετά ξεκάθαρος. Τελικά κάποια στιγμή το πέρασα κ κατάφερα να το παίξω κ να ολοκληρώσω.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,967
χάρηκα που το South of Midnight δεν είναι άλλο ένα walking sim ή άλλο ένα souls-like, όμορφη αυτή η τάχα stop motion τεχνική σε όλους του χαρακτήρες

Περισσότερο θυμίζει τις ταινίες Spider-Verse, αλλά ακόμα δεν είμαι βέβαιος ότι αυτό το στυλ με τα "λειψά frames" ταιριάζει σε videogame :unsure:
Ή μπορεί να φταίει η εκτέλεση, γιατί στο Mixtape π.χ. που χρησιμοποιεί παρόμοια τεχνική, βρίσκω ότι ταιριάζει γάντι. Πέρα απ'αυτό, το παιχνίδι φαίνεται εντελώς του γούστου μου, σαν ένα νέο Beyond Good & Evil (επίσημο sequel δεν θα δούμε σ'αυτό το timeline) ή ένα Kena: Bridge of Spirits εμβαπτισμένο στο καζάνι της voodoo Lady.

Πέρα απ'αυτό, υπήρχαν αρκετά games που λοξοκοίταξαν το backlog μου, όπως το προαναφερθέν Mixtape, το νέο Doom, το νέο Life is Strange (κυρίως λόγω Max), το prequel του Gears (τα 4 και 5 ήταν απολαυστικά), το Perfect Dark, και φυσικά το Strange Antiquities, sequel της κρυφογκοτιάς Strange Horticulture. Γενικώς ήταν ένα απρόσμενα ενδιαφέρον τριήμερο, αν και δεν έλειψαν οι απογοητεύσεις (Dragon Age: Failguard, Star Wars: Outlaws, για εσάς λέω).
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,977
Ειχε γίνει παρουσίαση κ του The Forever Winter, ένα looter 3rd person shooter.....
Κανονικά, τέτοια games με αφήνουν αδιάφορο, αλλά λίγο το machine dystopia setting, λίγο η παρουσίαση του κόσμου που θυμίζει έντοντα meta apocalypse cutscenes από τις ταινίες Terminator, λίγο η ρομποτική γυναικεία φωνή στο gameplaz trailer καθώς κ το γεγονός πως παίζεις εν μέσω ενός πολέμου χωρίς να είσαι ο πρωταγωνιστής superhero είτε single είτε coop, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.

Παρακάτω μια μικρο ανάλυση κάποιου τυχαίου, κάντε σκιπ στο 9:10.


Και το επίσημο trailer
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,900
rant mode on
Έχετε ήδη πει πολλά γύρω από τις πρόσφατες παρουσιάσεις και δε νομίζω να μπορώ να προσθέσω κάτι νέο πάνω σε αυτό (αν εξαιρέσεις ότι το νέο DOOM το στάλκερ/ στόλκερ το avowed και το Indiana θα γ RIP AND TEAR!)

Θέλω όμως να παρατηρήσω κάτι, μία γραφικότητα, που μου έκανε πραγματικά άσχημη εντύπωση. Τι μέρες που ακολούθησαν τις παρουσιάσεις , έκανα μια περατζάδα από διάφορα γνωστά και μη ελληνικά κανάλια στο ytube που υποτίθεται ότι θα μοιράζονταν τις εντυπώσεις τους για τα παιχνίδια που είδαμε. Πολλά από αυτά τα κανάλια εδώ και πάρα πολύ καιρό και σχεδόν σε κάθε video μιλούν με ιερά οργή για τα λάθη του xbox τη θέση της MS στη βιομηχανία το μονοπώλιο της sony και το πως έχει εφησυχαστεί κτλ κτλ Κάθε φορά σχεδόν τα ίδια. Υπέθεσα λοιπόν, ότι τώρα ήταν η στιγμή για να μιλήσουν σχετικά με το πως είδαν τα παιχνίδια συνολικά στο summer fest, το XBOX showcase και τα υπόλοιπα. ZOONG!!

-" Και πόσα από αυτά θα πάνε στη sony, πόσο θα περιμένουμε και γιατί δε δίνει η ms μια απάντηση και είμαι πάρα πολύ ανήσυχος για το μέλλον της βιομηχανίας και σε ποιόν ανήκει η crystal dynamics και γιατί κλάνει το γατί; Mήπως έφαγε πολύ;;"
- "Μας λένε εδώ στο chat ότι το Indiana Jones τους φάνηκε..."
-"Ναι μισό λεπτό θα σε διακόψω. Τι λέγαμε για τη βιομηχανία και τα budget των εταιρειών; "

Eιλικρινά βάσει της εμπειρίας μου, μόνο στο VG24 κάνανε το κόπο να μιλήσουν για τα παιχνίδια, τουλάχιστον του xbox, έστω επί τροχάδην.
Μα τι κακό είναι αυτό πια; Άσε που αρχίζει να θυμίζει τα κανάλια που καλούν κάτι καραβανάδες που έχουν αποστρατευτεί κάτι χρόνια για να μιλήσουν για τις σύγχρονες γεωστρατηγικές.
Σαφώς και θα μιλήσεις για τη βιομηχανία που τροφοδοτεί το χόμπι σου, σαφώς έχεις δικαίωμα να μοιραστείς τις σκέψεις σου. Αλλά κάπου τράβα και ένα φρένο ρε pundit από τη λαϊκή του Αη Σώστη!
rant mode off
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,769
rant mode on
Έχετε ήδη πει πολλά γύρω από τις πρόσφατες παρουσιάσεις και δε νομίζω να μπορώ να προσθέσω κάτι νέο πάνω σε αυτό (αν εξαιρέσεις ότι το νέο DOOM το στάλκερ/ στόλκερ το avowed και το Indiana θα γ RIP AND TEAR!)

