What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Για να το πάρει ποιος ρε Admiral? Ο Wintel PCας δεν έχει λόγο να ενδιαφερθεί, ο κλασικός κονσολάς ακούει Windows και αντιδρά σαν να του λες command-line Unix environment.

Το κοινό που αγοράζει pre-built PCs.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
^^
Εντάσσεται και η PC Master Race εκεί; Ότι κοντινότερο υπάρχει στην ΚΚΚ του gaming; ΗΡΕΜΑ ΡΩΤΑΩ! :devilish:

Το κοινό που αγοράζει pre-built PCs.

Aρκετά PCs μαστίζονται από Win, δε χρειάζεται να ταλαιπωρούνται και άλλα devices!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
^^
Εντάσσεται και η PC Master Race εκεί; Ότι κοντινότερο υπάρχει στην ΚΚΚ του gaming; ΗΡΕΜΑ ΡΩΤΑΩ! :devilish:
μπα, το 90% είναι κρυφές. Με 10% δεν κλάνεις τίποτα.
Από την άλλη αν πεις σε κανένα πλειστεισιονά ότι "ωραίο το νέο ΧΒΟΧ", παίζει να σε βρουν και σε χαντάκι
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Δημόσιες υπηρεσίες και internet cafes?

Δεν είναι αυτή η ολοκληρωμένη εικόνα της αγοράς. Δεν υπάρχουν μόνο οι DIYάδες και οι κονσολάδες. Υπάρχει πολύς κόσμος παγκοσμίως σε όλες τις κλίμακες τιμών που αγοράζει έτοιμα PCs για gaming γιατί δεν έχει την γνώση ή δεν θέλει να ασχοληθεί με το στήσιμο. Ειδικά για γονείς ένα έτοιμο entry-level gaming PC θα ήταν πολύ καλή επιλογή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Δεν είναι αυτή η ολοκληρωμένη εικόνα της αγοράς. Δεν υπάρχουν μόνο οι DIYάδες και οι κονσολάδες. Υπάρχει πολύς κόσμος παγκοσμίως σε όλες τις κλίμακες τιμών που αγοράζει έτοιμα PCs για gaming γιατί δεν έχει την γνώση ή δεν θέλει να ασχοληθεί με το στήσιμο. Ειδικά για γονείς ένα έτοιμο entry-level gaming PC θα ήταν πολύ καλή επιλογή.
indeed, γνωστός μου πήγε να πάρει pc για τα παιδιά, διάλεξε ότι του είπε "γνώστης" και κατέληξε να προσπαθούν τα μικρά να παίξουν fortnite με geforce 710...
Ε μετά λέει δε μαμιέται και τους πήρε ps4 να ξεμπερδεύει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Εντάσσεται και η PC Master Race εκεί;

Όχι γιατί εκεί το αίσθημα ανωτερότητας είναι λογικό. Στις κονσόλες είναι σαν να έχεις πέντε πόντους πουλάκι και να πιστεύεις ότι είσαι ο επιβήτορας της γειτονιάς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
I rest my case!
κοίτα γενικά, όσες φορές έχω δει πισά να μιλάει με κονσολά, ο κονσολάς είναι που τρελαίνεται και αρχίζει τις πίπες σαν ψεκασμένος συνομοσιολόγος και κάνει λες και του έβρισες την μάνα.

Ο πισάς απλά τον χτυπάει φιλικά στην πλάτη, "καλά" του λέει και φεύγει να πάει να χαρεί το πισάκι του.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μνημονιακό ναι σε όλα από μεριάς μου, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ σε cult reference και αντιπαραβολή με τον άριο όρο PCMR.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
Μνημονιακό ναι σε όλα από μεριάς μου, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ σε cult reference και αντιπαραβολή με τον άριο όρο PCMR.
ελιτιστές θα μας έλεγα, αλλά όχι cult followers. Ξέρουμε που είμαστε και για να τα πω σαν τον Τάιγουιν.

