What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Αυτός ο ραβίνος στο boardgameco αν και είναι πάρα πολύ ενημερωμένος είναι πολύ παρλαπίπας και σε κουράζει. Ο άλλος ο αργυρώνιτος δεν τον είχα παρακολουθησει ποτέ και δεν τον ήξερα.
Εγώ βλέπω δύο κανάλια για boardgame.
Αυτό εδώ του ψυχάκια


και αυτό εδώ που έχει όμορφα playthrough


και φυσικά και το Ελληνικό κανάλι που είναι πολύ ενημερωμένοι


Τώρα για rpg καθαρά αυτό εδώ το κανάλι είναι πολύ ενημερωμένο

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Μόλις ξεκίνηση η νέα χρηματοδότηση του gloomhaven


έχει διάφορες επιλογές όπως και το rpg book για το νέο rpg game βασισμένο στο κόσμο του. Εγώ μια και το έχω ήδη όπως και το frosthaven πήρα το rpg core rulebook καθώς και τις νέες solo adventure για το forshaven.
Υπάρχει και ένα πακέτο αναβάθμισης για το πρώτο gloomhaven αλλά το φοβήθηκα μήπως είναι πολύ μπέρδεμα η όλη διαδικασία.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Αυτό το καιρό παίζω το marvel champions.
Aν και τα card game δεν είναι τόσο του γουστου μου αυτό εδώ είναι φοβερά ισορροπημένο game με πάρα πολύ καλή πρόκληση καθώς τα πιο μεγάλα level των villain είναι αρκετά δύσκολο να τα βγάλεις αλλά δεν σου δίνει την αίσθηση ποτέ ότι το game σου κάνει cheat με δύσκολους κανόνες οι εξωφρενικά δύσκολες κάρτες


το βασικό πακέτο είναι πλούσιο αλλά υπάρχουν και πολύ καλά expansion και ξεχωριστά πακέτα super heroes.
Θεωρείτε γενικά από τα κορυφαία card game.
Το καλύτερο gameplay είναι το σόλο και το διπλό ενώ μέχρι και 3 παίχτες νομίζω ότι είναι μια χαρά.
Να προσθέσω και αυτό το πολύ καλό video που έχει ένα gamethrough που εξηγεί τους βασικού κανόνες και μηχανισμούς



υπάρχει και ένα από ελληνες στο epitrapaizoume αν και έχουν κάποια λάθη στους κανόνες που παίζουν και κάποια θολά σημεία. Το αγγλικό video είναι μακράν καλύτερο

 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
είχα βάλει λάθος video στο πρώτο :p και το άλλαξα
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Ήρθε το The Witcher The Old World KS edition μαζί με όλα τα παρελκόμενα. Δεν τολμώ να το ανοίξω πλήρως. Άνοιξα το ένα κουτί μόνο, έχει οδηγίες για να συνδυαστούν τα κουτιά αλλά πάει μάλλον για μετά τις διακοπές όσο θα λείπουν οι τυφώνες.

Προς το παρόν διαβάζω πολύ καλές κριτικές με κύρια αρνητικά σημεία ότι δεν είναι αρκετά inclusive ώστε να έχει γυναίκες witchers, αλλά μόνο mages. Ευτυχώς φαινομενικά βγήκε καλή η επένδυση. Περισσότερα μάλλον τον Αύγουστο...
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ήρθε το The Witcher The Old World KS edition μαζί με όλα τα παρελκόμενα. Δεν τολμώ να το ανοίξω πλήρως. Άνοιξα το ένα κουτί μόνο, έχει οδηγίες για να συνδυαστούν τα κουτιά αλλά πάει μάλλον για μετά τις διακοπές όσο θα λείπουν οι τυφώνες.

Προς το παρόν διαβάζω πολύ καλές κριτικές με κύρια αρνητικά σημεία ότι δεν είναι αρκετά inclusive ώστε να έχει γυναίκες witchers, αλλά μόνο mages. Ευτυχώς φαινομενικά βγήκε καλή η επένδυση. Περισσότερα μάλλον τον Αύγουστο...
αυτό βασικά ανταγωνιστικό game είναι όχι τόσο συνεργατικό έτσι δεν είναι?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Έχει δύο modes, αλλά ιδιαίτερο ανταγωνιστικό είναι.
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Ήρθε το The Witcher The Old World KS edition μαζί με όλα τα παρελκόμενα. Δεν τολμώ να το ανοίξω πλήρως. Άνοιξα το ένα κουτί μόνο, έχει οδηγίες για να συνδυαστούν τα κουτιά αλλά πάει μάλλον για μετά τις διακοπές όσο θα λείπουν οι τυφώνες.

