What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλά όντως στις κονσόλες μεγάλο ρόλο παίζουν τα exclusives.

Βλέπω την MIcrosoft όμως να τραβάει έναν διαφορετικό δρόμο (Gamepass on PC). Προς το παρόν έχει ρίξει την συζήτηση στις επιδόσεις γιατί θέλει να πείσει ότι όσα παιχνίδια εμφανιστούν και στις δύο κονσόλες, στο XBox θα τρέχουν καλύτερα απο το PS5. Παράλληλα ενισχύει το loyalty στο fanbase αφού δεν κρεμάει τους κατόχους XBox One (για 2 χρόνια τα παιχνίδια θα βγαίνουν για όλες τις κονσόλες). Μετά θα έρθουν οι ανακοινώσεις τίτλων που δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει αυτή τη φορά αλλά με όλα τα studio που έχει αγοράσει, θα πρέπει να βγάλει πολλά και δυνατά exclusives, τα οποία θα τα δούμε και στο PC.

Η Sony πιστεύω θα πει Specs don't matter και αργότερα θα μιλήσει για exclusives που είναι το δυνατό της χαρτί και αυτό που μετράει στο κάτω κάτω (αν και μετά το port του Horizon Zero Dawn για PC τα fanboys θα είναι ακόμα τρελαμένα).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ορίστε και τα specs του PS5:

81nI3MQ.png


Λεπτομέρειες στο Eurogamer:

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Όπως είχε πει και ο @kuivamaa η επόμενη σημαντική αναβάθμιση για κάποιον θα είναι ο NVMe SSD. Από πλευράς GPU δεν βλέπουμε και πάρα πολλά πράγματα (προσωπικά δεν έχω μάθει να μετράω σε Terraflops), αλλά από πλευράς GPU Memory δεν θα πάει παραπάνω από 8-10 μάλλον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Πάντως μιλάμε ξεκάθαρα πλέον για νίκη της Microsoft στο κομμάτι των επιδόσεων. Τα specs του Xbox είναι καλύτερα και οι συχνότητες είναι σταθερές ενώ στο Playstation είναι οι μέγιστες του boost clock.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Το κυριότερο κριτήριο, για την αγορά οποιουδήποτε υπολογιστικού συστήματος, είτε μιλάμε για εξωφρενικά ισχυρούς υπερυπολογιστές, είτε για PC, είτε για κονσόλες, είτε για smartphone, είναι το αν τρέχουν το λογισμικό εφαρμογών που μας ενδιαφέρει, και πως το τρέχουν.
Θέλω να δω τι αποκλειστικότητες θα υπάρχουν, και πως θα τρέχουν τα multiplatform. Θέλω να ξέρω τι θα κοστίζει το online ανά έτος,
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Ο Cerny προσπέρασε στα γρήγορα το ray tracing. Είμαι περίεργος να δω τι σημαίνει αυτό.

Το κυριότερο κριτήριο, για την αγορά οποιουδήποτε υπολογιστικού συστήματος, είτε μιλάμε για εξωφρενικά ισχυρούς υπερυπολογιστές, είτε για PC, είτε για κονσόλες, είτε για smartphone, είναι το αν τρέχουν το λογισμικό εφαρμογών που μας ενδιαφέρει, και πως το τρέχουν.
Θέλω να δω τι αποκλειστικότητες θα υπάρχουν, και πως θα τρέχουν τα multiplatform. Θέλω να ξέρω τι θα κοστίζει το online ανά έτος,

Νομίζω ότι η γενιά που έρχεται θα είναι εξαιρετική για PC gamers πρώτα απ' όλα. Σαν "ουδέτερο έδαφος" θα έχουμε πρόσβαση σχεδόν στα πάντα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Νομίζω ότι η Sony την πάτησε στο PR του πράγματος. Η Microsoft ξεκίνησε δυνατά, όντας σε μειονεκτική θέση από την τελευταία γενιά και μας έδειξε πολλά πράγματα δημιουργώντας hype.

H Sony περίμενε, αλλά της έσκασε Κορονοϊός και αυτό που θα ήταν απλά μία τεχνική παρουσίαση σε developers, κατέληξε να είναι μία παγκόσμια παρουσίαση, από έναν άνθρωπο που είναι άριστος γνώστης του αντικειμένου αλλά καθόλου επικοινωνιακός, η οποία πλέον κρίνεται στα θέματα που έθεσε η MS. Στα οποία χάνει κατά κράτος απ'ότι φαίνεται.

