What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Θυμάστε τότε που το internet ήταν 33.6Κ? Ο Θείος Νώντας θυμάται...

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,518
Σας παρασαίρνουν οι καρτούλες και ξεχνάτε το βασικό θέμα του νήματος :

Τσοντούλες επιούσιες σε σιντί σίγουρα είχαμε το '98 που κυκλοφορούσαν και όλα αυτά τα 'Multimedia' περιοδικά/φυλλάδια, αλλά τα 'καλά' ήταν συνήθως πειρατικά, γραμμένα από Warez και σερβιρίζονταν με ποιοτικό malware, που έκανε τα τζαμάουα Windows 98 σου να ασθμαίνουν ακόμη κι αν προσπαθούσες να τρέξεις Ντούμ Δύο του Θεού.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Χαχαχαχα!!! Ναι ρε, α να γεια σου!!! Multimedia περιοδικο!!

Οσον αφορα τα warez και τα νταουνλοντια, για μενα ηταν πολυ-πολυ μεταγενεστερα (2001+). Ιντερνετι στην αρχη για την επαρχια σημαινε τσατ (instant η σε "fora" δεν ειχε σημασια) και mp3!

Σε οτι ειχε μεγαλυτερο χωρο για το πισι, υπηρχαν δυο επιλογες: Περιοδικο ή Πλατεια Αγ.Νικολαου/Στουρναρη (αναλογως τη σπανιοτητα).

Θυμαμαι την καταθλιψη (για λιγες μερες) που ειχα παθει οταν κατεβηκα φοιτητης στους πετσακες οταν, εκτος το οτι βαζαν γιαουρτι στο πιτογυρο (!), δεν ειχα ιντερνετ και δεν εβρισκα ποιο μαγαζι ηταν "ξηγημενο" για αντιγραφες
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Χαχαχαχα!!! Ναι ρε, α να γεια σου!!! Multimedia περιοδικο!!

Οσον αφορα τα warez και τα νταουνλοντια, για μενα ηταν πολυ-πολυ μεταγενεστερα (2001+). Ιντερνετι στην αρχη για την επαρχια σημαινε τσατ (instant η σε "fora" δεν ειχε σημασια) και mp3!

Σε οτι ειχε μεγαλυτερο χωρο για το πισι, υπηρχαν δυο επιλογες: Περιοδικο ή Πλατεια Αγ.Νικολαου/Στουρναρη (αναλογως τη σπανιοτητα).

Θυμαμαι την καταθλιψη (για λιγες μερες) που ειχα παθει οταν κατεβηκα φοιτητης στους πετσακες οταν, εκτος το οτι βαζαν γιαουρτι στο πιτογυρο (!), δεν ειχα ιντερνετ και δεν εβρισκα ποιο μαγαζι ηταν "ξηγημενο" για αντιγραφες
δεν είχατε στην σχολή τον τοπικό πωλητή σας εσείς; :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
1nty4l.jpg
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
594
Ένοχη απόλαυση εκείνων των αρχαϊκών συνδέσεων ήταν ο οξύς ήχος του μόντεμ όταν πάταγες "κονεκτ". Ξσσσσχχχχσσσσσξξξξ τουυυυυτττττ και έμπαινες στο ιντερνετ!! Ναι έπαιρνε μια μέρα να κατεβάσεις ένα μαμημενο mp3 και μια βδομάδα για να γράψεις ένα audio cd και να το δώσεις στη Μαρία στο πίσω θρανίο μήπως και γίνει τπτ αλλά είχε τη φάση του.
Δε θυμάμαι για ποιο λόγο αλλά είχα επιστρέψει ένα παιχνιδι σε cd στον πειρατή της γειτονιάς μου και αυτός για να μη με αδικήσει μου πρότεινε να μου γράψει μια τσόντα. Μπροστά στην υπάλληλο η οποία ήταν τρίπατος και περνούσαμε σχεδόν κάθε μέρα απο εκεί για να τη δούμε. Φυσικά δέχτηκα και η σφεντόνα πρέπει να πετύχαινε αεροπλάνο στα 10000 πόδια.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,518
#ΛυπόμαστεΤουςΝέους #ΤόποΣτοΓήρας #ΟιΚαλύτερεςΕποχές #ΧσσσσΞςςςςςςΨψψψψψ

