What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Table-top games (Board gaming thread etc.)

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
@chek2fire Έχεις κάτι κατά νου, ή είσαι σε φάση GOTTA CATCHEM ALL?

Τα περισσότερα που αναφέρεις τα έχω παίξει/τα έχω και μπορώ να σου δώσω μια έξτρα γνώμη αν επιθυμείς. Κάποια είναι μεγάλο investment, π.χ. Gloomhaven αν δεν έχεις σταθερή ομάδα για 1-2 χρονια ίσως είναι μέτρια επένδυση (βγαίνει και το Frosthaven σύντομα).

Βόριε, ξέρεις τίποτε για την τελευταία έκδοση της "Κατάβασης"? Αυτή που έχει και Steam Client!! Μπας και ξεκολλήσω το λαμογιοβαφτιστίρι από το Fortnight και παίξουμε μαζί!! (Ίσως κάνω και την missus να παίξει)!!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Steam client έχει το companion app, όπως ακριβώς στο Mansions of Madness. Δεν είναι αυτούσιο παιχνίδι όπως πχ το Gloomhaven ή Scythe.

Οι περισσότεροι που πήραν την τελευταία έκδοση του Descent (που είναι το πλέον ολοκληρωμένο και ισορροπημένο πακέτο) έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι. Για μένα ήταν από θα πρώτα dungeon crawls και ήταν ένα μικρό σοκ η πρώτη επαφή. Από τότε το (υπό)είδος έχει καλπάσει. Πιστεύω ότι θα γουστάρει το βαφτιστήρι αν του αρέσει το fantasy. Διαφορετικά το Cthulhu Death May Die είμαι μια τίμια εναλλακτική λύση (όποτε μπορεί να το νικήσει κάποιος). Το καλό και στα δύο είναι ότι δεν είναι legacy, δεν δένεται ο παίκτης με τις επιλογές του.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
@chek2fire Έχεις κάτι κατά νου, ή είσαι σε φάση GOTTA CATCHEM ALL?

Τα περισσότερα που αναφέρεις τα έχω παίξει/τα έχω και μπορώ να σου δώσω μια έξτρα γνώμη αν επιθυμείς. Κάποια είναι μεγάλο investment, π.χ. Gloomhaven αν δεν έχεις σταθερή ομάδα για 1-2 χρονια ίσως είναι μέτρια επένδυση (βγαίνει και το Frosthaven σύντομα).
gotta cathem all μανία κατάσταση :D.
Λέω να ξεκινήσω με το mansion και μετά να πάω σε dune και μετά να πάω σε πιο βαθιά
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Για το destinies τι γνώμη έχετε?


pic4924616.jpg
 

sandwraith_

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
574
Δεν είχα ιδέα οτι υπάρχει τέτοιο thread! Ας κάνουμε ενα μικρό φλέξ. (Συγκριτικά με άλλα άτομα που εχω δεί, η "συλλογή" μου δεν είναι τίποτα).
IMG_20220906_004509.jpg
Δυστυχώς οι περισσότερες σλιβαρισμένες κάρτες δεν χωρούσαν στα αντίστοιχα κουτία, οπότε αυτοσχεδίασα με τα κουτία απο τα αφτερσείβ του πατέρα :p
IMG_20220906_004612.jpg
Εχω κρατήσει όλα τα κουτιά απο τα παιχνίδια, και τα έχω βάλει τα περισσότερα μέσα στο μπλέ κουτί της φώτο.
IMG_20220906_004627.jpg
Μεγάλο όνειρο είναι να πάρω κάποια στιγμή το KDM (Kingdom Death Monster). Ελπίζω βαθία μέσα μου να βγεί ξανά kickstarter κάποια στιγμή με ολα τα expansion, γιατι το να δώκεις αυτή τη στιγμή 2κ για ενα επιτραπέζιο (και τα παρελκόμενα) είναι overkill. Επιπλέον, αν κάποιος έχει παίξει ποτέ το game στo Tabletop Simulator, ας μου πεί αν αξίζει, γιατι εχω περάσει άπειρες ώρες με το να βλέπω lantern years στο youtube, και θέλω να το παίξω οπωσδήποτε, ακόμα και εκεί, αν έστω και λίγο η ατμόσφαιρα του θυμίζει το να το έχεις μπροστά σου.

Επίσης εχω βάλει σκοπό να είναι το πρώτο μου kickstarter, το καινούριο Tainted Grail: Kings of Ruin που θα ανοίξει σε λίγο καιρό, με pledge ολο το 1ο game και τα expansion του, καθώς εχω ακούσει για βελτιωμένη έκδοση ως προς τα αρνητικά του 1ου και θέλω πολύ να διαβάσω το story του, μιας και εχω ακούσει τα καλύτερα. Αν κάποιος έτυχε να το παίξει ας δώκει τα φώτα του, γιατί ενω εχω δεί άπειρα βίντεο-review (ναι και αυτό του NoPunIncluded), το hype δεν πέφτει με τίποτα, που μου έχει δημιουργήσει αυτός ο ζόφος που κυριαρχεί στο game.

