What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Ακριβότερο; Παίζω τα πάντα με σύστημα 5ετίας που στα νιάτα του δεν έκανε πάνω από 500€ και ακόμα δεν έχω πέσει στα low settings 1080p.
Αυτά τα λένε οι κονσολάδες για να γλυκαθούν οι ίδιοι που ακουμπάνε ένα σκασμό λεφτά "ναι αλλά δεν χρειάζομαι pc 2000€ για να παίξω σαν άνθρωπος"
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Απλά για να το ρίξω κι εγώ το λιθάρι μου, ας πω τι έχω αγοράσει. Από το 1999 έχω πάρει 4 μονάδες. Έξτρα έχω πάρει δύο επεξεργαστές, μία φορά πήρα έξτρα ραμ και δύο κάρτες γραφικών. Τώρα κάτι τροφοδοτικά, κάτι σκληροί δίσκοι δεν μετράνε αφού μπορεί να τύχουν στον καθένα. Πάντα έπαζια σχεδόν ότι ήθελα.

Πέραν του backstory, το θέμα είναι ότι οι κονσόλες έχουν ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό. Είναι αυτοί που δεν θέλουν να μπλέκουν και αφού τα ετοιμά πισια κοστίζουν περισσότερο από μία κονσόλα, είδικά μετα περιφερειακά, παίρνουν την κονσόλα κα ιγεια σας. Είναι οι γονείς/νονοι κτλπ που δίνουν δώρο κονσόλες και είναι και αυτοί που κυνηγάνε τα exclusives ή αυτοί που είναι της φάσης προ, racing, κανα ξυλο και κανα παρειστικο με τα move/kinect. Στους παραπάνω το κόστος το κοιτάνε μόνο οι φασαίοι. Οπότε δεν νομίζω ότι αποτελλεί ισχυρό επιχείρημα.
Οπότε το μόνο που μένει είναι το plug n play. Τα τερφλοπς και σια πάντα θα είναι υψηλά στις σχετικές λίστες όταν μιλάμε για μία τεχνολογία, οπότε δεν το αγγίζω καν.
Οπότε τι μένει για να τσιμπήσεις κόσμο;
Exclusives, gaming as a service που λεγανε κάποτε και νέες τεχνολογίες τύπου VR, χορευτικά κτλ που θα φέρουν ένα έξτρακ οινό που τώρα βρίσκεται μετέωρο.

Εμείς νομίζω ότι θα πρέπει να εστιάζουμε σε δύο πράγματα. Το hardware το οποίο αν είναι φρεσκο θα περάσει και σε εμάς κάποια στιγμή και η παρακολούθηση των exclusives μπας και σκάσει τίποτα φρέσκο τύπου Red Ded, Halo για να δούμε κι εμείς ένα port κάποια στιγμή. Τώρα το ότι κάποια στιγμή θα έχουμε πλήρη σύγκλιση νομίζω ότι είναι αδιαμφισβήτητο, αλλά θαρρώ ότι αργεί ακόμη

Κάπου εκεί στο βάθος πρέπει να υπάρχει και η Nintendo, δεν είμαι σίγουρος κιόλας, μπορεί να είναι αστικός μύθος :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψιν για να τα συγκρίνουμε, να ζυγίσουμε και να βγάλουμε αντικειμενικό αποτελέσμα για το ποιο από τα δύο συμφέρει.

Πλέον ο gamer δεν ασχολείται με το "η κονσόλα κοστίζει 500. Το πισι 1000. Άρα η κονσόλα συμφέρει".
Εχει να κάνει με το τι games θέλει να παίξει και σε ποια πλατφόρμα τον βολεύει περισσότερο.

Κακα τα ψέματα, το πισι θα είναι πάντα ακριβότερο και με το γνωστό unoptimization για χάρη των κονσολών.