A-lion-doesn't-concern-himself-with-the-opinions-of-the-sheep.jpg

Θυμάσαι πως ήταν οι μάκιδες παλιά πριν γίνει mainstream και γίνει εντελώς cult like η φάση; Κάπως έτσι.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
κοίτα γενικά, όσες φορές έχω δει πισά να μιλάει με κονσολά, ο κονσολάς είναι που τρελαίνεται και αρχίζει τις πίπες σαν ψεκασμένος συνομοσιολόγος και κάνει λες και του έβρισες την μάνα.

Ο πισάς απλά τον χτυπάει φιλικά στην πλάτη, "καλά" του λέει και φεύγει να πάει να χαρεί το πισάκι του.
Εγώ όσες τέτοιες συζητήσεις έχω πετύχει, ο κονσολάς πετάει το κλασσικό "εγώ με 400-500 ευρώ παίζω τα πάντα ενώ εσύ θες 1000-1500 συν αναβάθμιση κάθε δύο χρόνια και δεν έχεις τα exclusives όπως εγώ."
Και εκεί ο πισάς απλά σταματάει και αφήνει τον κονσολά να χαίρεται στην τρύπα του.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Θυμάσαι πως ήταν ήμασταν οι μάκιδες παλιά πριν γίνει mainstream και γίνει εντελώς cult like η φάση; Κάπως έτσι.

FTFY:trollface:

Στη συζήτησή μας:
Προσωπικά νιώθω τεράστια χαμένη ευκαιρία αυτό που επιχείρησε ο Gabe με το Big Picture και το παράτησε στο beta testing του. Τα menu και η πλοήγηση για κάτι χαλαρό είναι ψωμοτύρι στις κονσόλες και θα μπορούσε άνετα να γίνει η φάση με το Steam Big Picture sofa chill με χειριστήριο. Δεν είναι κάτι που δεν ζω χωρίς αυτό, αλλά ενοποιεί το χώρο και το χρόνο μου αναλόγως του πώς θέλω να τον αφιερώσω στο σπίτι. Βολεύει (όχι απαραίτητα με το οικτρό Steam link) να έχω ενωμένο PC με TV (γιατί όχι και σε διαφορετικά δωμάτια), από το να έχω δύο ξεχωριστά μηχανήματα και να χειρίζομαι το ένα με χειριστήριο και το άλλο ως το κανονικό desktop.

Ποιος θα το περίμενε ότι την ενοποίηση τελικά θα την έκανε η M$.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
FTFY:trollface:

Στη συζήτησή μας:
Προσωπικά νιώθω τεράστια χαμένη ευκαιρία αυτό που επιχείρησε ο Gabe με το Big Picture και το παράτησε στο beta testing του. Τα menu και η πλοήγηση για κάτι χαλαρό είναι ψωμοτύρι στις κονσόλες και θα μπορούσε άνετα να γίνει η φάση με το Steam Big Picture sofa chill με χειριστήριο. Δεν είναι κάτι που δεν ζω χωρίς αυτό, αλλά ενοποιεί το χώρο και το χρόνο μου αναλόγως του πώς θέλω να τον αφιερώσω στο σπίτι. Βολεύει (όχι απαραίτητα με το οικτρό Steam link) να έχω ενωμένο PC με TV (γιατί όχι και σε διαφορετικά δωμάτια), από το να έχω δύο ξεχωριστά μηχανήματα και να χειρίζομαι το ένα με χειριστήριο και το άλλο ως το κανονικό desktop.

Ποιος θα το περίμενε ότι την ενοποίηση τελικά θα την έκανε η M$.

