What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
μαλλον το playstation θα γίνει αγορα γιατί βγαίνουν τίτλοι που είναι exclusive και θέλω να τους παίξω. ειναι και ένας από τους λόγους που έχω και nitnendo αν και εκεί μετράει και η φορητότητα αρκετά.
Τώρα για το xbox μπορεί να γινει και αυτό αγορά αργότερα. Ετσι και αλλιώς gamer δεν ήμαστε? Γιατί να μην έχουμε πλήθος επιλογών :p

Προσωπικά δεν αγοράζω κονσόλες για δύο λόγους. Πρώτον γιατί είναι κλειστές πλατφόρμες που απεχθάνομαι και δεύτερον γιατί οι αγοραστικές μας επιλογές έχουν τη δύναμη να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό την πορεία της βιομηχανίας. Το γεγονός ότι ήδη η Microsoft βγάζει τα παιχνίδια της σε PC και οι φήμες ότι η Sony ετοιμάζεται να ακολουθήσει δεν είναι σύμπτωση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ναύαρχε, μακάρι, αλλά δεν το βλέπω. Εξάλλου γι αυτό παίζουν τόσο ψηλά οι ναυαρχίδες για να σμπρώξουν και τις μικρότερες προς τα πάνω. Προσωπικά, αν δεν δω σοβαρή τιμολόγηση των προϊόντων, με βλέπω να παίρνω κονσόλα και να αράζω στον καναπέ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναύαρχε, μακάρι, αλλά δεν το βλέπω. Εξάλλου γι αυτό παίζουν τόσο ψηλά οι ναυαρχίδες για να σμπρώξουν και τις μικρότερες προς τα πάνω. Προσωπικά, αν δεν δω σοβαρή τιμολόγηση των προϊόντων, με βλέπω να παίρνω κονσόλα και να αράζω στον καναπέ.

Του χρόνου το hardware που θα κυκλοφορήσει θα είναι ήδη μια γενιά μπροστά απο το hardware που θα έχουν οι κονσόλες. Θα έχουμε Zen 3, RDNA 2 και την καινούρια γενιά της Nvidia. Σε 18 μήνες από σήμερα οι κάρτες γραφικών των 150-180€ θα ξεπερνούν άνετα τις επιδόσεις των next gen consoles. Τα γράφω σήμερα, κρατήστε το post και θα με θυμηθείτε.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
μαλλον το playstation θα γίνει αγορα γιατί βγαίνουν τίτλοι που είναι exclusive και θέλω να τους παίξω.
Ghost of Tsutsuna. Αυτό μόνο.
Edit: παρεμπιπτόντως, το ps5 θα παίζει και παιχνίδια του 4;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ghost of Tsutsuna. Αυτό μόνο.
Edit: παρεμπιπτόντως, το ps5 θα παίζει και παιχνίδια του 4;

Λογικά ναι, εκτός και αν η Sony αρχίσει τα δικά της.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Βλέπω ισορροπημένο υλικό στο XBOX Series X, σε αντίθεση με την προηγούμενη γενιά. Αναρωτιέμαι αν ο Ryzen έχει απενεργοποιημένο το SMT.
Τα 12 TFLOPS, αν δεν με απατά η μνήμη μου, είναι τα διπλά σε σχέση με το XBOX One X. Άρα, η GPU έχει την διπλάσια υπολογιστική ισχύ. Το ερώτημα είναι, θα καταφέρουν οι δημιουργοί να έχουν εξαρχής διπλάσιες επιδόσεις σε σχέση με την τρέχουσα γενιά, στους κοινούς μεταξύ τους τίτλους;
Και είμαι περίεργος για τις επιδόσεις ( αν και το υλικό δεν είναι άσχημο ), ειδικά μετά τα όσα είδαμε με την τρέχουσα γενιά. Θέλω να δω κατά πόσο θα πιάνουν αναλύσεις άνω του QHD ( 1440p ) με 60fps, ακατέβατα, με raytracing, χωρίς αυξομειώσεις στην ανάλυση και άλλα τεχνάσματα για να μειώσουν τον υπολογιστικό φόρτο.
Τέλος, ποντίκι και πληκτρολόγιο θα βάλουν;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
τώρα και τα δύο pc έιναι κανονικά. Απλά το ps έχει αποκλειστικότητες που σπάνια μεταφέρονται σε pc η μεταφέρονται μετά από αρκετό μεγάλο χρονικό διάστημα. Το xbox ποιο πολύ μπορεί να το αγοράσω για να δω και την cloud gaming τεχνολογία του και πως θα τo υλοποιήσει η microsoft.
Γενικά η microsoft έχει γυρίσει αρκετά στην καινοτομία και μου αρέσει αυτό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Βλέπω ισορροπημένο υλικό στο XBOX Series X, σε αντίθεση με την προηγούμενη γενιά. Αναρωτιέμαι αν ο Ryzen έχει απενεργοποιημένο το SMT.
Τα 12 TFLOPS, αν δεν με απατά η μνήμη μου, είναι τα διπλά σε σχέση με το XBOX One X. Άρα, η GPU έχει την διπλάσια υπολογιστική ισχύ. Το ερώτημα είναι, θα καταφέρουν οι δημιουργοί να έχουν εξαρχής διπλάσιες επιδόσεις σε σχέση με την τρέχουσα γενιά, στους κοινούς μεταξύ τους τίτλους;
Και είμαι περίεργος για τις επιδόσεις ( αν και το υλικό δεν είναι άσχημο ), ειδικά μετά τα όσα είδαμε με την τρέχουσα γενιά. Θέλω να δω κατά πόσο θα πιάνουν αναλύσεις άνω του QHD ( 1440p ) με 60fps, ακατέβατα, με raytracing, χωρίς αυξομειώσεις στην ανάλυση και άλλα τεχνάσματα για να μειώσουν τον υπολογιστικό φόρτο.
Τέλος, ποντίκι και πληκτρολόγιο θα βάλουν;

