What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Φοβερό game το Ghost of Tsushima. Aπίστευτα γραφικά και immersion φοβερή μουσική και το gameplay του είναι πολύ καλό.
game σαν αυτό είναι ακριβώς ο λόγος που πήρα PS5 και όχι το μεγάλο xbox.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, για PS4 βγήκε και το είχα ήδη από Σεπτέμβριο!!!

NpOx.gif



:trollface:
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Πάντως τα καλύτερα από τις δύο κονσόλες είναι νομίζω στο xbox το πολλαπλό suspend στα game που είναι κορυφαία ευκολία στο gaming. Περνάς από το ένα game στο άλλο μέσα σε δευτερόλεπτα χωρίς να περιμένςι και ακριβώς εκεί που είχες αφήσει το game σου.
Στο ps5 είναι o controller του.
Δεν υπάρχει και θα πρέπει όλοι να το δούνε από κοντά και να το δοκιμάσουν στο demo game που έρχεται μαζί με το ps5. Tελείως άλλη εμπειρία το gaming με αυτό τον controller από τις δονήσεις που έχει μέχρι τους ήχους που μεταφέρει από το game συν τις σκανδάλες του είναι απίστευτος.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
αυτό το demo game που έρχεται μαζί με το ps5 μονο demo game δεν είναι. Θα μπορουσαν να το κοστολογήσουν κανικά. Φοβερό platform με πολύ καλές ιδέες στο gameplay του και απίστευτα γραφικά.
To gameplay έρχεται και κάθετε άψογα στις δυνατότητες του gamepad .
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Εγώ έχω στερεωμένη μια τηλεόραση πάνω ακριβώς από το PC και παίζω όλα τα games εκεί. Είναι 40 ιντσών 1080p, αν καθίσω κοντά (π.χ. στην καρέκλα μπροστά από το PC με την τηλεόραση από πάνω) βλέπω τα pixels λόγω του χαμηλού DPI. Από πιο μακριά όμως, π.χ. στα 2,5 μέτρα που κάθομαι συνήθως, δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα από θέμα ευκρίνειας. Θα ήθελα η τηλεόραση να είχε μεγαλύτερη ανάλυση αλλά θα χρειαζόμουν και την αντίστοιχη (ακριβή) κάρτα, οπότε μια χαρά είναι.
Για strategy δεν συνίσταται το σκηνικό που έχεις στήσει Ναύαρχε. Νομίζω κάποιος λέει οτι τα αγαπάει xcom και turn based αλλά στην πραγματικότητα παίζει κλώνους του tomb raider.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Για strategy δεν συνίσταται το σκηνικό που έχεις στήσει Ναύαρχε. Νομίζω κάποιος λέει οτι τα αγαπάει xcom και turn based αλλά στην πραγματικότητα παίζει κλώνους του tomb raider.

Και όμως βολεύει! Επειδή παίζω ως επί το πλείστον squad-based tactical games η κάμερα στα περισσότερα είναι ζουμαρισμένη οπότε δεν αντιμετώπισα ποτέ τα πρόβλήματα ευκρίνειας που μπορεί να είχα σε grand strategy ή RTS. Επιπλέον παίζω με Steam Controller που εξομοιώνει το ποντίκι μέσω των touchpads, ακόμα και τα games που δεν υποστηρίζουν controllers παίζονται άνετα. Ακόμα και το Football Manager με τον Steam Controller το έπαιξα. Αλλά ναι, η αλήθεια είναι ότι σχετικά πρόσφατα τελείωσα και το Tomb Raider :D
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Το ξέρω, έχω γίνει κάζουαλ στα γεράματα :giankos:
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Να γράψω τις γενκές μου εντυπώσεις από τις δύο κoνσόλες που έχω που αντιπροσωπεύουν κατά την γνώμη μου δυο διαφορετικούς κόσμους.
Το Ps5 φωνάζει next game σε κάθε του σημείο. Από το πως είναι στο σχήμα του στο πως κάθετε γενικά στο χώρo αλλά και στα απίστευτα γραφικά του και στην απόδοση του στα game μέχρι και τον controller του που είναι ένας καθαρά επόμενης γενιας με όλα αυτά που προσφέρει.
Aυτό το demo game που έρχεται μαζί μόνο demo δεν είναι και για μένα είναι ένα από τα καλύτερα platform game του 2020. Σε ολα τα ps5 καθαρά game βλέπεις απίστευτα next gen γραφικά αλλά και ακόμα και στα ps4 game βλέπεις τα game να τρέχουν άψογα.
Φοβερό το κομμάτι gpu του astro's



