What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Tα 10 καλυτερα παιχνιδια ρολων στο PC

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ειναι το ειδος που μου αρεσει περισσοτερο. Πειτε πια εχετε ψηλα στην εκτιμηση σας. Μην μου πειτε κανα Diablo,οκ καλο στην εποχη του, αλλα rpg δεν ειναι.
1. Βaldur's Gate 1 & 2 με ολα τα παρελκομενα. Ενταξει μπορει σημερα να μην βλεπεται απο γραφικα, αλλα σε ολους τους, αλλους τομεις, σημειο αναφορας των rpg. Με το ρελοαντεντ οκ ξαναπαιζεται. Δεν εχω ασχολιθει με το 3, ακομα.
2 NWN 1 & 2 με τα παντα ολα. Το 2 καλυτερο, γιατι 12 ατομα παρτυ που ξανακουστικε?
3 Drakensang ολη η σειρα
4 Planescape Torment. πολυ καλο rpg, εμενα προσωπικα δεν μου πολυαρεσε ο κοσμος του
5 Dragon Age ολη η σειρα. Νταξει οκ, αλλα περιληπτικη περιληψη της περιληψεως. Το 1 μακραν το καλυτερο.
6 Fallout 1, 2, tactics που εχω παιξει αν και παιδι του τοξου και του αλογατου μου αρεσαν
7 IWD 1 & 2 ok για το μεσοδιαστημα μεταξυ BG1 και BG2
8 Vampire masq. Blood/Redemption δεν κοβω και φλεβες αλλα ενταξει
9 Τemple of elem. evil λιγο κουραστικο για μενα λογω turn base
10 Bard's tale περαν καποιων αστειων διαλογων δε ελεγε και πολλα
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
top 10 rpgs... procceeds to list 15+

Το 2 καλυτερο, γιατι 12 ατομα παρτυ που ξανακουστικε?

τετραμελή ομάδα είχε, εκτός αν εννοείς πόσους έβρισκες συνολικά


Δύσκολα μας βάζεις. Χωρίς συγκεκριμένη σειρά εκτός από τ 3 πρώτα

-PS Torment
-Baldur's Gate 2
-Witcher 3
-Pillars of Eternity
-Baldur's Gate
-VtM: Bloodlines
-KOTOR 2
-Icewind Dale
-Gothic 2
-Mass Effect
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Witcher 3
Gothic 2
Oblivion
Skyrim
Divine Divinity
Divinity 2: Developer’s Cut
Fallout 3
South Park: The Stick of Truth
Divinity: Original Sin
Mass Effect 3

Και χωρίς κανένα τρολάρισμα.
Αλλά για να είμαι δίκαιος, δεν έχω παίξει: Elex, Kingdom Come, Divinity: Original Sin 2, Disco Elysium, Tyranny, Greedfall.
Και για μένα η Larian είναι η κορυφαία εταιρία στο είδος των RPG. Τα παιχνίδια τους συνδυάζουν την επικότητα με το χιούμορ, στις σωστές δόσεις.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,543
Witchers
baldurses
divinities
gothics
elder scrollses
drakensangs

ελίζιος (δεν ειναι "μαζι" με τα αλλα. δεν το θεωρω αρπιγκί με την τραντίσιονα εννοια, αλλά υβριδιο ειδών.)