Με την ευκαιρία, υπάρχει αμφισβήτηση σχετικά με το αν όντως τα νούμερα που ακούγονται είναι ακριβή. Υπάρχουν ενδείξεις ότι Sony και Microsoft δεν θα αναφερθούν συγκεκριμένα σε teraflops γιατί το νούμερο δεν θα ακούγεται ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Δηλαδή το "διπλάσια ισχύ με το Xbox One X" θα κρύβει ένα πραγματικό νούμερο 9-10 teraflops που όμως στην πράξη υποτίθεται ότι θα αποδίδει καλύτερα. Στο σχετικό βίντεο του Digital Foundry είπαν ότι το hardware που θα χρησιμοποιήσουν οι Sony και Microsoft είναι επιπέδου 5700XT, συν το όποιο ray tracing hardware. Άρα τα πραγματικά flops μπορεί να είναι και κάτω από 10.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Λογικά ναι, εκτός και αν η Sony αρχίσει τα δικά της.

Στο πλαίσιο της Ιαπωνικής νοοτροπίας/ιδιοσυγκρασίας!!! Τι έσοδα θα είχε αν έβγαζε ένα official kit σύνδεσης PSVR στο PC!! Πρακτικά μηδενικό κόστος και βάζει και χέρι στις άλλες εταιρίες VR!! Αλλά το PC είναι άγνωστο στους Ιάπωνες!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Στο πλαίσιο της Ιαπωνικής νοοτροπίας/ιδιοσυγκρασίας!!! Τι έσοδα θα είχε αν έβγαζε ένα official kit σύνδεσης PSVR στο PC!! Πρακτικά μηδενικό κόστος και βάζει και χέρι στις άλλες εταιρίες VR!! Αλλά το PC είναι άγνωστο στους Ιάπωνες!!!

Η Sony ήταν πάντα μια εταιρία με αρρωστημένη εμμονή στις proprietary συσκευές και συνδέσεις. Είναι η εταιρία που αμέσως μετά την Apple προσπαθεί όσο καμία άλλη να σε κλειδώσει στο δικό της οικοσύστημα προϊόντων.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
^^
Διόλου απίθανο, αλλά μιλάμε για μηχανήματα ~4x κόστους.

Σωστό. Ευτυχώς η έλευση των κονσολών θα αναγκάσει την Nvidia να ρίξει τις τιμές ώστε η ίδια απόδοση να είναι διαθέσιμη σε πολύ καλύτερη τιμή.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
High Bandwidth Cache στο νέο XBOX:


Ένας πολύ έμπειρος προγραμματιστής στο Resetera είπε ουσιαστικά ότι λένε βλακείες. Να έχουμε όλοι μας κατά νου ότι το μάρκετινγκ και οι "secret sauces" αυτό τον καιρό θα πάνε σύννεφο. Ήδη κάποια leaks αναφέρουν ότι η ιπποδύναμη του PS5 είναι μεταξύ 8 και 9 Teraflops και όχι τα 13 που αρχικά κυκλοφόρησαν.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Καλά, δεν προπαρήγγειλα PS5 και XBOX Series X. Εξακολουθώ να περιμένω να δω τι θα αποδόσουν, και ότι και να αποδώσουν, θα τα θεωρώ σπατάλη πρώτων υλών.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Καλά, δεν προπαρήγγειλα PS5 και XBOX Series X. Εξακολουθώ να περιμένω να δω τι θα αποδόσουν, και ότι και να αποδώσουν, θα τα θεωρώ σπατάλη πρώτων υλών.

tumblr_inline_perpuneaId1vwr157_500.gif
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261


Φαίνεται πως πάμε σε μια γενιά όπου η Microsoft θα έχει σημαντικό προβάδισμα ισχύος έναντι της Sony. Ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Τα 2 Ghz στα οποία κλοκάρεται το PS5 είναι μια πολύ υψηλή συχνότητα που μπορεί να δημιουργήσει θέματα σταθερότητας. Είναι πιθανό η Sony να αιφνιδιάστηκε από τα specs της Microsoft και να προσπαθεί να μικρύνει τη διαφορά πουσάροντας τη συχνότητα. Πολύ μεγάλο ρίσκο.
 
Top Bottom