What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
Και γιατι να παρεις την κονσολιτσα και να μη βαλεις απλως το xbox pc pass;

Υποθέτω ως σαλονάτο συμπλήρωμα σε PC που υπάρχει σε άλλο χώρο, οπότε παίζεις τα παιχνίδια του Gamepass στο PC και έχεις και την επιλογή του σαλονιού αν θες να παίξεις με παρέα ή στο χαλαρό στο ημίχρονο αγώνα κλπ. Μπορεί και το αντίθετο, να έχεις το PC στο σαλόνι και το S στην κρεβατοκάμαρα. Χωρ(ς το Gamepass δεν θα είχε όντως νόημα αλλά με Gamepass υπάρχουν σενάρια που βολεύουν.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Υποθέτω ως σαλονάτο συμπλήρωμα σε PC που υπάρχει σε άλλο χώρο, οπότε παίζεις τα παιχνίδια του Gamepass στο PC και έχεις και την επιλογή του σαλονιού αν θες να παίξεις με παρέα ή στο χαλαρό στο ημίχρονο αγώνα κλπ. Μπορεί και το αντίθετο, να έχεις το PC στο σαλόνι και το S στην κρεβατοκάμαρα. Χωρ(ς το Gamepass δεν θα είχε όντως νόημα αλλά με Gamepass υπάρχουν σενάρια που βολεύουν.
Βαλε μέσα και κανά indie η ακόμα το sea of the thieves ας πούμε που μπορεί να θέλεις να το παίξεις καναπεδάτο. Εχει σενάρια χρήσης. Aν μελλοντικά βάλουν και το app για streaming τότε οι επιλογές ανεβαίνουν
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Νομιζα πως για το σαλονι καναπεδατο προοριζοταν το ps 5. My bad.

Btw το Sea of Thieves δεν ειναι παιχνιδι τυπου "και αρμενιζαμε στα πελαγα αγαπη μου γλυκια". Ειναι πιο πολυ "Hello, ΒΟΟΜ"
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
εγώ πάντως έχω καταλήξει πλέον ότι θα πάρω και το xbox serries s κατά τις γιoρτές. Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για όποιον έχει pc, ps5 και θέλει απλά να βάλει και xbox στο gaming σύστημα του.
Θεωρώ ότι τους τίτλους της microsoft αυτή η κονσολίτσα θα μπορεί να τους τρέχει σε αυτή την γενιά.
Για τα υπόλοιπα game απλά υπάρχει pc και ps5
Τα λεφτά που έδωσες για pS5 και αυτά που πρόκειται να δώσεις, μπορούσες να αγοράσεις κάρτα γραφικών να παίζεις δύο γενιές :giankos: :PCMR:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ναι ναι σαλόνι, και αφού παίζει και emulators πραγματικά αντικαθιστά το HTPC άνετα.
Games, netflix, spotify μια χαρά.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Τα λεφτά που έδωσες για pS5 και αυτά που πρόκειται να δώσεις, μπορούσες να αγοράσεις κάρτα γραφικών να παίζεις δύο γενιές :giankos: :PCMR:
γιατί ποιος σου είπε ότι δεν θα αγοράσω κάρτα γραφικών? απλά περιμένω να κυκλοφορήσουν την άνοιξη οι νέες nvidia. Τώρα είναι σε paper launch
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
ναι ναι σαλόνι, και αφού παίζει και emulators πραγματικά αντικαθιστά το HTPC άνετα.
Games, netflix, spotify μια χαρά.
Όλα αυτά τα κάνεις με ένα Raspberry Pi. Εκτός και αν το games δεν ταυτίζεται με το emulators και με παρέσυρε η διατύπωση.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Εε εντάξει αφού το φυσάς το παραδακι (και το καις που κ που με την πουρακλα σου).
με δουλεύεις τώρα? Υπάρχει στην Ελλάδα κόσμος και στα Ελληνικά φορουμ που αυτές τις μέρες σκάνε από 1000 μέχρι 2000 ευρώ έτσι για πλάκα για nvidia 2080-2090 κάρτες.
Και εγώ που έχω βάλει στόχο να πάρω μια 2070 όλα αυτά σε βάθος χρόνου το φυσάω το παραδάκι :D
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Όλα αυτά τα κάνεις με ένα Raspberry Pi. Εκτός και αν το games δεν ταυτίζεται με το emulators και με παρέσυρε η διατύπωση.
ναι εννοώ και καινούργια από το game pass :p
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κάτσε και συ ρε βιαστικέ. Μέεεεεεχρι να βγει θα δοκιμάζουμε τις 4060. Εκεί θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν οι τιμές.
Πάντως χθες είχε ελληνικό κατάστημα ετοιμοπαράδοτη 3080, αλλά δεν ήταν evga. Άσε που πρέπει να ήταν μόνο μία, γιατί μετά από λίγο εμφανιζόταν ως εξαντλημένη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μην απελπίζεσαι, θα την πήρε ο Σρέδερ που θα ακυρώσει την παραγγελία όταν έρθουν μαζεμένες οι άλλες πέντε 3080 που παρήγγειλε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
όταν δεν είναι διαθέσιμο το PC γιατί δουλεύει η γυναίκα ήθελα να πω 😅
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,260
Κάτσε και συ ρε βιαστικέ. Μέεεεεεχρι να βγει θα δοκιμάζουμε τις 4060. Εκεί θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν οι τιμές.

Με βάση την τρέχουσα πολιτική της AMD στην τιμολόγηση δεν περιμένω κάτι διαφορετικό. Ανεξάρτητα από τη σύγκριση μεταξύ εταιριών δε θεωρώ ελκυστική την τιμή για αυτές τις επιδόσεις. Για μένα όσοι ψάχνουν για καλό value στο midrange πρεπει να περιμένουν για κάρτα που είτε θα ξεπερνά άνετα τις κονσόλες στα 200+ ευρώ (σαν την 8800GT) είτε θα τις διαλύει στα 300+ (σαν την GTX970).
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Χάλια τιμή, δεν ψήνομαι καθόλου.
Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ. Budget King στα 400$/€.
Από την άλλη σκέψου. Καλύτερες επιδόσεις (+5-10% φαντάζομαι) από μια 2080 super που πέρσι τέτοιον καιρό κόστιζε τα διπλά.
Οι συντηρητικοί και υπομονετικοί gamers, με τέτοιες κάρτες μπορούν να παίζουν τα games του "χθες" με 2κ/60+ fps και όλα max.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.


ΥΓ. Συντηρητικούς δεν εννοώ χουντικούς
 
Top Bottom