Είναι θετικό που οι νέες κονσόλες θα είναι τόσο ισχυρές. Έχοντας ως δεδομένο ότι σε αυτές βρίσκεται το επίκεντρο του developing, θεωρητικά αυτό σημαίνει πως τα στούντιο θα ρίξουν δουλειά προκειμένου να αξιοποιούν την ισχύ που οι κονσόλες αποδίδουν.
Η τωρινή γενιά απλά δεν μπορεί να αποδόσει όσο optimization και να γίνει.

Σαφώς η games library παίζει ακόμα ρόλο αλλά νομίζω πολύ λιγότερο σε σχέση με το παρελθόν. Μέχρι και τη γενιά του PS2, κονσόλες και PCs είχαν πολύ διαφορετικές games libraries. Από το Χ360 και μετά βλέπουμε μία σύγκλιση η οποία στις μέρες μας έχει φτάσει στο 95% όσον αφορά την παρουσία των άλλοτε console games σε PC. Εκτός από τις first-party αποκλειστικότητες των Nintendo και (όχι για πολύ ακόμα) Sony και 2-3 γιαπωνέζους developers που παραμένουν προσκολλημένοι στο παρελθόν, σήμερα με ένα PC μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα, και αναμφίβολα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές από οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα. Και επειδή δεν χάνουμε ποτέ ευκαιρία να ευλογήσουμε τα γένια μας, εμείς είχαμε προβλέψει αυτή την εξέλιξη όταν άλλοι έψελναν τον επικήδειο του PC gaming.


Ακριβότερο; Παίζω τα πάντα με σύστημα 5ετίας που στα νιάτα του δεν έκανε πάνω από 500€ και ακόμα δεν έχω πέσει στα low settings 1080p.
Αυτά τα λένε οι κονσολάδες για να γλυκαθούν οι ίδιοι που ακουμπάνε ένα σκασμό λεφτά "ναι αλλά δεν χρειάζομαι pc 2000€ για να παίξω σαν άνθρωπος"

Υπάρχει σίγουρα μεγάλο στοιχείο υπερβολής όσον αφορά τη διαφορά στο κόστος μεταξύ κονσόλας και PC. Έξι μήνες μετά το launch η αγορά θα έχει hardware που θα προσφέρει καλύτερες επιδόσεις σε ελκυστική τιμή. Οι συγκρίσεις που γίνονται σήμερα, του τύπου "το επόμενο Xbox θα έχει κάρτα γραφικών που κοστίζει σήμερα 500 ευρώ από μόνη της!!!" είναι βλακώδεις διότι οι σημερινές τιμές διαμορφώνονται με βάση την τρέχουσα κατάσταση της αγοράς που η Nvidia δεν έχει ανταγωνισμό από κανέναν. Με το που θα κυκλοφορήσουν οι νέες κονσόλες οι Nvidia και AMD θα βγάλουν "console killer" GPUs όπως έκαναν τις δύο προηγούμενες γενιές.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Σήμερα ανακοινώθηκαν τα πλήρη specs του Xbox series X:

