What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Στο Gloomhaven στείλανε email με τις χρεώσεις που θα κάνουν για το shipping των πακέτων. Μιλάμε οι τιμές είναι πλέον καθαρή κλοπή και scam.
Δείτε εδώ


ενδεικτικά εγώ πήρα το rpg και κάτι μικρά addon και μου βγήκε όλο το πακέτο στα 145 ευρώ. Το shipping για όλα αυτά μου βγήκε στα 110 :D
Στα μηνύματα τύπος που πήρε το μικρό το πακετάκι με το μινιατούρα game που δεν κάνει ούτε 30 δολάρια του βγάλαν shipping στα 45 ευρώ.
To καλύτερο το κρατάω για το τέλος.
Tύπος που έκανε pledge σε froosthaven και gloomhaven του βγήκε το shipping στα 510 δολάρια!
Φυσικά shipping καθαρά για τις τσέπες τους πάει
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ξεκίνησα το Mage Knight, δηλαδή τώρα μαθαίνω τους κανόνες του δειλά δειλά.
Πλούσιο περιεχόμενο το κουτί του αλλάκαι έχει τρία book με κανόνες το ένα από αυτά για τα expansion που συνοδεύουν το κουτί

Mια και παίζω εδώ και κάποιο διάστημα ενώ το game το boardgamegeek το έχει στο 4.6 σε βαθμό δυσκολίας νομίζω ότι το αδικεί καθώς μπορεί να έχει πολλούς κανόνες αλλά είναι πάρα πολύ κατανοητεί και το game συνοδεύεται με ένα φοβερό rulebook καλογραμμένο που σε παίρνει στην κυριολεξία από το χέρι για να σου μάθει τα βασικά. Γενικά οι κανόνες του είναι ευκολονόητοι χωρίς κενά η ασαφή σημεία.
Αν και οι περισσότεροι λένε για solo game νομίζω ότι το διπλό του έχει φοβερό ενδιαφέρον ιδίως οι ανταγωνιστικοί του κανόνες.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ελληνικά καταστήματα έχουν φέρει το mr president και το πήρα και εγώ όταν βρω χρόνο θα κάτσω να ασχοληθώ.


Μιλάμε το game είναι ο απόλυτος επιτραπέζιος εξομοιωτής προεδρίας με book για κάθε σενάριο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
και για να μην αδικούμε νομίζω στην ίδια κατηγορία με το mr president βρίσκεται το Εuropa Universalis που από τι λένε όλοι έχουν κάνει φοβερή δουλειά μεταφοράς του ψηφιακού game στο επιτραπέζιο


και φυσικά το john company


και τα τρία αυτά game πρέπει να είναι τα κορυφαία στην κατηγορία της εξομοίωσης στρατηγικής αλλά και πολύ περίπλοκα σε κανόνες
Πάντως αυτό με την περιπλοκότητα έχει να κάνει φυσικά με το πλήθος των κανόνων αλλά όχι με το αν αυτοί έχουν μια λογική συνέπεια και είναι κατανοητοί. Γιατί το mage knight που παίζω αυτό το διάστημα ενώ είναι στο boardgame σαν heavy στους κανόνες δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου γιατί δεν έχει πουθενά ασάφειες σε αντίθεση με άλλα game που είχα παίξει με θεωρητικά πιο εύκολους κανόνες αλλά με πλήθος ασάφειες σε πολλά σημεία.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
και εδώ μιλάνε για ένα από τα καλύτερα game στο είδος του για το mr president

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Έχω πολλά χρόνια να παίξω board game αλλά παρακολουθώ τις ενημερώσεις με ενδιαφέρον λόγω των αναμνήσεων από την παιδική ηλικία παίζοντας με τον αδελφό μου. @chek2fire Έχεις κάποια πρόταση για ένα ελαφρύ και σχετικά γρήγορο board game για 2-4 άτομα;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Έχω πολλά χρόνια να παίξω board game αλλά παρακολουθώ τις ενημερώσεις με ενδιαφέρον λόγω των αναμνήσεων από την παιδική ηλικία παίζοντας με τον αδελφό μου. @chek2fire Έχεις κάποια πρόταση για ένα ελαφρύ και σχετικά γρήγορο board game για 2-4 άτομα;

Strip Poker !!! :p:p:p
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Έχω πολλά χρόνια να παίξω board game αλλά παρακολουθώ τις ενημερώσεις με ενδιαφέρον λόγω των αναμνήσεων από την παιδική ηλικία παίζοντας με τον αδελφό μου. @chek2fire Έχεις κάποια πρόταση για ένα ελαφρύ και σχετικά γρήγορο board game για 2-4 άτομα;
σε τι είδος rpg? η απλά ένα επιτραπέζιο. Eγώ περισσότερο προς τα rpg και story driven είμαι και όχι τόσο στα επιτραπέζια η τουλάχιστον να έχουν ένα καλό θεματικό
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
σε τι είδος rpg? η απλά ένα επιτραπέζιο. Eγώ περισσότερο προς τα rpg και story driven είμαι και όχι τόσο στα επιτραπέζια η τουλάχιστον να έχουν ένα καλό θεματικό

Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση, οτιδήποτε που να μπορεί να παιχθεί σε σχετικά σύντομα sessions (π.χ. λιγότερο από ώρα ).
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
θα σου πρότεινα το destinies που έχει ένα rpg dark feeling είναι με app βέβαια δεν κοστίζει και πολύ συν ότι με 2 άτομα είναι πολύ καλό game


γενικά πάντως όλα τα board game μπορείς και να τα αφήνεις στην μέση και να τα συνεχίζεις και άλλη μέρα αρκεί να μην έχεις γάτες τριγύρω και στα κάνουν όλα μπάχαλο :D


έλα να παίρνεις και εσύ σειρά στο κόσμο των board game
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
θα σου πρότεινα το destinies που έχει ένα rpg dark feeling είναι με app βέβαια δεν κοστίζει και πολύ συν ότι με 2 άτομα είναι πολύ καλό game


γενικά πάντως όλα τα board game μπορείς και να τα αφήνεις στην μέση και να τα συνεχίζεις και άλλη μέρα αρκεί να μην έχεις γάτες τριγύρω και στα κάνουν όλα μπάχαλο :D


έλα να παίρνεις και εσύ σειρά στο κόσμο των board game

Ρε συ, ωραίο φαίνεται!! Και δεν είναι και πανάκριβο όπως το Descent!!!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
το άλλο μεγάλο game που έχει κυκλοφορήσει αυτές τις μέρες και έχει και βγει και στα retail καταστήματα είναι το age of innovation


pic7430993.jpg


ολοι μιλάνε με τα καλύτερα γιαυτό το game στρατηγικής και από τι λένε βελτιώνει τον προκάτοχο του Terra Mystica.
Δεν το γνωρίζω καν το προηγούμενο game για να πω την γνώμη μου πάντως από video που έχω δει και από τα σχόλια δείχνει πολύ ενδιαφέρον.
To δεύτερο game που έχει κυκλοφορήσει αυτές τις μέρες είναι το

Escape from Stalingrad Z​

game σε book map όπου αντιμετωπίζεις ορδές ναζί zombie :D


pic6785277.png
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,382
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις παιδιά!
 
Top Bottom