What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
αλλο ενα metroid game τελειωσε. το samus return θα ελεγα οτι τλκ ηταν αρκετα καλο. αρκετα απο τα στοιχεια του θα τα δουμε και στο dread σαφως πολυ βελτιωμενα με οτι ειδα στο βιντεο (μιας και τωρα που τα ειδα και πρωτο χερι στο sr ξεκαθαρα φαινονται οι βελτιωσεις). next game now.

@Admiral ρε git gud ρε που θελεις να κανεις και abuse συστηματα :trollface: (μιλαει αυτος που δεν εχει παιξει κανενα from soft game)
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ξεκίνησα νέο playthrough Wind Waker HD, ό,τι πρέπει για πνευματική απόδραση από το κατακαλόκαιρο και την !@#!@#% ΖΙΕΣΤΑ. Βόλτες στα νησάκια, μουσικάρες, ωραία dungeons, τι άλλο θες. Πραγματικά πιστεύω πως, αν κάποιος ήθελε να παίξει ένα και μοναδικό Zelda, θα του πρότεινα το Wind Waker. Είναι σταυροδρόμι μεταξύ των 2D top-down και των 3D, του hand-drawn/pixel art και του cell shaded, των semi-linear, item-based progress κόσμων και του καθαρού open world. Και σε όλα αυτά ισορροπεί τέλεια. Έχει και όλα τα παράπλευρα trademark Zelda μπλιμπλίκια (item collections/trades/mini games), μαζί με πραγματικά διασκεδαστικό exploration.

Συνεχίζω και με σποραδικά 15-20' Messenger (@Adhan νομίζω έφτασα στο σημείο που λέγαμε, έχω χάσει καμιά δεκαριά φορές στο σχετικό μποσάκι μέχρι στιγμής - το μόνο που δε βγήκε βαριά με τη 2η-3η μέχρι τώρα). Πολύ fun παιχνίδι, αλλά κάπου στα 25-30λεπτα ενός session νομίζω "χορταίνω" με αυτό που έχει να δώσει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Συνεχίζω το ταξίδι μου στην Master Chief Collection, τελείωσα το ODST και βρίσκομαι προς το τέλος του Reach. Μέχρι τώρα η κατάταξη των campaigns για μένα είναι η εξής:

1) Halo: Reach
2) Halo 3
3) Halo 2
4) Halo 3: ODST
5) Halo 1
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Τέλος το Necronomicon: Dawning Of Darkness. Το θυμάστε; Παιχνίδι του 2001, από την Cryo που είχε φτιάξει και τα Dracula. Tο είχα παίξει καμιά 15αριά χρόνια πριν κι είπα να το θυμηθώ, αφού τα τελευταία χρόνια λιώνω στο επιτραπέζιο καρτοπαίχνιδο Arkham Horror και θα το έβλεπα με άλλο μάτι. Interface ίδιο κι απαράλαχτο (ακόμα και οι κέρσορες ίδιοι) με τα Dracula, γραφικά ελαφρώς χειρότερα, αν και μεταγενέστερο. Η έλλειψη υποτίτλων σε ζορίζει αρκετά σύν το γεγονός οτι για να ακούσεις κάποιο διάλογο ξανά θα πρέπει να έχεις σώσει ακριβώς πριν. Αρκετά γραμμική δράση, κάποιοι εκνευριστικοί trial & error γρίφοι,κάποια ζόρικα σημεία να βρεις λόγω κάμερας / interface, όπως και στo Myst, το σώζει κάπως η ατμόσφαιρα, αλλά χωρίς να έχουμε κάποια τρομερή κορύφωση. Με το ζόρι θα νιώσουμε και τρόμο. Πιθανόν να μην το παίξει άλλος παγκοσμίως μετά από εμένα, αλλά αν τυχόν ασχοληθεί κάποιος υπάρχει σοβαρό bug στο πιο σημαντικό σημείο του παιχνιδιού, όπου δεν παίζει ένα μακροσκελές cutscene, όπως επίσης και λίγο πριν το τέλος δεν λειτουργεί κάτι, οπότε φτάνεις σε dead end. Και στα δύο προβλήματα η μόνη λύση είναι το youtube. Μόνο για φανατικούς του Lovecraft που θέλουν να δουν ότι σχετικό κυκλοφορεί. 5,5 / 10