Αμέσως επόμενος σκοπός ειναι και το Sleeping Gods καθώς και το Sleeping Gods: Distant Skies. Με βλέπω για retail σ´αυτα.

@chek2fire Kατά την ταπεινή μου άποψη, καλό θα ήταν να ψάξεις οσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται τα games που έχεις βάλει στο μάτι, καθώς και να δείς το πως παίζουν πρίν αγοράσεις το οτιδήποτε. Φυσικά και το bgg και το forum του βοηθάει πολύ σε ολο αυτο το κομμάτι.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
το καινούριο Tainted Grail: Kings of Ruin που θα ανοίξει σε λίγο καιρό, με pledge ολο το 1ο game και τα expansion του
:eek:
Noice.

Δεν κατάφερα να βρω το πρώτο όταν είχα το παραδάκι στην άκρη, το είχαν φέρει εδώ κάτι μαγαζιά αλλά για λίγο και εξαντλήθηκε γρήγορα.
Ευκαιρία να μπουκάρω τώρα. (δεν ήξερα καν ότι ετοιμάζουν καινούργιο)
 

sandwraith_

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
574
Θα σου στείλω @Adhan οταν ανοίξει το campaign, καθώς εγω θα μπω μέσω ενος μαγαζιού εδω στην Ελλάδα (το βρήκα απο ομάδα στο φβ), που κάνει retail pledge και γλιτώνεις πολλά χρήματα (πχ την προηγούμενη φορά δίνανε το core game + stretch goals 75 ευρώ και το king's pledge (gameplay all in) 150 χωρίς μεταφορικά).
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Τελικά ξεκίνησα το destinies σαν πρώτο μου game με το είδος γιατί πιστεύω ότι είναι πιο βατό για κάποιο αρχάριο λόγο και του app που έχει.
Πολύ εύκολα να το κατανοήσεις και αρκετά ωραίο story και οι παραπλίσιες ιστορίες στον χάρτη. Μου αρέσει αρκετά αν και έχω παίξει μόνο το πρώτο σενάριο σε solo mode. Λέω να κάνω άλλη μια γύρα αλλά θέλω πιο πολύ να παίξω και μαζί με άλλους γιατί έτσι όπως το είδα νομίζω θα πρέπει να απογειώνεται η εμπειρία.
Μου αρέσει που το app επενδύει σε κάθε μέρος του χάρτη και τους κατάλληλους ήχους, μουσική δημιουργώντας το immersion.
Βλέπω να παίρνω και το expansion asap :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αν σου αρέσει το coop στοιχείο, ρίξε και μια ματιά στο 7th Continent, που είναι choose your adventure
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ενα άλλο solo rpg που το απoθεώνουν από τι βλέπω είναι Mage Knight

Ειναι διαφορετικο απο αυτο που εγραψες στην προηγουμενη σελιδα;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Η τελευταία έκδοση του Mage Knight είναι επί σειρά ετών στo #1 των solo board games στο BGG. Όχι, ότι δεν παίζεται και με άλλους, αλλά προσφέρει την πιο μεστή εμπειρία. Δυστυχώς δεν είχα μέχρι στιγμής ευκαιρία να το δοκιμάσω.
 

sandwraith_

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
574
Το πολύ με δυο άτομα το Mage Knight παίδες. Solo και σου παίρνει 4 ώρες για πλάκα, φανταστείτε με 2 άτομα πόσο.
Πάντως συμφωνώ για όσα εχουν ειπωθεί. Το αγόρασα το 18' με τα πρώτα μου λεφτά απο την πρακτική (παρείγγειλα αυτό, Takenoko, Raptor, War of the RIng + Expansions, Game of Thrones + Expansions απο ένα μαγαζί στην Αγγλία που τότε ήταν ακόμα στην Ευρώπη, και μου βγήκαν πολύ λιγοτερα τα λεφτά απο ότι θα έδινα αντίστοιχα για Ελλάδα τότε), μετά απο ενδελεχές ψάξιμο μηνών στο BGG και Youtube (ήθελα ένα και καλό σόλο και το Gloomhaven ήταν too much για μένα) και απο τότε ενώ εχω παίξει τουλάχιστον αλλα 3-4 σόλο, μπορώ να πω οτι είναι πραγματικά το καλύτερο που έχω παίξει απο όσα έχω (ένα τσάκ παραπάνω απο το Arkham Horror LCG).

