What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συμβουλές για αναβάθμιση εν όψει next gen

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Για πληρη αναβαθμιση προτεινω ryzen 9 5900x η ryzen 5700x 16 gb 3600 mhz RX 6800 η RX 6800XT χ570 MP 600.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Για πληρη αναβαθμιση προτεινω ryzen 9 5900x η ryzen 5700x 16 gb 3600 mhz RX 6800 η RX 6800XT χ570 MP 600.

Εσύ δεν πας απλά για να ξεπεράσεις τις κονσόλες, θέλεις να τις ισοπεδώσεις!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μπα, θα κρατήσει κάποιο βασικό component στην εποχή του χαλκού, όπως έκανε επί χρόνια με τους HDD, ώστε να εξασφαλίσει πως το σύστημα δεν θα παλεύει κάστανο. Ποντάρω σε 300W no-name PSU, πρόταση του τεχνικού του.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Αν και το black friday δημιουργει ενα χαχαχαχαχαχα θολο τοπιο στην αναβαθμιση.

«Η Black Friday στη χώρα μας δεν λειτουργεί σωστά, όπως στο εξωτερικό. Εδώ, κατάφεραν οι μεγάλες πολυεθνικές να την εκφυλίσουν τελείως. Άλλωστε, όπως θυμάστε, την πρώτη χρονιά μέχρι και τα παιδιά δεν πήγαν σχολείο και σχημάτιζαν ουρές έξω από τα καταστήματα, πλέον όμως δεν έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν μπορείς να κάνεις μείωση 10% και να το ονομάζεις Black Friday»

Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου της Θεσσαλονίκης.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πάνω: ο Σρέντερ περιγράφει εξαρτήματα PC
Κάτω: εγώ

fecwga8f03z51.jpg
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Ειχα την εντυπωση οτι μονο εγω διαβαζω τα post του shre με υφος "Αν θελεις να επιδοσεις θα πρεπει να βαλεις ervsdsde skip/skip .... . ..... skip/skip..... ewefewjwe επομενο ποστ".
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Αν και το black friday δημιουργει ενα χαχαχαχαχαχα θολο τοπιο στην αναβαθμιση.

«Η Black Friday στη χώρα μας δεν λειτουργεί σωστά, όπως στο εξωτερικό. Εδώ, κατάφεραν οι μεγάλες πολυεθνικές να την εκφυλίσουν τελείως. Άλλωστε, όπως θυμάστε, την πρώτη χρονιά μέχρι και τα παιδιά δεν πήγαν σχολείο και σχημάτιζαν ουρές έξω από τα καταστήματα, πλέον όμως δεν έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν μπορείς να κάνεις μείωση 10% και να το ονομάζεις Black Friday»

Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου της Θεσσαλονίκης.
Η Black Friday στην Ελλάδα είναι η μεγαλύτερη απάτη. Ανεβάζαν τις τιμές στα ύψη τις 2 εβδομάδες πριν για να φανεί πως και καλά κάνουν μεγάλες εκπτώσεις. Το Skroutz όμως γέλασε, γιατί το Skroutz ξέρει...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259


Άρα φαίνεται πως όσο πιο πολύπλοκο είναι το ray tracing τόσο ευνοείται η αρχιτεκτονική της Nvidia. Αυτό ίσως σημαίνει ότι το ray tracing θα περιοριστεί σε δευτερεύοντα ρόλο καθ' όλη τη διάρκεια της γενιάς.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αρα με 500 ευρω RX 6800 η RTX 3070 παιρνουμε καλυτερη καερτα γραφικων απο τις κονσολες αυτο λεει!. Και οσοι πηραν ηδη RTX 2060 SUPER η καλυτερη εχουν πιο δυνατη καρτα γραφικων απο xbox series x.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Όχι, λέει πως οι big navi θα υπολείπονται αρκετά σε ray tracing.
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Υπήρχε εξαρχής η υπόνοια ότι η AMD θα ήταν πιο δυνατή σε rasterization ( με την έννοια της απόδοσης γραφικών χωρίς χρήση raytracing/pathtracing ), και αντίστροφα η Nvidia θα υπερείχε σε RT, αλλά δεν ξέρουμε σίγουρα. Σημαντικό ρόλο παίζει και το ότι οι κονσόλες μπορούν να ρίξουν ανάλυση και ποιότητα για να πιάσουν συγκεκριμένο framerate, ή έστω να το προσεγγίσουν.
Αναμφίβολα, υπάρχει ένα κλείσιμο της ψαλίδας, αλλά υπάρχουν υπόνοιες ότι δεν θα δούμε γρήγορα μείωση του κόστους λόγο βελτιώσεων στην παραγωγή, τουλάχιστον από την μεριά της MS, εξ' ου και το Series S. Πιστεύω πως οι κονσόλες πουλιούνται με 100 εώς 200€ ζημιά, οπότε θα έθετα ως ρεαλιστικό στόχο για επίτευξη παρόμοιων επιδόσεων με το Series X, μια κεντρική μονάδα αξίας 700€, αν εξομαλυνθεί η διαθεσιμότητα κάποιων απαρτίων.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Αν και το black friday δημιουργει ενα χαχαχαχαχαχα θολο τοπιο στην αναβαθμιση.

