What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Tα 10 καλυτερα παιχνιδια ρολων στο PC

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Με σειρά προτίμησης, περιλαμβάνονται και action RPGs για να καταφέρω να συμπληρώσω 10:

1. Μass Effect Trilogy - Το Έπος των επών στο gaming για εμένα, παρά το Lost-ικό φινάλε. Το 2ο μέρος είναι το αγαπημένο μου. Πέρασα καλά και με το Andromeda, αλλά ήταν εμφανώς μια κλάση τουλάχιστον κάτω.

2. Disco Elysium - Χαλαρά το πιο πρωτότυπο όλων και με απίστευτη αισθητική. Απλά θλίβομαι για όποιον δεν το έχει βιώσει ακόμα.

3. Cyberpunk 2077 - Πέστε να με φάτε, αλλά σόρρυ, και το setting προτιμώ περισσότερο και μια χαρά playable ήταν στο PC. Το διασκέδασα τόσο πολύ, ώστε να μην μπορώ να βάλω σε χαμηλότερη θέση.

4. Witcher Trilogy - Αν την γλίτωσα με το Cyberpunk, τώρα δεν πρόκειται: Η σειρά προτίμησης μου είναι η σειρά που βγήκαν.

5. Deus Ex: Human Revolution - Ειδικά μαζί με το Τhe Missing Link DLC, από τις πιο αξέχαστες εμπειρίες. Μια χαρά ήταν και το Mankind Divided, αλλά ένα σκαλί πιο κάτω.

6. Tyranny - Δεν έχω εμπειρία με RPGs σχολής Baldur's Gate, και γενικώς άλλα fantasy ισομετρικά για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά το συγκεκριμένο με κράτησε καρφωμένο στην οθόνη χωρίς να θέλω να παίξω κάτι άλλο μέχρι να τελειώσει ( υπόψιν ότι συνήθως παίζω τουλάχιστον 5-6 παιχνίδια παράλληλα). Το ξεχώρισα για το σύστημα μαγείας και την γραφή του.

7. Might & Magic 6-7-8 - Από τα πρώτα που έχω παίξει, πριν 20 χρόνια. Αν και η ιστορία δεν ήταν και το πιο δυνατό τους σημείο, ο κόσμος ήταν πλούσιος και γενικά σαν παιχνίδια πολύ εθιστικά.

8. System Shock 2 - Αν δεν το θεωρείτε RPG, τότε βάλτε εδώ το Outer Worlds.

9. Alpha Protocol - Κατασκοπευτικό θρίλερ που κάθε επιλογή μετράει πραγματικά. Ο χειρισμός είναι λίγο σπαστικός, αλλά το υπόλοιπο πακέτο σε ανταμείβει.

10. Shadowrun Returns - Καλή μεταφορά του tabletop RPG, που μπλέκει το cyberpunk με το fantasy. Θέλω να παίξω και τα επόμενα που βγήκαν γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα.

Δεν έχω παίξει και πολλά ακόμα να πω την αλήθεια και θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το είδος. Έχω τελειώσει τo πρώτο Dragon Age και το Blackguards, που είχε σχετικά πρωτότυπο σύστημα skills και levelling. Έχω παίξει από λίγο, με σειρά προτίμησης, τα εξής: Arx Fatalis, Anvil Of Dawn, Vampire: Bloodlines, Fallout New Vegas, Fallout, Might & Magic 9, Wizardry 8, Icewind Dale, Arena, Daggerfall, Oblivion.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τα πέντε πρώτα με αξιολογική σειρά, τα υπόλοιπα όπως μου ερχόταν:

1. Witcher trilogy (κυρίως το Wild Hunt, αλλά απογειώνεται ως εμπειρία αν έχεις παίξει και τα υπόλοιπα)
2. VtM: Bloodlines
3. Planescape: Torment
4. Baldur's Gate II + expansion (το 1 δεν το είχα ποτέ σε τρομερή εκτίμηση)
5. Mass Effect trilogy (αγαπημένο το 2)
6. Shadowrun trilogy (σαν ατμόσφαιρα με κέρδισε περισσότερο το πρώτο, ωστόσο το Dragonfall είναι σίγουρα το πιο πλήρες της σειράς, και στο τρίτο μού άρεσε το setting)
7. Dragon Age: Origins
8. Neverwinter Nights (κυρίως χάρη στο Hordes of the Underdark DLC)
9. Deus Ex Human Revolution + Mankind Divided (δεν ξέρω αν μετράνε για RPG αλλά τα αγαπάω αμφότερα με πάθος)
10. KotOR 1 & 2 (λατρεία και τα δύο, δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω)
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Cyberpunk κανείς; :p
Ενας λίγο πιο πάνω. Το βάζω και εγώ άσχετα που δεν έχω γράψει λίστα. Αρνούμαι να γράψω γιατί στην τλκ δεν διαφέρει και πολύ από τους υπόλοιπους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Cyberpunk κανείς; :p

Literally 2 posts above

3. Cyberpunk 2077 - Πέστε να με φάτε, αλλά σόρρυ, και το setting προτιμώ περισσότερο και μια χαρά playable ήταν στο PC. Το διασκέδασα τόσο πολύ, ώστε να μην μπορώ να βάλω σε χαμηλότερη θέση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
μα τι μπαναγία το πήδηξε το μάτι μου
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Παρόλο που έχω ήδη ποστάρει τη λίστα μου, θα κάνω ξεχωριστό post για ένα ξεχωριστό παιχνίδι, που πραγματικά δεν ξέρω πώς το ξέχασα πριν.