Όποιοι το σκέφτονται να επενδύσουν, να το κάνουν και δεν θα χάσουν, έχει τα πάντα (deck building, τρελό replayability, puzzle solving σε μάχες και στο πως να κινηθείς στο χάρτη, πολύ υψηλό επίπεδο δυσκολίας, πόσους διαφορετικούς χαρακτήρες κλπ.). Το μόνο που δεν είναι το Mage Knight, είναι campaign-Legacy game. Μην περιμένετε κάτι σε story ή οτιδήποτε. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο παρά μόνο υποτυπώδης.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Και άλλο ένα game για solo το Bardsung με πολύ πλούσιο περιεχόμενο


pic5778864.png
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Το πολύ ενδιαφέρον game τώρα που τρέχει στο kickstarter είναι το forsaken



και εδώ η σελίδα του στο boardgamegeek


shipping έχουν βάλει για τον Δεκέμβρη του 23.

pic6886053.jpg


Πιστεύω γενκά τα board game από kickstarter είναι πολύ δύσκολο να ρίξουν φόλα και να μην γίνουν στην ώρα τους shipping καθώς είναι και πιο εύκολο να υλοποιηθούν από ένα pc game.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πιστεύω γενκά τα board game από kickstarter είναι πολύ δύσκολο να ρίξουν φόλα και να μην γίνουν στην ώρα τους shipping καθώς είναι και πιο εύκολο να υλοποιηθούν από ένα pc game.
Αστεία λες τώρα. Πέραν του πρόσφατου ψιλο-φιάσκου με τη Mythic και το Darkest Dungeon, τα επιτραπέζια έχουν κατεξοχήν καθυστερήσεις, πόσο μάλλον πρόσφατα (κορονοϊός, εμπλοκή με πλοίο στο Σουέζ) λόγω των logistics, των εργοστασίων παραγωγής (έχουν υπάρξει καθυστερήσεις στα εργοστάσια παραγωγής π.χ.), ακόμη και ανάκληση-συμπλωρηματικά προϊόντα διότι το QA/QC ήταν υποδεέστερο των απαιτήσεων.

Φιλική συμβουλή: το χόμπυ έχει πραγματικά γιγαντωθεί από το 2008, οπότε το FOMO είναι εύκολο να το παρακάμψει κάποιος και να δώσει χρήματα σε tried-and-tested παιχνίδια. Με καμμένη γούνα σε Kickstarter επιτραπεζίων, προσωπικά θα έβαζα λεφτά σε καμπάνιες που έχουν reruns επιτυχημένων επιτραπεζίων που έχουν λάβει hands-on κριτικές κοινού/έμπιστων κριτών (π.χ. Too Many Bones). Ακόμη και τότε, βρίσκεις έμπιστο retail μαγαζί και μπαίνεις μέσα από αυτό το tier (αν υπάρχει) για να έρθει φθηνότερα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Τελικά ξεκίνησα το destinies σαν πρώτο μου game με το είδος γιατί πιστεύω ότι είναι πιο βατό για κάποιο αρχάριο λόγο και του app που έχει.
Πολύ εύκολα να το κατανοήσεις και αρκετά ωραίο story και οι παραπλίσιες ιστορίες στον χάρτη. Μου αρέσει αρκετά αν και έχω παίξει μόνο το πρώτο σενάριο σε solo mode. Λέω να κάνω άλλη μια γύρα αλλά θέλω πιο πολύ να παίξω και μαζί με άλλους γιατί έτσι όπως το είδα νομίζω θα πρέπει να απογειώνεται η εμπειρία.
Μου αρέσει που το app επενδύει σε κάθε μέρος του χάρτη και τους κατάλληλους ήχους, μουσική δημιουργώντας το immersion.
Βλέπω να παίρνω και το expansion asap :p

Και σε μένα φαίνεται ενδιαφέρον!! Και είναι και πιο οικονομικό από την "Κατάβαση"!!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Και σε μένα φαίνεται ενδιαφέρον!! Και είναι και πιο οικονομικό από την "Κατάβαση"!!
Μέχρι στιγμής και όσο έχω παίξει θεωρώ ότι θα έχει πολύ πιο ενδιαφέρον αυτό το game με άλλους παίχτες παρά με solo αν και έχει κάποιες αξιομνημόνευτες ιστορίες.
Είναι αρκετά απλό πάντως για να μάθει κάποιος να παίζει και να στήσει το setup αμέσως.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Μέχρι στιγμής και όσο έχω παίξει θεωρώ ότι θα έχει πολύ πιο ενδιαφέρον αυτό το game με άλλους παίχτες παρά με solo αν και έχει κάποιες αξιομνημόνευτες ιστορίες.
Είναι αρκετά απλό πάντως για να μάθει κάποιος να παίζει και να στήσει το setup αμέσως.

Με λαμογιοβαφτιστίρι και πιθανώς την missus!!! (Όλο "Carcassonne - Κάστρα του Μυστρά" και Μονόπολη παίζουμε) !!!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@captain kal
Δείτε και το Cartographers! Από 1-100 παίχτες, πολύ εύκολο (πρακτικά Tetris επί χάρτου) και εθιστικό.
 
Top Bottom