What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

THE LAST OF US PART I

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Ωραίο κείμενο Ζώρζ και κλασσικότροπο. Μπορεί να φταίει ο τραμπουκισμός της αέναης παιδοκομίας, αλλά μου φάνηκε σαν γλυκιά τζούρα παλιού PC Master. Πολλάν χάρηκε η τσακισμένη μπαμπακουλοψυχή μου.

Το παιχνίδι το είχα δοκιμάσει στο PSNow και το είχα εγκαταλείψει στο 30% περίπου, γιατί μου φαινόταν πραγματικά σαν το φτωχό ξαδερφάκι της πρώτης σαιζόν του The Walking Dead της Telltale.

Τη σειρά την ξεκίνησα για γούστο, περιμένοντας να την κλείσω στο εικοσάλεπτο. Με καθήλωσε και με έβαλε σε σοβαρές σκέψεις να χτυπήσω το remaster του παιχνιδιού για το PC. Διατηρώ ακόμη κάποιες επιφυλάξεις και περιμένω την -50% έκπτωση στο Instant Gaming, για να μην κλαίω αργότερα το κεφάλαιο. Τα screenshots δείχνουν πραγματικά πανέμορφα πάντως.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Περιμενω ακομα να το φτιαξουν για να το συνεχισω. Καταφερε ομως να πουλησει 500000 παρα τα τεχνικα προβληματα !The Last of Us Part I -
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Το θάψανε κριτικοί και κοινό The Last of Us Part I
Αυτό είναι που ξεχωρίζει PC Master Race α΄πό console peasants!. Ενα απο τα καλύτερα κονσολοπαιχνιδα στην ιστορία, μια μετριότητα στην καλύτερη για τον PC gamer!!!
Ναι,ναι ξέρω, οι κακές βαθμολογίες οφείλονται στα προβλήματα κατά το launch, αλλά δεν πρέπει να αφήνουμε τις λεπτομέρειες να μας χαλάνε μια καλή ιστορία 😜
Αν και πραγματικά το θεωρώ ένα από τα πιο υπερτιμημένα παιχνίδια, αντιλαμβάνομαι οτι ανήκω σε μια ισχνή μειοψηφία. Τουλάχιστον εχω παρέα τον @Bathory και μου αρκεί ;)
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Αν και πραγματικά το θεωρώ ένα από τα πιο υπερτιμημένα παιχνίδια, αντιλαμβάνομαι οτι ανήκω σε μια ισχνή μειοψηφία. Τουλάχιστον εχω παρέα τον @Bathory και μου αρκεί ;)

8b8d0ab52278118fde3812cb3df25802--hug-gif-im-so-sorry.jpg
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,510
Αιδώς Αργείοι, κύριοι!

Καλά, δεν έγινε και τίποτα...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704

Οπότε αν νιώσετε σόρ θρόουτ και το ράπιντ βγει αρνητικό, τώρα ξέρετε...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πφφφφφφφφφφφφ, απλό tweet για ένα τόσο σημαντικό νέο. Αντί να βγάλουν ένα τουλάχιστον δεκάλεπτο trailer οι κατσαπλιάδες.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
οταν το φτιαξουν θα το συνεχισω .Μεχρι τοτε περιμενουμε
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Από τα ελάχιστα παιχνίδια που όταν το σκέφτομαι με πιάνουν τα νεύρα μου με το άθλιο φινάλε - δικαιολογία για sequel που είχε σαν άλλο επεισόδιο του walking dead. Γενικότερα μετριότητα και ίσως το πιο υπερεκτιμημένο παιχνίδι όλων των εποχών.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,510
Από τα ελάχιστα παιχνίδια που όταν το σκέφτομαι με πιάνουν τα νεύρα μου με το άθλιο φινάλε - δικαιολογία για sequel που είχε σαν άλλο επεισόδιο του walking dead. Γενικότερα μετριότητα και ίσως το πιο υπερεκτιμημένο παιχνίδι όλων των εποχών.

Προσωπικά διαφωνώ με αυτό που λες. Θεωρώ ότι το φινάλε ήταν εξαιρετικό, ακριβώς επειδή δεν ακολούθησε την πεπατημένη του "happy ending", η απόφαση του Joel δικαιολογείται επαρκώς από το τι έχει προηγηθεί και τον ψυχισμό του μέχρι εκείνη τη στιγμή και δε νομίζω ότι υλοποιήθηκε έτσι απλώς για να δημιουργηθεί ένα sequel. Θα μπορούσαν να βρουν και άλλους, λιγότερο αμφιλεγόμενους, τερματισμούς για να συνεχίσουν την ιστορία.

Στα του gameplay, εφόσον αρέσουν σε κάποιον τα Uncharted, δύσκολα να μην εκτιμήσει αντίστοιχα το Last of Us, καθώς μοιράζονται αρκετά κοινά στοιχεία, ενώ το Last of Us είναι σαφώς καλύτερο σε ορισμένα (π.χ. shooting μηχανισμοί, stealth).
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Moυ προκάλεσε το ίδιο ξενέρωμα με το Walking Dead όταν νομίζω στη 4η σεζόν έφτασαν εκεί που υποτίθεται ήταν η θεράπεια του υιού και τελικά δεν ήταν. Είπα όχι πάλι που να πάρει. Κατά τ'άλλα πήρα την προφανής απόφαση εκεί πέρα Μην αφήνωντας τους να τις κάνουν πειράματα που θα τη σκότωναν, καθαρίζοντας τους πάντες για να σταματήσουν αυτό το μακελειό. Θα προτιμούσα ένα happy ending και κλείσιμο της ιστορίας παρά αυτό. Προφανώς και χαλάστηκα ακόμα περισσότερα με τα σποιλερς που χωρίς να το θέλω διάβασα για το 2 για τη τύχη του Τζόελ. Το gameplay απλώς δεν θεωρώ πως ανακάλυψε το τροχό. Το Evil Within βγήκε κοντά με αυτό και δεν έχει την ίδια αναγνώριση γιατί πολύ απλά....SONY:rolleyes:
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,510
Δεκτόν, αν και απ' ότι βλέπω στο διαδίκτυο, σύμφωνα με την αρχική ημερομηνία κυκλοφορίας του Last of Us (Ιούλιος 2013 στο PS3) και της 4ης σεζόν του Walking Dead (πρώτο επεισόδιο Οκτώβριος 2013, αν εννοείς εκείνη τη σεζόν - δε γνωρίζω, δεν έχω παρακολουθήσει πέρα από τη 2η), μάλλον το δεύτερο πήρε την ιδέα από τον πρώτο.

Το Evil Within πολύ καλό, αν και περισσότερο Resident Evil, κατ' εμέ. Το Last of Us δεν είναι τόσο survival horror (εκτός και αν παίζεις στο δυσκολότερο επίπεδο), "πατάει" πάνω στις προηγούμενες παραγωγές της Naughty Dog και έχοντας τις πλάτες της Sony, γιγαντώθηκε στο σημερινό του status.

Το Last of Us 2 είναι μια άλλη, πονεμένη ιστορία για την τύχη του Joel. Επιφυλασσόμαστε για όταν κυκλοφορήσει και στα PC.
 
Top Bottom