What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συνταγες Της Προκοπης

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Με τις συνταγες τσουλαει το θεμα αλλα πειτε καποιο γιατροσοφι για το μετα, για την λαντζα.
Λαμαρινα.
Τσιγαρισα σε ενα μινι κατσαρολακι και επιασε μαυριλα, οχι αυτη που την κοβεις με το μαχαιρι, την αλλη, που ειναι σαν να εβαψες με σπρει το κατσαρολικο. Το τριψιμο με συρμα δεν το πιανει. δοκιμασα σπρει για καμενα λιπη και καθαρισμο φουρνων, τιποτα. Βραστο νερο με υγρο για τα πιατα και ολονυχτιο μουλιασμα, τιποτα. Βραστο νερο, ξιδι, αλατι, σοδα, υγρο για τα πιατα, τιποτα.
Πλαστικουρα.
Εβαλα λιγη σαλτσα σε ενα ταπερακι για να την μεταφερω στο σπιτι #2. Το βραδυ δεν εριξα λιγο νερακι για να φυγει η σαλτσα που εκατσε στον πατο γιατι ειμαι βαρυμαγκας. Την αλλη μερα επλυνα το ταπερακι και εμεινε κοκκινη σταμπα. Ετριψα, εβαλα σοδα, αλατι, υγρο για τα πιατα, καυτο νερο και το αφησα δυο μερες να μουλιασουν τα κακα πνευματα, τιποτα.

Μετα την μαγειρικη κανετε λαντζα ή ειστε τιποτα σεφ του φουμπου; εδω να σας δω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Εγώ ως τοπικιστής και real farmer farmer θέλω να σηκώσω το μπαιράκι μου για το καλύτερο λάδι της χώρας. Κατά την γνώμη μου, επειδή με αυτό ανδρώθηκαν οι γευστικοί μου κάλυκες, είναι το κωθραίικο της περιοχής, τόσο λόγω ποικιλίας όσο και λόγω κλίματος. Επίσης, το κρητικό είναι εξαιρετικό και κατά τόπους θα έλεγα σε μερικά ακόμη νησιά, αναφερόμενος πάντα σε ντόπιες ποικιλίες. Της Μεσσηνίας έχει μόνο καλό μπράντ επειδή από εκεί μας ήρθαν ποικιλίες λαδοελιάς που βγάζουν μεγάλη παραγωγή κι όπως πάντα αυτό σημαίνει πτώση σε ποιότητα.

Βάλε το κωθραίικο και το κορωναίικο σε ίνοξ δοχείο, κλείστα στο κατώι κι έλα να μου πεις σε έναν χρόνο, γιατί περσινά πουλάνε οι περισσότεροι, ποιο διατήρησε τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά. Επίσης, τα λάδια του Μοριά, σαν ποικιλίες πάντα ε, είναι πολύ πιο ευαίσθητα. Οπότε αν το λιοτρίβι ή ο παραγωγός κυνηγάνε την ποσότητα θα το "κάψουν" για να αυξήσουν την απόδοση αλλά θα βγει μάπα το λάδι. Ομοίως και μαγείρεμα, απαιτεί προσοχή για να το φας όσο πιο ποιοτικό γίνεται. Άλλες ποικιλίες ελαιολάδου επιδέχονται μεγαλύτερης θερμικής κατεργασίας, οπότε με την ψυχρή έκθλιψη που παγιώνεται σιγά σιγά, καταλαβαίνει κανείς για τι λάδι μιλάμε.

Αυτά τα ολίγα. Στην διάθεσή σας και για ποικιλίες κρασών και γιατί πάλι τα μπράντς έχουν πουλήσει στον μέσο καταναλωτή ότι τα ξυδια που πουλάνε για κρασί κάνουν μόνο για τουρσί.

Να δηλώσω επίσης ότι έφτιαξα ένα κριθαράκι με αυγολέμονο προψές το βράδυ και θυμήθηκα τα νιάτα μου. Τώρα περιμένω πότε θα παχύνουν τα κοκόρια, να τα σφάξω και να τα κάνω σούπα και φυσικά τα καλά σημεία θα πάνε καρφί στην σούβλα. Οι γαλοπούλες τα χριστούγεννα είναι καλά δεν λέω, αλλά το πετεινάρι κερδίζει στα σημεία. Για να μην πούμε ότι δεν ξεπουπουλιάζονται με τίποτα.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
@lelos kounelos δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, κράτα τα έτσι. Έτσι κάνουν τα φτηνιάρικα σκεύη και στα κατσαρόλια και στα μπολάκια.

