What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
fixed ya, όχι να μας βγάλετε και συντηρητικούς :p

Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ. Budget King στα 400$/€.
Από την άλλη σκέψου. Καλύτερες επιδόσεις (+5-10% φαντάζομαι) από μια 2080 super που πέρσι τέτοιον καιρό κόστιζε τα διπλά.
Οι συντηρητικοί και υπομονετικοί φτωχομπινέδες gamers, με τέτοιες κάρτες μπορούν να παίζουν τα games του "χθες" με 2κ/60+ fps και όλα max.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Pacient gamers νομίζω είναι ο όρος, και μεταξύ μας, σε πολλές περιπτώσεις, είναι οι πιο ωφελημένοι. Καταρχάς, αγοράζουν το παιχνίδι πιο φτηνά, πολλές φορές σε GOTY με expansion κτλ, με patches, κ.α. Αν δεν αγοράζουν πρόσφατα ΑΑΑ, δεν σκάνε και τόσα για υλικό.
Εδώ που τα λέμε, δεν μας κηνηγάει κανείς να παίξουμε το latest and gratest, και δόξα την Μητέρα Πλατφόρμα, έχουμε backlog στον θεό. Προσωπικά, περιμένω μόνο Cyberpunk 2077 και Bloodlines 2 από ΑΑΑ. Και θα περιμένω reviews και performance analysis πριν τα αγοράσω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Εννοούσα την nvidia rtx 4060.

Α, συγγνώμη, έπρεπε να το προσέξω.
Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και εγώ. Budget King στα 400$/€.
Από την άλλη σκέψου. Καλύτερες επιδόσεις (+5-10% φαντάζομαι) από μια 2080 super που πέρσι τέτοιον καιρό κόστιζε τα διπλά.
Οι συντηρητικοί και υπομονετικοί gamers, με τέτοιες κάρτες μπορούν να παίζουν τα games του "χθες" με 2κ/60+ fps και όλα max.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.


ΥΓ. Συντηρητικούς δεν εννοώ χουντικούς

Δεν έχεις άδικο αλλά η ιδιαιτερότητα με την 2080 ήταν ότι σε καθαρό rasterization (όπως έχει επικρατήσει να περιγράφονται τα κλασικά γραφικά χωρίς ray tracing) είχε μικρή αύξηση επιδόσεων από την 1080 που είναι πλέον κάρτα σχεδόν πέντε ετών, ενώ είχαμε μεγάλη αύξηση τιμής (από τα $549 της 1080 στα $799 της 2080). Θεωρώ λοιπόν εξωφρενικό να τιμολογείται $400 κάρτα που στην πλειοψηφία των παιχνιδιών είναι λίγο καλύτερη από μια κάρτα που πέντε χρόνια πριν κόστιζε $549.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Η σύγκριση γίνεται με την έκδοση Super οπότε πιστεύω μεγαλώνει η διαφορά. Επίσης έχει RT.

Είναι μια καλή επιλογή για όσους έχουν μείνει στην 9χχ γενιά η με κάποια 1060/1070.
Στην τελική θα μπορεί να αποδόσει το κάτι παραπάνω σε νέους τίτλους σε σχέση με την 1080.

Edit: και πάλι, ο τίτλος budget King στα 400 ούτε εμένα μου κάθεται καλά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Η σύγκριση γίνεται με την έκδοση Super οπότε πιστεύω μεγαλώνει η διαφορά. Επίσης έχει RT.

Είναι μια καλή επιλογή για όσους έχουν μείνει στην 9χχ γενιά η με κάποια 1060/1070.
Στην τελική θα μπορεί να αποδόσει το κάτι παραπάνω σε νέους τίτλους σε σχέση με την 1080.

Σαφώς, απλά δεν την θεωρώ κάρτα value for money.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
budget king δεν υπάρχει τώρα, ίσως να μπορούσαμε να πούμε τις 5500ΧΤ που είναι ταμάμ για 1080p? Αν πέσει στο 150άρι ίσως να την χαρακτήριζα πιο εύκολα. Και εγώ που την πήρα δεν την θεωρώ από τις καλύτερες αγορές μου απλά τότε είχα τα λεφτά και δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να ξαναδιαθέσω λεφτά για GPU για να αλλάξω την αρχαία 7850.

Θεωρητικά budget king θα ήταν η 5600ΧΤ αν πέσει στα 200€ ή η 5700 στα 250, nvidia και budget king δεν πάνε μαζί για αυτό δεν τις αναφέρω :p
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,150
λαθος έκανα στις 3080 και 3090 αναφερόμουν που είναι ακόμα σε paper launch με τις τιμές στο θεό πάνω από χιλιάρικο με πάνω 2 χιλιάρικα για τις 3090.
Kαι όμως υπάρχει κόσμος που τα σκάεi.
Eγώ μια 3070 θα πάρω αλλά με τίποτα σε αυτές τις τιμές και όταν θα έχει διαθεσιμότητα η αγορά μόνο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Το PS5 δεν μπορεί να τρέξει παιχνίδια του PS2... Αλλά το Xbox μπορεί!



Dev Mode XBox και emulator, που τρέχει σε compatibility mode!!! Αυτά να βλέπει η Sony μπας και ξυπνήσει από το λήθαργο της!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,776

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,412
τι έχουμε εδώ; άλλα στέλνουμε για review, άλλα πουλάμε;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
τι έχουμε εδώ; άλλα στέλνουμε για review, άλλα πουλάμε;
Εδώ το έχει κάνει ακόμη και η Fiat, η Sony θα κωλώσει;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Ο μήνας του μέλιτος με τα haptics του PS5 controller φαίνεται να τελειώνει.

 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Καλά-καλά μήνα δεν έχει κλείσει η ίδια η κονσόλα στην αγορά. Συμπεράσματα δε θα βγουν στο cross-gen διάστημα, αλλά σε true next-gen τίτλους. Σε 18-24 μήνες θα υπάρχει αντιπροσωπευτική εικόνα της τάσης σχετικά με την αξιοποίηση ή μη του συγκεκριμένου hardware.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,330
Είχε κάτι προσφορές στο PlayStation Store, οπότε πήγα στην wish list, δια τα περαιτέρω!!!

Που είναι η wish list?


Που είναι η wish list, ωεω?!??!?!?!?


Που είναι η wish list, γ#$@#$ το κέρατο μου το τράγιο?

Έχει αφαιρεθεί στο τελευταίο update!! To μαγαζάκι του μπάρμπα Θόδωρα έχει wish list , στη Sony την κατέργησαν!!! Τέτοιες π@π@ριές να κάνετε και θα με δείτε, όσο με είδατε στο PS3!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
@captain kal Πήγε να σε παρασύρει ο σατανάς και γλίτωσες από τύχη, θα τρως μια βδομάδα αλάδωτη φακή και θα παίζεις Bad Rats στο Steam για εξιλέωση.
 
Top Bottom