Πιστεύω πως θα το συνεχίσουν κάποια στιγμή. Έχω μιλήσει με άτομο που δούλευε στην Valve και μου είπε ότι το σαλόνι συνεχίζει να είναι στόχος, τόσο μέσω software όσο και μέσω hardware.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Αυτά είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά νέα, το ζήτημα είναι πότε. Διότι αυτήν τη στιγμή ένας PC user όπως το βλέπω εγώ έχει τρεις λύσεις:
  1. Είτε φτιάχνει δικό του mini-ATX custom box και περνάει Linux για να έχει το Big Picture, χωρίς τη σαβούρα των Windows, με αποκλειστική πλοήγηση μέσω χειριστηρίου. Κάτι αντίστοιχο με τα Steam boxes, χωρίς να είναι απαραίτητως proprietary.
  2. Είτε περνάει καλωδίωση μέσα από τοίχο-πατώματα για να συνδέσει με Ethernet switch το PC και την TV, με όποιο input lag μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα αυτό.
  3. Είτε φέρνει το PC στο σαλόνι.
Όλα αυτά για να μην σπάσει το οικοσύστημά του, καθώς με την αγορά κονσόλας δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στα Steam/Origin/UPlay/EGS/Battle.net.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Αυτά είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά νέα, το ζήτημα είναι πότε. Διότι αυτήν τη στιγμή ένας PC user όπως το βλέπω εγώ έχει τρεις λύσεις:
  1. Είτε φτιάχνει δικό του mini-ATX custom box και περνάει Linux για να έχει το Big Picture, χωρίς τη σαβούρα των Windows, με αποκλειστική πλοήγηση μέσω χειριστηρίου. Κάτι αντίστοιχο με τα Steam boxes, χωρίς να είναι απαραίτητως proprietary.
  2. Είτε περνάει καλωδίωση μέσα από τοίχο-πατώματα για να συνδέσει με Ethernet switch το PC και την TV, με όποιο input lag μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα αυτό.
  3. Είτε φέρνει το PC στο σαλόνι.
Όλα αυτά για να μην σπάσει το οικοσύστημά του, καθώς με την αγορά κονσόλας δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στα Steam/Origin/UPlay/EGS/Battle.net.

Η δική μου προσωπική εκτίμηση -το διευκρινίζω για να μην νομίσει κανείς ότι και αυτό είναι πληροφορία- είναι ότι θα ξαναδοκιμάσουν το concept των Steam Machines όταν λυθούν σχεδόν όλα τα ζητήματα συμβατότητας του Steam Proton.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Προσωπικά δεν θέλω Steam machines, αν και βοηθάνε πολύ όσους δεν θέλουν να μπλέκουν με τεχνικότητες και hardware μαλαγανιές. Το ζήτημα είναι να είναι responsive το software OS και φυσικά χρηστικό. Θεωρώ πολύ δύσκολο με το budget της Valve να μην μπορεί να βγάλει κάτι αντίστοιχο και γραφιστικά/λειτουργικά εφάμιλλο των PSN/XLive χωρίς να είναι κρασάρει τα πάντα.

Επίσης, θέλω να έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα πυροβολήσει το product line της όπως έκανε με το Steam Controller. Το υπάρχον έχει φθαρεί (έβγαλε τα χρήματά του στο έπακρο) και τώρα έχω μείνει με παιχνίδια όπου έχω αναπτύξει muscle memory και δεν μπορώ να αλλάξω gamepad #firstworldproblems
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
indeed, γνωστός μου πήγε να πάρει pc για τα παιδιά, διάλεξε ότι του είπε "γνώστης" και κατέληξε να προσπαθούν τα μικρά να παίξουν fortnite με geforce 710...
Ε μετά λέει δε μαμιέται και τους πήρε ps4 να ξεμπερδεύει.

Πρέπει να το δεις λίγο πιο σφαιρικά το θέμα. Το πρόβλημα δεν είναι το χρέπι πισί που αγόρασε ο άμοιρος πατέρας, αλλά το fortnite στο οποίο έχουν κολλήσει τα σκασμένα... :Ρ

Επίσης, θέλω να έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα πυροβολήσει το product line της όπως έκανε με το Steam Controller. Το υπάρχον έχει φθαρεί (έβγαλε τα χρήματά του στο έπακρο) και τώρα έχω μείνει με παιχνίδια όπου έχω αναπτύξει muscle memory και δεν μπορώ να αλλάξω gamepad #firstworldproblems

Υπάρχουν λύσεις... :Ρ

unnamed.jpg
 
Last edited:
Top Bottom