@Chronomancy τι ελιά να βάλω ρε; την Πατρινιά μου έχουν πει, γιατί οι Ιταλικές μεγαλώνουν γρήγορα αλλά κάνουν σκατά λάδι λέει.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το θέμα ειναι τι θες. Θες λαδοελιά; Θες βρώσιμη; Θες λίγο και από τους δύο κόσμους; Για ιδιοκατανάλωση θα σου έλεγα να βρεις είτε κωθραίικη είτε αμφίσσης που μπορούν κάνουν και τα δυο. Εκεί που θα βγαλεις το λαδι σου, να βγάλεις και δυο βάζα τσακιστή
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Το θέμα ειναι τι θες. Θες λαδοελιά; Θες βρώσιμη; Θες λίγο και από τους δύο κόσμους; Για ιδιοκατανάλωση θα σου έλεγα να βρεις είτε κωθραίικη είτε αμφίσσης που μπορούν κάνουν και τα δυο. Εκεί που θα βγαλεις το λαδι σου, να βγάλεις και δυο βάζα τσακιστή
μόνο λαδάκι θέλω, οι ελιές που τρώω δεν συγκρίνεται με το λάδι που καταναλώνουμε σαν νοικοκυριό.
Μας τελείωσε το περσινό λάδι και κοίταξα λίγο πόσο κοστίζει να πάρω κάτι τριτοδεύτερα στο ΣΜ και έκλαψα λίγο και κοιτάζω να εξασφαλίσω κάτι κτήματα που έχουμε για το μέλλον. Τώρα που βγήκε και ο πατέρας μου στην σύνταξη θα το στρώσουμε λίγο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Hank Chinnaski συμφωνώ και επαυξάνω. Στον Τύρναβο την κάνουν με κάστανο. Αρχοντική σκορδαλιά, δεν ξέρουν τι ψάχνουν τα γατάκια
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
μόνο λαδάκι θέλω, οι ελιές που τρώω δεν συγκρίνεται με το λάδι που καταναλώνουμε σαν νοικοκυριό.
Μας τελείωσε το περσινό λάδι και κοίταξα λίγο πόσο κοστίζει να πάρω κάτι τριτοδεύτερα στο ΣΜ και έκλαψα λίγο και κοιτάζω να εξασφαλίσω κάτι κτήματα που έχουμε για το μέλλον. Τώρα που βγήκε και ο πατέρας μου στην σύνταξη θα το στρώσουμε λίγο.
Τράβα σε ένα λιοτρίβι και αγόρασε από εκεί. Του σούπερ μάρκετ δεν κάνει ούτε για τα καντήλια στα μνήματα
 

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
179
Την προηγούμενη Κυριακή έφτιαξα χοιρινο μαγειρεμένο μέσα σε κολοκύθα. Διαφοροποιήθηκα, σε σχέση με τη συνταγή στα εξής: αντί για μηλίτη έβαλα μπύρα και στη γαρνιτούρα ,αντι για την υπέρτατη αήδια που λέγεται λαχανάκια Βρυξελλών, έβαλα σέσκουλα από τον μπαχτσέ.

Το άφησα να σιγοψήνεται για 5 ωρες στον φούρνο της μασίνας και βγήκε απίστευτα νόστιμο.

Kαι για επιδόρπιο έφτιαξα cobbler όπου αντί για ροδάκινα έβαλα λωτούς. Συνοδεύτηκε με ντουντουρμά Κομοτηναιϊκο.





ΥΓ: το κανάλι food wishes έχει πολύ ωραίες συνταγές και ο τύπος που το έχει δίνει ρεσιτάλ ατάκας στον σχολιασμό του.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Η παραδοσιακή σκορδαλιά στον Κίσσαβο
Εφυγα, για Κισσαβο, διοτι στην σκορδαλια γενικως, λεμε ναι. Μπακαλιαρος, υπαρχει η να φερω, απο τον καμπο?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πλέον υπάρχουνε τα πάντα, αλλά μιας και πιάσαμε να μιλάμε για παραδόσεις να κάνω μια παρένθεση και να πω ότι το χωριό μου (Καρίτσα λέγεται) είναι ορεινό, στον Κισσαβο αλλά σε όλες του τις παραδόσεις είναι νησιωτικό χωριό (οι περισσότεροι είναι ναυτικοί, η γιαγιά μου μου έλεγε ιστορίες με κουρσάρους, τα παραδοσιακά μας τραγούδια είναι νησιώτικα κλπ) μιας και πριν ανοίξουνε τους δρόμους η Λάρισα ήταν εξωτική πολιτεία και επαφή υπήρχε με Σποραδες και Μυτιλήνη - Σάμο.

Όλα αυτά για να καταλήξω στο εξής. Ψάρι μόνο φρέσκο.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ψάρι μόνο φρέσκο.
Nαι, ρε φιλε, σου βγαζω το καπελο, τωρα. Τρεις φορες μονο στην ζωη μου, εχω φαει φρεσκο ψαρι, (ψητο,σουπα,τηγανιτο νταζντ ματτερ) και το συνειδητοποιησα αυτο, οταν πηγα διακοπες σε Μιτζελα, Μανη, Ψερημο. Τα φρεσκα που περνει η γυναικα μου απο ψαραδικο, ο θεος να τα κανει φρεσκα. Γι αυτο και "στο γυαλο πετουν οι γλαροι" κι οχι πανω απο ψαραγορες.
Για να πω, την αμαρτια μου, αν κι εχω γυρισει τα 3/4 του κοσμου τουτου, το πιο νοστιμο φαγητο, τοχω φαει εδω, στο πατριδα. Τριγονια, σε ξυλινη σουβλα και σαλτσα μαζεμενη σταγονα σταγονα απο τα ποδια των τριγονιων, στο πιλαφι. Να σας δωκω την συνταγη, αλλα που να βρεθουν τριγονια τη σημερον ημερα. Ουτε χελιδονια δεν ερχονται πια. Μια φωλια στην μαρκιζα της βεραντας, μισογκρεμισμενη, ακατοικιτη, κανα 10αρι χρονια
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Όλες οι πετυχημένες επί σειρά ετών συνταγές που έχω (μία) συνιστούν μισό-μισό. Το ηλιέλαιο σπάει την πικριλα, αλλά το ελαιόλαδο δίνει υφή.
 
Top Bottom