ΥΓ Και ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ο πειρατής ήταν χύμα και κάφρος θα φόρτωνε και την ρεσεψιονίστ του. Εμείς τ'αχαμνά με τα τετραδιάκια γεμάτα ποίηση για την Ιδανική Αγαπημένη αναρωτιόμασταν κιόλας γιατί ήμασταν μπακούρια. Γύρω μας η Φνώση (ΤΜ) κι εμείς αρνούμασταν πεισματικά να χαμπαριάσουμε.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Διαβάζω παράπονα για χρονοχρεώσεις ΟΤΕ και μου κάνει εντύπωση. Δε πρόλαβε κανείς την περίοδο που το session στο Internet κόστιζε μόνο "μια αστική μονάδα"?
Διάβαζα σε περιοδικά του χώρου τότε (και στο PCM βεβαίως βεβαίως) για την αλλαγή που αργότερα είχε χρέωση "επειδή πια οι γραμμές έγιναν ψηφιακές". Εννοείται δικό μου internet αρκετά χρόνια μετα. :(
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Διαβάζω παράπονα για χρονοχρεώσεις ΟΤΕ και μου κάνει εντύπωση. Δε πρόλαβε κανείς την περίοδο που το session στο Internet κόστιζε μόνο "μια αστική μονάδα"?
Διάβαζα σε περιοδικά του χώρου τότε (και στο PCM βεβαίως βεβαίως) για την αλλαγή που αργότερα είχε χρέωση "επειδή πια οι γραμμές έγιναν ψηφιακές". Εννοείται δικό μου internet αρκετά χρόνια μετα. :(
Το είχα γράψει αυτό που λες λίγο πιο πάνω, εκει πρεπει να εγινε και το μπερδεμα με τον ανταν
Αυτό που θυμάμαι ήταν η χρέωση στις παλιές γραμμές που ήταν μια κλήση αλλά αργή σα το θάνατο, ενώ όταν σκασαν οι "νέες" στο σπίτι γουσταρα άγρια μέχρι που συνειδητοποίησα στο επόμενο λογαριασμό ότι είχαν χρόνοχρεωση!!

Υπηρχε ΚΑΙ χρεωση ομως τηλεφωνικης κλησης, οπου στην αρχη στις επαρχιακες περιοχες στην αρχη ηταν 1 αστικη μοναδα για ΟΣΟ ησουν μεσα στο ιντερνετ ενω στη πρωτευουσα ηταν απο αρχη με ξεχωριστη τιμολογιακη χρονοχρεωση ιντερνετ. Οποτε για ιντερνετ πληρωνες δυο φορες. Μια τη συνδρομη του παροχου και μια τη κληση για να συνδεθεις στο παροχο
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Το ότι εν ετη 2023 ελαβε sms, δείχνει σε τί επίπεδο βρίσκεστε στο Ελλαντα στο θεμα "τηλεπικοινωνίες".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Αν δεν παιζατε colin mcrae, το πρωτο, το ορθοδοξο, μεσα απο τα καλωδια του ΟΤΕ, μεχρι 6-7 το πρωι. Δεν εχετε ιδεα ποσα ψηφια χωραει το κουτακι με την ονομασια "ποσο πληρωμης". Δεν εχετε ιδεα απο χρεωσεις και δεν εχετε ριξει αρκετες μπαναγιες στην ζωη σας.

Συνηθως, κατεβαζα κανενα πατσακι. Οταν επαιζε σοβαρο ζορι και ασπιρινες. κατεβαζα κανενα cheat/walkthrough.
Το πρωτο σοβαρο προγραμμα που κατεβασα ηταν το cool edit. Ειχε το αξιοσεβαστο μεγεθος των 20ΜΒ. Μου πηρε μερες για να το κατεβασω. Ηταν corrupt. Το ξανακατεβασα. Ηταν τετοιος ο θυμος μου που το χρησιμοποιουσα για πολλα χρονια και καπου, υπαρχει ακομα.
Αυτο το προγραμμα το ευχαριστηθηκα οπως η γκλιτσα του τσοπανη την Ασημινα.