και το gameplay του



Τώρα το xbox αν και λόγο του μικρότερου της σειράς κάποιος δεν βλέπει αυτό το next gen που βρίσκει στο playstation αλλά όλα τα game που είναι διαθέσιμα τρέχουν άψογα. Η κονσόλα νομίζω είναι ότι πρέπει για το χώρο σου καθώς και ότι game έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα το παίζει άψογα συν την μεγαλύτερη καινοτομία που έχουμε δει στο gaming και που είναι το πολλαπλό suspend στους τίτλους.
Περνάς από τον έναν τίτλο στον άλλο σε δευτερόλεπτα.
To xbox έχει και mulitmedia δυνατότητες καθώς υπάρχουν αρκετοί player για να δεις τις ταινίες που μπορεί να στριμάρεις από ένα media server στο τοπικό σου δίκτυο. O vlc player κάνεi παπάδες εκεί καθώς παίζει τα πάντα με ρυθμίσεις για υπότιτλους με ήχο. Βάλτε μέσα ότι είναι και τελείως αθόρυβη κονσόλα είναι ότι πρέπει για ένα media player σύστημα.
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Tώρα να πω ότι η επιλογή μεταξύ των δύο για κάποιον που θέλει να αγοράσει κατά γνώμη μου είναι πολύ δύσκολη υπόθεση.
Eγώ σαν pc gamer και με δυνατό pc αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα δύo θα επέλεγα ξεκάθαρα PS5 για το next gen χαρακτήρα.
Aν ήμουν ένας casual gamer που ήθελε να είχε διαθέσιμους άμεσα ολα τα νέα game σίγουρα θα πήγαινα σε xbox
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
...την μεγαλύτερη καινοτομία που έχουμε δει στο gaming και που είναι το πολλαπλό suspend στους τίτλους.

Ίσως σε επίπεδο κονσολών κάτι τέτοιο να φαντάζει avant-garde/ριζοσπαστισμός/disruption, αλλά μιλάμε για υποτυπώδες multitasking, νομίζω το να βαφτίζεται "μεγαλύτερη καινοτομία που έχουμε δει στο gaming" είναι ψιλοάτοπο.

Και να μην ήταν ωστόσο, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη χρησιμότητα. Να μιλούσαμε για productivity/workstation περιβάλλον ΟΚ, είναι αυτονόητη και η απουσία της το 2020 θα έπρεπε να τιμωρείται με δίωρο πρωινό Άδωνη επ' αόριστον. Σε επίπεδο gaming, δεν μπορώ να σκεφτώ ποιο σενάριο καθιστά "ανάγκη" την ταυτόχρονη εκτέλεση δύο παιχνιδιών και τη γρήγορη μετάβαση από το ένα στο άλλο. Αντίθετα, μπορώ να σκεφτώ αρκετούς λόγους για τους οποίους κάτι τέτοιο στέλνει για βρούβες οποιοδήποτε escapism/immersion προσπαθεί να πετύχει ένα παιχνίδι.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Σε επίπεδο gaming, δεν μπορώ να σκεφτώ ποιο σενάριο καθιστά "ανάγκη" την ταυτόχρονη εκτέλεση δύο παιχνιδιών και τη γρήγορη μετάβαση από το ένα στο άλλο.
Έστω ότι είσαι παντρεμένος και η γυναίκα σου δεν σε αφήνει να αγοράσεις καινούργια παιχνίδια για Χ ψ λόγους. Η γυναίκα έχει φύγει και έχεις μόλις αγοράσει το νέο ΑΑΑ παιχνίδι που τόσο πολύ λαχταρούσες. Ξαφνικά ακούς τα κλειδιά στην πόρτα... Το τέλος σου είναι προδιαγεγραμμένο και η παντόφλα αρχίζει να ετοιμάζει το σχέδιο πτήσης της. Αλλά ως από μηχανής Θεός η MS έχει την λύση. Alt tab και η σύζυγος μπαίνοντας στο σαλόνι σε βλέπει να παίζεις ακόμη FIFA 18.

Τώρα θα πρέπει να περιμένεις να κοιμηθεί για να μπορέσεις να επιστρέψεις στο προηγούμενο παιχνίδι ώστε να σώσεις και να κλείσεις την κονσόλα με ασφάλεια.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Έστω ότι είσαι παντρεμένος και η γυναίκα σου δεν σε αφήνει να αγοράσεις καινούργια παιχνίδια για Χ ψ λόγους. Η γυναίκα έχει φύγει και έχεις μόλις αγοράσει το νέο ΑΑΑ παιχνίδι που τόσο πολύ λαχταρούσες. Ξαφνικά ακούς τα κλειδιά στην πόρτα... Το τέλος σου είναι προδιαγεγραμμένο και η παντόφλα αρχίζει να ετοιμάζει το σχέδιο πτήσης της. Αλλά ως από μηχανής Θεός η MS έχει την λύση. Alt tab και η σύζυγος μπαίνοντας στο σαλόνι σε βλέπει να παίζεις ακόμη FIFA 18.

