What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The end is nigh - Δι σαρβάιβορ thread

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
survivor.jpg

Αφού τα Γεωπολιτικά με έχουν πλέον σιγουρέψει ότι αν δεν σκάσει σήμερα ή αύριο παγκόσμιος πόλεμος, τότε κάπου μέσα στα επόμενα 5 χρόνια όλο και κάποια στραβή θα γίνει (χωρίς να ξέρω τις πιθανότητες ακριβώς, καλές δεν είναι πάντως).

Και αφού η πανδημία μας έδειξε 2 πράγματα, και αφού σκάνε νέοι ιοί συνεχώς χωρίς να ξέρουμε πότε θα σκάσει η επόμενη πανδημία.

Και αφού ο @Tony Corvus μου άνοιξε τα μάτια με με τον https://www.youtube.com/c/CanadianPrepper

Ήρθε η ώρα να στρώσουμε σχέδιο επιβίωσης!

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Πρέπει να μοιράσουμε ρόλους. Αυτοί που παίζουν action και survival θα είναι οι κυνηγοί τροφής, όσοι παίζουν strategy θα αναλάβουν την ανάπτυξη της βάσης, οι adventurάδες θα διαφυλάξουν και θα ανακτήσουν τη γνώση του πεσόντος πολιτισμού μας και αυτοί που παίζουν RTwP θα είναι το δόλωμα για να πιάσουμε άγρια ζώα / παλλακίδες που θα ανταλλάσουμε με άλλους οικισμούς για προμήθειες.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Πρέπει να μοιράσουμε ρόλους. Αυτοί που παίζουν action και survival θα είναι οι κυνηγοί τροφής, όσοι παίζουν strategy θα αναλάβουν την ανάπτυξη της βάσης, οι adventurάδες θα διαφυλάξουν και θα ανακτήσουν τη γνώση του πεσόντος πολιτισμού μας και αυτοί που παίζουν RTwP θα είναι το δόλωμα για να πιάσουμε άγρια ζώα / παλλακίδες που θα ανταλλάσουμε με άλλους οικισμούς για προμήθειες.

Οι turn based τι ρόλο θα αναλάβουν; sign me up για εκείνο (όχι δεν αλλαξοπίστησα, αλλά το hard west για ένα παράξενο λόγο έχει μιλήσει στην καρδιά μου)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
δηλωνω adventurer - βαρδος.
θα καταγραψω και θα λογοτεχνησω τις περιπετειες σας, ενω θα τρεφομαι αραχτός στο βώλτ. ΔΥ, πληγή της κοινωνίας, λεμε. :cool:
δεμένος σε κανά δέντρο θα την βγάλεις :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,524
Υποθέτω πως τα skills μου είναι το σκάψιμο, και η αποφυγή των αρκούδων.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
Υποθέτω πως τα skills μου είναι το σκάψιμο, και η αποφυγή των αρκούδων.

Σκάψιμο γενικά και αόριστα ή υπάρχει κάποια εξειδίκευση π.χ. grave digging; :Ρ
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,801
Οι turn based τι ρόλο θα αναλάβουν; sign me up για εκείνο (όχι δεν αλλαξοπίστησα, αλλά το hard west για ένα παράξενο λόγο έχει μιλήσει στην καρδιά μου)
Μα στη διοίκηση φυσικά Έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να οδηγήσουμε στην επιτυχία (επιβίωση) χωρίς να βασιζόμαστε σε δευτερογενείς παράγοντες ;)
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Μα στη διοίκηση φυσικά Έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να οδηγήσουμε στην επιτυχία (επιβίωση) χωρίς να βασιζόμαστε σε δευτερογενείς παράγοντες ;)
Ναι αλλά θα σου πετάξει αμέσως ένας rtwpας "COMMAND and conquer" και θαχει και δίκιο! 😅
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
δηλωνω adventurer - βαρδος.
θα καταγραψω και θα λογοτεχνησω τις περιπετειες σας, ενω θα τρεφομαι αραχτός στο βώλτ. ΔΥ, πληγή της κοινωνίας, λεμε. :cool:

