What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
@captain kal Πήγε να σε παρασύρει ο σατανάς και γλίτωσες από τύχη, θα τρως μια βδομάδα αλάδωτη φακή και θα παίζεις Bad Rats στο Steam για εξιλέωση.

Έχω ήδη αρχίσει playthrough Wing Commander και X-Com!!!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πραγματική διάνοια. Σκέψου τι θα τουιτάρει όταν συνειδητοποιήσει πως τα όπλα έχουν recoil, κάνουν απίστευτο θόρυβο και έχουν σημαντικό βάρος. Ή όταν οδηγήσει πραγματικό αυτοκίνητο.

No shit Sherlock. Αν αυξάνουν το immersion μας νοιάζει, όχι αν δυσκολεύεσαι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Πραγματική διάνοια. Σκέψου τι θα τουιτάρει όταν συνειδητοποιήσει πως τα όπλα έχουν recoil, κάνουν απίστευτο θόρυβο και έχουν σημαντικό βάρος. Ή όταν οδηγήσει πραγματικό αυτοκίνητο.

Εξαρτάται τι ψάχνεις, ρεαλισμό ή escapism. Υπάρχουν πάρα πολλά ρεαλιστικά πράγματα που αν προστεθούν σε games θα τα καταστρέψουν.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ναύαρχε, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πένσα για να μπήξεις ένα καρφί στον τοίχο, αυτό δε σημαίνει πως αυτή η ανάγκη τη γέννησε. Παρομοίως, τα adaptive triggers μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο developer κατά βούληση, αυτό δε σημαίνει πως η βούλησή του θα αξιοποιεί κατάλληλα το εργαλείο.

Εν ολίγοις, αν διαμαρτύρομαι επειδή το πλυντήριό μου κάνει κακό καφέ, δε φταίει το πλυντήριο, εγώ φταίω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Ναύαρχε, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πένσα για να μπήξεις ένα καρφί στον τοίχο, αυτό δε σημαίνει πως αυτή η ανάγκη τη γέννησε. Παρομοίως, τα adaptive triggers μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο developer κατά βούληση, αυτό δε σημαίνει πως η βούλησή του θα αξιοποιεί κατάλληλα το εργαλείο.

Εν ολίγοις, αν διαμαρτύρομαι επειδή το πλυντήριό μου κάνει κακό καφέ, δε φταίει το πλυντήριο, εγώ φταίω.

Δεν διαμαρτύρεται όμως για την επιμέρους υλοποίηση ώστε να ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν το θέλει γενικά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τίποτα δεν τον υποχρεώνει να τα χρησιμοποιήσει τότε. Κάποιοι θέλουμε επιτέλους να δούμε μερικά βήματα εξέλιξης ως προς την αλληλεπίδραση χρήστη-μηχανής.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Τίποτα δεν τον υποχρεώνει να τα χρησιμοποιήσει τότε. Κάποιοι θέλουμε επιτέλους να δούμε μερικά βήματα εξέλιξης ως προς την αλληλεπίδραση χρήστη-μηχανής.

Μα δεν είπε "καταργήστε τα". Τη γνώμη του εξέφρασε.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Γνώμη, γκρίνια γιατί δεν τα έχει συνηθίσει ακόμα και τον pwnάρουν στο battle royale της επιλογής του, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί!

Πέρα από την πλάκα, επειδή διάβασα και το thread, ΟΚ, καταλαβαίνω πως δεν ψήνεται. Αλλά he's stating the obvious, πως το Κ+Μ είναι αμεσότερο και ευκολότερο input method, δε δίνει καν κάποια επιπρόσθετη πληροφορία για την αίσθηση των triggers. Λέει κιόλας παρακάτω πως γενικά δεν το 'χει με τα controllers.

Edit: με πρόλαβες. Ακόμα χειρότερα γι' αυτόν :p.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Γνώμη, γκρίνια γιατί δεν τα έχει συνηθίσει ακόμα και τον pwnάρουν στο battle royale της επιλογής του, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί!

Διευκρινίζει σε αμέσως επόμενο post ότι μιλά για singleplayer.

 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Δεν θα αγοραζα κονσολα μονο και μονο για να παιξω ενα παιχνιδι, οπως εκανε ο γιος μου με Halo/X-box, οταν ειχαν πρωτοβγει. Και τοση η φουρια του που ενω η κονσολα εδινε δωρο το παιχνιδι, δεν το προσεξε και το παραγγειλε επι πλεον. Ετσι βρεθηκα εγω με 2 Χαλα, γιατι κληρονομισα την κοσνολα με τα παιχνιδια. Αυτος μεταπιδησε στα Πι Σια
Ε! ωριμαζουν οι ανθρωποι
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354


Αν και υπάρχει θέμα, το παρόν μου φάνηκε καταλληλότερο.


Πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα και μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα. Το PS5 και όλες οι κάρτες αποδίδουν αναλογικά ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς βάσει των teraflops. Με δεδομένο όμως ότι το Valhalla ευνοεί πολύ την αρχιτεκτονική της AMD, το PS5 θα έπρεπε να αποδίδει καλύτερα από αυτό που βλέπουμε στο βίντεο.

Δηλαδή: Ενώ η 5700XT των 9,7 TF αποδίδει στο Valhalla το ίδιο με την 2080 Ti των 13 TF, το PS5 των 10 TF αποδίδει πάνω από 20% λιγότερο από την 2080 TI των 13 TF. Αναρωτιέμαι γιατί.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Να πω την αλήθεια, περισσότερη εντύπωση μου κάνει το γεγονός πως ο ίδιος άνθρωπος που έγραψε το παραπάνω tweet, παράγει συστηματικά τόσο καλό περιεχόμενο... :p

Jokes aside, λογικά εκεί μέσα μπαίνουν άλλοι hardware περιορισμοί, platform-specific implementation details (μαντεύω στα APIs που χρησιμοποιεί το PS5 για γραφικά) και ποιος ξέρει τι άλλο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Πέρα από την πλάκα όντως, ο Battaglia βγάζει εκπληκτικά βίντεο με μεγάλη λεπτομέρεια, με διαφορά τα καλύτερα στο Digital Foundry. Ενδιαφέροντα είναι και τα αφιερώματα DF Retro που βγάζει ο John Linneman, τα υπόλοιπα είναι οκ αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα κανάλια.
 
Top Bottom