ETOq7-ZXsAAdmBS
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Αν δεν μας πουν τιμούλα δεν μου λέει κάτι, αλλά καλό στα χαρτιά. Μέχρι να βγει θα το έχουμε πιάσει βέβαια τουλάχιστον στο midrange.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αύριο στις 18:00 ώρα Ελλάδος θα μάθουμε επίσημα λεπτομέρεις και για το PS5 οπότε θα έχουμε πλέον ολοκληρωμένη εικόνα και για την "επόμενη γενιά" ώστε να κσνουμε μια πρώτη εκτίμηση για μελλοντικά PC upgrades. Στα αξιοσημείωτα η μικρή αναλογικά αύξηση σε RAM, φαίνεται πως θα κληθούν οι SSDs να βάλουν πλάτη ως virtual RAM.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό το expansion card δείχνει ανησυχητικό. Καταλαβαίνω ότι θέλουν συγκεκριμένους δίσκους για να επιτύχουν το Quick Resume, αλλά η τιμή τους μάλλον θα είναι θέμα.
Επίσης κάπου άκουγα ότι αν και δέχεται εξωτερικό σκληρό τα παιχνίδια πρέπει να τα μεταφέρεις στον εσωτερικό; Ισχύει;
Τέλος νομίζω ότι το μεγάλο θέμα (για εμάς των PC) θα είναι το τι θα κάνουν με το RayTracing ή μάλλον τι επιδόσεις θα έχει. Γιατί ακόμα και 600€ να κοστίζει, αν το χειρίζεται αξιοπρεπώς, πάλι θα το κάνει καλύτερα από μία GPU αντίστοιχης ή λίγο χαμηλότερης τιμής (RTX2060 super & RTX2070). Που σημαίνει ότι θα πρέπει κι εμείς να δούμε άλμα στην απόδοση του RT στην επόμενη γενιά στα συγκεκριμένα tiers.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
Αυτό το expansion card δείχνει ανησυχητικό. Καταλαβαίνω ότι θέλουν συγκεκριμένους δίσκους για να επιτύχουν το Quick Resume, αλλά η τιμή τους μάλλον θα είναι θέμα.
Επίσης κάπου άκουγα ότι αν και δέχεται εξωτερικό σκληρό τα παιχνίδια πρέπει να τα μεταφέρεις στον εσωτερικό; Ισχύει;
Τέλος νομίζω ότι το μεγάλο θέμα (για εμάς των PC) θα είναι το τι θα κάνουν με το RayTracing ή μάλλον τι επιδόσεις θα έχει. Γιατί ακόμα και 600€ να κοστίζει, αν το χειρίζεται αξιοπρεπώς, πάλι θα το κάνει καλύτερα από μία GPU αντίστοιχης ή λίγο χαμηλότερης τιμής (RTX2060 super & RTX2070). Που σημαίνει ότι θα πρέπει κι εμείς να δούμε άλμα στην απόδοση του RT στην επόμενη γενιά στα συγκεκριμένα tiers.
To RT είναι τρομερά scalable και σε σταθερό hardware όπως οι κονσόλες μπορεί να ρυθμιστεί σωστά ώστε να δουλεύει όπου έχει νόημα φουλ και όπου δεν έχει να κόβει rays.
Το τι θα κάνουμε είναι απλό, ή θα το κλείνουμε μέχρι να γίνει ολότελα mainstream σε κανά 2 χρόνια ή:

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αυτό το expansion card δείχνει ανησυχητικό. Καταλαβαίνω ότι θέλουν συγκεκριμένους δίσκους για να επιτύχουν το Quick Resume, αλλά η τιμή τους μάλλον θα είναι θέμα.
Επίσης κάπου άκουγα ότι αν και δέχεται εξωτερικό σκληρό τα παιχνίδια πρέπει να τα μεταφέρεις στον εσωτερικό; Ισχύει;
Τέλος νομίζω ότι το μεγάλο θέμα (για εμάς των PC) θα είναι το τι θα κάνουν με το RayTracing ή μάλλον τι επιδόσεις θα έχει. Γιατί ακόμα και 600€ να κοστίζει, αν το χειρίζεται αξιοπρεπώς, πάλι θα το κάνει καλύτερα από μία GPU αντίστοιχης ή λίγο χαμηλότερης τιμής (RTX2060 super & RTX2070). Που σημαίνει ότι θα πρέπει κι εμείς να δούμε άλμα στην απόδοση του RT στην επόμενη γενιά στα συγκεκριμένα tiers.

Αυτό για τον εξωτερικό σκληρό αφορά τους συμβατικούς HDDs που είναι μόνο για backup. Στην expansion card εγκαθίστανται κανονικά. Όσο για το ray tracing οι πρώτες εκτιμήσεις το τοποθετούν στα επίπεδα της απλής 2060 οπότε αν επιβεβαιωθεί δεν υπάρχει θέμα, θα είναι σίγουρα προσβάσιμο ακόμα και σε entry-level κάρτες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό για τον εξωτερικό σκληρό αφορά τους συμβατικούς HDDs που είναι μόνο για backup. Στην expansion card εγκαθίστανται κανονικά.

Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ. Που σημαίνει ότι την expansion card θα την χρειάζεσαι (με ότι κόστος συνεπάγεται).

Όσο για το ray tracing οι πρώτες εκτιμήσεις το τοποθετούν στα επίπεδα της απλής 2060 οπότε αν επιβεβαιωθεί δεν υπάρχει θέμα, θα είναι σίγουρα προσβάσιμο ακόμα και σε entry-level κάρτες.

Δηλαδή η τωρινή απόδοση του RT στα PC είναι καθαρά θέμα optimization και όχι Hardware;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,410
Αύριο στις 18:00 ώρα Ελλάδος θα μάθουμε επίσημα λεπτομέρεις και για το PS5 οπότε θα έχουμε πλέον ολοκληρωμένη εικόνα και για την "επόμενη γενιά" ώστε να κσνουμε μια πρώτη εκτίμηση για μελλοντικά PC upgrades. Στα αξιοσημείωτα η μικρή αναλογικά αύξηση σε RAM, φαίνεται πως θα κληθούν οι SSDs να βάλουν πλάτη ως virtual RAM.
Περιμενουμε να δουμε αν θα ανακοινωσουν και αλλα παιχνιδια τους για pc οπως spiderman last of us 2 god of war!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ. Που σημαίνει ότι την expansion card θα την χρειάζεσαι (με ότι κόστος συνεπάγεται).



Δηλαδή η τωρινή απόδοση του RT στα PC είναι καθαρά θέμα optimization και όχι Hardware;

Πιθανώς και τα δύο. Θα φανεί στην πράξη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Δηλαδή η τωρινή απόδοση του RT στα PC είναι καθαρά θέμα optimization και όχι Hardware;


Ναι και όχι. Και επειδή ξέρω ότι σε φώτισα, οι δυνατότητες του τωρινού hardware είναι αυτές που είναι, αλλά το optimization μέσω DLSS έχει πολύ δρόμο και εντυπωσιακές δυνατότητες μπροστά του. Βέβαια μιλάμε για μια ακόμα πατέντα της Nvidia, αλλά δεν μπορεί, κάτι θα έχει στα σκαριά και η AMD.

EDIT: Α ναι, το Vulkan API μόλις απέκτησε επίσημα hardware agnostic Ray-tracing extensions.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Περιμενουμε να δουμε αν θα ανακοινωσουν και αλλα παιχνιδια τους για pc οπως spiderman last of us 2 god of war!

Δεν νομίζω να ανακοινώσουν κανένα από αυτά. Ειδικά το Last of Us 2 που θα το πλασάρουν ως system seller. Ίσως να ακούσουμε κάτι (κάποια στιγμή) για το πρώτο Last of Us.

Πάντως εγώ δεν τις βλέπω τις GPU της τρέχουσας γενιάς να καλύπτουν το ray tracing. Νομίζω ότι θα περάσει στην επόμενη γενιά. Δεν είναι τυχαίο που η NVidia το δείχνει σε κάτι DOOM και MInecraft. Προς το παρόν είναι κάτι σαν demo. Ακόμα και το DLSS, που ακούγεται πιο γαμάτο ίσως και από το ίδιο το RayTracing, όλο προβλήματα είναι και πολλές φορές οδηγεί σε χειρότερα αποτελέσματα.

Εκεί που μιλάνε για TeraFlops ενώ δίνουν την ισχύ της κονσόλας στα 12, λένε ότι σε RayTracing θα ανεβαίνει στα 25. Πράγμα που σημαίνει (αν ισχύουν όλα αυτά τα flip flop) ότι οι RT πυρήνες της GPU θα είναι τόσο ισχυροί όσο και η υπόλοιπη GPU. Αυτό σε μία 2060 δεν ισχύει με την καμία.

