What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συμβουλές για αναβάθμιση εν όψει next gen

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
Παίρνοντας αφορμή από το thread του @Tsok πιστεύω ότι τώρα είναι μια πολύ καλή εποχή για να αρχίσουμε να συζητάμε το θέμα των πιθανών αναβαθμίσεων εν όψει της έλευσης των next-gen consoles στο τέλος του επόμενου έτους. Θέλω λοιπόν να μεταφέρω εδώ τις εμπειρίες μου από τις προηγούμενες σχετικές φάσεις και να προτείνω την κατά τη γνώμη μου καλύτερη στρατηγική για μέγιστο value for money και διάρκεια στον χρόνο.

Το πρώτο δεδομένο είναι ότι από την κυκλοφορία των next-gen consoles θα υπάρχει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα, περίπου δύο χρόνια, κατά το οποίο τα παιχνίδια που θα κυκλοφορήσουν δεν πρόκειται να έχουν ιδιαίτερα υψηλές απαιτήσεις. Είναι το λεγόμενο cross-gen διάστημα, κατά το οποίο οι developers συνεχίζουν να υποστηρίζουν τις προηγούμενες κονσόλες λόγω της μικρής install base των νέων, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει στην πράξη κάποιο ιδιαίτερο άλμα στα system requirements. Επομένως, κάποιος που έχει σήμερα ένα PC ικανοποιητικών επιδόσεων μπορεί βάσιμα να υπολογίζει ότι θα μπορεί να παίξει απρόσκοπτα την πλειοψηφία των παιχνιδιών για τα επόμενα 2,5-3 χρόνια.

Από εκεί και πέρα, το μόνο σημαντικό ερωτηματικό σχετικά με τις επερχόμενες κονσόλες αφορά στις δυνατότητες ray tracing που θα περιλαμβάνουν. Κατά τα άλλα, περιμένουμε απλά ισχυρότερο hardware χωρίς εκπλήξεις. Μόλις ανακοινωθούν τα ακριβή specs (λογικά κάπου μέσα στον Φεβρουάριο) θα είμαστε σε θέση να κάνουμε ασφαλείς εκτιμήσεις για το είδος του PC hardware που θα μπορεί να προσφέρει μια παρόμοια ή καλύτερη εμπειρία.

Στέκομαι στο θέμα του ray tracing διότι είναι το μόνο που μπορεί να μας κάνει να μετανιώσουμε για μια βιαστική επιλογή. Όπως έχουμε δει από τα διαθέσιμα ray traced games η χρήση τέτοιων εφέ σε κάρτες χωρίς ειδικό hardware καταβαραθρώνει το framerate. Επομένως μέχρι να διαπιστώσουμε τι είδους ray tracing δυνατότητες θα έχουν οι νέες κονσόλες (σύμφωνα με τις διαθέσιμες πληροφορίες, φτωχές) θα πρότεινα την αποφυγή αγοράς καρτών που δεν έχουν σχετικό hardware. Για το cross-gen διάστημα το πιο πιθανό είναι ότι τα ray traced εφέ θα μπορούν να γίνουν disabled αλλά από εκεί και πέρα θα γίνουν στάνταρ.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Συμφωνώ απόλυτα. Καλό είναι να περιμένουμε λιγάκι για να δούμε που πηγαίνει το πράγμα. Και εγώ θέλω να αγοράσω νέα κάρτα αλλά περιμένω για τρεις λόγους: Πρώτον περιμένω να ξεκαθαρίσει το τοπίο όπως γράφεις και εσύ. Δεύτερον μέχρι τέλος Ιανουαρίου έχω ελάχιστο χρόνο για gaming. Τρίτον η αναβάθμιση θα γίνει κυρίως για να παίξω το Cyberpunk σε όσο το δυνατόν υψηλότερες ρυθμίσεις στα 1440p, το οποίο όμως κυκλοφορεί τον ερχόμενο Απρίλιο οπότε μπορώ να περιμένω.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Σε ενδιαφέρει και κανα vr headset; :sneaky:
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αν εννοείς εμένα όχι
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
Σε ενδιαφέρει και κανα vr headset; :sneaky:

Σε μια στιγμή αδυναμίας μετά το Alyx έριξα μια ματιά σε κάτι WMR headsets αλλά ευτυχώς κρατήθηκα.
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Δεν περιμενω μεγαλο jump αναμεσα στις τωρινες γενιες, οποτε αν καποιος καιγεται δεν θα το μετανιωσει να αγορασει. Διαφορετικα συμφωνω, αναμονη για ray tracing.

Εγω για οθονη ειμαι στην γυρα, αλλα επειδη ειναι επενδυση, κρατιεμαι στην ερευνα ακομα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
Δεν περιμενω μεγαλο jump αναμεσα στις τωρινες γενιες, οποτε αν καποιος καιγεται δεν θα το μετανιωσει να αγορασει. Διαφορετικα συμφωνω, αναμονη για ray tracing.

Εγω για οθονη ειμαι στην γυρα, αλλα επειδη ειναι επενδυση, κρατιεμαι στην ερευνα ακομα.

Για μένα το μόνο για το οποίο πρέπει να περιμένουμε είναι το ray tracing, κατά τα άλλα και εγώ δεν περιμένω κάτι ιδιαίτερο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Σε μια στιγμή αδυναμίας μετά το Alyx έριξα μια ματιά σε κάτι WMR headsets αλλά ευτυχώς κρατήθηκα.