ΧΑ, δεν εφτασα καν στα 10. εκτος αν θεωρειτε οτι εκλεψα. οπότε θα στεναχωρηθω, αλλά συναμα δεν θα πονοκεφαλιασω με τις ωρες διαλεγοντας ενα ενα κέιμ, οπότε γουί γουί σιτσουέισο. :D:giggle::geek:
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
5 Dragon Age ολη η σειρα. Νταξει οκ, αλλα περιληπτικη περιληψη της περιληψεως. Το 1 μακραν το καλυτερο.
Πες μας λίγο, τί σου άρεσε στο DA 2.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Eιλικρινα, τωρα, σαν DA No2, δεν το λαμβανω καν σαν παιχνιδι. Μικρη διαρκεια, πιομικρο κι απο το Αwakening, ειναι, ενα δωματιο η σπηλια που αλλαζοντας εισοδο το παρουσιαζουμε για αλλο χωρο και τες πα, οσα στραβα εχουμε πει, ολα αυτα τα χρονια. Σαν expation του Origins, οπως το θεορω εγω, καλουτσικο ειναι.
Tα Witcher, εγω δεν τα θεορω, rpg. Εχω παιξει μονο το πρωτο, 2 και 3 δεν μπορω να μαθω τον χειρισμο με πληκτρολογιο. Για μενα ειναι μονα τους μια διαφορετικη κατηγορια γιατι εχουν και action και adventure και rpg. Kαι σε δοση, τοση, οσο να μην ενοχλει αλλα να αλληλοσυμπληρωνει το ενα ειδος το αλλο ευχαριστα κι οχι βαρετα.
Divine Divinity/Beyond Divinity οπως και το Sacred, ωραια παιχνιδια, αλλα rpg? Κατα 90% προχωρω και σφαζω ειναι. Και ο Καρπαθουλας των Δρακουλιων νασαι τοσο σφαξε σφαξε νησαφι πια. Ναι μεν πιο πλουσια απο Διαβλο, σε rpg elements, αλλα Διαβολικα κι οχι ερπιτζια. Σεβαστες βεβαια οι αποψεις του καθενος.
Στο NWN2 νορμαλ 6 χαρακτηρες παρτυ, και γινεται και μεχρι 12. Και το 1 καλο, οκ, αλλα παρτυ μονο με τον Τομυ Αντεργκαλοους
Και λεγοντας το DA1 καλυτερο απο ταλλα 2, με την εννοια του "μη χειρον, βελτιστον" γτ με 4 ρατσες και 3 ειδικοτητες ερ πι τζι για να το κλαινε οι ρεγγες ειναι.
Α! ρε μπαλντουρα 3 ποτε θα πεσεις στα 20 ευρα να σε τσιμπικω.
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,252
Όταν κάνω τον γιατρό
Χωρίς σειρά προτεραιότητας:

New Vegas
KOTOR 2
Planescape Torment
Bloodlines
Witcher 3
Baldur's Gate 2
Dark Souls
Underrail
Gothic 2 (αν και πάνε χρόνια από τότες)
Disco Elysium (και ας μην το έχω τελειώσει, ακόμα)
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Στο NWN2 νορμαλ 6 χαρακτηρες παρτυ, και γινεται και μεχρι 12
θα σου το χαλασω αλλα vanilla το party στο nwn2 ειναι εσυ ο player character συν 3 npc, δλδ 4 ατομα συνολο. με σημεια να εχεις temporary εναν 5. με mods πηγαινε παραπανω.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ωραίο θέμα, αφήνω το Πί στην είσοδο του καφενέ και πάμε.

Disco Elysium (γιατί Θέε μου, ξέρει τα πάντα για μένα και μου τα κοπανάει από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο)

Planescape: Torment (γιατί ήξερε τα πάντα για τον έφηβο εαυτό και του τα κοπάναγε με το ανάλογο φανταιζί περιτύλιγμα)

Witcher Trilogy (ενιαία αφήγηση, τεράστιο έπος, αν θέλετε ένα σώνει και ντε, προφανώς το τρίτο, την κορυφαία έκφραση των στοιχείων της)

Fallout: New Vegas (ίσως το κορυφαίο μετα-αποκαλυπτικό western όλων των εποχών)

Fallout 2 (ίσως το πιο αστείο και απολαυστικό σε κάθε λεπτό του RPG της Black Isle)

Deus Ex: Human Revolution (η κορυφαία έκφραση του cyberpunk ονείρου επί της οθόνης μας)

Mass Effect Trilogy (ενιαία αφήγηση, αν διαλέγουμε ένα θα πάω με το δεύτερο. Ληστεία/γουέστερν στο διάστημα και καινοτόμησε τόσο πολύ στον καιρό του)

Baldur's Gate 2 (Εκπληκτικός κόσμος και ιστορίες NPC's και companions που μου φαινόταν πραγματικά πως τραβούσαν για πάντα. Περίμενα πχ ότι το εφηβικό ρομάντζο μου με την Γλυκιά Νεραϊδα Aerie -ή όπως την ελέγαν- θα τελείωνε με Bioware-ικό φιλάκι, άντε τίποτε διακριτικούς εναγκαλισμούς πλάι στα κούτσουρα, αλλά όχι. 'Οι δικοί μου ταξιδεύουν ακόμα και με το μωρό εννιά μηνών στην κοιλιά αγαπούλα μου, ΜΗ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, ΘΑ ΤΟΝ ΦΑΜΕ ΤΟ ΔΡΑΚΟ'. Ο σκατόφλωρος Chevalier μου δεν βίωσε ποτέ ξανά την αυταπάτη του ρομαντικού έρωτα εντονότερα.