Close To The Sun: Το διασκέδασα πολύ αυτό το παιχνιδάκι. Θα ήθελα λίγο παραπάνω να μου ζορίζει το μυαλό, τελικά πιο πολύ ζορίστηκα να βρω τα collectibles. Anyway...Φοβερή αλά Bioshock art-deco αισθητική και υποβλητική ατμόσφαιρα χωρίς το πιστολίδι. Σε κάποια σημεία μου πάγωσε το αίμα και μου φυγε ένα "ω να σου...". Μια χαρά και το story. Έχω την εντύπωση ότι αν πήγε καλά θα δούμε συνέχεια. Μπράβο στους Ιταλούς! 8/10

Και μιας και είπα Bioshock, τώρα που παίζω το remastered, έφθασα μετά από 6ωρο σε ένα σημείο που έφαγα μια ώρα πεθαίνοντας σε boss fight χωρίς να έχω όπλα, μόνο τον κάβουρα και 4 plasmids. Η φάση ήταν εγκατάλειψη ή πτώση σε easy. Εντάξει μπορεί να είμαι άμπαλος σε shooters, αλλά από το Medium - "νεκρός σε δευτερόλεπτα" μέχρι το Easy - "God mode" μου έκανε εντύπωση η τόσο χαώδης διαφορά!

Για το Mystery Of The Druids θα σας πω μόνο ότι τα νεύρα μου είναι σαν να πέρασαν από καταστροφέα εγγράφων. Περισσότερα όταν το τελειώσω.

Το Outer Wilds γλίτωσε το uninstall, όμως εξακολουθεί να μην με τραβάει τόσο. Το Tales Of The Neon Sea αντίθετα επέστρεψε στην κόλαση του backlog.

Τέλος, μετά από 25 χρόνια στην wishlist (πρώτο τεύχος PC Master που διάβασα, Μάρτιος 1996) απέκτησα από το GOG και ξεκίνησα το Shivers. Οι πρώτες 3-4 ώρες με έχουν ενθουσιάσει!
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Τέλος, μετά από 25 χρόνια στην wishlist (πρώτο τεύχος PC Master που διάβασα, Μάρτιος 1996) απέκτησα από το GOG και ξεκίνησα το Shivers. Οι πρώτες 3-4 ώρες με έχουν ενθουσιάσει!

:love::love:Shivers:love::love:

Από τα πολύ αγαπημένα παιχνίδια!!! Θυμάμαι ότι για αρκετά χρόνια μετά έψαχνα να βρω παιχνίδια που να του μοιάζουν, αλλά τπτ...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το Shivers 2 είναι ακόμα καλύτερο κατά τη γνώμη μου! Αφού ξεμπερδέψεις με τα Ixupi (τι πάω και θυμάμαι μετά από 25 χρόνια ο άνθρωπας, ενώ ταυτόχρονα δεν θυμάμαι τι έφαγα χτες), αξίζει σίγουρα να παίξεις και το sequel.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Το Shivers 2 είναι ακόμα καλύτερο κατά τη γνώμη μου! Αφού ξεμπερδέψεις με τα Ixupi (τι πάω και θυμάμαι μετά από 25 χρόνια ο άνθρωπας, ενώ ταυτόχρονα δεν θυμάμαι τι έφαγα χτες), αξίζει σίγουρα να παίξεις και το sequel.

Για κάποιον περίεργο λόγο δεν μου "έκατσε" καλά το δεύτερο και ούτε που το άγγιξα τότε. Λες να το δω τώρα στα γεράματα;...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,664
Από το Shivers 2 μου έχουν μείνει μόνο τα βίντεο κλιπ της fictional μπάντας που παρείχαν clues για τους γρίφους του παιχνιδιού. Κυριολεκτικά δεν θυμάμαι οτιδήποτε άλλο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Για την ιστορια και για να κλεισω το ρομαντικο κεφαλαιο Cossacks Back to War.
Επιθεση μονο με χωρικους (Ukraine) και νικη, γινεται;
Γινεται αλλα θελει timing λιγη τυχη και στρατηγικη.
Οι χωρικοι κανουν capture σπιτια και διαφορα μη στρατιωτικα κτισματα, τους χωρικους του εχθρου, mines.
Νομιζω οτι εξαντλησα ολες τις παρανοικες παραλλαγες για νικη εκτος και αν καποιος εχει καποια ωραια ιδεα.


cs2.png
cs1.png

Το αγροτικο κινημα νικησε τον ιμπεριαλισμο των στρατοκρατων.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Μετά από αρκετά χρόνια διστακτικότητας, είπα να δώσω μία ευκαιρία στο Civ VI (κυρίως γιατί χρειάζομαι κάτι relaxed που επιτρέπει στον παίκτη να σηκωθεί από το PC ανά πάσα στιγμη).

