What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συμβουλές για αναβάθμιση εν όψει next gen

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Γιατί την πλήρωσες πριν έρθει; Από το εξωτερικό την πήρες;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
6900 δεν βρήκες;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Aπο τον θειο skroytz παιρνω τα παντα για pc. Δεν μου εχει ξανασυμβει ποτε να αγοραω κατι και να περιμενω τοσο πολυ να μου το φερουν(ειτε προκειται για εξαρτημα pc η οτιδηποτε αλλο). Ε αφου λοιπον μετα απο 3 εβδομαδες δεν μου την ειχαν φερει καλα εκανα και την ακυρωσα. Την πρωτη φορα τον Οκτωβριο περιμενα 2 εβδομαδες. Αν εξαιρεσουμε τον mp 600 που ηρθε μια εβδομαδα και 6 μερες μετα οτι αλλο εχω αγορασει μεσω ιντερνετ ερχονται ολα σε λιγοτερο απο 1 εβδομαδα. Και πολυ υπομονη εκανα με το να περιμενω 2 εβδομαδες την πρωτη φορα και 3 την δευτερη. Αλλα καποιοι φιλοι και γνωστοι που το εχω συζητησιει μαζι τους μου ειπαν οτι τα 10gb vram ειναι πολυ λιγα για τοσο ακριβη καρτα γραφικων και καλυτερα να περιμενουμε την RTX 3080TI που ειναι 20 GB. 6900 δεν βρηκα πουθενα ουτε 6800. Φαινεται ομως οτι εχουν κατωτερη αποδοση στο ray tracing απο RTX 3080.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Οι τιμές στις κάρτες γραφικών μόνο εμένα μου φαίνονται ότι νάνε αυτήν την περίοδο?Έχει να κάνει με τις γιορτές?
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Εχει να κανει οτι λογω κορωνας παρα πολλοι καθονται σπιτι και παζουν στα pc τους και γι αυτο αναβαθμιζουν πολλοι περισσοτεροι αυτη την περιοδο απο το οτι αν ηταν ολα φυσιολογικα. Ετσι λενε. Οτι φετος η ζητηση για pc ειναι πολυ υψηλοτερη απο ποτε. Και επεδιη εχουμε πολλους νεους gamers που αποφασισαν να αρχισουν να παιζουν παιχνιδια στο pc για να περασουν την καραντινα αλλα και επειδη αποφασισαν να αναβαθμισουν το pc τους για οποιοδηποτε αλλο λογο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλα εκανε και την ακυρωσε, κατα την γνωμη μου. Πρεπει τα καταστηματα πωλησης να μαθουν καποια στιγμη τι σημαινει συνεπεια. Παραγκειλα την περασμενη εβδομαδα πληκτρολογιο ποντικι βραστηρα απο websupplies. Mου ειπαν να τα περιμενω την επομενη Πααρασκευη/Σαββατο γιατι οι μεταφορικες ειναι πηγμενες. Τελικα παρελαβα χτες και ταστειλαν με ταξι παρακαλω. Δεν εχουν πελατεια οι ταξιτζιδες, λογο της επικρατουσας καταστασης και κανουν μεταφορες. Μπραβο και σε αυτους και στα μαγαζια που τους χρησιμοποιουν.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Η εμπλοκή της κίτρινη φυλής στις μεταφορές προϊόντων έχει ξεκινήσει
από την προηγούμενη καραντίνα. Φίλος δουλεύει σε κανάλι ραδιοταξί
και έχει λιώσει να κάνει τον courier των Public.

Γενικά εξωτερικό παίζει πάρα πολύ το concept του να εκμεταλεύεσαι
το στόλο σου για ποικίλη χρήση. Η Uber το κάνει κατά κόρον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Οι τιμές στις κάρτες γραφικών μόνο εμένα μου φαίνονται ότι νάνε αυτήν την περίοδο?Έχει να κάνει με τις γιορτές?
είναι κάτι ζώα που βάζουν bot και αγοράζουν αυτόματα τα πάντα, και μετά αφού δεν έχουν αφήσει ρουθούνι, τις πουλάνε διπλές και τριπλές τιμές. Αφού πάνε ζώα και τις αγοράζουν βέβαια, τα βρίσκουν και τα κάνουν.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αντε να δουμε ποτε θα υπαρχει διαθεσιμοτητα για να παρουμε RTX 3080! 4 μηνες και ακομα δεν υπαρχει τιποτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Αντε να δουμε ποτε θα υπαρχει διαθεσιμοτητα για να παρουμε RTX 3080! 4 μηνες και ακομα δεν υπαρχει τιποτα.