Vampire The Masquerade: Bloodlines (Κατανοούσε πλήρως την φαντασίωση του ντιντή Τορεαδορογκοθά και σου επέτρεπε να τη ζήσεις, δίχως κουτάκι Σπράιτ στο κεφάλι και γκαρίδες 'Ε αρχίδα, πάλι με το παλτό της μαμάς σου βγήκες;')

Dragon Age: Origins (Γιατί προσπάθησε φιλότιμα -και κατάφερε- να περιλάβει σχεδόν όλα τα κλισέ της Χρυσής Εποχής των RPG's στο πακέτο του.)
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Πρωινός καφές με λίστα, γκούντ! Η λίστα μου (η σειρά είναι τυχαία όπως μου έσκαγαν στο μυαλό) με μικρή περίληψη για την κάθε επιλογή...


1) Might and Magic 6 - 7 - 8
H άτυπη τριλογία (σεναριακά δεν συνδέονται, χρησιμοποιούν το ίδιο engine και τεχνοτροπία) του MnM universe που χάρισε στον πιστιρικά Σάβαταρ εκατοντάδες RPG ώρες. First person party based rpg, που συνδυάζει τόσο dungeon crawling όσο και open world exploration. Είδος προς εξαφάνιση δυστυχώς...

2) The Witcher 3
Πήγε το story telling στα RPG σε άλλα επίπεδα συνδυάζοντας υπέροχο γράψιμο/ιστορία/χαρακτήρες/lore με φοβερά production values . Φυσικά όλη η τριλογία αξίζει απλά βάζω το 3ο μέρος μόνο του γιατί είναι με διαφορά το καλύτερο.

3) Fallout : New Vegas
Φοβερό γράψιμο, υπέροχη post nuclear cowboy ατμόσφαιρα και ένα μάθημα της Obsidian πως ότι υλικά και να έχεις (γκουχ...gamebryo...γκουχ) άμα κατέχεις το σπορ κάνεις παιχνιδάρες!

4) Wizardry 8
Το κύκνειο άσμα της ιστορικής σειράς cRPG και προσωπικά το αγαπημένο μου. Κράτησε την ολντσχουλιά των παλιών και την μπόλιασε σε σύγχρονο (για την εποχή του) 3D τεχνικό τομέα. Ιδιαίτερο, τόσο σε gameplay όσο και σε ιστορία, αλλά μαγικό!

5) Gothic I + II
Παινχίδια σταθμός για τα cRPG. Οι περιπέτειες του nameless hero μας χάρισαν εκατοντάδες ώρες rpg ψυχαγωγίας και προκλήσεων. Θα έβαζα πλάι τους και το πρώτο Risen

6) Dragon Age Ι + ΙΙ
Ναι, μου άρεσαν και τα 2! Σίγουρα το πρώτο ξεχωρίζει για το ποιο στιβαρό και ποιοτικό story telling του (και τις επικές ανατριχίλες) Το 2ο μέρος για μένα είναι αρκετά παρεξηγημένο λόγο των ιδιαιτεροτήτων του (περίεργες κάμερες, περιορισμένα μέρη κτλ.) αλλά είναι ένα πολύ καλό RPG με ωραίο γράψιμο, ιστορία και χαρακτήρες. Όχι , το 3ο δεν μπορώ να το βάλω στην ίδια κατηγορία, ευχάριστο μεν, αρκετά επίπεδα κάτω δε...

7) VtM : Bloodlines
Ότι καλύτερο έχω παίξει σε RPG με βαμπίρια! Και φοβερή ατμόσφαιρα...

8) Fallout 1+2
Οι 2D πρόγονοι των Fallout είναι απλά υπέροχοι. Παιχνίδια θρύλοι απλά, που ακόμα και σήμερα ξεκινάς playthrough για 20η φορά και ανακαλύπτεις νέα πράματα που δεν είχες δει

9) Mass Effect Trilogy
Δεν τα λες καθαρά RPG, αλλά περισσότερο υβρίδια Shooter με RPG στοιχεία και έντονο story telling. Όλη η τριλογία είναι μια υπέροχη gaming εμπειρία συνθέτοντας μια επική space opera.

10) Deus Ex
Έχει μια ιδιαίτερη θέση στην gaming καρδούλα μου γιατί για κάποιο λόγο το αγνοούσα για αρκετά χρόνια και όταν (τελείως τυχαία) το έπαιξα έμεινα με το στόμα ανοικτό.