Βολεύει και για την διάσωση της ιστορικής μας κληρονομιάς, θα σε βάλουμε στο μουσείο της βάσης ως έκθεμα. "Ο Πασόκος".
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,493
πρωην πασοκος, πληζ.
νυν: τσιπρουφάκης.
και στο μελλον, στο κομμα του πρωτου μη καυκασιου ελληνα πρωθυπουργου, του γιαννάρα μας (του το χω να κατεβει στην πολιτικη. ειναι ανησυχο πνευμα)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Πέρα από την πλάκα πάντως, εγώ στοκάρω κάποια πράγματα, νταξ όχι σαν τον παραλίγοβιντίζελ παραπάνω, αλλά ας πούμε σε κάθε φάση έχω 10 πακέτα μακαρόνια στο ντουλάπι, από ζάχαρι/αλάτι +1 από ότι χρειάζομαι, 1-2 κιλά ρύζι (το πακετάκι που αγοράζουμε είναι 500γρ και τρώνε 5-6 άτομα σκεφτείτε αν ακούγεται λίγο) σήμερα στόκαρα και πελτέ ντομάτας.

Γενικά νομίζω ότι δεν θα ήταν κακό να υπάρχουν κάποια μικρά στοκ σε πράγματα σαν τα παραπάνω που έχουν μεγάλο χρόνο ζωής, εγώ περισσότερο το κάνω για να έχω την ευκαιρία να αγοράζω σε προσφορές, πχ σήμερα πήρα 2 πακέτα μακαρόνια ενώ έχω στοκ και τους τομματοπελτέδες, γιατί ήταν προσφορά και δεν χαλάνε. Το ίδιο κάνω και με απορρυπαντικά (την πάτησα μια φορά όμως που έτρεχα με δουλειές εκείνο τον μήνα και πήρα 3 φορές διπλά μαλακτικά, υπολογίζω θα ξαναπάρω σε κανά χρόνο πάλι :p )

Αυτό που με έβαλε περισσότερο σε σκέψεις είναι τα υπόλοιπα survivor εργαλεία όμως. Κανονικά ότι και να γίνει δεν έχουμε ακριβώς ανάγκη τις διαστημικές κουβέρτες που δείχνει, έχουμε και νορμάλ στο σπίτι κάνουν δουλειά, αν για παράδειγμα δεν έχουμε ρεύμα τον χειμώνα.

Σκέφτηκα όμως ότι αν και σεισμογενής περιοχή, δεν έχουμε ένα μικρό κιτ επιβίωσης που θα ήταν χρήσιμο αν πχ πάθει ζημιά το σπίτι και δεν μπορείς να μπεις, είτε λόγο κατάρρευσης είτε λόγο φόβου κατάρρευσης. Πχ εδώ Αίγιο στον σεισμό του 1995 κάναμε μέρες να μπούμε σπίτι, στα πεταχτά έμπαινε ο πατέρας μου να πάρει τα πολύ απαραίτητα, αλλά ήταν τρελό ρίσκο, δεδομένου ότι δεν είχαμε ιδέα για το μέγεθος της ζημιάς στα κτήρια μέχρι να περάσει έλεγχος.

Δεδομένης της ανωμαλίας του καιρού πλέον που γίνεται όλο και πιο ακραίος λόγω της κλιματικής αλλαγής, νομίζω δεν θα ήταν κακή ιδέα να έχει ο καθένας μας ένα μικρό κιτ στο αμάξι του και στο σπίτι του σε σημείο με εύκολη πρόσβαση με 2-3 πραγματάκια. Τέτοιες διαστημικές κουβέρτες που είναι πολύ φθηνές πχ, κάποιο μαχαίρι/σουγιά/πολυεργαλείο, ένα μικρό φακό με κλειστές μπαταρίες, ίσως κάποιο μπουκάλι νερού ή για πιο extreme τύπους γιατί όχι και κάποιες μερίδες έκτακτης ανάγκης.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Επειδή τυχαίνει να έχω βρεθεί σε δύσκολες χώρες, θα αναλάβω την διαχείριση των τροφίμων και του νερού. Απλά πράγματα που δεν θέλει κανένας να ασχοληθεί. Θα σας κάνω αυτή την χάρη.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,503
Καμια καρτα για ψωνια απο Mart εχουμε; Διοτι με συσκευασιες και τιμες απο σουπερ μαρκετ, δεν θα βγει ουτε η πρωτη πιστα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Καμια καρτα για ψωνια απο Mart εχουμε; Διοτι με συσκευασιες και τιμες απο σουπερ μαρκετ, δεν θα βγει ουτε η πρωτη πιστα.
τελευταία φορά που τσέκαρα δεν είχε τόσο μεγάλη διαφορά πάντως
 
Top Bottom