What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
pic6516763.jpg


O χάρτης του The Witcher: Old World. Noice.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,525
Αχαχαχ το έχω ακόμα αυτό.

 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304

Κρατήστε πολύ μικρό καλάθι. Η φύση του παιχνιδιού είναι τέτοια που δυσκολα θα μεταφερθεί σε επιτραπέζιο γιατί απλούστατα η παρτίδα θα κρατάει απαγορευτικό χρόνο και το book keeping ταβάνι. Έχω παίξει το Heroes που είχε βγει πριν λίγα χρόνια κι ήταν meeeeh για αυτούς τους λόγους. Μακάρι να είναι καλό, ο πρώτος που θα το ήθελα, αλλά το κόβω πολύ δύσκολο να βγει διαμάντι. Στο ραντάρ πάντως...

Για παρόμοια αίσθηση προτείνω Runewars της FFG... αν το βρείτε.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
2hscmsx7wqc91.png


Τι λέει η παραπάνω εικόνα? Όσοι είχαν στηρίξει το Darkest Dungeon Boardgame στο Kickstarter είχαν πληρώσει μεταφορικά κτλ, θα πρέπει να πληρώσουν επιπλέον μεταφορικά. Έχει να πέσει μεγάλο δράμα γενικά.

Η Mythic έχει φάει μεγάλο πακέτο (θα βάλει κάπου στα $775Κ), έχει συνεισφέρει και η Red Hook ένα ποσό της τάξης των 100 χιλιάδων, αλλά αυτό καλύπτει το 50% το ποσού αύξησης των μεταφορικών από την Κίνα. Καλή φάση τα KS των επιτραπεζίων. Not.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχει κανείς γνώμη για το Dungeons & Dragons First Quest; Η κόρη μου, μου έχει ζητήσει άπειρες φορές να παίξουμε DnD, αλλά εγώ είμαι εντελώς άσχετος (γιατί επί της ουσίας θα χρειάζεται να κάνω τον DM) και σκέφτομαι μήπως αυτό κάνει τα πράγματα εύκολα.

Είχα ρωτήσει και παλιότερα και μου είχατε προτείνει κάποια αλλά ήταν ξενόγλωσσα και θα έπρεπε να τα μεταφράσω, ενώ αυτό είναι στα ελληνικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
Πόσων ετών είναι η μικρούλα αν επιτρέπεται? Ταπεινή μου γνώμη το μόνο που έχεις να κάνεις στις μικρές ηλικίες είναι απλώς να τους διηγηθείς μία ιστορία, παίζοντας με ζάρια. Η εστίαση δηλαδή να είναι στην αφήγηση και τη φαντασία παρά στο τι build, χαρακτήρα έχει.

Βοηθάει ότι τα παιδιά έχουν φαντασία, αλλά είναι σαν να λέτε ένα διαδραστικό παραμύθι. Αν πάλι είναι μεγαλύτερο το παιδί δεν είναι άσχημη πρόταση. Μη σε φοβίζουν οι αγγλικές εκδόσεις πάντως, πολλοί έμαθαν αγγλικά μόνο και μόνο για να μπορέσουν να παίξουν, είναι καλό κίνητρο για τα παιδιά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
8 χρονών θα γίνει και το σκεφτόμουν για δώρο γενεθλίων.

Με τα ζάρια και ιστοριούλες το έχουμε δοκιμάσει αρκετές φορές και επειδή της άρεσε για αυτό ζητάει συνέχεια. Αλλά νιώθω ότι κόλλησα, στέρεψα από ιδέες και ψάχνω κάτι να βοηθήσει και να εξελίξει τις ιστοριούλες μου. Δεν βοηθάει καθόλου που δεν έχω και εμπειρία από αυτά.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303
8 χρονών θα γίνει και το σκεφτόμουν για δώρο γενεθλίων.

Με τα ζάρια και ιστοριούλες το έχουμε δοκιμάσει αρκετές φορές και επειδή της άρεσε για αυτό ζητάει συνέχεια. Αλλά νιώθω ότι κόλλησα, στέρεψα από ιδέες και ψάχνω κάτι να βοηθήσει και να εξελίξει τις ιστοριούλες μου. Δεν βοηθάει καθόλου που δεν έχω και εμπειρία από αυτά.

Αν της αρέσει πάντως και μεγαλώσει λίγο, δοκίμασε αυτό. Έχει και Steam Client!!