Δυστυχώς είναι αρκετά που λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω παίξει ( π.χ. τα Original Sin) και ενδεχομένως να εκτόπιζαν κάποιες επιλογές μου...
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Divine Divinity/Beyond Divinity οπως και το Sacred, ωραια παιχνιδια, αλλα rpg? Κατα 90% προχωρω και σφαζω ειναι. Και ο Καρπαθουλας των Δρακουλιων νασαι τοσο σφαξε σφαξε νησαφι πια. Ναι μεν πιο πλουσια απο Διαβλο, σε rpg elements, αλλα Διαβολικα κι οχι ερπιτζια. Σεβαστες βεβαια οι αποψεις του καθενος.
Καμία σχέση τα Divine/Beyond Divinity με τα Diabloes, Sacreds, Torchlights! Καμία απολύτως σχέση.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
  • Witcher III GOTY (ενιαίο και αδιάσπαστο)
  • Baldur's Gate II + Throne of Bhaal (<3)
  • Knights of the Old Republic II (οριακά το δεύτερο έναντι του πρώτου, σκοτεινά ομορφότερο)
  • Mass Effect (το πρώτο, σαν εκπρόσωπος της τριλογίας)
  • Dragon Age: Origins (το δεύτερο το σκίπαρα παντελώς, προσεχώς θα παίξω και το Inquisition)
  • Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark (άλλο επίπεδο από το βασικό παιχνίδι)
  • Neverwinter Nights 2 (ξεχωρίζει το Mask of the Betrayer)
  • NieR: Automata
  • Fable
  • Icewind Dale II
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Δε διαφέρουν πολύ οι απόψεις μας μεταξύ τους, όπως βλέπω λίγο-πολύ όλοι τα ίδια -καλά- γούστα έχουμε, οπότε θα αναφέρω απλά τα αγαπημένα μου με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια, και χωρίς να τα "τσουβαλιάσω" ανάλογα το continuity. Προφανώς και η λίστα δε τα παίρνει όλα, αλλά ούτε είναι και απόλυτη, μιας και ακόμα και όσο την έγραφα έκανα πολλές αλλαγές και αμφιταλαντεύσεις.

1. Gothic 1. Safe space μου για όταν κάτι δε πάει καλά κτλ, πέρα από αυτό, έχει perfect atmosphere, music, setting και χαρακτήρες.
2. Witcher 1, ατμοσφαιράρα, πανέμορφα τα outskirts of Vizima, και γενικά αρκετό rp στο 2ο-3ο chapter.
3. Witcher 3, συνδιασμός λίγο-πολύ όσων έχω πει για τα παραπάνω, + έντονη σλαβική μυθολογία.
4. Gothic 2, είναι λίγο χαμηλά, αλλά κυρίως γιατί είναι πολύ πιο generic και classic σε σύγκριση με το 1.
5. Risen 1, πολύ καλή "Gothic εμπειρία" αλλά με χάλασε το υπερβολικά μεγάλο τελευταίο dungeon.
6. Elex, ότι έχω πει για τα δύο πρώτα, συν sci-fi.
7. Witcher 2, έπαθε "Gothic 2", δηλαδή είναι για εμένα το πιο generic και classic από τα Witcher
8. Baldur's Gate 2
9. KOTOR 1
10. Risen 3, ότι έχω πει για τα 2 πρώτα, συν έντονο πειρατικό στοιχείο.

honorable mention στο Lands of Lore 1, γιατί είναι το πρώτο παιχνίδι "του είδους του και της εποχής του" που ακόμα και εγώ μπόρεσα να παίξω χωρίς ιδαίτερη δυσκολία και ψάξιμο στο google κτλ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,445
Ξεκινάω χωρίς να είμαι καν σίγουρος αν έχω 10 RPG να γράψω :p

Σειρά τυχαία.

Witcher 1-2-3, από όλα το καλύτερο ήταν το 2, και την ίδια στιγμή το χειρότερο σε inventory UI (σκατά στας κονσόλας)

Neverwinter Night, ναι δεν το τερμάτισα ποτέ, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ.

Pillars of Eternity τελειώνω και τα DLC αυτές τις μέρες. Μιας και δεν είχα ποτέ επαφή με τα μεγάλα κλασσικά ισομετρικά, μου έκανε εντύπωση πόσο το γούσταρα αυτό εδώ.

Fallout NV. Δεν είχα επαφή με τα παλιά, το 3 μου έβγαλε περισσότερο FPS με level up, το NV όμως μου έδειξε τι ωραία που είναι όταν γίνεται σωστά η δουλίτσα.

Dragon Age Origins. Με συνεπήρε όπως λίγα άλλα παιχνίδια και για κάποιο λόγο μου δημιούργησε πολύ έντονα συναισθήματα.