Εγώ πάντως βρήκα την ευκαιρία, σε κάποιο days of play, και πήρα ένα PS4VR, για 230 ευρώ!! (Το μεγάλο πακέτο!!!) Κύριε Ναύαρχε θα πάθετε πλάκα!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
Εγώ πάντως βρήκα την ευκαιρία, σε κάποιο days of play, και πήρα ένα PS4VR, για 230 ευρώ!! (Το μεγάλο πακέτο!!!) Κύριε Ναύαρχε θα πάθετε πλάκα!!!

Τον Μάρτιο θα είναι δύσκολη περίοδος, θα πρέπει να δεθώ στο κατάρτι σαν τον Οδυσσέα για να μην παρασυρθώ από τις σειρήνες.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Τον Μάρτιο θα είναι δύσκολη περίοδος, θα πρέπει να δεθώ στο κατάρτι σαν τον Οδυσσέα για να μην παρασυρθώ από τις σειρήνες.

Γιατί τώρα οι γιορτές τι είναι? Ξυπνάει ο κάγκουρας μέσα μου, και πρέπει να βάλουμε πετρέλαιο. Ευτυχώς βγαίνει το Phoenix Point σε λίγο, και θα ξεχαστούμε!!!!:p:p:p
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Γενικά το καλύτερο είναι να περιμένει οποίος μπορεί, να αλλάξει η λιθογραφία στις GPU πριν κάνει αναβάθμιση ασχέτως νέων κονσολών. Εκεί θα γίνει το επόμενο μεγάλο βήμα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
εγώ λέω να πάρω την 2070 super σε κανα δύο μηνες. Δεν πιστεύω να έχουν κάτι καλύτερο οι κονσόλες της καινούργιας γενιάς, είναι και σε καλή τιμή για τις επιδόσεις της, σε κανά δύο μήνες θα είναι νομίζω σε καλύτερη τιμή
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
λετε οι νεες κονσολες να φερουν και αλλαγη απο το στανταρντ του 1080p σε 144op?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
1440p δεν πρόκειται να γίνει ποτέ mainstream, μιας και δεν υπάρχουν ανάλογες τηλεοράσεις. Από 1080p θα πάμε σε 4Κ, κάποια στιγμή. Βασικά, αν βολευόμαστε με 30fps, ήδη στάνταρ είναι το 4Κ, δεν χρειάζονται οι νέες κονσόλες, ήδη εκεί παίζουν PS4 Pro και Xbox One X.

Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι εννοείς "στάνταρ". Το καλό με τα 3D graphics είναι ότι τρέχουν σε ότι ανάλυση θες. Δεν πα σε 10 χρόνια όλοι να έχουν πάει σε 8Κ, εγώ άμα θέλω μπορώ να τρέχω τα ίδια παιχνίδια σε 1080p, μην σου πω και 720p στο pc μου.

Από εκεί και πέρα, η Microsoft τουλάχιστον μαζί με το νέο, ισχυρό Xbox, σκοπεύει να κυκλοφορήσει και λιγότερο ισχυρή έκδοση που θα στοχεύει πάλι στο 1080p gaming. Μην τρελαινόμαστε, μπορεί το cutting edge που απευθύνεται στους πωρωμένους να έχει φτάσει στα 4κ 144Hz HDR OLED και δεν συμμαζεύεται, αλλά το 90% του gaming ακόμα συμβαίνει στα 1080p, δεν θα σταματήσει να υποστηρίζεται από τη μια μέρα στην άλλη.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Κάτσε λίγο ρε GreatOldOne. Οκ δεν υπάρχουν 1440p τηλεοράσεις.
Οι 4Κ δεν μπορούν να παίξουν 1080p και 1440p;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το 1080 βλέπω να μένει τουλάχιστον μία 5ετια ως mainstream. Εκτος του είναι η εύκολη λύση, άγεται και από τις προτιμήσεις των κονσολιερηδων.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Ναι, και;

Ti «και»; Αφού μπορεί να παίξει 1440p σε 4K οθόνη, γιατί να μην το τιμήσει;
Το πως ορίζει το mainstream o καθένας βέβαια είναι άλλο θέμα.

Είδα και απάντηση Chrono.

Ρε σεις, δηλαδή λέτε, πως αν αύριο, βγουν Nitendo, Sony και Microsoft και πούνε. Τα παιχνίδια μας θα βγουν μόνο σε 1440p/60FPS, Δεν θα γίνει mainstream;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ρε Epitaph, ήδη κυκλοφορούν τα παιχνίδια τους σε 4k/60 (με ένα σωρό συμβιβασμούς και κόλπα, αυτό είναι άλλη ιστορία), και για την επόμενη γενιά υπόσχονται 8Κ support. Ειδικά η Sony θέλει να πουλήσει και τις σχετικές τηλεοράσεις, ποια 1440p μου λες τώρα, τα προσπέρασε η Ιστορία. Επίσης τώρα δεν τα λέγαμε, δεν υπάρχει η έννοια "μόνο αυτή η ανάλυση" σε 3D real time graphics, μόνο για την μέγιστη υποστηριζόμενη και τα σχετικά bragging rights συζητάμε.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Όταν προτείνετε παιδιά να περιμένουμε για αναβάθμιση, πόσο καιρό εννοείτε να περιμένουμε;
Και όταν λέτε αναβάθμιση, εννοείτε κυρίως για νέα κάρτα;
Στην περίπτωσή μου, που έχω στόχο να κάνω αναβάθμιση για να παίξω day1 το CP, αλλά στην αναβάθμιση δεν θα συμπεριλαμβάνεται νέα κάρτα, τι θα προτείνατε;
 
Top Bottom