What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τα courier έχουν απλά καταρρεύσει.

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Δυστυχώς όχι. Έχω άτομο του πολύ πολύ στενού μου κύκλου, που το Πάσχα μπήκε σε καραντίνα μαζί με ολόκληρο το υποκατάστημα κούριερ όπου δούλευε, αρνήθηκε να σπάσει την καραντίνα ενώ η εταιρία τους γύρισε πίσω στις 10 μέρες, με την επιστροφή του τιμωρήθηκε, τους ανακοίνωσαν ότι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι θα δουλεύουν υπερωρίες χωρίς να πληρώνονται, αρνήθηκε, τον βγάλανε σε αναστολή μεγάλη Παρασκευή και εξωθήθηκε σε παραίτηση.

Θαυμαζω πάντως το ευρύ πνεύμα που έχεις, το οποίο όμως περιορίζεται ανησυχητικά όταν τα στοιχεία δεν συμφωνούν μαζί σου.

Έτσι σου είπε ο φίλος/συγγενείς σου; Αρα ΠΡΟΦΑΝΩΣ το ίδιο ισχύει για όλη την βιομαχανία............ Τι είναι εντύπωση έχεις ακουστά;
Edit: Επειδή δυσκολευόμαστε να συνεννοηθούμε.... Δεν λέω ότι δεν ισχύει.. ούτε δέχομαι αμάσητα ότι ισχύει, μέχρι να δω ΔΕΔΟΜΕΝΑ που δεν συνδέονται με biased μαρτυρίες......

Εγώ από την άλλη θαυμάζω τους ανθρώπους που μπορούν να κάνουν κουβέντα χωρίς ad hominem..
 
Last edited:

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Αυτό δεν ισχύει και τόσο. Ηράκλειο μάλλον πήγε την επόμενη μέρα, στο Ηράκλειο λογικά έμεινε κανά 10ημερο. Το tracking δεν προχωράει αν δεν σκαναριστεί στο Ηράκλειο.
09/12/2020 16:33:12​
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ​
ΚΟΥΚΑΚΙ​
17/12/2020 22:31:27​
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ​
ΑΤΤΙΚΗΣ​
22/12/2020 09:34:02​
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ​
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΕΝΤΡΟ​

Στις 17 δεν το σκανάραν όταν έφυγε από Αθήνα;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@Bathory Μπορεί να του άργησαν να του στείλουν κάνα game για Σουίτς του check2fire.

