What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συνταγες Της Προκοπης

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μιας και τους πιάσαμε στο στόμα μας, η άλλη που φτάνει τα όρια της παραπληροφόρησης είναι η Αργυρώ με τις συνταγές που όλες γίνονται "σε δέκα λεπτάκια", και ξεκινάει να μαγειρεύει με πέντε κιλά πατάτες, ντομάτες, κολοκύθια, μελιτζάνες, πιπεριές δέκα χρωμάτων, καρότα, μανιτάρια, φασολάκια, κρεμμύδια, σκόρδα όλα καθαρισμένα, πλυμμένα, κομμένα δίπλα της. Χαίρω πολύ κυρά μου, και εγώ αν μου κάνει άλλος την προετοιμασία των υλικών που θέλει μισή ώρα και βάλε, μετά σε δέκα λεπτάκια το φτιάχνω το φαΐ.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Η ο αλλος ο καρουζος;

"Χτενια τυλιγμενα με μπεικο που καθονται πανω σε σπανακι στη σταση του λωτου..." Α να παναγαργαληθεις με τη μαρεβα ρε αλμπανη
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Η Αργυρω μαγειρευει πουτανεσκα αλλα αυτη ειναι η παλια συνταγη, η ορθοδοξη.

Επιτελους, να ξεμπροστιασουμε και λιγο τους αστερες του σεφ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Πλέον μόνο instagram μάγειροι, μην πω και tiktok. Συνταγή σε 20 δευτερόλεπτα.

Carusos έχω να μπω 1-2 χρόνια (παρότι τον εκθείαζα πλέον έχει δοθεί πλήρως στο marketing και έγινε αηδία). Τίμησα λίγο της συνταγής που είχε με την Εύη Αδάμ. Εντάξει, όχι τις συνταγές.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,539
Τζίνσενγκ έχει και το ψιλικατζίδικο του Κυρ-Νώντα. Για να μπορείς να βγάλεις ένα φαγάκι της προκοπής σε δέκα λεπτάκια αλλά να μην είσαι και σαβουροφάης, θες τουλάχιστον λίγο γκουαντσάλε, πέντε-έξι μωβ πατάτες Περού και μερικές αγγινάρες Ιεροσαλήμ στο πάντρυ. Για να μην μιλήσω για τους πραγματικούς γκουρμεδιάριδες που νιώθουν το πιάτο γυμνό αν δεν περιλαμβάνει τουλάχιστον ένα υλικό ακατάλληλο για κατανάλωση από θηλαστικά.
Αγγινάρες Ιερουσαλήμ? ΕΛΕΟC!! Τοπιναμπούρ τις λένε. Δείτε κάνα μάστερ σεφ να ξεβλαχέψετε
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αγγινάρες Ιερουσαλήμ? ΕΛΕΟC!! Τοπιναμπούρ τις λένε. Δείτε κάνα μάστερ σεφ να ξεβλαχέψετε

η επίσημη ονομασία του είναι Ηλίανθος ο κονδυλόριζος μεσιε
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δεν έχει σημασία πως τις λένε, είναι αγγιναρες, για τ'όνομα του Θεού, δεν πρόκειται να τις αγγίξω
Η ωμη αγκιναρα μαζι με λεμονι σα μεζες με ρακη ειναι το καλυτερο πραγμα.

Επισης το παράδοξο είναι πως δεν πρόκειται για αγκινάρα αλλα και το οτι ενω της αγκιναρας τρωμε τα φυλλα, του ηλιανθου τρωμε τη ριζα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν έχει σημασία πως τις λένε, είναι αγγιναρες, για τ'όνομα του Θεού, δεν πρόκειται να τις αγγίξω

Δεν είναι ούτε αγκινάρες ούτε Ιεροσαλήμ, κυριολεκτικά το πιο wtf όνομα έβερ. Στην όψη φέρνει πιο πολύ σε μακρόστενη σελινόριζα, ενώ όταν την τρως μοιάζει με πιο μαλακή στην υφή πατάτα, ίσως λίγο πιο γλυκιά.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,539
Δεν είναι ούτε αγκινάρες ούτε Ιεροσαλήμ, κυριολεκτικά το πιο wtf όνομα έβερ
Είναι όμως τοπιναμπούρ :p
ενω της αγκιναρας τρωμε τα φυλλα
Το έλεγα στην οικογένεια και μου είπαν ότι ο παππούς έτρωγε τα φύλλα από τις αγκινάρες και μαύριζε το στόμα του, ήταν από ένα χωριό έξω από το Καστέλι
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το έλεγα στην οικογένεια και μου είπαν ότι ο παππούς έτρωγε τα φύλλα από τις αγκινάρες και μαύριζε το στόμα του, ήταν από ένα χωριό έξω από το Καστέλι
Και εγώ το έκανα αυτό, αλλά δεν είμαι παππούς!
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,539
Είχα δει κάποτε στην Βέφα που είχε κάνει μπαμπουίνο. Τον είχε κάψει
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Τι είναι αυτά ρε; Οι Μούρκανς τρώνε πόσουμ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Δεν μπηκα στον κοπο να δω το βιντεακι. Αυτη η συνηθεια μετεφερε στον ανθρωπο. την αρρωστια που σκοτωσε τον ερωτα και τον Freddie Mercury.

Που να ξερουν οι βλαχοελληνες απο γνησιο γκουρμε; Εγω, καποιες φορες προτιμω να παραμαγειρεψω το κοτοπουλο παρα να το φαω χωρις την σιγουρια οτι δεν θα φαω σαλμονελα.
Η περιοχη που συνεβει το περιστατικο ειναι (μαλλον) τυχαια.
Ισως να εχουμε και το πρωτο ζομπι στην Ελλαδα.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,476
Οταν ακουω για λιναροσπορους, ξερω οτι δεν εχω να κανω με φυσιολογικο ατομο.

 
Top Bottom