Silver. Θα έλεγα είναι το πρώτο μου RPG, μου έχει μείνει χαραγμένο στο μυαλό και το πήρα και στο GoG σε κάποια φάση, ίσως μια μέρα το ξανά περάσω μια βόλτα.

World of Warcraft. Μετράει; :p

Αυτά βασικά, έχω και άλλα στο backlog, αλλά ποτέ δεν ήμουν RPGάκιας να πω την αλήθεια.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
1. Baldur's gate 2
2. fallout 2( ηταν η πρωτη μου επαφη με το franchise)
3. gothic 2 ( #)
4. fallout new vegas
5. eye of the beholder 1
6. vampire bloodlines
7. morrowind
8. witcher 3
9. icewind dale 2
10. nwn 1

Με αυστηρη σειρα
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Bρισκω, 9/10 απο οσα αναφερατε παιχνιδαρες. Μερσι, για τις λιστες σας. Με καποια απο αυτα που δεν γνωριζω θα ασχολιθω συντομα. Αν και εννοουσα κλασικα rpg, οχι υβριδια η action/adv. με στοιχεια rpg.
θα σου το χαλασω
Oχι δεν μου το χαλας. Εχω πολλα χρονια να ασχολιθω δεν θυμαμαι καλα, νομιζω 3 στο πρωτο μερος 4 μετα, αλλα με DebugMode μπορεις να ανεβασεις τον αριθμο των party members. Aν θελεις μπορω να ψαξω στις σημειωσεις μου να βρω τους κωδικους.
  • Dragon Age: Origins (το δεύτερο το σκίπαρα παντελώς, προσεχώς θα παίξω και το Inquisition)
  • Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark (άλλο επίπεδο από το βασικό παιχνίδι)
  • Neverwinter Nights 2 (ξεχωρίζει το Mask of the Betrayer)
Υποκλινομαι!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Αν και εννοουσα κλασικα rpg, οχι υβριδια η action/adv. με στοιχεια rpg.
Ε οι λίστες τότε όλες πιστεύω θα ήταν κοινές πάνω-κάτω, δεν υπάρχουν και πολλά hidden gems σε μια κατηγορία που από μόνη της κοντεύει να γίνει "hidden gem".
Θα έβλεπες Might and Magic, που ήδη είδαμε, Wizardry, Krondor games, Black Isle/Interplay games, Obsidian και λίγο Bioware ενδεχομένως.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,982
Δηλαδή, για να καταλάβω, αυτό το θρέντι είναι κάτι σαν αυτοαπογραφή των γκέιμερζ όσον αφορά τα αρπιτζί;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Baldur's Gate 2.

Planescape Torment.

Might and Magic 6-7
. (Savatar, ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ) Το 8 πλέον έδειχνε την ηλικία του και φαινόταν η ανάγκη ανανέωσης.

Witcher series και δεν θέλω μα και μου για λεπτομέριες όπως συγκεκριμένο entry (αλλά αν επιμένετε, το pinnacle του Witcher III ).

Betrayal at Krondor, πόσο μα πόσο χρειάζεται ο gaming πολιτισμός ένα πνευματικό διάδοχο (που είναι στα σκαριά εδώ και 5+ χρόνια).

Shadowrun Dragonfall Director's Cut, πολύ πιο κοντά στο vibe του Planescape Torment από το Numenera.

Mass Effect series, με κορυφαίο το 2.

Gothic series
, με κορυφαίο το Gothic 2 Gold.

Lands of Lore 1.

Vampire the Masquerade - Bloodlines.

The Elder Scrolls III - Morrowind.

Ultima Underworld 1 + 2.

Knights of the Chalice
, το καλύτερο combat-focused rpg που δεν έχει παίξει κανείς εκτός των θαμμώνων του Codex.

Δυστυχώς το Pathfinder Wrath of the Righteous το προχωράω με ρυθμούς αρθριτικής χελώνας, αλλά φαίνεται να έχει τα φόντα να μπει στο πάνθεον (κάτι που δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση για το Kingmaker, κι ας χτυπιούνται κάποιοι πλανημένοι).

Δεν έχω παίξει ακόμα κάποια που θέτουν δυνατή υποψηφιότητα για μελλοντική προσθήκη, όπως Fallout New Vegas, Kingdom Come Deliverance και Divinity Original Sin 2 (ξέρω, αράδιασα 800 ώρες gaming πολύ κάζουαλι και η Πραγματική Ζωή γελάει).
 
Last edited:
Top Bottom