Σοβαρά πάντως, το ένα horror story είναι αυτό που περνάνε οι υπάλληλοι. Το άλλο η σκέψη να χαθεί (μικρό το κακό αν σε καλύπτει paypal) ή να έρθει διαλυμένο επειδή ελέφαντας έκανε stage diving στο σωρό από σκουπίδια 2000 σάκοι αδειάστηκαν από την καρότσα πάνω στο δικό σου δέμα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,047
^δεν καταλαβαίνω το πάνω tracking.
Γενικά η φάση έχει ως εξής: Αν σου στείλω κάτι εγώ σήμερα, σε σένα μπορεί να φτάσει αύριο, αλλά το επόμενο tracking μπορεί να είναι σε 20 μέρες, όταν το πιάσουν να το σκανάρουν σε σένα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
όταν το πιάσουν να το σκανάρουν σε σένα.
Δηλαδή ένα δέμα που περιμένω από εξωτερικό και έχει tracking number σε ελτα κούριερ, υπάρχει πιθανότητα να έχει φτάσει Ελλάδα και να μην έχει ανανεωθεί το tracking;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,047
Δεν ξέρω τι αλλάζει με δέματα από εξωτερικό, αλλά ναι, είναι πολύ πιθανόν.
Ελτά κούριερ ή ταχυδρομείο;
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Μην αγχώνεστε το θέμα θα λυθεί από μόνο του. Με την καινούργια χρονιά θα πρέπει το έλλειμμα της φετινής που φεύγει να περιοριστεί. Οπότε θα πέσει μαχαίρι στο ελάχιστο χρήμα που μοιράζει το κακό κράτος για κρατήσει μικρές επιχειρήσεις και εργαζόμενους. Οι παραγγελίες θα κοπούν μαχαίρι γιατί δεν θα παίζει μία και οι αποθήκες θα αδειάσουν. Μετά οι κούριερ τους εργαζόμενους που ξεζουμιζουν τώρα (ναι ξέρω δεν έχω κάποια επιστημονική έρευνα που να το αποδεικνύει άρα δεν ισχύει) θα τους απολύσουν γιατί δε θα χει δουλειά. Η αγορά ξέρει να αυτορυθμίζεται.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,047
Ελτά κούριερ.
Στις επόμενες δύο βδομάδες, αν είσαι τυχερός, παίζει να προχωρήσει.
Τώρα που δεν θα παίρνουν πακέτα νέα (και καλά, πάλι θα παίρνουν, από πελάτες που έχουν μέσο/πληρώνουν στην ώρα τους κλπ) ίσως και να προλάβουν να διαχειριστούν αυτά που έχουν και κάθονται μέχρι τώρα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,047
Μετά οι κούριερ τους εργαζόμενους που ξεζουμιζουν τώρα (ναι ξέρω δεν έχω κάποια επιστημονική έρευνα που να το αποδεικνύει άρα δεν ισχύει) θα τους απολύσουν γιατί δε θα χει δουλειά.
Δεν ισχύουν αυτά φίλε. Έχεις κάποια επιστημονική έρευνα να μας κοτσάρεις;
Σε λίγο θα μας πεις ότι οι εταιρείες κούριερ έχουν τους εργαζόμενούς τους με μηνιαίες ή τριμηνιαίες συμβάσεις, τους έχουν 7 μέρες/βδομάδα με 12ωρο και απλήρωτες υπερωρίες, ότι δήλωναν με σιγουριά έτοιμοι για νέα "καραντίνα", ότι αντί να προχωρήσουν σε προσλήψεις, επέμεναν να βάζουν πλαφόν στα πακέτα που δέχονται ή και να σταματάνε να παίρνουν τελείως, ή ακόμα και ναυλώνουν ταξί με 1,50+ΦΠΑ το δέμα.
Πολύ φαντασία έχετε.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
Επιστημονικά τζουτζου και σαχλαμάρες... ο λαός ξέρει.
 

Eidolon

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2012
Messages
260
Το ιδιο πραγμα που εγινε με την Τηλεφωνια, την Παιδεια, τα Τσιμεντα, τον Ηλεκτρισμο κλπ θα γινει και με τα ταχυδρομεια. Αμ πως;

Και πολυ κανουν. Μεσος ορος ηλικιας εργαζομενων στα ΕΛΤΑ ειναι τα σαρανταφευγα. Προσληψεις μηδεν, προ πανδημιας. Ολη η βωθριλα του δημοσιου συμπυκνωμενη σε μια υπηρεσια...

 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Η άρνηση παραλαβής ισχύει μόνο για ιδιώτες που φαντάζομαι είναι μικρό ποσοστό των κινήσεων. Οι. Επιχειρήσεις έχουν συμβόλαια με τις εταιρείες courier και παραλαμβάνουν κανονικά. Άρα θα υπάρξει μικρή βελτίωση αλλά όχι κάτι συνταρακτικό. Πιο μεγάλη ανάσα θα πάρουν μετά τις γιορτές που θα σταματήσουν οι αποστολές "δώρων"
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Δηλαδή ένα δέμα που περιμένω από εξωτερικό και έχει tracking number σε ελτα κούριερ, υπάρχει πιθανότητα να έχει φτάσει Ελλάδα και να μην έχει ανανεωθεί το tracking;

Ενημερωτικά, φίλος έστειλε 4 δέματα από Αυστρία -> Αθήνα στις 05/12. Το Tracking δείχνει ότι βρίσκονται
ακόμα Αυστρία αλλά όταν έγινε ερώτηση στα ΕΛΤΑ, απάντησαν ότι έχουν φτάσει Ελ. Βενιζέλο και είναι σε
αναμονή καθώς δίνουν προτεταιότητα στα "εμπορικά" πακέτα, αυτά για τα οποία έχεις πληρώσει και περι-
μένεις να παραλάβεις το αγαθό.

Προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον μόνο μεταφορική για αποστολή πακέτων εκτός Ελλάδας. Πακετάρω το δέ-
μα, βάζω τα στοιχεία αποστολής και διαστάσεις/βάρος στο site της εταιρίας, μου στέλνουν στοιχεία πληρω-
μής, πληρώνω, μου στέλνουν το voucher, το εκτυπώνω και το κολλάω στο κουτί, έρχεται στο σπίτι μου και
παραλαμβάνει, ειδοποιούν τον παραλήπτη με SMS για tracking και τοπικά τηλέφωνα του συνεργάτη.

Σε 3 μέρες ήταν Αυστρία, σε 5 μέρες Βερολίνο, όλα στην πόρτα του παραλήπτη. Ο μόνος λόγος που βγήκα
από το σπίτι ήταν για 10 λεπτά να εκτυπώσω το voucher. Μιλάμε για αποστολές μέσα στο Δεκέμβρη και οι
τιμές κατά πολύ φθηνότερες από ΕΛΤΑ και λοιπά courier.

Οι δικές μου εμπειρίες αλλά και αυτές του κύκλου μου, μού έδειξαν ότι τα courier είχαν πρόβλημα χρόνια
τώρα. Η ACS δεν μου παρέδιδε σχεδόν ποτέ στο σπίτι, πάντα άφηνε χαρτάκι χωρίς να με ψάξει και έτρεχα
στα γραφεία τους για παραλαβή. Τα ΕΛΤΑ είχαν μαζέψει κάτι αργοκίνητα καράβια οπότε έκανες 200 ώρες
κατά την αποστολή και 4-5 εξτρά μέρες να στο παραδώσουν. Πολλές φορές είχα πάει εγώ στα ΕΛΤΑ και το
έπαιρνα από την αποθήκη τους καθώς "το δέμα σας δεν έχει έρθει ακόμα". Μέχρι και πέρισυ, αναγκαζόμουν
να πηγαίνω σε ΕΛΤΑ διπλανής γειτονιάς το οποίο είναι το "κεντρικό" και οι υπάλληλοι είναι αστέρια στην εξυ-
πηρέτηση. Τουλάχιστον είχα βελτιώσει το θέμα της αποστολής. Πλέον μόνο μεταφορική.

Η φάση της καραντίνας απλά έβγαλε στην επιφάνεια το πόσο γτπ ήταν και είναι τα courier. Όταν δεν μπορού-
σαν να μου φέρουν δέμα στην ώρα του πριν 5 χρόνια, είναι προφανές ότι δεν θα μου το φέρουν τώρα. Ελπίζω
να ξεπεταχτούν νέοι παίκτες με νέες ιδέες διότι το κλασικό "έχω δέκα μηχανάκια και μοιράζω" έχει τελειώσει.

Η συνεργασία με εταιρίες ταξί είναι ένα αργοπορημένο βήμα προς το μέλλον το οποίο εύχομαι να επεκταθεί
καθώς αναγκάζει και τους ταρίφες να βάλουν επιτέλους POS μηχανάκια.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,849
Nα σκεφτούμε αυτή την κατάσταση αν θα γινόταν ποτέ σε χώρες αναπτυγμένες όπως η Γερμανία,
Druckst 'X' zum bezweifeln
DHL kämpft mit Liefer-Problemen: Kunden beschweren sich über lange Wartezeiten


Franchise ειναι, καθε τοπικο υποκαταστημα ανηκει σε ιδιωτη, που ειναι αρμοδιος για τη λειτουργια του τοπικου

Είναι λίγο αργά. Δεν γαμιεται, βάζω.

View attachment 1468

Top post για μένα από την @kara. Discuss.
Πως μου έχει λείψει. Και δε βρίσκω καμιά ελεύθερη Τουρκάλα εδώ γμτ.
Και πολυ κανουν. Μεσος ορος ηλικιας εργαζομενων στα ΕΛΤΑ ειναι τα σαρανταφευγα. Προσληψεις μηδεν, προ πανδημιας. Ολη η βωθριλα του δημοσιου συμπυκνωμενη σε μια υπηρεσια...
Ragequit Community: Πόσα Χ θες σε 24h;
Eidolon: yes
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πραγματικά, δεν ξέρω πώς μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά του franchisee από τον ιδιοκτήτη του franchise. Ή αν πραγματικά πιστεύεις ότι ο αρμόδιος για την λειτουργεία τοπικού καταστήματος franchise, αποφασίζει μόνος του για τις παρεχόμενες υπηρεσίες ή το εργασιακό καθεστώς των υπαλλήλων.

