What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Κυκλοφορουν φημες και για 3ο xbox, ονοματι Xbox Series V, ιδιο με το μεγαλο Χ σε specs χωρις οπτικο δισκο. Αν ισχυει το V χτυπαει το all digital ps5, ενω βγαζει νοημα η ονοματολογια "series".

Εχουμε ακομα μπολικα γραμματα στο αλφαβητο διαθεσιμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,507
Κυκλοφορουν φημες και για 3ο xbox, ονοματι Xbox Series V, ιδιο με το μεγαλο Χ σε specs χωρις οπτικο δισκο. Αν ισχυει το V χτυπαει το all digital ps5, ενω βγαζει νοημα η ονοματολογια "series".

Εχουμε ακομα μπολικα γραμματα στο αλφαβητο διαθεσιμα.
Ας βγάλουν ένα configurable PC με φίρμα xbox να ξεμπερδεύουμε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Κυκλοφορουν φημες και για 3ο xbox, ονοματι Xbox Series V, ιδιο με το μεγαλο Χ σε specs χωρις οπτικο δισκο. Αν ισχυει το V χτυπαει το all digital ps5, ενω βγαζει νοημα η ονοματολογια "series".

Εχουμε ακομα μπολικα γραμματα στο αλφαβητο διαθεσιμα.

Εμένα η απορία μου είναι γιατί δεν βγάζουν και ένα Xbox Series W, που να τρέχει και Windows. Από τη στιγμή που το επιχειρηματικό τους μοντέλο έχει επικεντρωθεί στο Game Pass νομίζω ότι ένα τέτοιο μοντέλο θα έκανε θραύση. Όταν προσπαθούσαν να κρατήσουν ακόμα τους πελάτες εντός του walled garden το καταλάβαινα, τώρα μου φαίνεται ότι θα ήταν ένας εύκολος τρόπος να πιέσουν πολύ την Sony σε περιοχές που το Xbox πρακτικά δεν υπάρχει (π.χ. ηπειρωτική Ευρώπη).

edit: Με πρόλαβε ο Νίκος :D
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,156
νομίζω το έχουν χάσει λίγο με τα ονόματα. Δλδ είναι λάθος μάρκετινγκ να μην έχει ένα νέο ξεκάθαρο όνομα. Αυτο ο μέσος άσχετος το μπερδεύει άνετα με τα προηγούμενα xbox. Οι ιαπωνες εκεί το έχουν πιάσει το κόλπο. Ξεκάθαρο όνομα και αν έχει επιτυχία απλά τους κοτσάρεις και έναν άριθμό δίπλα και είσαι ok.
Τώρα βγήκε και αυτό το video για το μικρό xbox



το gear 5 τρέχει άψογα αλλά γενικά το gear 5 είναι πολύ ελαφρύ game. Επιμένω ότι θέλω να δω τα review και τις συγκρίσεις γιατί φοβάμαι ότι είναι μια κονσόλα που σε κανά χρόνο δεν θα μπορείς να παίξεις αξιoπρεπώς κανένα νέο game εκεί.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,156
την τετάρτη να δούμε και τις τιμές του playstation
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
την τετάρτη να δούμε και τις τιμές του playstation

Λογικά 500€ το κανονικό, 400€ το digital. Δεν βλέπω περιθώριο για κάτι άλλο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,809
Έχοντας τα ίδια specs αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι μεγάλη διαφορά για ένα optical drive απλά;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Έχοντας τα ίδια specs αν δεν κάνω λάθος, δεν είναι μεγάλη διαφορά για ένα optical drive απλά;