Θα το αγόραζα και εγώ, αλλά το λαμόγιο το βαφτιστίρι - ανιψιός, καίγεται με Fortnight και FIFA!!! :p:p:p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
To Descent είναι μεγάλη επένδυση η οποία όμως αποδίδει. Θεώρησέ το ως HeroQuest σε στεροειδή. Dungeon crawling done right, χωρίς να σε δεσμεύει τόσο όσο το Gloomhaven με τους legacy μηχανισμούς του.

Διαφορετικά και αυτό που πρότεινες δεν είναι άσχημο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,144
Aνoίγω αυτό το νήμα για να συζητάμε για τα board games ρόλων η στρατηγικής.
Το τελευταίο διάστημα με έχει πιάσει στην κυριολεξία μια μανία γιαυτό το είδος που τόσα χρόνια αν και φανατικός των rpg games ποτέ δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ.
Tώρα έχω πάθει μια μανία την τελευταία βδομάδα να διαβάζω και να αγοράζω κουτιά με game ώστε να μπω στον κόσμο τους.
Το καλύτερο site που έχω βρει γιαυτό τον νέο gaming κόσμο είναι αυτό εδώ


Για αγορά των board game είναι η Κaissa εδώ ελλάδα που οι τιμές τους δεν ξεφεύγουν και πολύ από αμαζον και φυσικά το amazon.
Μερικά από τα game που μπορείς να τα βρεις διαθέσιμα και μου έχουν κινήσει αρκετά το ενδιαφέρον ώστε να γίνουν αγορά είναι τα παρακάτω.

Groomhaven
Το έχω παραγγείλει ήδη και πρέπει να είναι μεγάλο έπος αν και όλοι λένε ότι είναι φοβερά δύσκολο ώστε να μάθεις τους κανόνες. Δεν πειράζει είναι η πρώτη μου επαφή και λέω να μπω με τα καλά στα βαθιά :D.
Ακριβό βέβαια αλλά story driven σε fantasy κόσμο με άπειρα καλούδια το κουτί του μέσα



pic3213738.jpg


Dune Imperium
Λένε όλοι τα καλύτερα γιαυτό το game βασισμένο στο κόσμο του dune. Σε σχετικά καλή τιμή και με αρκετά expansion.









pic5666628.png



Mansion Of Madness
Αυτο είναι σε ένα νέο είδος που έχει και app μαζι και συνδιάζεται μαζί με το deck του. Kαι αυτό με πολλά expansion.


pic3112719.png
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,144
Arkam Horror
Και αυτό σε setting lovecraft με αρκετά expansion


pic4392911.jpg


Nemesis Lockdown.
Σε setting στον άρη που στην έχουν πέσει βέβαια εξωγήινοι.


pic7018740.jpg


Scythe
Strategy game αν και δεν είναι το είδος που θα ασχοληθώ καθώς μου αρέσουν πιο πολύ τα dark theme, fantasy story driven


pic2977400.jpg
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,144
Και πάμε τώρα στις κουτάρες με μπόλικο περιεχόμενο αλλά και τσουχτερή τιμή

Mage Knight Ultimate edition

pic4539504.jpg



Sword and sorcery

pic3580266.jpg




Trudvang Legends

pic7025231.jpg


 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,820
Λεφτά να έχεις να συλλέγεις και φίλους για να παίζεις....
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,144
Αρκετά από τα game μπορούν να παιχτούν και solo αν και στα περισσότερα στα story driven μπορεί να χρειαστεί να παίξεις και δύο χαρακτήρες
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
@chek2fire μετακίνησα τα σχόλια εδώ, μιας και έχουμε ήδη thread για επιτραπέζια.

Ωραίες επιλογές!

Mage Knight είναι το επόμενο που θέλω να πάρω, περιμένω κάνα deal σε Black Friday.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
@chek2fire Έχεις κάτι κατά νου, ή είσαι σε φάση GOTTA CATCHEM ALL?

Τα περισσότερα που αναφέρεις τα έχω παίξει/τα έχω και μπορώ να σου δώσω μια έξτρα γνώμη αν επιθυμείς. Κάποια είναι μεγάλο investment, π.χ. Gloomhaven αν δεν έχεις σταθερή ομάδα για 1-2 χρονια ίσως είναι μέτρια επένδυση (βγαίνει και το Frosthaven σύντομα).
 
Top Bottom