Hold your horses compañero! Για να μη παρεξηγουμαστε να τα βαλω στη θεση τους καθως εχτες επιχειρηματολογουσα στο among us και δεν ειχα χρονο να διευκρινισω εδω! @bald_killer_clone νομιζω θα καλυψει και σενα με το "ε και;" (κομματαρα ανεξιτηλη :) )

Δεν ηταν καποια απευθειας απαντηση σε σενα το quote που σου εκανα οταν εβαλες τα ΕΛΤΑ courier, ηταν διευκρινιστικη ως προς το επιχειρημα του
Κάνεις λάθος, τα ελτά φέρνουν δέματα γρηγορότερα από τις ιδιωτικές εταιρίες. Ποιος θα το περίμενε ε;

οπου αναφερεται για τα ΕΛΤΑ γενικοτερα (που ειναι ως επι το πλειστον δημοσια σαν επιχειρηση), ενω η θυγατρικη τους, τα ΕΛΤΑ courier δουλευουν αποκλειστικα με franchise, εξου και το Χ που εφαγα απο τον @ccwr ο οποιος το επιασε. Δεν υπηρξε καποια προσπαθεια αντιπαραθεσης πανω σε αυτο που ειπες, συμφωνω με αυτο που αναφερεις για τον τροπο προβλεψεων που χρησιμοποιουν οχι μονο οι ελληνικες αλλα και εταιρειες του εξωτερικου, γιαυτο και το ✅ στο τελος οπου αναφερεις για συνεχιση της συζητησης.

Εχοντας διευκρινισει το παραπανω να σου αναφερω οτι οντως, δε γνωριζω το επιχειρησιακο μοντελο του franchise και ουτε ποτε το ισχυριστηκα.


Μεσος ορος ηλικιας εργαζομενων στα ΕΛΤΑ ειναι τα σαρανταφευγα. Προσληψεις μηδεν, προ πανδημιας.


Μιλώντας στο έθνος ο κ. Μητσοτάκης τονίζει ότι «ο αριθμός των απασχολούμενων υπαλλήλων – τακτικό και έκτακτο – στο ευρύτερο Δημόσιο έχει μειωθεί κατά 138.000 από τον Δεκέμβριο του 2010, χωρίς απολύσεις», ενώ προαναγγέλλει ότι «θα συνεχίσει να μειώνεται με την αναλογία ‘μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις’ καθώς και με 20% μείωση των συμβασιούχων ορισμένου χρόνου κατ’ έτος».


Ολη η βωθριλα του δημοσιου συμπυκνωμενη διορισμενη σε απο μια υπηρεσια κυβερνηση (FTFY)

1-2 citations για τους διορισμενους αριστους της κυβερνησης

Σοφια Νικολαου


Νίκος Χαρδαλιάς

Κωνσταντίνος Αραβώσης


@Eidolon
tenor.gif
 

Eidolon

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2012
Messages
260
Druckst 'X' zum bezweifeln
DHL kämpft mit Liefer-Problemen: Kunden beschweren sich über lange Wartezeiten





Πως μου έχει λείψει. Και δε βρίσκω καμιά ελεύθερη Τουρκάλα εδώ γμτ.

Ragequit Community: Πόσα Χ θες σε 24h;
Eidolon: yes


"Ο μέσος όρος ηλικίας του προσωπικού σήμερα υπερβαίνει τα 50 έτη, με αποτέλεσμα να υφίσταται σοβαρό πρόβλημα στην κάλυψη συγκεκριμένων θέσεων εργασίας. Το πρόγραμμα εθελούσιας εξόδου που θα τρέξει αφορά σε 2.000 άτομα."

“Όσο δε για την οικονομική κατάσταση της εταιρείας, το τελευταίο διάστημα το μηνιαίο έλλειμμα των ΕΛΤΑ, με τις προσπάθειες της διοίκησης, από τα 7,2 εκατ. ευρώ έχει περιοριστεί στα 4,7 εκατ., ενώ η μισθολογική δαπάνη φτάνει στο 67% των συνολικών λειτουργικών δαπανών.”