Θέλω όμως να παρατηρήσω κάτι, μία γραφικότητα, που μου έκανε πραγματικά άσχημη εντύπωση. Τι μέρες που ακολούθησαν τις παρουσιάσεις , έκανα μια περατζάδα από διάφορα γνωστά και μη ελληνικά κανάλια στο ytube που υποτίθεται ότι θα μοιράζονταν τις εντυπώσεις τους για τα παιχνίδια που είδαμε. Πολλά από αυτά τα κανάλια εδώ και πάρα πολύ καιρό και σχεδόν σε κάθε video μιλούν με ιερά οργή για τα λάθη του xbox τη θέση της MS στη βιομηχανία το μονοπώλιο της sony και το πως έχει εφησυχαστεί κτλ κτλ Κάθε φορά σχεδόν τα ίδια. Υπέθεσα λοιπόν, ότι τώρα ήταν η στιγμή για να μιλήσουν σχετικά με το πως είδαν τα παιχνίδια συνολικά στο summer fest, το XBOX showcase και τα υπόλοιπα. ZOONG!!

-" Και πόσα από αυτά θα πάνε στη sony, πόσο θα περιμένουμε και γιατί δε δίνει η ms μια απάντηση και είμαι πάρα πολύ ανήσυχος για το μέλλον της βιομηχανίας και σε ποιόν ανήκει η crystal dynamics και γιατί κλάνει το γατί; Mήπως έφαγε πολύ;;"
- "Μας λένε εδώ στο chat ότι το Indiana Jones τους φάνηκε..."
-"Ναι μισό λεπτό θα σε διακόψω. Τι λέγαμε για τη βιομηχανία και τα budget των εταιρειών; "

Eιλικρινά βάσει της εμπειρίας μου, μόνο στο VG24 κάνανε το κόπο να μιλήσουν για τα παιχνίδια, τουλάχιστον του xbox, έστω επί τροχάδην.
Μα τι κακό είναι αυτό πια; Άσε που αρχίζει να θυμίζει τα κανάλια που καλούν κάτι καραβανάδες που έχουν αποστρατευτεί κάτι χρόνια για να μιλήσουν για τις σύγχρονες γεωστρατηγικές.
Σαφώς και θα μιλήσεις για τη βιομηχανία που τροφοδοτεί το χόμπι σου, σαφώς έχεις δικαίωμα να μοιραστείς τις σκέψεις σου. Αλλά κάπου τράβα και ένα φρένο ρε pundit από τη λαϊκή του Αη Σώστη!
rant mode off
τα media γύρο από το gaming τελευταία γίνονται όλο και περισσότερο για τον πέο βασικά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,860
Πολλά μέσα (ειδικά αυτά που θέλουν να βιοπορίζονται από το περιεχόμενό τους) την έχουν δει λιγότερο φανς/gamers/"δημοσιογράφοι" και περισσότερο εκπρόσωποι τύπου του λογιστηρίου των εταιρειών.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,457
Από ελληνικά "κεημινκ" κανάλια. Μόνο τους joystick παρακολουθώ. Που έχουν μια πχιο παρεΐστικη ατμόσφαιρα και δεν πουλάνε δήθεν σοβαροφάνεια για πάνελ εκπομπών.
Τώρα κάτι αλλά "ειδησεογραφικά" ελληνικά κεημινκ σαητς...
Αυτοί την έχουν δει καρδινάλιοι του κεημινκ και πάντοτε αρχίζουν με ένα τσιγάρο στο στόμα και το "η βιομηχανία βαδίζει σε δύσκολα μονοπάτια".
Έπειτα, ρίχνουν κάμποσα κλαπ-κλαπ στον εαυτό τους για να δείξουν πόσο σοβαροί και σωστοί είναι στη δουλειά τους.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,614
Μία από τα ίδια. Πραγματικά το Joystick έχει φιλοσοφία RQ και γι'αυτό τους πάω με χίλια. Πάντα γράφουν/λένε αυτό που πιστεύουν, δεν γλύφουν ποτέ σαν κάτι άλλους. Πέρα από αυτό τους νιώθω φίλους τους περισσότερους που ασχολούνται με το κανάλι και θα ήθελα πολύ να τους γνωρίσω από κοντά κάποια στιγμή. Οπως είχα τη χαρά να γνωρίσω κάποιους από το RQ κάποτε και ελπίζω να βολέψει να γνωρίσω και άλλους οποτε αξιωθώ να ανέβω Αθήνα. Πραγματικά βλέποντας το RQ και το Joystick χαίρεσαι πραγματικά που υπάρχει ελπίδα τελικά για αυτό το τόπο!
 
Top Bottom