What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ήταν χρήματα που θα μπορούσαν να έχουν και δεν είχαν τόσα χρόνια, Σρέντερ. Όπως λες σωστά το κατάλαβαν.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Νοέμβρη η κυκλοφορία

χωρίς το νέο Halo


Μεγάλο πλήγμα για το Xbox η καθυστέρηση του Halo.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Δηλαδή θα κάνει launch χωρίς κανένα first party exclusive? Αυτή την στιγμή στην SONY πρέπει να παρτάρουνε ανελέητα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το PS5 θα έχει το νεο Spiderman που είναι expansion και όχι πλήρες sequel και το νεο grand turismo.

Τοσο η Sony οσο και η Microsoft δειχνουν απροετοιμαστες. Νεο hardware χωρις αντιστοιχη υποστηριξη απο τα first party studios.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όσο και να ισχύει ότι το Spiderman είναι stand alone expansion, τους κονσολάδες δεν βλέπω να τους πολυνοιάζει. Μια χαρά τους φαίνεται. Επίσης το PS5 θα έχει αυτά τα δύο και όλα όσα δηλώνει η Microsoft ότι θα έχει. Όλα τα third party δηλαδή. Δεν νομίζω ότι έχει σε κάποιο από αυτά time exclusivity η MS.

Επομένως δεν σου δίνει κανέναν λόγο να προτιμήσεις XBOX από PS5. Εκτός αν βγάλει κανένα λαγό από το καπέλο της στην παρουσίαση του Series S. Αν δεν... σκούρα τα πράγματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εγώ θα αγόραζα xbox πάντως αν για κάποιο λόγο μου έβαζαν πιστόλι να διαλέξω κονσόλα.

Νομίζω έχει πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο υπηρεσιών και καλύτερο backward compatibility.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Επομένως δεν σου δίνει κανέναν λόγο να προτιμήσεις XBOX από PS5. Εκτός αν βγάλει κανένα λαγό από το καπέλο της στην παρουσίαση του Series S. Αν δεν... σκούρα τα πράγματα.

Δυνατοτερη κονσολα (καλυτερες επιδοσεις), backward compatibility σε φθηνοτερη τιμη. Αυτα προκυπτουν για το xbox.

Αλλα οπως εχω γραψει και παλιοτερα η βιβλιοθηκη ειναι αυτη που θα κανει τη διαφορα. Στη γενια που ειμαστε το xbox one ειχε καλυτερες επιδοσεις απο το ps4 και δεν ενοιαξε κανεναν αυτο. Τα 3rd party ειναι κοινος παρονονομαστης οποτε δεν μπαινουν στην εξισωση για μενα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Επίσης το Playstation έχει παραδοσιακά πιο συσπειρωμένους οπαδούς που το παίρνουν με κλειστά μάτια απλά επειδή είναι το Playstation. Αν υπάρχει ισχυρό κίνητρο (βλ. καυτά exclusives) παίρνουν κάποια στιγμή και το Xbox για να παίζουν ό,τι ΑΑΑ κυκλοφορεί.
Στη γενιά που έρχεται, η MS φαίνεται να πετάει λευκή πετσέτα όσον αφορά τις blockbuster αποκλειστικότητες και να στρέφεται στο GamePass, ελπίζοντας ότι θα διατηρεί τους συνδρομητές της με τη διαρκή ροή μικρομεσαίων παιχνιδιών. Κάτι, δηλαδή, για να τους κρατάει απασχολημένους στα ενδιάμεσα των μεγάλων third-party κυκλοφοριών. Γενικά προς Netflix vs HBO μού κάνουν αυτή τη στιγμή οι στρατηγικές των δύο μεγάλων.
Ωστόσο, στα σημαντικά third-party games ίσως πάρει ένα μικρό προβάδισμα η MS, λόγω επιδόσεων. Αν δηλαδή φανεί ότι το Cyberpunk ή το επόμενο Bioshock. δείχνουν σημαντικά καλύτερα στο Series X, ίσως σταδιακά κάνει το ντεμαράζ έναντι της Sony αλλά ως τότε τη βλέπω να μένει πίσω σε (προ)πωλήσεις hardware.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Από περιέργεια έψαξα τους launch τίτλους για PS4/XBONE, μάλλον εμείς που δεν πρόκειται να πάρουμε κονσόλα day 1 ( ή και καθόλου) ασχολούμαστε περισσότερο μου φαίνεται.

Στη Sony, βλέπω Killizone Shadow Fall, Knack (που πήγε άπατο) και inFamous Second Son
Στην MS, βλέπω Forza Motorsport 5, Xbox Fitness και Minecraft: Xbox One Edition

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εντωμεταξύ το Digital Foundry πιθανολογεί ότι οι τιμές θα είναι πάνω από τα 500 ευρώ, πιθανόν 600. Και κάπως έτσι η Nvidia θα γίνει η budget επιλογή :D
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Καλά κάτω από τα 500 δύσκολο το βλέπω. Αν και για το Xbox ακούγονται φήμες ότι θα είναι αισθητά πιο φτηνό, τώρα ποσό ώστε να τραβήξει κόσμο θα δείξει.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Ακούγεται ότι θα είναι κοντά στην τιμή του digital ps αν είναι τόσο χαώδης η διαφορά πάντως προβλέπεται χαμός
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ακούγεται ότι θα είναι κοντά στην τιμή του digital ps αν είναι τόσο χαώδης η διαφορά πάντως προβλέπεται χαμός
θα γίνει ή έχουμε την apple των κονσολών;
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Δύσκολο να γίνει Apple η Sony έχει μεν όνομα αλλά δεν είναι η φάση όπως στα κινητα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Δύσκολο να γίνει Apple η Sony έχει μεν όνομα αλλά δεν είναι η φάση όπως στα κινητα
Δεν ξέρω... πολύ προβατίλα βρωμάει το κοινό της, και όχι τσίκνα. Τέτοια φανατίλα δεν έχω δει αλλού.
 
Top Bottom