Τώρα θα πρέπει να περιμένεις να κοιμηθεί για να μπορέσεις να επιστρέψεις στο προηγούμενο παιχνίδι ώστε να σώσεις και να κλείσεις την κονσόλα με ασφάλεια.
μα δεν την κλείνεις απλά την βάζεις σε suspend και ανοίγει πάλι σε δευτερόλεπτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Tώρα να πω ότι η επιλογή μεταξύ των δύο για κάποιον που θέλει να αγοράσει κατά γνώμη μου είναι πολύ δύσκολη υπόθεση.
Eγώ σαν pc gamer και με δυνατό pc αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα δύo θα επέλεγα ξεκάθαρα PS5 για το next gen χαρακτήρα.
Aν ήμουν ένας casual gamer που ήθελε να είχε διαθέσιμους άμεσα ολα τα νέα game σίγουρα θα πήγαινα σε xbox

Αυτός ο next-gen χαρακτήρας που λες, θα άλλαζε αν η Microsoft δεν είχε αναβάλει την κυκλοφορία του Halo Infinite; Είναι δηλαδή εν μέρει λόγω της έλλειψης ενός flagship τίτλου που να δείχνει τι μπορεί να κάνει η κονσόλα;
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148


το demo έριξε σήμερα τους server της nintendo από το πολύ κόσμο που μπήκε να το κατεβάσει
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Μια και έχει περάσει ένας μήνας που έχω τις δύο κονσόλες next gen το serries s και το ps5 να πως τις εντυπώσεις μου.
Καταρχήν με το serries s. Έχω κλείσει αρκετές ώρες με αυτήν και παίζω κυρίως game που θέλω να δω στο game pass αλλά και ποιο casual που είναι για καναπέ. δλδ το soucalibur το έχω λίωσει. Και το mirror edge κολλάει μια χαρά εκεί.
Σε θέμα απόδοσης γενικά σε όλα τα game τρέχει άψογα και ιδίως σε αυτά της microsoft δεν νομίζω να έχει και μεγάλες διαφορές με την μεγαλύτερη έκδοση. Από την άλλη είδα μεγάλα frame drops στο Quantum break και κολλήματα που νομίζω δείχνουν και ποια είναι τα όρια της κονσόλας.
Tην χρισημοποιώ και ως media center καθώς είναι αθόρυβη και ο vlc κάνει τα πάντα εκεί.
Ο controller τώρα είναι απλά πολύ φτηνός σε αίσθηση δλδ αν και κάθεται μια χαρά στο χέρι δεν είναι με τίποτα ένας next gen controller αλλά απλά ένα συνηθισμένο gamepad αρκετά φτηνό σε ποιότητα.
Γενικά ως pc gamer δεν υπάρχει κάποιο game που δεν το έχω και στο pc δλδ δεν υπάρχει κάποια αποκλειστικότητα που θα οδηγούσε κάποιον pc gamer να πάρει την κοσνόλα εκος από χόμπι και από αυτά που έγραψα.
Από την άλλη το ps5.
Kαταρχήν μου βγήκε μια χαρά ούτε θορύβους ούτε τίποτα. Ο fan θόρυβος είναι σε πολύ λογικά πλαίσια που τον ξεχνάς μετά από ώρα.
Σε θέμα απόδοσης δείχνει καθαρά ότι ένα πολύ δυνατό μηχάνημα καθώς σε όλα τα game τρέχουν άψογα χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Δλδ ευχαριστιέσαι smooth gaming.
Στο οικοσύστημα του playstation είδα game που δεν τα είχα παίξει και που είναι αποκλειστικότητας της κονσόλας. Εκεί δλδ έχει νόημα ένας pc gamer να το πάρει.
To gamepad του είναι απλά ο ορισμός του next gen. Παραδοσιακά δεν κάθετε τόσο άψογα όσο το αντίστοιχο του xbox αλλά μιλάμε ότι δεν υπάρχει σύγκριση.
Οποιος είναι gamer και σέβεται τον εαυτό του θα πρέπει να το δει asap.
Προγραμματισμένες σκανδάλες,. δονήσεις και αυτές σύμφωνα με το game που δεν έχω ξαναδεί μόνο στα ιμκρά της nintendo μπορούν να συγκριθούν, ηχέια, touch screen με κόλπα όπως το να φυσάς πάνω για να γυρίσουν fan στα game, mic, χρώμα που αλλάζει ανάλογα την κατάσταση στο game.
Aπλά δεν υπάρχει και εγώ σαν ουδέτερος όταν μου πάνε να το συγκρίνει κάποιος με αυτό του xbox καταλαβαίνω τι σημαίνει fan boy .