Astalavista.box-κατι μπουκαρα. Ειχε ιδιαιτερη βιβλιοθηκη για αναγνωση και με συνταγες. Ο τσελεμεντες του αναρχικου, ο τσελεμεντες του φυλακισμενου. Πολυ διασκεδαστικη μηχανη αναζητησης, οχι οπως σημερα.
Τα κωλαρακια δεν με μαγνητιζαν. υπερβολικα χρονοβορα διαδικασια η φωτογραφια και βαριομουν.
Κανενα τραγουδακι το κατεβαζα. Συνηθως ελειωνα με κανενα παιχνιδι που εβγαινε φτηνοτερα και δεν ειχε περιμενε.

ειναι οτι το σημερινο ιντερνετ, δεν εχει καμια σχεση με το ιντερνετ που ακομα μπουσουλαγε. Ειχε πραγματα να δεις και να ανακαλυψεις. Πρωτα πρωτα ειχε πραγματικα γκομενακια, χωρις φιλτρα, που εκαναν το byte megabyte. Σαλιωναν το φλοπι ντραιβ και τσουλαγαν το ποντικι.
Χωρις φωτογραφια ηξερες εαν ειναι χοντρη ή ασχημη και τα ιδια ηξεραν και αυτες. Υπηρχε μια κοινωνικη κινητικοτητα και μια ανθρωπινη επικοινωνια. Σημερα εχουμε πηξει στα σουργελα.

Πλην ταχυτητας, τιποτα δεν σου εσπαγε τα τουμπερλεκια. Οι σελιδες ηταν πεντακαθαρες, δεν πεταγοντουσαν ενα σωρο βλακειες. Δεν υπηρχαν ανουσιες υπηρεσιες. click bait. νοτιφικεσιο παντου.
Ολα ηταν ροδινα, μεχρι που μπουκαρε ο καπιταλισμος και το μαρκετινγκ. Το σημερινο ιντερνετ ειναι μια αηδια.
fake news, προπαγανδα, ηλιθιοτητα, επαναληψη των παντων. Φιλτρα παντου. Εμπαινες σε μια σελιδα και σου εδιναν ενα cookie. Σημερα σου δινουν ολοκληρο τον φουρνο και σου παιρνουν αιματολογικες εξετασεις.
οποιος δεν εζησε εκεινο το ιντερνετ, δεν εχει ιδεα απο ιντερνετ. Ζει μεσα σε μια στανη που επελεξε ο ιδιος.
Μας εδωσαν ταχυτητα και αποχαυνωση και μας πηραν ολα τα αλλα.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Ο κουνελος εχει ενα θεμα, δεν μπορει να γινει πιστευτος. Αν δεν τρωει λεμονοκουπες στο κεφαλι, τρωει κραξιμο κτλ.
Ο κουνελος, ψεματα δεν λεει. ποτε, για κανενα λογο. Ειναι φορτος το ψεμα και θελει καθημερινη φροντιδα. Στο τελος, σε πιανουν κιολας και ολος ο κοπος γινεται ξεφτιλα.
Οταν μου ερχονται καποια πραγματα στο κουνελοκεφαλι μου, ασχετα και απο το πουθενα ή μνημες ξεχασμενες που δυσκολα επανερχονται. Θα δω/συμβει κατι που εχει σχεση με αυτα.

Το ειχα συζητησει με μια φιλη μου και κλασσικα, το εριξε στο διαταραγμενο μου μυαλο ή σε λανθασμενες εντυπωσεις/παιχνιδια του μυαλου.

Πριν λιγο καιρο, μια φιλη απο Φιλιππινες, με ρωτησε εαν μπορω να την φιλοξενησω για κανενα 20ημερο. Ηθελε να αραξει λιγο στην Ελλαδα. Τελικα, αλλαξε γνωμη. Με προσκαλεσε να παω εγω και θα κοιταξει να βρει τροπο να πληρωσει για τα εισιτηρια και για ολα.
Προχθες, μιλουσα παλι με την φιλη μου, την ελληνιδα. Της ειπα παλι για το θεμα που σκεφτομαι κατι και αυτο συμβαινει.
το προσπερασε γιατι δεν ειχε ορεξη για κοσμοθεωριες. Χωρις λογο, γιατι δεν ειναι θεμα συζητησης. Της ειπα για την Φιλιππινεζα και γκρινιαξα για το διαβατηριο μου. Ξεκινησα να λεω μια ιστορια ασχετη και με την Φιλιππινεζα, για το διαβατηριο μου.
Στο δευτερολεπτο. μου λεει. Δεν το πιστευω αυτο το πραγμα, μολις ειδα αρθρο για τα διαβατηρια.
Αυτο μπορουμε να το ριξουμε στην διαρκη παρακολουθηση.