Προς το παρόν διαβάζω πολύ καλές κριτικές με κύρια αρνητικά σημεία ότι δεν είναι αρκετά inclusive ώστε να έχει γυναίκες witchers, αλλά μόνο mages. Ευτυχώς φαινομενικά βγήκε καλή η επένδυση. Περισσότερα μάλλον τον Αύγουστο...
Ηρθε κι εδω στη ελλαδα, οποτε περιμενουμε review.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ναι από τι βλέπω το έχουν σχεδόν όλα τα καταστήματα
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Τώρα μια και είπαμε καταστήματα καλό είναι να φτιάξουμε μια λίστα με αυτά που υπάρχουν ψηφιακά πιο πολύ εδώ στην Ελλάδα
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Nα γράψουμε ένα κατάλογο με όλα τα ελληνικά καταστήματα που μπορεί κανείς να βρει τίτλους και τα περισσότερα από αυτά έχουν και φυσικά καταστήματα.
Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να προτείνει και κάποιο άλλο κατάστημα


το τελευταίο εξαγοράστηκε και πλέον τρέχει από το v-games που είναι στο χαλάνδρι
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Μερικοί τίτλοι που βγαίνουν τους επόμενους δύο μήνες η που έχουν κυκλοφορήσει τις τελευταίες μέρες

Arkeis
Dungeon Crawler σε πυραμίδα. Αν και οι περισσότεροι τα έχουν πάρει στο κρανίο για τα χρόνια delay που έχει φάει και για τα προβληματα με τις αποστολές των kickstarter πακέτων ιδίως εκτός ευρώπης τα πρώτα review ειναι αρκετά θετικά και μιλάνε για ένα πάρα πολύ καλό dungeon game με πολύ πλούσιο περιεχόμενο


pic7588000.jpg


Mr. President
Αλλος ένας τίτλος που μιλάνε όλοι με πάρα πολύ θετικά λόγια. Ενας εξομοιωτής προεδρίας της Αμερικής , Φυσικά αρκετά heavy σε κανόνες game


pic7576645.jpg


Vampire: The Masquerade – Chapters
Οτι λέει ο τίτλος σε board game. Φυσικά δεν έχει την απόλυτη ελευθερία του rpg αλλά είναι ένας κορυφαίος τίτλος που έχει και αυτός πολύ καλά review. Συνοδεύεται με αρκετά book με ιστορίες για το κάθε chapter


pic7625224.jpg


νομίζω αυτό εδώ το video έχει και την καλύτερη ανάλυση από ένα vampire rpg fan που βρίσκει αρκετά αρνητικά προς το board game σε σύγκριση με το rpg αλλά νομίζω είναι αναμενόμενο καθώς τα board game είναι πιο σφιχτά στις επιλογές της αφήγησης



Expeditions
Μιλάμε για ένα spin-off του scythe στο ίδιο steam-punk setting


pic7493547.jpg


The Isofarian Guard
Αλλος ένας μεγάλος τίτλος story driven με πλούσιο περιεχόμενο για εκατοντάδες rpg ώρες ενασχόλησης


pic7279114.jpg


 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,532
The Isofarian Guard
Αλλος ένας μεγάλος τίτλος story driven με πλούσιο περιεχόμενο για εκατοντάδες rpg ώρες ενασχόλησης
Απο αυτα που διαβασα και υποθετω οτι καταλαβα, συν αυτα που ειδα, μου μοιαζει με μεταφορα computer game, σαν μιξη DnD με Hero Quest. Items, attacks, stats κλπ και ενας DM να απαγγελει την ιστορια.

Το περιεχομενο ειναι σιγουρα εντυπωσιακο αλλα κατι δεν μου καθεται σωστα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Απο αυτα που διαβασα και υποθετω οτι καταλαβα, συν αυτα που ειδα, μου μοιαζει με μεταφορα computer game, σαν μιξη DnD με Hero Quest. Items, attacks, stats κλπ και ενας DM να απαγγελει την ιστορια.

Το περιεχομενο ειναι σιγουρα εντυπωσιακο αλλα κατι δεν μου καθεται σωστα.
Πολλοί τίτλοι στα board games πάνε να πιάσουν τα rpg computer games. Ενας άλλος τίτλος που ξέχασα να γράψω και που βγαίνει και αυτός τους επόμενους μήνες είναι αυτό εδώ


τα review μιλάνε για ένα τελείως open world game που θυμίζει πιο πολύ gothic και pc rpg.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Δεν κρατήθηκα και μια και το έχει φέρει ένα ελληνικό κατάστημα το πήρα το Ιsofarian Guard.
Eντάξει δεν υπάρχει σαν περιεχόμενο. Φοβερά πλούσιο και μου αρέσει αυτή η πολη καλή τοποθέτηση που έχουν κάνει, Tα δε βιβλία του που το συνοδεύουν είναι για άπειρες ώρες ενασχολήσεις με quest στο game. Από τα ποιοτικότερα board game που έχω.
Η τιμή φυσικά στα ύψη καθώς κανονική έκδοση έχει 250 ευρώ αλλά όταν το είχα δει στο site τους τόσo έβγαινε χωρις όμως να υπολογίζεις και πόσα θα σου έβαζαν τελωνείο καθώς δεν έφευγε από ευρώπη
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
βλέπω και το vampire το έχει φέρει ένα ελληνικό κατάστημα. Και αυτός κορυφαίος τίτλος
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
Ξεκίνησα το Mage Knight, δηλαδή τώρα μαθαίνω τους κανόνες του δειλά δειλά.
Πλούσιο περιεχόμενο το κουτί του αλλάκαι έχει τρία book με κανόνες το ένα από αυτά για τα expansion που συνοδεύουν το κουτί

 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,154
αυτά τα board game που βασίζονται σε video game προφανός εκμεταλευόμενα το όνομα για να μαζέψουν χρήματα τα βλέπω πολύ με σκεπτικισμό.
Η cmon πάντως έχει βγάλει και καλούς τίτλους όπως το bloodborne που αν και βασισμένο σε game είναι ένα πολύ καλό dungeon crawler
 
Top Bottom