Για εμένα το Anachronox είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών, και το μόνο παιχνίδι "τύπου" JRPG που πιστεύω πως αξίζει μια θέση σε λίστες με τα καλύτερα CRPG - ίσως επειδή δεν το έχουν φτιάξει Γιαπωνέζοι...

EDIT: Αν και η κουβέντα "τι είναι RPG" δεν οδηγεί πουθενά, στο δικό μου μυαλό τα Deus Ex ανήκουν σε άλλη κατηγορία, αλλιώς θα έμπαιναν όλα μέσα - ναι, ακόμα και το Invisible War μου άρεσε.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
λολ αρνούμαι να βάλω μόνο 10 εννοείται

Σε τυχαία σειρά, όπως μου έρχονται:

The Witcher 3: Wild Hunt
Pathfinder: Wrath of the Righteous
Pathfinder: Kingmaker
Divinity: Original Sin 2
Pillars of Eternity
Pillars of Eternity II: Deadfire
ATOM RPG
UnderRail
STAR WARS™ Knights of the Old Republic™ II: The Sith Lords™
Baldur's Gate 1+2
Planescape Torment
Elex
Risen
The Witcher
Wasteland 2+3
Mass Effect (2007)
Knights of the Chalice 2
Lords of Xulima
Might And Magic X: Legacy
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Έχεις παίξει Knights of the Chalice 2? Και σου άρεσε; Έχει φάει πολύ κράξιμο από κόντεξ μεριά.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Έχεις παίξει Knights of the Chalice 2? Και σου άρεσε; Έχει φάει πολύ κράξιμο από κόντεξ μεριά.
Ναι, το έχω κικσταρτώσει, και έχω ρίξει αρκετές ώρες, καθώς έχει πολύ συχνά updates.
Έκανα τσιτ λίγο βέβαια, καθώς είναι μη ολοκληρωμένο γκέιμ, αλλά είναι από αυτά που ξέρεις ακριβώς πώς θα είναι όταν βγουν ξέρω 'γω.
Τι να σου πω, πάντα περνάω φίνα όταν το τρέχω, το combat είναι απολαυστικό.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Η αληθεια ειναι, οτι το καλυτερο rpg η οποιας αλλης κατηγοριας παιχνιδι, ειναι εκεινο που μας διασκεδασε, το χαρηκαμε για πολλες πολλες ωρες και μας εκανε να ξαναπαιξουμε.
Στην εποχη τους, Diablo, div. Divinity/Beyond, Sacred, αμετρητες ωρες παιξιματος και διασκεδασης. Σημερα μου φαινονται μονοτονα. Ξεκινας μια αποστολη, σκοτωνεις 5000 mobs, στην διαδρομη, 5-10 λεπτα στην αποστολη, αντε παλι 5000 ιδια κριπακια, στην επιστροφη. Diablo, εχω σε playstation, peirata, pc και collector's 1&2.
Witcher 1, αν και εχω και 2-3, δεν εχω ασχολιθει ακομα. Ενα απο τα ομορφοτερα για μενα παιχνιδια που εχω παιξει. Και θα αγοραστει και κουτατο αν το βρω. Το τερματισα 2 φορες, ξεκινησα τριτη και το παρατησα, γιατι ξερω πλεον που θα παω και τι πρεπει να κανω.
Baldur's-NWN2 π.χ. θα ξαναπαιξω καποια στιγμη, γιατι εκτος απο τους πολλους χαρακτηρες, εχω και πολλους συνδιασμους παρτυ, που κανουν το παιχνιδι να διαφερει καπως.
Pillars, τερματησα προσφατα το πρωτο, θα αποκτιθει ολη η σειρα, τα θελω κι αυτα κουτατα (ευσεβεις ποθοι) Περιμενω τις διακοπες του 15αυγουστου, μουχει ταξει μια ψυχη, κι αν ταξεις σε παιδι, η γερο-παιδι το δενουν σε ψιλο μαντιλι.
Απο τις λιστες σας, εχουν μπει αρκετα παιχνιδια στο στοχαστρο. Οποτε, με συνγχωρειτε για την φραση μου, χεστηκα, αν το πι σι μου ειναι συμβατο, με τα επερχομενα win 11 και ολο το ΜπιλΓκειτζιδικο συναφι
BTW τον Σταματημενο τον εχετε δει τωρα τελευταια? Εχω να τον δω 2-3 μερες κι ανησυχισα καπως? Λετε ναχει παει στο χωριο?
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Οποτε, με συνγχωρειτε για την φραση μου, χεστηκα, αν το πι σι μου ειναι συμβατο, με τα επερχομενα win 11 και ολο το ΜπιλΓκειτζιδικο συναφι

Δεν θυμάμαι να ρώτησε κανείς, αλλά σε κάθε περίπτωση

BabyYodaBoomerOK.png
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,658
Might And Magic X: Legacy
Ενδιαφέρον ότι βάζεις αυτό στη λίστα σου και όχι το Legend of Grimrock.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,446
meanwhile ο Βασίλης η Πύλες δεν έχει πάρε δώσε με αυτά εδώ και χρόνια.
 
Top Bottom