What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Συζήτηση για τις next gen κονσόλες

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση μεταξύ X και S. Τα λέει αναλυτικά εδώ Xbox Series X vs Xbox Series S: What's the difference?
Σίγουρα αν έχεις καλό PC δεν χρειάζεσαι καμία από αυτές τις κονσόλες προς το παρόν τουλάχιστον. Μόνο σαν συμπλήρωμα για κανένα αποκλειστικό αργότερα ή απλά αν είσαι παλιός κάτοχος xbox 360/xbox one και είχες ανέκαθεν gold συνδρομή. Εγώ έχω 6 χρόνια xbox 360 και συνδρομή gold που αυτόματα σημαίνει πως έχω μια τεράστια συλλογή από digital games αυτόματα. Oλά αυτά που λέει εδώ List of Games with Gold. Για πάντα. Οχι με ημερομηνία λήξης σαν το game pass & ps+.
Εννοείται πως δεν είναι όλα backwards compatible, ούτε καν όσα έχω αγορασμένα σε φυσική μορφή αλλά και πάλι μιλάμε για τριψήφιο νούμερο. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση είναι ένας εξαιρετικός λόγος κάποιος να πάρει κάποια στιγμή Xbox Series X. Series S μόνο κανένας γονιός ίσως για να γλιτώσει λεφτά να έχουν να παίζουν τα παιδιά του. Από τη στιγμή που έχει κάποιος καλό pc σαφώς δεν έχει ανάγκη το xbox για το game pass. Διάολε ούτε καν αυτό με τόσο ξεφτίλα τιμές που έχουν τα steam, gog, uplay και δεν συμμαζεύεται. Ολοι μας εδώ μέσα έχουμε παιχνίδια και για τα δισέγγονα μας. Οπότε ναι συμφωνώ σε αυτό που είπες και συνάμα απορώ γιατί το πήρες το S. Καλύτερα αργότερα να χτύπαγες ένα X αν είχε exclusives της προκοπής να είχες τη φουλ εμπειρία όπως πρέπει. Nα πω πως δεν ήξερες πως έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή? Εκτός και αν το πουλήσεις αργότερα και πάρεις το X. Σίγουρα είναι κρίμα που έχεις περιορίσει τον εαυτό σου σε ένα μηχάνημα που δεν δέχεται δισκάκια. Θα μπορούσες να πάρεις άπειρα παιχνίδια σε χώμα τιμή από τα προηγούμενα συστήματα.
Τέλος πάντως, your money your rules, θεωρώ πως η Microsoft το έχει πάρει σοβαρά το θέμα σε αυτή τη γενιά. Αν πάλι ακολουθήσει το ίδιο τροπάριο πάλι η sony θα καβαλήσει το καλάμι, θα επαναπαυθεί στις δάφνες της και την υπεροψία της και δεν θα δούμε και πάλι τόσα πολλά και καλά παιχνίδια. Γιατί με το xbox 360 την είχε ζορίσει για τα καλά και είχαμε καταιγισμό καλών παιχνιδιών τότε και στο ps3 εξαιτίας αυτού. Αξίζε να έχεις και τις 2 κονσόλες τότε. Οπως και nintendo DS και PSP για τον ίδιο λόγο. Εδώ θα είμαστε να τους κρίνουμε όλους. Εξάλλου ps5 & xbox series έχουν βγει πριν την ώρα τους λόγω covid και είναι λογικό να μην έχουν βγει ακόμα αρκετά έως καθόλου exclusives.
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Για τα fighting game και τα inde το πήρα που δεν βγαίνουν στo nintendo και που είναι για καναπέ. Συν για να δοκιμάζω game ώστε αν μου αρέσουν να τα βάλω στο pc. Και φυσικά το έχω και για media player.
Για μένα ότι βρήκα ένα stage για το soulcalibur μου αρκεί καθώς αυτό έχω λιώσει σε online.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Στο οικοσύστημα του playstation είδα game που δεν τα είχα παίξει και που είναι αποκλειστικότητας της κονσόλας.

