What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The end is nigh - Δι σαρβάιβορ thread

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239


 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Με οδηγό την λογική και όχι κάποια σατανιστική συνωμοσία με Ανουνάκι και βριλ.
Λένε ότι η ξηρασία οφείλεται στην κλιματική αλλαγή αλλά το άρθρο που ποσταρε ο @Thaxll'ssillyia λέει για μια πέτρα που βγήκε στην επιφάνεια, με μήνυμα από πολύ παλιά ξηρασία που έπληξε την περιοχή.
Είχαν και το 1616 κλιματική αλλαγή;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Οι ξηρασίες δεν είναι πρωτοφανές φαινόμενο στην ανθρώπινη ιστορία. Ίσα ίσα που υπάρχει και μία περιοδικότητα στα φυσικά φαινόμενα. Αυτό που είναι πρωτοφανές είναι η μετατόπιση των αριθμών εκτός του άξονα ισορροπίας και φυσικά η αδιαφορία μας ως ανθρωπότητα.
Λχ, δεν βρέχει και το τοπικό ποτάμι είναι σε κακή κατάσταση. Κλάιν, φέρε να ποτίσω τα μπαμπακια
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,660
Είχαν και το 1616 κλιματική αλλαγή;
Βασικά ναι, ο 17ος αιώνας είναι το κέντρο τής μικρής εποχής τών παγετώνων.

2000%2B_year_global_temperature_including_Medieval_Warm_Period_and_Little_Ice_Age_-_Ed_Hawkins.svg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
με βάση ότι έβλεπα για την διαταραχή του αρκτικού κύκλου μάλλον εμείς θα ζήσουμε πολύ πιο γρήγορα αυτές τις έντονες εποχές και ίσως και πιο έντονες. Θα καούμε για μερικά χρόνια ακόμα και μετά θα παγώσουμε αλά The Day after tomorrow.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,660
The Day after tomorrow.
Προς το παρόν ζούμε το Two Days Before the Day After Tomorrow.

:gap: Κούλης ιμοτζη
Να θυμόμαστε και την τρομερή ξηρασία που είχαμε το 1990-93. Νομίζω κάνει και εκείνο το παλιό σκίτσο τής Ξένου με τις νυχτερίδες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Βασικά ναι, ο 17ος αιώνας είναι το κέντρο τής μικρής εποχής τών παγετώνων.

2000%2B_year_global_temperature_including_Medieval_Warm_Period_and_Little_Ice_Age_-_Ed_Hawkins.svg

Συγνώμη για την άγνοια μου αλλά γιατί αναφέρουν ότι αυτά είναι φαινόμενα που σχετίζονται με την περιβαλλοντική καταστροφή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Συγνώμη για την άγνοια μου αλλά γιατί αναφέρουν ότι αυτά είναι φαινόμενα που σχετίζονται με την περιβαλλοντική καταστροφή.
Γιατί κανονικά αυτά θέλουνε μερικούς αιώνες για να ξεδιπλωθούν σαν φαινόμενα και απλά ζεσταίνει και ψύχεται η γη. Τώρα λόγω της ανθρώπινης επιρροής όχι μόνο φαίνεται ότι σπρώχνουμε αυτά τα φαινόμενα να ξεκινήσουν νωρίτερα, αλλά έχουμε χαλάσει και την ισορροπία τους, και δεν είναι ότι πχ έχουμε ποιο ζεστές χρονιές, έχουμε καυτό καλοκαίρι και ρίχνει 5 μέτρα χιόνι το φθινόπωρο (τυχαία φανταστικά παραδείγματα για να δείξω την ανωμαλία του καιρού).
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Είδατε τις νέες τιμές για το ρεύμα;
Πάρτε και αυτό να το έχουμε πρόχειρο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
Είδατε τις νέες τιμές για το ρεύμα;
Πάρτε και αυτό να το έχουμε πρόχειρο.


Ναι, θα το βάλω στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Ναι, θα το βάλω στο μπαλκόνι της πολυκατοικίας...
με μια καλή καμινάδα μέχρι επάνω γιατί όχι; είχα δει BBQ σε πρώτο όροφο Κορυδαλλό.

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
με μια καλή καμινάδα μέχρι επάνω γιατί όχι; είχα δει BBQ σε πρώτο όροφο Κορυδαλλό.


Κάτσε να το δει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος, χαρά που θα κάνει...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Κάτσε να το δει ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος, χαρά που θα κάνει...
γιατί ρε θα του μείνει κιόλας πες του :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,899
γιατί ρε θα του μείνει κιόλας πες του :p

Κάποτε μπορεί να ήμουν διατεθειμένος να το κάνω. Όταν όμως έχω φάει αδικαιολόγητη αύξηση στο ενοίκιο 30% και το πιο πιθανό είναι να έχω φύγει σε 1,5 χρόνο από τώρα (γιατί θα το έχει αυξήσει κι άλλο), δεν πρόκειται να κουνήσω το δαχτυλάκι μου για τίποτα. Ούτε βίδα δεν πρόκειται να βιδώσω, πόσο μάλλον να αφιερώσω χρόνο και χρήμα σε κάτι που θα του μείνει κιόλας. Αν ήταν στο χέρι μου, θα του παρέδιδα καμένη γη πριν φύγω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Ειχα επισκεφτει τον αδερφο μου και στην απεναντι πολυκατοικια, καποιος εψηνε στο μπαλκονι. Η ψησταρια πηρε φωτια και ο τυπος ξεκινησε να φυσαει. Δεν ξερω εαν ηθελε να την σβησει ή να την φουντωσει αλλα η φωτια ειχε επικινδυνες διαστασεις. Βγηκε εξω η γυναικα του με εναν κουβα νερο και ο τυπος την σταματησε.
Η ψησταρια ηταν ηλεκτρικη αλλα μαλλον την εμποδισε να γινει πυροσβεστης επειδη τα κοψιδια ηταν ακομα πανω στην σχαρα.
Τελικα εσκασε μυτη ενας τυπος, μαλλον ο γιος του, με πυροσβεστηρα και εδωσε ενα τελος στον εφιαλτη και στο μεσημεριανο κοψιδι.
Εαν ερθει η καταστροφη, καλο ειναι να συνηθισετε στην ιδεα να τρωτε το φαγητο σας με το αιμα του. Ο καπνος και η μυρωδια θα προσελκυσει ανεπιθυμητους καλεσμενους. Εαν η κατασταση ειναι πολυ ασχημη, μπορει εσεις οι ιδιοι, να γινεται το φαγητο τους.
Η ανθρωποφαγια δεν ειναι ξεχασμενη τακτικη.
Μπορειτε βεβαια να ψηνετε αγνωστης ταυτοτητας κρεας ή που ειχε ταυτοτητα και διπλωμα οδηγησης, για να προσελκυσετε το διποδο φαγητο σας.

EDIT
για να διατηρησετε το κρεας σας, χωρις ψυγειο, η καλυτερη λυση ειναι να το θαψετε στο χωμα. Με αυτον τον τροπο το κρεας δεν σαπιζει γρηγορα και σας δινει 3 μερες για να το καταναλωσετε. δεν το τρωνε οι μυγες και δεν προσελκυει αρπακτικα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
χμ αν σας πω έχω μόνο ένα ρολό... τρέχω να βρω ανοιχτό μαγαζί :p
 
Top Bottom