«Η Black Friday στη χώρα μας δεν λειτουργεί σωστά, όπως στο εξωτερικό. Εδώ, κατάφεραν οι μεγάλες πολυεθνικές να την εκφυλίσουν τελείως. Άλλωστε, όπως θυμάστε, την πρώτη χρονιά μέχρι και τα παιδιά δεν πήγαν σχολείο και σχημάτιζαν ουρές έξω από τα καταστήματα, πλέον όμως δεν έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν μπορείς να κάνεις μείωση 10% και να το ονομάζεις Black Friday»

Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου της Θεσσαλονίκης.

Προσωπικά, ο μισθός μου διαρκεί 24 ώρες από την καταβολή του. Μετά μαραίνεται
και ανθίζει ξανά σε 30 ημέρες :) Οπότε, το να μου βάζεις εκπτώσεις στο τέλος του
οποιουδήποτε μήνα που δεν ξεκινά από Δεκεμ και τελειώνει σε βρής, είναι άνούσιο.

Στα περι αναβαθμισης, συνηθως κρατω τα εντοσθια του συστηματος 7-8 χρονια με μια αλλαγη gpu στο ενδοιαμεσο και στη συνεχεια το πεταω. Το psu το κραταω 10-12 χρονια και μετα το πεταω, το κουτι αλλαζει μαζι με τα εντοσθια.

Στην παρουσα φαση, αν βρεθει κανενας 3700x σε καλη τιμη μαζι με καμια B550 και 32GB ram, θα εκλεινα για την επομενη 8ετια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
37o0X δύσκολο, τώρα θα βρεις προσφορές σε 1000 και 2000, φίλος τσίμπησε με 180 ένα 1600Χ 32GB RAM kai mobo, καθόλου άσχημα θα έλεγα, σίγουρα θα παίξει και παρακάτω ή κάποιο ανώτερο part σε τέτοια λεφτά.

Έχω και εγώ τον νου μου μην δω τίποτα αν και τα 2ΧΧΧ είναι ακόμα στην αγορά με πολύ χώμα τιμές για τις επιδόσεις.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Εσύ δεν πας απλά για να ξεπεράσεις τις κονσόλες, θέλεις να τις ισοπεδώσεις!
Εσύ δεν πας απλά για να ξεπεράσεις τις κονσόλες, θέλεις να τις ισοπεδώσεις!
Μα αυτο κανω τοχα χρονια ισωπεδωνω τις χελωνεςι καιτις κονσολες με καθε αναβαθμιση! Ισωπεδωσα xbox one και ps4 το 2014 ps3 και xbox one το 2006 ...... Και συνεχιζω! Τωρα μενει να παρω μια RX 6800XT η RTX 3080 για να ισοπεδωσω τo Χbox series x!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Με τη ζήτηση στο θεό, τη διαθεσιμότητα χαμηλά και τις τιμές να ανηφορίζουν,
το μόνο που συμφέρει να αγοράσεις είναι ssd και αν είσαι σε DDR4, μνήμες.

Εγώ που είμαι σε DDR3 πήγα στο placebo. Άνοιξα το κουτί, το καθάρισα από
σκόνες, έβγαλα ψύκτρες από cpu/gpu και άλλαξα πάστες. Σαν να στήνω νέο
PC, περίπου :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Με τη ζήτηση στο θεό, τη διαθεσιμότητα χαμηλά και τις τιμές να ανηφορίζουν,
το μόνο που συμφέρει να αγοράσεις είναι ssd και αν είσαι σε DDR4, μνήμες.

Εγώ που είμαι σε DDR3 πήγα στο placebo. Άνοιξα το κουτί, το καθάρισα από
σκόνες, έβγαλα ψύκτρες από cpu/gpu και άλλαξα πάστες. Σαν να στήνω νέο
PC, περίπου :p

Όντως, αυτή τη στιγμή δεν είναι να αγοράσεις GPU!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Περασαν 1 εβδομαδα και 3 μερες που παραγειλα παλι την rtx 3080 και ακομα δεν εχει ερθει! Αν μεχρι να βγει η rx 6900xt δεν μου την εχουν φερει θα την ακυρωσω!
 
Top Bottom