Απλά το optimization των τίτλων λόγω κονσολών, θα βοηθήσει πολύ. Αλλά μόνο του δεν φτάνει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Δεν νομίζω να ανακοινώσουν κανένα από αυτά. Ειδικά το Last of Us 2 που θα το πλασάρουν ως system seller. Ίσως να ακούσουμε κάτι (κάποια στιγμή) για το πρώτο Last of Us.

Πάντως εγώ δεν τις βλέπω τις GPU της τρέχουσας γενιάς να καλύπτουν το ray tracing. Νομίζω ότι θα περάσει στην επόμενη γενιά. Δεν είναι τυχαίο που η NVidia το δείχνει σε κάτι DOOM και MInecraft. Προς το παρόν είναι κάτι σαν demo. Ακόμα και το DLSS, που ακούγεται πιο γαμάτο ίσως και από το ίδιο το RayTracing, όλο προβλήματα είναι και πολλές φορές οδηγεί σε χειρότερα αποτελέσματα.

Εκεί που μιλάνε για TeraFlops ενώ δίνουν την ισχύ της κονσόλας στα 12, λένε ότι σε RayTracing θα ανεβαίνει στα 25. Πράγμα που σημαίνει (αν ισχύουν όλα αυτά τα flip flop) ότι οι RT πυρήνες της GPU θα είναι τόσο ισχυροί όσο και η υπόλοιπη GPU. Αυτό σε μία 2060 δεν ισχύει με την καμία.

Απλά το optimization των τίτλων λόγω κονσολών, θα βοηθήσει πολύ. Αλλά μόνο του δεν φτάνει.

Θα δούμε τι ισχύει σε πραγματικές συνθήκες γιατί αυτή τη στιγμή βασιζόμαστε στο PR των console makers.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Εντωμεταξύ έριξα μια ματιά στις τιμές των επεξεργαστών μετά από καιρό και τις βρήκα πολύ καλές. Π.χ. Ryzen 7 2700 στα 150€. 2700Χ στα 175€. Θα πέσουν κι άλλο μέσα στη χρονιά οπότε βλέπω πολύ καλές προοπτικές για ένα οικονομικό console-beating PC. Όλα θα εξαρτηθούν από τις νέες κάρτες γραφικών που θα δούμε φέτος, κυρίως τι θα είναι διαθέσιμο στα 200+ ευρώ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Φαίνεται να επιβεβαιώνονται οι φήμες που δίνουν αυτή τη φορά στη Microsoft το προβάδισμα ισχύος.

 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτό μπήκα να ποστάρω. Το θέμα είναι ότι έρχεται και από πηγή που πέφτει μέσα. Επίσης λέει ότι οι πηγές του γέλασαν όταν τους ρώτησε για backwards compatibility PS1 PS3
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αυτό μπήκα να ποστάρω. Το θέμα είναι ότι έρχεται και από πηγή που πέφτει μέσα. Επίσης λέει ότι οι πηγές του γέλασαν όταν τους ρώτησε για backwards compatibility PS1 PS3

Λίγες ώρες πριν την παρουσίαση είναι σίγουρο ότι ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος ξέρει τα πάντα. Πολλά μεγάλα κονσολοsites έχουν ενημερωθεί από πριν για να έχουν έτοιμα άρθρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,417
παιδιά για κονσόλες λέμε, και το Saturn τούμπανο ήταν αλλά το έφαγε το PSX.

Όσο για το backyard compatibility είμαι σκεπτικός για τόσο παλιά συστήματα, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια PS2-PS3 ραλάκια στο μυαλό που θα έπαιζα άνετα και σήμερα (psx δοκίμασα λίγο ένα emulator το Ace Combat 3 που ήταν αγαπημένο, αλλά μου έκατσε στο λαιμό τόσο παλιό παιχνίδι με πρώιμα 3d)
 
Top Bottom