Εν τελη υπερβαινει τα 50 ετη. Ο μονος που τρωει Χ φιλε μου ειναι αυτος που θα κατσει να κλαψει για τα ΕΛΤΑ. Και αυτο ειναι ενα μικρο κομματι απτο αρθρο, αξιζει να το διαβασεις ολο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Eidolon αν παρατηρησες αυτες τις μερες πριν ο ελτα δηλωσει αδυναμια κωληματα κλπ δηλωσαν πρωτα τα ιδιωτικα courier. ο ελτας σχετικα καλα τα πηγαινε σε αντιθεση με τους ιδιωτικους.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
"Ο μέσος όρος ηλικίας του προσωπικού σήμερα υπερβαίνει τα 50 έτη, με αποτέλεσμα να υφίσταται σοβαρό πρόβλημα στην κάλυψη συγκεκριμένων θέσεων εργασίας. Το πρόγραμμα εθελούσιας εξόδου που θα τρέξει αφορά σε 2.000 άτομα."
Αντι να ισχυροποιει το ΕΛΤΑ απολυει κοσμο, γιαυτο μενουν μονο οι ανθρωποι που ειναι κοντα σε συνταξιοδοτηση. Ειναι γενικευμενη νεοφιλελε πολιτικη...στο ξανα κανω citation

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/mitsotakis-i-meiosi-tou-dimosiou-tha-sinexistei/

Μιλώντας στο έθνος ο κ. Μητσοτάκης τονίζει ότι «ο αριθμός των απασχολούμενων υπαλλήλων – τακτικό και έκτακτο – στο ευρύτερο Δημόσιο έχει μειωθεί κατά 138.000 από τον Δεκέμβριο του 2010, χωρίς απολύσεις», ενώ προαναγγέλλει ότι «θα συνεχίσει να μειώνεται με την αναλογία ‘μία πρόσληψη για κάθε πέντε αποχωρήσεις’ καθώς και με 20% μείωση των συμβασιούχων ορισμένου χρόνου κατ’ έτος».


“Όσο δε για την οικονομική κατάσταση της εταιρείας, το τελευταίο διάστημα το μηνιαίο έλλειμμα των ΕΛΤΑ, με τις προσπάθειες της διοίκησης, από τα 7,2 εκατ. ευρώ έχει περιοριστεί στα 4,7 εκατ., ενώ η μισθολογική δαπάνη φτάνει στο 67% των συνολικών λειτουργικών δαπανών.”

Για διάλυση του ταχυδρομείου έκανε λόγο ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σωματείων Ταχυδρομικών (ΠΟΣΤ) κ. Γιώργος Βασιλόπουλος σε συνέντευξη Τύπου σήμερα, Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2016

Όπως τόνισε, τους τελευταίους μήνες, αντί για σχέδιο αναδιοργάνωσης των ΕΛΤΑ, οι εργαζόμενοι έρχονται αντιμέτωποι με ενέργειες, πράξεις και παραλείψεις από την πλευρά των δύο διοικήσεων που υπονομεύουν το Ταχυδρομείο και απαξιώνουν τις υπηρεσίες του.

Σύμφωνα με τους εργαζόμενους, η ανικανότητα ή η απροθυμία -στη χειρότερη περίπτωση- της διοίκησης των ΕΛΤΑ να διεκδικήσει τα χρήματα της κρατικής αποζημίωσης για την παροχή καθολικής υπηρεσίας όχι μόνο στερεί την απαραίτητη ρευστότητα από την εταιρεία, αλλά θέτει εν αμφιβόλω την ίδια την ύπαρξή της. Υπενθυμίζεται ότι τα ΕΛΤΑ βάσει νόμου αποτελούν ως το 2028 τον φορέα παροχής καθολικών υπηρεσιών, με σκοπό να εξασφαλίζουν σε όλους τους πολίτες, από το Σουφλί ως τη Γαύδο, ταχυδρομικές υπηρεσίες σε προσιτή τιμή και καθορισμένη ποιότητα.

Καταγγελία για «απαξίωση» κονδυλίων

μέσα στο καλοκαίρι έγιναν προσπάθειες ώστε το μάνατζμεντ της επιχείρησης να μη διεκδικεί ως απαίτηση αυτά τα χρήματα, γεγονός που θα οδηγήσει στην «εικονική χρεοκοπία» των ΕΛΤΑ.


tenor.gif
 
Top Bottom