Χθες, μου ηρθε στην μνημη το astalavista.box. το σχολιασα κιολας. Θυμηθηκα και τι περιεργα διαβαζα.
Ο τσελεμεντες του αναρχικου, ο τσελεμεντες του φυλακισμενου. Πολυ διασκεδαστικη μηχανη αναζητησης, οχι οπως σημερα.


Σημερα, ειδα αυτη την φωτο.

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ο κουνελος εχει ενα θεμα, δεν μπορει να γινει πιστευτος. Αν δεν τρωει λεμονοκουπες στο κεφαλι, τρωει κραξιμο κτλ.
Ο κουνελος, ψεματα δεν λεει. ποτε, για κανενα λογο. Ειναι φορτος το ψεμα και θελει καθημερινη φροντιδα. Στο τελος, σε πιανουν κιολας και ολος ο κοπος γινεται ξεφτιλα.
Οταν μου ερχονται καποια πραγματα στο κουνελοκεφαλι μου, ασχετα και απο το πουθενα ή μνημες ξεχασμενες που δυσκολα επανερχονται. Θα δω/συμβει κατι που εχει σχεση με αυτα.

Το ειχα συζητησει με μια φιλη μου και κλασσικα, το εριξε στο διαταραγμενο μου μυαλο ή σε λανθασμενες εντυπωσεις/παιχνιδια του μυαλου.

Πριν λιγο καιρο, μια φιλη απο Φιλιππινες, με ρωτησε εαν μπορω να την φιλοξενησω για κανενα 20ημερο. Ηθελε να αραξει λιγο στην Ελλαδα. Τελικα, αλλαξε γνωμη. Με προσκαλεσε να παω εγω και θα κοιταξει να βρει τροπο να πληρωσει για τα εισιτηρια και για ολα.
Προχθες, μιλουσα παλι με την φιλη μου, την ελληνιδα. Της ειπα παλι για το θεμα που σκεφτομαι κατι και αυτο συμβαινει.
το προσπερασε γιατι δεν ειχε ορεξη για κοσμοθεωριες. Χωρις λογο, γιατι δεν ειναι θεμα συζητησης. Της ειπα για την Φιλιππινεζα και γκρινιαξα για το διαβατηριο μου. Ξεκινησα να λεω μια ιστορια ασχετη και με την Φιλιππινεζα, για το διαβατηριο μου.
Στο δευτερολεπτο. μου λεει. Δεν το πιστευω αυτο το πραγμα, μολις ειδα αρθρο για τα διαβατηρια.
Αυτο μπορουμε να το ριξουμε στην διαρκη παρακολουθηση.

Χθες, μου ηρθε στην μνημη το astalavista.box. το σχολιασα κιολας. Θυμηθηκα και τι περιεργα διαβαζα.



Σημερα, ειδα αυτη την φωτο.


Ρε συ Λέλο, για ψάξου μήπως σου είχαν βάλει κάνα τσιπάκι στο Άφρικα σε ανύποπτο χρόνο και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι... Τσέκαρε σβέρκο πρώτα (για περισσότερες πληροφορίες, τσεκ δις).
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το τελευταίο δεν είναι θεωρία αλλά πραγματικότητα. Έχει χρόνια που ακούγεται και όσο πέρναει ο καιρός το παραθύρι μας κλείνει όλο και πέρισσοτερο.
Επίσης θυμαμαι κι αυτό, το οποίο σιγά σιγα περναει και στις διαφημισεις/προτάσεις των αλγορίθμων για το εκάστοτε echochamber. Αν ξαναβρώ το λιγκ με το πως και το γιατί θα το ρίξω.
 
Top Bottom