Λίγο overwhelming το micromanagement στην αρχή, αλλά τα καλά στοιχεία των Civ είναι εκεί. Δε νομίζω να ξεπέρασει σαν εμπειρία τα ΙΙΙ και V, αλλά προς το παρόν, είναι ψυχαγωγικό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Μετά από αρκετά χρόνια διστακτικότητας, είπα να δώσω μία ευκαιρία στο Civ VI (κυρίως γιατί χρειάζομαι κάτι relaxed που επιτρέπει στον παίκτη να σηκωθεί από το PC ανά πάσα στιγμη).

Λίγο overwhelming το micromanagement στην αρχή, αλλά τα καλά στοιχεία των Civ είναι εκεί. Δε νομίζω να ξεπέρασει σαν εμπειρία τα ΙΙΙ και V, αλλά προς το παρόν, είναι ψυχαγωγικό.

Το πήρες τώρα από Humble Bundle;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,417
Τωρα μολις τερματισα το MANEATER! Πρεπει να βγαινουν περισσοτερα παιχνιδια σαν το maneater και το destroy all humans ! Ειναι το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει φετος! Τους εφαγα ολους και διελυσα ολα τα καραβια! Ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι το συκγκεριμενο παιχνιδι ειναι οτι πρεπει!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,469
Μετά από αρκετά χρόνια διστακτικότητας, είπα να δώσω μία ευκαιρία στο Civ VI (κυρίως γιατί χρειάζομαι κάτι relaxed που επιτρέπει στον παίκτη να σηκωθεί από το PC ανά πάσα στιγμη).

Λίγο overwhelming το micromanagement στην αρχή, αλλά τα καλά στοιχεία των Civ είναι εκεί. Δε νομίζω να ξεπέρασει σαν εμπειρία τα ΙΙΙ και V, αλλά προς το παρόν, είναι ψυχαγωγικό.
Δεν μπορεί να φτάσει το 5 γιατί πολύ απλά ότι άλλαξε το άλλαξε "γιατί έτσι". Δεν ένοιωσα ότι βελτίωσε τίποτα, σε αντίθεση με το 5 που βελτίωσε το 4 πάρα πολύ.

Έπαιξα μερικές ώρες και το παράτησα. Παίζω από το 2 όταν το είχε δώσει το pcmaster, έλιωσα το 4 τόσο που το είχα κουτάτο και το ξανά αγόρασα στο steam και μετά πήρα τζαμπέ το 5 και το ξανά αγόρασα στο steam σε GOTY έκδοση. Δεν το καίω απλά με τα Civ, μιλάμε για ολοκαύτωμα. Αλλά το 6 ρε παιδάκι μου...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Μετά από σχεδόν 10 ώρες ενασχόλησης με το SOMA, τα γέρικα κυκλώματά μου αντέχουν... Ενώ το παίγνιο δεν είναι "τρελό" horror, είναι κάτι φάσεις ρε παιδάκι μου, ειδικά όταν ακούς τα ουρλιαχτά αυτού του χλαπάτσα που σε πλησιάζει, κι εσύ κρυμμένος πίσω από ένα κιβώτιο εύχεσαι να μη σε πάρει είδηση...
Αφού χτες, σε μια αντίστοιχη περίπτωση, ήταν τόσο κλασμεντέ η φάση (είχε και χαμηλή ορατότητα - σκοτεινό περιβάλλον με καπνό), που χωρίς να το καταλάβω είχα γύρει δεξιά στην καρέκλα και κοιτούσα αλλού (κοιτούσα την οθόνη με την άκρη του ματιού μου), λες και έτσι θα ήμουν καλύτερα κρυμμένος... :Ρ
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,417
Έχω παρατηρήσει από μήνες πριν, ότι η συχνότητα με την οποία ο Shredder τερματίζει παιχνίδια είναι απίστευτη! Προτείνω τη δημιουργία σχετικού badge μόνο γι' αυτόν!
Τα 2 συγκεκριμενα τα ειχα ξεκινησει μηνες δεν τε τεμρατισα σε 1 εβδομαδα η μερες!
 
Top Bottom