Για πόσο ακόμα......? [αινιγματική μουσική που αφήνει υπονοούμενο]
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Οι third party τίτλοι σπάνια είναι αποκλειστικοί. Εδώ ακόμα και first party τίτλοι έχουν βγει για PC ( πχ Horizon: Zero Dawn ). Με την τρέχουσα κατάσταση στην αγορά όσον αφορά τις τιμές και τις διαθεσιμότητες, οι κονσόλες είναι ανταγωνιστικές. Χάνεις τζάμπα multiplayer και mods, έχεις DRM, αλλά αν δεν έχεις λεφτά για PC, ή δεν βρίσκεις εξαρτήματα, τι κάνεις;

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για την Sony να έχει ένα PS5 αντίστοιχο του Series S, και φυσικά να μην ακολουθεί την στρατηγική «προς τα πίσω συμβατότητας» με remakes και επανακυκλοφορίες. Αν δεν κάνω λάθος, τα παιχνίδια για PS4 είναι συμβατά ( δηλαδή τρέχουν, χωρίς κάποια παρέμβαση ), αλλά και τα προηγούμενα PS μπορούν να εξομοιωθούν άνετα από το υλικό του PS5.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αν δεν κάνω λάθος, τα παιχνίδια για PS4 είναι συμβατά ( δηλαδή τρέχουν, χωρίς κάποια παρέμβαση ), αλλά και τα προηγούμενα PS μπορούν να εξομοιωθούν άνετα από το υλικό του PS5.

Για τα παιχνίδια του PS4 υπάρχει λίστα συμβατότητας με το PS5, δεν είναι όλα συμβατά by default


Για τα παλιότερα υπάρχει το PSNow
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σε αυτή τη γενιά τουλάχιστον, τα exclusives δε διαφαίνεται να πάνε πουθενά.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένους τίτλους, ή ακόμα και στην πλειοψηφία τους. Αναφέρομαι στο concept του platform exclusive. Και ένα να υπάρχει, συντηρεί το concept.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σε αυτή τη γενιά τουλάχιστον, τα exclusives δε διαφαίνεται να πάνε πουθενά.

Φέτος είναι πιθανό να έχουμε πάνω από δύο κυκλοφορίες πρώην Sony games σε PC.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ναι, κουλ, αρκεί να αντιλαμβανόμαστε πως τουλάχιστον 2 πιθανές κυκλοφορίες απέχουν παρασάγγας από την κατάργηση της αποκλειστικότητας ανά πλατφόρμα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι, κουλ, αρκεί να αντιλαμβανόμαστε πως τουλάχιστον 2 πιθανές κυκλοφορίες απέχουν παρασάγγας από την κατάργηση της αποκλειστικότητας ανά πλατφόρμα.

Δεν χρειάζεται η κατάργηση, αρκεί η σταδιακή διάβρωση μέχρι την αποσύνθεση. Με κάθε τίτλο που γίνεται multiplatform αποδυναμώνεται το συνολικό πακέτο. Για παράδειγμα, πριν από 15 χρόνια ήξερες ότι χρειαζόσουν Playstation για να παίξεις τα παιχνίδια της Sony, την συντριπτική πλειοψηφία των japanese games, τα παιχνίδια που κλείδωσε η Sony με σουινικές μεθόδους και ορισμένες σειρές που δεν κυκλοφoρούσαν σε PC, π.χ. Tekken.

Ένας παίκτης δηλαδή μπορεί να χρειαζόταν PS για την πρόσβαση σε ας πούμε 50 παιχνίδια που θα τον ενδιέφεραν κατά την διάρκεια μιας γενιάς. Αυτά τα 50 παιχνίδια σήμερα είναι 10, του χρόνου θα είναι 7, σε πέντε χρόνια θα είναι 4. Το κίνητρο εξασθενεί συνεχώς και κάποια στιγμή η βιομηχανία θα περάσει στο στάδιο που το concept της αποκλειστικότητας σε ένα κουτί θα μοιάζει το ίδιο παράξενο με το αν οι ταινίες της Sony έπαιζαν αποκλειστικά στις τηλεοράσεις της Sony. Το μέλλον είναι ξεκάθαρα οι software platforms ή/και το streaming.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ναι, και συμφώνω. Αλλά έθεσα το ζήτημα σε χρονικό ορίζοντα μιας γενιάς κονσολών, οίτοι 5-7 χρόνια. Δε βλέπω πώς θα έχει ολοκληρωθεί η αποσύνθεση σε αυτό το χρονικό διάστημα. Σε αυτό εξέφρασες αμφιβολία. Προφανώς και δεν είμαι σε θέση να προδικάσω το μέλλον, αλλά δεν έχω επαρκείς ενδείξεις για μια τέτοια υπόθεση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι, και συμφώνω. Αλλά έθεσα το ζήτημα σε χρονικό ορίζοντα μιας γενιάς κονσολών, οίτοι 5-7 χρόνια. Δε βλέπω πώς θα έχει ολοκληρωθεί η αποσύνθεση σε αυτό το χρονικό διάστημα. Σε αυτό εξέφρασες αμφιβολία. Προφανώς και δεν είμαι σε θέση να προδικάσω το μέλλον, αλλά δεν έχω επαρκείς ενδείξεις για μια τέτοια υπόθεση.