Ασφαλώς αλλά σκέψου ότι πουλώντας το digital μοντέλο κλειδώνεις τους αγοραστές μόνο στο δικό σου κατάστημα. Ούτε physical μπορούν πλέον να αγοράσουν ούτε μεταχειρισμένα. Επομένως η Sony θα κόψει την τιμή για να σπρώξει προς τα εκεί όσο περισσότερους γίνεται.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,156
εγώ θα πάω για την κανονική έκδοση. Μου αρέσει όλο το setup που έχει κυρίως το controller που μπορείς να αγοράσεις μετά συν τα ακουστικά ktl.
Τώρα λέω να πάω και σε xbox απλά θέλω να δω τα review για την φτηνή έκδοση μήπως τελικά αξίζει αλλά χλωμό το βλέπω.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,423
Ασφαλώς αλλά σκέψου ότι πουλώντας το digital μοντέλο κλειδώνεις τους αγοραστές μόνο στο δικό σου κατάστημα. Ούτε physical μπορούν πλέον να αγοράσουν ούτε μεταχειρισμένα. Επομένως η Sony θα κόψει την τιμή για να σπρώξει προς τα εκεί όσο περισσότερους γίνεται.
Ε ναι οποτε ετσο θα εκτοξευτουν οι πωλησεις των καρτων xbox/,microsoft(που ειναι σαν τις καρτες steam πυο χρησιμοποιω εγω και οι περισσοτεροι για το steam).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,678
119601390_3531604253573098_7521284165917811481_o.png
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Δλδ θα φτιάξουν άλλες εκδόσεις για το S και αλλες για το Χ από τις παλιότερες κονσόλες;
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Η microsoft μαζί με την intel στους επεξεργαστές κερδίζουν το βραβείο χειρότερης ονοματοδοσίας προϊόντων.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Προβλήματα στην παραγωγή του PS5;


Απολύτως αναμενόμενο να έχουν τέτοια θέματα με τις συχνότητες στις οποίες λειτουργεί το chip. Όταν όμως τα λέγαμε, η απάντηση ήταν "ξέρεις εσύ καλύτερα από τον Mark Cerny;;;;;".
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,507
Προβλήματα στην παραγωγή του PS5;


Απολύτως αναμενόμενο να έχουν τέτοια θέματα με τις συχνότητες στις οποίες λειτουργεί το chip. Όταν όμως τα λέγαμε, η απάντηση ήταν "ξέρεις εσύ καλύτερα από τον Mark Cerny;;;;;".
600€ θα κοστίζει τότε, είπαμε να μπουν μέσα, αλλά με τέτοια wields θα παραμπούνε αν πάνε να χτυπήσουν την τιμή του xbox
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
600€ θα κοστίζει τότε, είπαμε να μπουν μέσα, αλλά με τέτοια wields θα παραμπούνε αν πάνε να χτυπήσουν την τιμή του xbox

Δεν το πιστεύω γιατί θα ήταν εμπορική αυτοκτονία. Θα φάνε το όποιο έξτρα κόστος και λογικά θα μπουν μέσα με το κεφάλι αλλά θα μείνουν κοντά στη Microsoft πάση θυσία. Νομίζω ότι επιβεβαιώνεται εμμέσως το σενάριο ότι η Microsoft έπιασε την Sony στον ύπνο με την ισχύ του Series X. Λογικά είχαν σχεδιάσει το PS5 γύρω στα 9 Tflops όπως έδειχναν τα leaks και overclockαραν το τσιπ για να κλείσουν κάπως τη διαφορά, με αποτέλεσμα τα χαμηλά yields.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,507
Δεν το πιστεύω γιατί θα ήταν εμπορική αυτοκτονία. Θα φάνε το όποιο έξτρα κόστος και λογικά θα μπουν μέσα με το κεφάλι αλλά θα μείνουν κοντά στη Microsoft πάση θυσία. Νομίζω ότι επιβεβαιώνεται εμμέσως το σενάριο ότι η Microsoft έπιασε την Sony στον ύπνο με την ισχύ του Series X. Λογικά είχαν σχεδιάσει το PS5 γύρω στα 9 Tflops όπως έδειχναν τα leaks και overclockαραν το τσιπ για να κλείσουν κάπως τη διαφορά, με αποτέλεσμα τα χαμηλά yields.
ε οκ 550 τότε :p θέλω απεγνωσμένα να αποτύχει το PS5
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,434
Εμένα η απορία μου είναι γιατί δεν βγάζουν και ένα Xbox Series W, που να τρέχει και Windows.

Για να το πάρει ποιος ρε Admiral? Ο Wintel PCας δεν έχει λόγο να ενδιαφερθεί, ο κλασικός κονσολάς ακούει Windows και αντιδρά σαν να του λες command-line Unix environment.
 
Top Bottom