Νομίζω αφού τελειώσει ο covid. Νωρίτερα το βλέπω πολύ δύσκολο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Η αισθηση μου ειναι οτι καποιες γενιες cpu/gpu θα πανε ακλαφτες ελεω της γενικοτερης ζητησης λογω covid.

Ακομα και στο ανεφικτο σεναριο οπου σε 6-7 μηνες εξαφανιζεται ο covid, μεχρι να γεμισει η αγορα με gpu και να εκπληρωθουν οι αναμονες και να ισιωσουν οι τιμες, θα μιλαμε πλεον για τεχνολογια 1,5 χρονων.

Στην πραξη, ο τροπος δουλειας δεν νομιζω να επανελθει στα προ covid πλαισια. Οποτε η ζητηση για τεχνολογικα προϊοντα θα παραμεινει υψηλη. Μονη λυση που βλεπω ειναι να αυξηθει η παραγωγικη ικανοτητα της TSMC ή αλλων εργοστασιων
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αν και τα εργοστάσια ημιαγωγών είναι χώροι υψηλής καθαριότητας, μάλλον επηρρεάστηκαν και αυτά από την όλη κατάσταση.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αν παει ακλαφτη η RTX 3000 και ryzen 5000 λογω kορωνας τοτε θα πρεπει να βγουν πιο γρηγορα οι rtx 4000 και με 50% αυξηση επιδοσεων αλλα πιο φθηνες γιαν α πουλησουν περισοστεορ. Το θεμα ειναι αν θα αντεξει η gtx 970 μεχρι τοτε. Γιατι ειναι ηδη 6 χρονων και 1 μηνος. Σε περιπτωση που καει ε τοτε αναγκαστικα θα παρω RTX 3080 η 3070 και ας χρειαστει να περιμενω εβδομαδες η μηνες να μου την φερουν. Διαβαζα αυτες τις μερς σε σχολια στο youtube ελεγε ενας οτι εχει παρει RTX 3080 απο τον Σεπτεμβριο και ακομα να του την φερουν. Οπως ειπαμε η ζητηση για pc ειναι πολυ πιο υψηλη απο τον Φεβρουαριο και μετα επειδη ο κοσμος κλεισητκε στα σπιτια του και ετσι παρα πολλοι που ειχαν ενα παλιο pc και δεν σκοπευαν να το αναβαθμιζουν αποφαισσαν να το αναβαθμισουν ειτε για να παιζουν παιχνιδια ειτε για δουλεια. Οποτε αν δεν χρειαζεται καποιος οντως να αναβαθμισει μπορει να περιμενει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
αν μας βάλουν την επιστρεπτέα 5 πάντως εγώ λέω να κάνω μια Mini αναβάθμιση το σύστημα στο γραφείο, οκ ψιλοκρατάει ο FX 8350 αλλά έκατσα μια μέρα να δουλέψω στο 2600 στο σπίτι που έχω στο PC της γυναίκας (το gaming rig βασικά) και τότε ένοιωσα πόσο με κόβει στην δουλειά μου ο 8350 και απλά είμαι άνθρωπος της υπομονής (και πτωχός...) και τόσο καιρό αντέχω. Αλλά τώρα που γλυκάθηκα...

Επίσης τώρα που η δουλειά μου έχει περιοριστεί σε sites/eshops ένοιωσα το βάρος των μοντέρνων site builders στο πετσί μου, ότι browser και να δοκίμασα γιατί πολύ απλά το per core performance παραμένει πολύ σημαντικό μετά από τόσα χρόνια.

Ένας 3100 θα είναι λουκούμι πιστεύω
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Με τις τιμές που ισχύουν αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, η Intel κάνει την ανατροπή. O Ryzen 3100 στα 160 ευρώ δεν έχει κανένα νόημα όταν ο i3-10100 κάνει 95 ευρώ και ο i5-10400f 150 ευρώ, για κανένα use case.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
wtf? πότε πήγε 160?

edit: διαθεσιμότητα... όσοι το είχαν σε λογικές τιμές εξαντλήθηκε και τώρα έμειναν μόνο οι ακριβές καταχωρήσεις στο skroutz. Μάλιστα...

edit 2: ε καλά όχι 10400F δεν αξίζει, σε αυτά τα λεφτά μπορείς ακόμα να βρεις 2600, αλλά ο i3 από την άλλη ναι μεν σε overall score μένει πίσω αλλά είναι δυνατό το single thread του... γμτχμ...
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
edit 2: ε καλά όχι 10400F δεν αξίζει, σε αυτά τα λεφτά μπορείς ακόμα να βρεις 2600,
Σε ίδια λεφτά θα προτιμούσα ryzen 3xxx από intel 10xxx, Αλλά επίσης σε ίδια λεφτά ξεκάθαρα θα προτιμούσα intel 10xxx από ryzen 2xxx.
 
Top Bottom