Επίσης αν κατάλαβα καλά δεν θα υπάρχει πλήρες backwards compatibility (στην αρχή τουλάχιστον) ούτε με το PS4.

Στα θετικά ότι θα παίρνει απλά .M2 ssd drives (όσα γίνονται certified από την Sony).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
ούτε για PS4? καλά αν ήμουν κονσολάς ούτε απέξω δεν θα πέρναγα...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
ούτε για PS4? καλά αν ήμουν κονσολάς ούτε απέξω δεν θα πέρναγα...

Εννοείται!!!! Πλέον δεν αντέχει κανένας οικονομικά, να ξαναγοράζει την συλλογή του. Άσε που για 1080p, μια χαρά είναι το ps4 pro!!!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ωραία τα specs αλλά η μάχη θεωρώ θα δοθεί στους τίτλους


 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ισχύει στο τέλος αυτό μετράει. Πόσα θα είναι αυτά όμως;



Edit: δεν μου βγήκε αυτό με το twitter :p
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
Κουβέντα για το περίφημο "backwards compatibility με όλα τα πλέηστεσιον παιχνίδια" μπα ε;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Φέτος με βλέπω να ξαναπαίρνω (μη handheld) κονσόλα από την εποχή του Super Nintendo.

(Το Wii U δεν πιάνεται, είναι Zelda machine και το πήρα 2nd hand :p)
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
τι καρτα γραφικων θελουμε για ναδιαλυσουμε και τα2? Πιστευ η RTX 2070 SUPER που τωρα ξεκιναει στα 550 στον θειο Σκρουτζ τα παταει κατω so isaw ps5 specs announced and it says it has 10 tflos graphics card. Does it means then it is as powerful as RTX 2070 SUPER? NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER Specs Or RTX 2070 SUPER still more powerful than it?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
τι καρτα γραφικων θελουμε για ναδιαλυσουμε και τα2? Πιστευ η RTX 2070 SUPER που τωρα ξεκιναει στα 550 στον θειο Σκρουτζ τα παταει κατω so isaw ps5 specs announced and it says it has 10 tflos graphics card. Does it means then it is as powerful as RTX 2070 SUPER? NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER Specs Or RTX 2070 SUPER still more powerful than it?

Οι κάρτες που θα βγάλουν Nvidia και AMD φέτος θα τις ισοπεδώσουν και τις δύο @shredder ! Δεν τους βλέπουμε καν! Θα βλέπουν τη σκόνη μας πριν καν κυκλοφορήσουν!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Οι κάρτες που θα βγάλουν Nvidia και AMD φέτος θα τις ισοπεδώσουν και τις δύο @shredder ! Δεν τους βλέπουμε καν! Θα βλέπουν τη σκόνη μας πριν καν κυκλοφορήσουν!
Αυτό έλειπε. Αφού θα κάνουν όσο μία κονσόλα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δεν είχα ποτέ κονσόλα και έχω παίξει ελάχιστες φορές, μόνο σε PS, οπότε δεν έχω άποψη για την ποιότητά των παιχνιδιών (πέρα από το ότι πονούσαν τα μάτια μου στο τελευταίο Gran Turismo). Πιστεύεις δηλαδή ότι μία κάρτα της επόμενης γενιάς στα 250-300€ θα έχει καλύτερη απόδοση; Γιατί είμαι κι εγώ σε φάση αναμονής για αναβάθμιση κάρτας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,473
Δεν είχα ποτέ κονσόλα και έχω παίξει ελάχιστες φορές, μόνο σε PS, οπότε δεν έχω άποψη για την ποιότητά των παιχνιδιών (πέρα από το ότι πονούσαν τα μάτια μου στο τελευταίο Gran Turismo). Πιστεύεις δηλαδή ότι μία κάρτα της επόμενης γενιάς στα 250-300€ θα έχει καλύτερη απόδοση; Γιατί είμαι κι εγώ σε φάση αναμονής για αναβάθμιση κάρτας.
μην μπεις σε αυτό το τριπάκι. Πάντα θα υπάρχει κάτι να περιμένεις.
 
Top Bottom