Δεν εξέφρασα κάπου αμφιβολία, απλώς μετέδωσα πληροφορίες που έχω ακούσει. Αυτό που ακούγεται είναι ότι πολλαπλοί τίτλοι της Sony βρίσκονται σε διάφορα στάδια ανάπτυξης για PC. Δεν νομίζω ότι θα δούμε κυκλοφορία day 1 σε στυλ Microsoft αλλά οι φήμες λένε ότι η πλειοψηφία των ελαφρώς παλιότερων τίτλων είναι καθ' οδόν.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Το μέλλον είναι να παίζουν όλα όπου μπορεί να τα σηκώσει το υλικό. Στο οποίο υλικό μπορούμε να επέμβουμε, αν θέλουμε.

Δεν είμαι κατά του stream, αν γίνεται μεταξύ δικών μου μηχανημάτων ( πχ, αντί να στήνεις PC για κάθε μέλος της οικογένειας, φτιάχνεις ένα server και οι υπόλοιποι έχουν κάποιου είδους thin client. Το να τρέχω τα παιχνίδια μου σε άλλη υπηρεσία... χμμ. Γενικά, δεν μου αρέσει το μοντέλο SaaS. Ακόμα και σε ταινίες/μουσική/σειρές, αυτά που με ενδιαφέρουν πολύ θα τα ήθελα σε δικό μου αντίτυπο.

Περί αποκλειστικοτήτων, θα συμφωνήσω με τον @Admiral. Κάποτε οι first/second party τίτλοι κονσολών, και οι ιαπωνικοί 3rd parties ή έβγαιναν ή καθόλου, ή πολύ αργότερα, ή ήταν κακές μεταφορές και λέγαμε και «ευχαριστώ». Τώρα, με την (σχετική) ομοιογένεια μεταξύ PS/XBOX/PC, και του Switch με τα Tegra Tablets, είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει μεταφορά. Και εδώ που τα λέμε, με τα μεγέθη που φτάνουν σε κόστη τα ΑΑΑ παιχνίδια, όσες περισσότερες full price πωλήσεις, τόσο το καλύτερο .
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Dude, you literally prompted for pressing 'X' to doubt.

Ναι βρε, στο αρχικό post που μίλησες γενικά για exclusives! Όχι στο δεύτερο που διευκρίνισες!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Η μόνη που κρατάει καλά τις αποκλειστικότητες ακόμα είναι η Nintendo. Η MS ουσιαστικά έχει φτάσει πάρα πολύ κοντά στο σημείο της αποσύνθεσης που είπε ο Admiral πιο πάνω. H Sony μπορεί να μην το φτάσει σε 10 χρόνια (ή και ποτέ), αλλά το ζήτημα είναι πως αφήνει ελεύθερα όλο και περισσότερο παιχνίδια, και κατ' επέκταση έχουμε μεγαλύτερη ποικιλία στις επιλογές μας.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Κυρίως τη Νιντέντο είχα κι εγώ κατά νου. Προβλέπω σεπούκου Μιγιαμότο πριν δούμε Νιντέντο ΙΡ σε άλλη πλατφόρμα (μη μου πει κανείς για mobile plz, είπαμε...)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κυρίως τη Νιντέντο είχα κι εγώ κατά νου. Προβλέπω σεπούκου Μιγιαμότο πριν δούμε Νιντέντο ΙΡ σε άλλη πλατφόρμα (μη μου πει κανείς για mobile plz, είπαμε...)

ColdGrotesqueCaudata-small.gif
 
Top Bottom