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Δεκτή η κριτική για το PS5 αλλά αυτό που βάζεις στο ίδιο καζάνι το Series X με το Series S που πήρες με ξεπερνά. Προφανώς και το Series S δεν είναι για πολλά πολλά σε σχέση με το Series X. Πως μπορείς να λες πως δεν νομίζεις να έχει διαφορά χωρίς να το έχεις? Aπό αυτά που εχω δει σε κριτικές είναι πιο δυνατή κονσόλα από το PS5 μάλιστα. Οσον αφορά τα παιχνίδια αν μιλάς για τα τωρινά ΟΚ συμφωνώ αυτός ήταν και ο σκοπός του S εξάλλου, μια φθηνή εναλλακτική για pc για να παίζεις τα current gen games. Ομως και το series S και το series X είναι backwards compatible με ένα τεράστιο κατάλογο παιχνιδιών από xbox/xbox 360/xbox one που είναι και πάρα πολλά exclusives με πιο τρανταχτό παράδειγμα κάποια Gears of War και κάποια Forza Horizon μεταξύ άλλων
Kαι το PS5 για την ώρα δεν έχει βγάλει κάτι να δικαιολογεί να σκάσεις 500 ευρώ, ειδικά αν κάποιος έχει Ps4. Aν δεν έχει PS4 ΟΚ έχει τουλάχιστον τα αποκλειστικά του PS4 να παίξει στο Ps5. Πολύ νωρίς για συμπεράσματα νομίζω. Και η sony ειδικά αξίζει μεγάλο κράξιμο με το να μην βάλει το backwards compability με όλες τις κονσόλες της όπως είχε υποσχεθει για να ψάξει πάλι για κορόιδα να αγοράσουν πάλι digital παλιά παιχνίδια που ήδη έχουν σε ps1,ps2,ps3. Γιατί σε αυτό αποσκοπεί. Το συνεχές άρμεγμα των τυφλών fanboys. Οπότε όχι. Να μάθει να σέβεται πρώτα τους καταναλωτές η sony και μετά το συζητάμε
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Δεκτή η κριτική για το PS5 αλλά αυτό που βάζεις στο ίδιο καζάνι το Series X με το Series S που πήρες με ξεπερνά. Προφανώς και το Series S δεν είναι για πολλά πολλά σε σχέση με το Series X. Πως μπορείς να λες πως δεν νομίζεις να έχει διαφορά χωρίς να το έχεις? Aπό αυτά που εχω δει σε κριτικές είναι πιο δυνατή κονσόλα από το PS5 μάλιστα. Οσον αφορά τα παιχνίδια αν μιλάς για τα τωρινά ΟΚ συμφωνώ αυτός ήταν και ο σκοπός του S εξάλλου, μια φθηνή εναλλακτική για pc για να παίζεις τα current gen games. Ομως και το series S και το series X είναι backwards compatible με ένα τεράστιο κατάλογο παιχνιδιών από xbox/xbox 360/xbox one που είναι και πάρα πολλά exclusives με πιο τρανταχτό παράδειγμα κάποια Gears of War και κάποια Forza Horizon μεταξύ άλλων
Kαι το PS5 για την ώρα δεν έχει βγάλει κάτι να δικαιολογεί να σκάσεις 500 ευρώ, ειδικά αν κάποιος έχει Ps4. Aν δεν έχει PS4 ΟΚ έχει τουλάχιστον τα αποκλειστικά του PS4 να παίξει στο Ps5. Πολύ νωρίς για συμπεράσματα νομίζω. Και η sony ειδικά αξίζει μεγάλο κράξιμο με το να μην βάλει το backwards compability με όλες τις κονσόλες της όπως είχε υποσχεθει για να ψάξει πάλι για κορόιδα να αγοράσουν πάλι digital παλιά παιχνίδια που ήδη έχουν σε ps1,ps2,ps3. Γιατί σε αυτό αποσκοπεί. Το συνεχές άρμεγμα των τυφλών fanboys. Οπότε όχι. Να μάθει να σέβεται πρώτα τους καταναλωτές η sony και μετά το συζητάμε

νομίζω το έγραψα καθαρά ότι κρίνω τις δύο συγκεκριμένες κονσόλες και τις εντυπώσεις μου.
Kαι το δεν έχει διαφορά πάει όπως ξανά έγραψα σε έναν pc gamer. Το οικοσύστημα του xbox pass δεν είναι κάτι διαφορετικό για έναν pc gamer από την κονσόλα γιαυτό γράφω ότι δεν υπάρχει λόγος εκτός από αυτούς που αναφέρω να πάει κάποιος εκεί.
Δλδ για μένα ένας pc gamer έχει ποιο νόημα να πάει ακόμα και σε nintendo από μια κονσόλα της microsoft.
Αν δεν έχει δυνατό pc τότε όλα αλλάζουν φυσικά.
 
Top Bottom